İçeriğe Yönlendir

Mesleki Yardım- Gerektiğinde Bilgi Danışma

Ali Gök

Recommended Posts

Mehmet Kazancıoğlu

Makine teknikeriyim. kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum.

ISO 9001 baş denetçiyim. Kalite dokümantasyon danışmanlığı da yapıyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

şöyle bi' şey duymuştum: metalürji mühendisleri çatal kaşığı pazardan en adisinden alıyorlarmış diye... üzerindeki kaplama basit olduğu için sağlığa daha zararsızmış?? bu konuda bilgi rica ediyorum. (kaşık üstündeki kaplama sıcakta yemeğe, çaya karışıyor-muş?)

Metalürji ve malzeme mühendisiyim, yüksek lisans ve doktoram da aynı alandan, üniversitede yrd. doç. kadrosunda öğretim üyesiyim. Sınavlarda kalan öğrenci tanıdığınız olursa yardım edemem B-)

Çatal - kaşıklar genelde yapılacak kaplama altın Vs değilse kapanmaz. Paslanmaz çelikten imal edilirler. Çelik mutfak eşyalarının arkalarında yazan 18/10 ibaresi bunun göstergesidir. 18 krom, 10 ise nitelik alaşım içindeki yüzde oranını gösterir. Bir çeliğin paslanmaz olarak nitelendirilebilmesi için en az %11 krom içermesi gerekir. Krom elementi çelik içerisine katıldığında malzeme yüzeyinde çok ince bir oksit tabakası oluşturur, bu tabaka bir nevi boya gibi düşünülürse malzeme ile havadaki oksijenin temasını kestiği için paslanmayı durdurur. Aslında yüzeydeki ince tabaka mekanik etkiler ile sürekli olarak kaldırılsa paslanma devam eder. Paslanmaz çelik paslanma ama paslanma ilerlemez.

Nikel ise östenit fanını stabil hale getirir, östenit paslanmaz çelikler diğer paslanmaz çeliklere göre özellikle yüksek sıcaklıklarda daha dayanıklı ve korozyon dirençleri yüksek olduğu için tercih edilirler. Pratik bir bilgi olarak, östenit paslanmaz çelikler daha doğrusu östenit fazı manyetik değildir. Yani mıknatıs tutmaz. Eğer gerçekten kaliteli bir çelik mutfak eşyası almak istiyorsanız ufak bir mıknatıs ile test edebilirsiniz. Son olarak çelikte kullanılan bu ve diğer bazı alaşım elementleri pahalı oldukları için gerektiği miktardan az ya da asgari seviyede kullanılabilir. Pahalı ise muhtemelen iyidir. Ben şahsen ışıl ışıl olmayan çelik eşyayı tercih etmem, pazardan da almam.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Arada otomatik düzeltme hataları var, yetkim olmadığı için düzeltme yapamıyorum. %10 olan nikel nitelik olarak geçmiş mesela. Kusura bakmayin.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

İnfaz ve Koruma Memuruyum cezaevi ve cezalar hakkında elimden geldikçe yardımcı olurum

Yurtdışında ikamet eden birisinin kesinleşmiş hapis cezası varsa ve bu kişi -sartlari tuttuğundan- denetimli serbestlikten yararlanıp cezaevine girmeden cikabiliyorsa, denetimli serbestlik süresince yurtdışına yani ikametine dönebilir mi?

Aboo kızdın mı yoksa Murat abi? Hemen geleyim cezamı kes..

O değilde, koskoca forumda logomuzun vektörel çizimine ulaşamadım, sanki gizli bir el, yetenekleri elleri durduruyor :p

Emre ne yapacağını söylersen ben sana yardımcı olabilirim. Ama şartım var, gizliliği sevmem [emoji14]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yurtdışında ikamet eden birisinin kesinleşmiş hapis cezası varsa ve bu kişi -sartlari tuttuğundan- denetimli serbestlikten yararlanıp cezaevine girmeden cikabiliyorsa, denetimli serbestlik süresince yurtdışına yani ikametine dönebilir mi?

Emre ne yapacağını söylersen ben sana yardımcı olabilirim. Ama şartım var, gizliliği sevmem [emoji14]

Eyvallah Zaferim ;)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
İsa Ülkümen

zafer bey onu birebir dsm bürolarına sormakta fayda var ama benim bildiğim kadarıyla olmaz cünkü haftalık veya 15 günlük seminerler toplantılar oluyor ve yükümlünün belli zamanlarda imzaları var bu nedenle olmaz diye biliyorum
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

zafer bey onu birebir dsm bürolarına sormakta fayda var ama benim bildiğim kadarıyla olmaz cünkü haftalık veya 15 günlük seminerler toplantılar oluyor ve yükümlünün belli zamanlarda imzaları var bu nedenle olmaz diye biliyorum

Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Köksal Mandıracı

Herkesin meslegi kunyesinde yaziyor zaten.Ayri bir baslik ve konu acilmasi gereksiz olmus..

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Eyvallah Zaferim ;)

Dsm müdürü ile aram çok iyi bayram sonrası sorarım
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)

Herkesin meslegi kunyesinde yaziyor zaten.Ayri bir baslik ve konu acilmasi gereksiz olmus..

Meslekler açıklayıcı değilya onçin demek ki. Mesela akademisyen ama branşı belli değil. Ya da bilişim öğretmeniyim ama kimyagerlik yapıyorum vb gibi ekstraları var insanların tarihinde Çiğdem KAYA tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Biyoloğum ,11 yıldır satış sektöründeyim . Güncel olarak proses satış mühendisiyim. Yurtdışı merkezli bir firmada çalışıyorum Özellikle atık su ve içmesuyu arıtma tesislerine parametreleri(ph,iletkenlik,O2, bulanıklık vs.) online takip eden sistemler satıyorum. Su kullanan ve çıkartan tüm tesisler de çalışma alanıma giriyor. Ne kadar çok sifonu çekerseniz o kadar bizim sektörün işlerine yarıyor.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...