İçeriğe Yönlendir

Seat Leon 1.2 Tsi Dsg Mi? Yoksa 1.6 Tdi Dsg Mi?

Serdar Serim

Recommended Posts

Serdar Serim

Arkadaşlar herkese merhaba.

Geçen haftaya kia ceed consept plus ile hyundai i30 elite arasında gidip gelirken şimdi listeme seat leon'u ekledim.

Hatta bu aralar sadece 1-2 yaşında dsg şanzıman leon araştırıyorum.

İlk başta 1.6 TDI dsg bakarken çok alternatif araç bulamadım piyasada ve internette. Sonra da 1.2 TSI dsg'leri incelemeye başladım. Aralarında 4.000-5.000 TL. fiyat farkı var.

Yakıt farkı olarak 100 km'de 1 litre kadar görünüyor. 

Ayrıca ben memur adamım. Yılda 10.000-12.000 arası km. yapıyorum. 

2014 ya da 2015 model Seat Leon 1.2 TSI DSG mi yoksa 1.6 TDI DSG'mi düşünsem.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

İkinci el dsg düşünmezdim. Sıfır leon alın bence.

Tsi az yakıyor zaten

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

2015 ve sonrası leonlar 110hp oldu motorda revizyon var. hali hazırda 1.2 tsi kullanıcısı olarak yakıt olarak sizi üzmez yılda 10bin yapıyorsanız 15bini aşarsanız dizele yönelebilirsiniz.  Leon alınacaksa euro6 motorlu olan versiyondan almanızı tavsiye ederim. motor revizyonuyla birlikte 5 inch multimedia ekranın grafikleri iyileştirildi ve torpidoda bulunan usb - aux girişi vites önündeki göze alındı . Cd çalar kaldırıldı

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
(düzenlendi)

kesinlikle 1.6TDİ millet 1.2TSI a az yakıyor diyor neye göre az yakıyor? 1.6TDİ ile dipgaz gidilse 1.2TSI ın sakin sürüşünde yaktığı kadar yakıt yakarsınız performans farkını demiyorum bile. 1.2TSI sakin sürüşte 6-7-8LT yakıyor ben dipgaz gidiyim 1.6TDİ ile 7.5L yakıyorum kaldıki benim aracım 1600KG(caddy)

tarihinde emre öğüt tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Osman Ünal
(düzenlendi)

Bende 1.2 tsi dsg Golf var, kuzende 1.6 tdi dsg A3 sedan var. Benzer güzergahta kullanıyoruz, o dudullu maltepe arasında ben dudullu göztepe arasında hemen hemen aynı saatlerde aynı km de.

1.2 tsi nin tüketimi 6.5 - 7 arasında, tdi nin tüketimi 5.5 - 6 arasında oluyor.

Sabah akşam İst. trafiği sonuçları bu.

Bayramda tdi ile İst. Ordu yaptık, 4.5 lt ortalama ile gittik ve geldik. 

Edit: iş arkadaşımda 1.2 tsi manuel var, bayram öncesi hafta İst-Eskişehir-Kemer yaptı 4.6 lt ortalama yapmış.

tarihinde Osman Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kesinlikle 1.6TDİ millet 1.2TSI a az yakıyor diyor neye göre az yakıyor? 1.6TDİ ile dipgaz gidilse 1.2TSI ın sakin sürüşünde yaktığı kadar yakıt yakarsınız performans farkını demiyorum bile. 1.2TSI sakin sürüşte 6-7-8LT yakıyor ben dipgaz gidiyim 1.6TDİ ile 7.5L yakıyorum kaldıki benim aracım 1600KG(caddy)

dipgaz gitmiyoruz biz adam gibi kullanıyoruz  :flowers:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Birde mazotun 70 krş daha ucuz olması ile dizel dahada avantajlı oluyor. 

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Mazot tabiki litre bazinda az yakiyor ayrica tsi motor cok esnek bi yapiya sahip, sakin kullanimda dizele kafa tutar ama surekli gazlamada 15 litrelere çıkar, ben suanda sakin kullaniyorum cok sıkışık trafiğe girmiyorum 6litre ortalamam var , gaz pedalina basarken aman cok yakmasin diye yavaş yavaş basıyorum:) ama dizel oldugunda bu korku kafada olmuyor, senede 10bin yapiyorsaniz dizel farki vermeye gerek yok ama cok geziyorsanız dizel almak en mantiklisi olur

Ayrica sunuda ekliyim tsi motor inanilmaz sessiz dusuk devir giderken sadece bi kütlenin gittiğini hissediyorsunuz , rolantide marşa bile basarsiniz o derede konfor sunuyor

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Tsi bana göre az yakıyor. Aradaki 10.000 tl farkı bilmem kaç 10 bin km de amorti edecekse dizel için butceni kasmak niye? Önceki arabam dizel focus aynı güzergahta 7.5 litre gösteriyordu leon 7.2 gösteriyor. Hafta başı bursa ya gittim geldim 5.5 litre ile, bugün sileden geldim cc 80 90 arası 5 litre ile.

