İçeriğe Yönlendir

Mondeo 98 Ghia

Ahmet Aydın

Recommended Posts

Sami Demirpaz

Çok saolun. En kısa zamansa farların temizligini yapmayi planliyorum. Dun kusadasi tarafinda sizin eski araciniza rastladim.MJbq6g.jpg

Çok iyi dikkat etmişsiniz, sevindim görünce. Jantlar nasıldı orjinal miydi ? 

Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın

Hayırlı olsun araciniz. Ozellikle bagaj yan halilarini ne ile yikadiniz? Ben tazikki su ile yikamayi dusunuyorum ama sekli bozulur diye korkuyorum.

Bagaj halilarini aspirin ve bulasık deterjanini karıştırarak hali fircasiyla temizledim. Sekli bozulmadi. Tazyikli suyla ne olur bilemiyorum.

Çok iyi dikkat etmişsiniz, sevindim görünce. Jantlar nasıldı orjinal miydi ?

Jantlarini net olarak hatırlamiyorum. Goguslugu dikkatmi cekti. Kirmizi renk olunca sizin araciniz aklima geldi. Plakadan tanidim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Aydın

Aracın far ve sisleri çok kötü durumdaydı. Tamponu boyayan usta sağolsun sisleri ve farlarıda boyamayı ihmal etmemiş. Öncelikle sisleri söktüm. Boyanan yerlerini temizledim. Sisler mercekli olunca xenon montajı yaptım.

o7JyE7.jpg

l1A4EE.jpg

Sislerden sonra farlarda gözüme çok batmaya başladı. Ardından dayanamadım ve farların içini açtım. Arka kapakları tam kapatmadıkları için farların içi toz içindeydi. Açmışken far karartma yapmadan kapatmak olmazdı. Daha önceden yapılan uygulamalara baktım. Sinyal kısmını komple siyaha boyamışlardı ve ben o şekilde beğenmedim. Çerçeve devam ediyor gibi sinyallerin yansıtıcı kısımlarını parlak bıraktım. Amerikan park uygulaması da yaptım. Ben beğendim. Umarım sizde beğenirsiniz.Bunlarda farlardan bir kaç resim ve aracın son hali.

VYjBEP.jpg

nr4yER.jpg

L3jGQb.jpg

Farların yanlarındaki lastikler çok kötü durumdaydı. Sanayiden bu lastikleri metreyle buldum ve üst köşeden alt köşeye kadar komple çektim ve orjinal halinden bence daha güzel oldu. Far ve tampon arasındaki boşluğu doldurmuş oldu.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın

Pazar günü rahat battı ve koltuk döşemelerini yıkamaya karar verdim. Bagaj döşemelerinden de belli olduğu gibi aracın koltuk döşemeleri de çok kötü durumdaydı. Taban halısında iki parça delik yer vardı. Onarımını yaptım. Ön iki koltuğu söktüm. Sökmüş iken dişlisi kırık olan koltuk yükseklik motorunu da söktüm. Onunda dişlisini temin edip montajını yapacağım. Şimdilik sadece ön iki koltuğun döşemelerini söküp çamaşır makinesinde yıkadım. Akşama zor yetiştirdim. Beni çok yordu. Tek başıma yaptığım için fotoğraf çekecek zamanım olmadı. Ama şöyle birsey fark ettim. Söfor koltugunda koltuk ısıtma var. 12v adaptöre bağladım ve çalıştı. Sigorta kutusundan veya aküden kablo çekip gerekli tuş montajından sonra başka bir şey gerektirmiyorsa en kısa zamanda faaliyete geçirmeyi planlıyorum. Sırada yapacağım işlem olarak arka koltuk kaldı. İlk işim onları da söküp yıkamak olacak. Şuan aracın içi yumuşatıcı kokuyor :)  :)  :)

r9GyrV.jpg

Tabi ki sökmüş iken hareketli tüm kısımları temizleyip sıvı gres ile yağlamayı ihmal etmedim. Şuan koltuklar çok rahat hareket ediyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın

Aracımın aldığımda sunroof kapağının döşemesi sökülmüş ve kapak sacı gözüküyordu. Tavan döşemesi çok pis ve sarkmış durumdaydı. Tavan döşemesini söküp yeniden kaplama niyetindeydim. Ama sökmüşken sunroof bakımında yaptırayım dedim. Gittiğim sunroof tamircileri 300 liradan aşağı ellerini sürmeyince iş başa düştü. Sunroof geriye doğru açılırken sorunsuz açılıyordu. Fakat kapatırken zorlanıyordu elimde destek vermediğim zaman kapanmıyordu. Dişli sıyırıyor gibi ses yapıyordu. Kapalıykende arkasını kaldırmaya çalıştığımda kalkmıyordu. Tavan döşemesini söktüm. Sunroof kapağı sunroof indirilmeden çıkmadı. Sunroofu söktüm ve en ufak parçasına kadar söküp wd-40 ile temizledim. Tüm toprak ve kirlerden arındırdım. Sıvı gres ile kanalların hepsini yağlayıp topladım. Dişlilerin hepsi sağlamdı. Sunroof kanallarının vidalarını sökerken sunroofun iki yanından gelen esnek mile hareket veren dişlinin hemen üstündeki plastik kanal kapağının vidaların oturudugu kısımlar kırılmış bu sebepten ötürü sunroof hareket edemiyormuş. Galiba kanalların kirliliğinden zorlanınca kırıldı. Üstlerine pul koyup sıktım. Topladım ve sunroof sorunsuz çalışmaya başladı. Sunroof kapağını ve tavanın kaplamasını döşemeciden kumaş alıp kapladım. Ve sonuç mükemmel oldu.

