İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Motor Üflemesi Nasıl Anlaşılır

Kamuran CANAKLI

Recommended Posts

Kamuran CANAKLI

2004 model 257.000 de C max Dizel aracım var. Yağ yaktığı ve motorda üfleme başladığı söyleniyor ? Üfleme nedir? tamir edilebilirmi? Maliyeti ne kadar olur? Değer mi?

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Yeni teknoloji motorların hepsi yüksek kompresyonda çalıştığından, rölantide çalışan aracın yağ kapağını dahi açsanız, basınçtan kaynaklı üfleme oluşacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yağ çubuğundan duman gelmesi diyor bazı ustalar. Yine bazı ustalar da onunla alakası yok diyor.

İnternetten biraz araştırdım, daha 5k olmamış bazı dizel araçların yağ çubuğunu çekince hafif hafif duman gelebiliyor.

Yorum bağlantısı
Kamuran CANAKLI

kaç km de kaç lt yap eksiltiyor

Hiç denemedim. Turbo arızalı demişlerdi geçen hafta değiştirdik. Araba çalışırken içeri egzoz dumanı kokusu giriyor diye şikayet edince sizin motor bitmiş hemen rektifiye lazım yada satın dediler ama öncelikle bir ölçerim. 

Yağ çubuğundan duman gelmesi diyor bazı ustalar. Yine bazı ustalar da onunla alakası yok diyor.

İnternetten biraz araştırdım, daha 5k olmamış bazı dizel araçların yağ çubuğunu çekince hafif hafif duman gelebiliyor.

Gözle görülür bir duman görmedim açıkçası ama daha dikkatli bakarım.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Son bakim ne zamandi ve hangi yagi kullandiniz? Hemen rektefiye falan yaptirmayin sakin. Baska yerlere de gösterin.

Enjektör diplerine bakin islak mi? eksoz kokusu ondan olabilir ya da manifoldda veya sonrasinda catlak, gevseklik vs olabilir. 

simdi tekrar okudum da bu eksoz kokusu olayi turbo degisiminden sonra basladiysa, turboyu degistiriken hata yapmis olabilirler. Turboya giren borulari düzgün oturtmamis olabilirler ya da orayi oturturken diger taraftan cikmis/catlamis olabilir

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kamuran CANAKLI

Son bakim ne zamandi ve hangi yagi kullandiniz? Hemen rektefiye falan yaptirmayin sakin. Baska yerlere de gösterin.

Enjektör diplerine bakin islak mi? eksoz kokusu ondan olabilir ya da manifoldda veya sonrasinda catlak, gevseklik vs olabilir. 

simdi tekrar okudum da bu eksoz kokusu olayi turbo degisiminden sonra basladiysa, turboyu degistiriken hata yapmis olabilirler. Turboya giren borulari düzgün oturtmamis olabilirler ya da orayi oturturken diger taraftan cikmis/catlamis olabilir

5 ay önce bakım yapıldı. Filtreleri falan hepsi değiştirildi. Bakımdan sonra 4000 km yaptık ama yaga baktığımda öyle aman aman bir eksilme görmedim. Yaklaşık 2 aydır çalışırken egzoz kokusu ıcerı geliyor. Önceleri rüzgar falan var ondan diye düşündüm ama öyle olmadığına eminim artık. Motor geçen sene %90 performans gösteriyordu. Bu sene henüz baktırmadım. Korkum yolda giderken birşey olmasından. Gündüz ortalama 50 km yol yapıyoruz ama hsonu sehır dısına cıkıyoruz

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Yag eksilmiyorsa problem yok. Her zaman 5w30 kullanin tercihen mobil veya castrol. Cok eski motorlarda yag kapagini acinca üfleme yapmasi problemdi ama yeni motorlarda, yeni arabada bile o üfleme denilen olay gözlenir, tamamen normaldir.

Ekzoz kokusu ise zaten baska bir probleme isaret ediyor. dedigim gibi manifold, motor bölümünde kalan tüm ekzoz borulari, enjektör dipleri, turbo hortumu kontrol edilecek. Bir yerde kacak olmali

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Akyol

Hiç denemedim. Turbo arızalı demişlerdi geçen hafta değiştirdik. Araba çalışırken içeri egzoz dumanı kokusu giriyor diye şikayet edince sizin motor bitmiş hemen rektifiye lazım yada satın dediler ama öncelikle bir ölçerim. 

Gözle görülür bir duman görmedim açıkçası ama daha dikkatli bakarım.

Egsoz dumanı benim araçta da vardı, manifolttan sonra egsoz spirali var o yıprandığı için egsoz dumanını kaçırıyormuş.

Değiştirdikten sonra herhangi bir koku ve sorun kalmadı. Özellikle kalofiref açıldığında ve araç beklediğinde yani yolda gitmiyorken egsoz kokusu geliyordu

Yorum bağlantısı
Kamuran CANAKLI

kaç km de kaç lt yap eksiltiyor

1000 km yol yaptım bayramda henüz hiç eksiltme görünmüyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Egzoz kokusu manifolda ve egsoz sistemine bakılsın birinci olarak. Oralar da birşey yoksa.

Enjektör turbo bağlantılarına bakılsın. Biryerden kaçak var.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Kamuran CANAKLI

Enjektör sistemi komple elden geçirildi. Problem çözüldü.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...