Yorum bağlantısı

Tsi bana göre az yakıyor. Aradaki 10.000 tl farkı bilmem kaç 10 bin km de amorti edecekse dizel için butceni kasmak niye? Önceki arabam dizel focus aynı güzergahta 7.5 litre gösteriyordu leon 7.2 gösteriyor. Hafta başı bursa ya gittim geldim 5.5 litre ile, bugün sileden geldim cc 80 90 arası 5 litre ile.

120-130 bandında ne yakıyor acaba ?
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

120-130 bandında ne yakıyor acaba ?

Onu denemedim henüz ama mesut çevik miydi bi adam vardı, o incelemesinde 120 130 arası hızlarda 6 6.5 civarı yakıyor demişti.
Yorum bağlantısı

Onu denemedim henüz ama mesut çevik miydi bi adam vardı, o incelemesinde 120 130 arası hızlarda 6 6.5 civarı yakıyor demişti.

80-90 la otoyolda yol bitmez çünkü
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın
(düzenlendi)

80-90 la otoyolda yol bitmez çünkü

Focusla ankara ya giderken 120 130 arası gittim, o da 5.8 gösterdi. Bu hızlarda daha az yakan bi motor yada marka model var mı bilemedim. Belki aynı yakan vardır ama az yakana şahit olmadım. tarihinde Erdal Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Focusla ankara ya giderken 120 130 arası gittim, o da 5.8 gösterdi. Bu hızlarda daha az yakan bi motor yada marka model var mı bilemedim. Belki aynı yakan vardır ama az yakana şahit olmadım.

Yok hani 6 litre o hız aralığında iyi bence fazlası yapsaydı 7-7.5 falan çok olurdu
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

1.2 tsi 110 hp  6.vites 2000 d/d  - 100 km/h yapıyor. 2000 devirde cruise controlle yapılacak uzun yolda çok komik ortalamalar yakalanabilir. tabi bunda aracın doluluk oranı klima kullanımı yakıtı arttıracaktır.  Dizelle aynı yakar diye iddaa etmiyorum dizel gene az yakacaktır. daha önceki 2 aracım dizeldi uzun yolda gerçekten az yakıyorlar. ama tsi motorda bu değerlere hertürlü yaklaşır.  Gene burda şu sonucu çıkarıyoruz araç sıfır alınacaksa ve yılda 10bin km gezilecekse TSI motor tercih edilmesi gerekli. tdi ve tsi arasında 11bin tl fark var bu 11bin tl ile benzin alıp bol bol gezilir :)

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

dipgaz gitmiyoruz biz adam gibi kullanıyoruz :flowers:

tamam isteyen 1.6tdi yida düşük devir kullanır Ada'm gibi tüketim olur [emoji6] tdi her zaman avantajlıdır Zıttını iddia edenin mantıklı sebepleri olamaz
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Dizelin avantajı 100-110 la giderken değilki günümüz teknolojik benzinli motorları 100-120 bandında dizele yakın yakıyor zaten

Amaa

Eğer hızlı kullanıyorsanız 160-170 den aşağı inmezseniz dizelle benzinli arasında dağlar kadar fark olur..bir arkadaşım 5.20D ile İstanbul-Ankara arasını 170 den aşağı inmeden 7.5 ortalamayla geçmiş..benzinlide o hızlarda arada uçurum olurdu..

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Focus 2 den sonra benzinli leon elektrikli gibi geldi bana. Özellikle uzun yolda 100 120 arası arabanın içinde horul horul uğultu olmaması gerçekten güzel bişey.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Dizelin avantajı 100-110 la giderken değilki günümüz teknolojik benzinli motorları 100-120 bandında dizele yakın yakıyor zaten

Amaa

Eğer hızlı kullanıyorsanız 160-170 den aşağı inmezseniz dizelle benzinli arasında dağlar kadar fark olur..bir arkadaşım 5.20D ile İstanbul-Ankara arasını 170 den aşağı inmeden 7.5 ortalamayla geçmiş..benzinlide o hızlarda arada uçurum olurdu..

ben İstanbul'a 150 nin altına düşmeden gittim 6.8 yaktım araç full dolu
Yorum bağlantısı

1.6 dizellerde tabiri caizse yardıra yardıra gitseniz bile 6,5 - 7 litreyi geçmezsiniz, ama TSI da öyle değil malesef 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...