Bunlarda resimlerimiz

l1a9gB.jpg

VYq6Jy.jpg

nr82q5.jpg

v41RBm.jpg

1dQrAY.jpg

Tavanın kaplanmış hali

r9lRbV.jpg

Tüm plastik aksam temizlendi

7v0PGP.jpg

Bunlarda tavanın toplanmış hali

pPZ9Zz.jpg

PMLBb6.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Tavan döşemesi orinal gibi olmuş.  :bravo:  Detaylı anlatım olacak mı? 

Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın

Tavan döşemesi orinal gibi olmuş.  :bravo:  Detaylı anlatım olacak mı?

Fotograf cekebilecek biri olmadigindan detayli fotograflar yok. Ilaci kayinpeder getirdi. Boya tabancasinin icine doldurdum. Ve o sekilde hem tavan kumasina hemde karsiligina sikarak uyguladim. Ve yapistirdim. Uygulamayi bu sekilde yaptim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın

ellerinize sağlık, harika. en az 300 lira cepte.  :)

Abi çok dogru soyluyorsun. Cebimde kalan paranin haricinde insani asil mutlu eden sey sunroofu en ince ayrintisina kadar temizledim ve yagladim. Tavan dosemesini yaptiktan sonra plastik aksami tek tek yikadim temizledim. Parayla yaptirsam kimse kendi araci gibi ugrasmaz o sebeple suan icim cok rahat ve tertemiz oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Ahmet neler yapmışsın ellerine sağlık.Koltuk ısıtma umarım hallolur  :flowers:

Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın

Ahmet neler yapmışsın ellerine sağlık.Koltuk ısıtma umarım hallolur  :flowers:

Birlikte hallederiz diye planliyordum

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Birlikte hallederiz diye planliyordum

Dün konuştuğumuz gibi önümüzdeki pazar işim yok haberleşelim yapalım birşeyler  :)

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Abi çok dogru soyluyorsun. Cebimde kalan paranin haricinde insani asil mutlu eden sey sunroofu en ince ayrintisina kadar temizledim ve yagladim. Tavan dosemesini yaptiktan sonra plastik aksami tek tek yikadim temizledim. Parayla yaptirsam kimse kendi araci gibi ugrasmaz o sebeple suan icim cok rahat ve tertemiz oldu.

olay sadece maddiyatta değil tabi ki. bir şeyler yapmanın, elinden iş gelmesinin, kendi işini en iyi ve temiz şekilde yapmanın haklı gururunu yaşamak paha biçilemez.  ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın

Ellerinize saglik. Farlar ve sunroof cok iyi olmus :nazar:

Saol abi elimden geldigi kadar birseyler yapmaya calisiyorum. Beni en cok mutlu edende sunroofun sorunsuz calismasi oldu.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ahmet Aydın

23.09.2016 tarihinde vizeye girdik. Sağ iki lastiğin yönü ters olduğu için ilk etapta geçemedik. Yönlerini düzelttirdik ve geçtik.

Km:254453

Plaka lambalarım varla yok arası birşeydi. Plastikleri çok pislenmişti. Temizliğini yapıp ampülleri yeniledim.

LQXOD0.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Plakaliklara beyaz led çok hoş olmuş Ahmet.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın
(düzenlendi)

Üçüncü stop lambasının lampülleri patlamıştı. Araçların arka tamponunun altına takılan üçgen f1 çakarının ledleri ve yansıtıcıları bütün olarak  elimde mevcuttu. Çakar devresini daha önceden kullanmıştım. Yansıtıcı bölümleri dremel ile tek tek kestim. Üçüncü stop lambasının içine yerleştirdim. Aliexpresstende 6 modlu ışık şiddeti ayarlanabilen çakar modülü aldım. Ve sonuç

lE8RJX.jpg

883oBV.jpg

D3rqZz.jpg

mEaZBV.jpg

tarihinde Ahmet AYDIN tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın

Ürün imalatı olmuş bu.

Beğendiğine sevindim abi. Uğraştırdı ama güzel oldu.  :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Çok güzel olmuş eline sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Kayseride böyle uğraşan yok mu yavv

Helal olsun tavanlar sunroof harika Allah Kaza Bela vermesin arkadaş el becerinize bayıldım vallaha

Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın

Kayseride böyle uğraşan yok mu yavv

Helal olsun tavanlar sunroof harika Allah Kaza Bela vermesin arkadaş el becerinize bayıldım vallaha

Çok saol abi elimden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Mondiyle aramızda bir bağ oluştu. Hiçbir eksiği kalmasın istiyorum. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...