İçeriğe Yönlendir

Başka Şehirden Araç Alımı Ve Plaka Değişikliği Hk.

Osman Nuri Köknar

Recommended Posts

Osman Nuri Köknar

Nasip olursa memleketim Erzurum'dan araba alacağım. Araç alım işlemlerini amca oğlu yürütecek. Araç 25 plaka. Noterden vekalet göndermem gerekiyor işlemleri yapması için ama fiziki olarak gitmesi gerekiyor mu? Plakayı değiştirmek istiyorum. Bu konu hakkında hiç fikrim yoktur. Daha önce yapmış olan değerli forum üyelerinin bilgilerine ihtiyacım var. Nasıl bi yol izlemeliyim?

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Noterdeki alım satım sırasında plaka değişikliği yapılacağı belirtilecek, alıcının adresi hangi şehirdeyse o ilden yeni plaka çıkacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Fiziki olarak gitmesi gerekiyor mu derken, notere gitmezse satış yapamaz zaten. Satış sırasında plakayı değiştireceğini söylesin. 1 ay içinde yeni ruhsat ve plakanızı adresinizin kayıtlı olduğu ilden çıkarabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Noterden aldığım vekaletnameyi fiziki olarak göndermem gerekiyor mu? Faks yeterli olur mu? Bunu sormak istemiştim

Noterdeki alım satım sırasında plaka değişikliği yapılacağı belirtilecek, alıcının adresi hangi şehirdeyse o ilden yeni plaka çıkacak.

İstanbuldan yeni plakayı çıkarmaya giderken hangi belgeler yanımda olacak peki?

Ayrıca aracın 15 20 gün orada kalma ihtimali de var. Eski plakanın geçerliliği ne kadar? İstanbuldan çıkardığım plakaları hemen Erzuruma göndermem mi gerekiyor?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ben  kuzenim için istanbuldan vekalet ile  araç aldım .Noterde plaka değişikliğini belirttik. Araçla beraber evrakları gönderdim 30 gün içinde Antalyadan plakaları aldılar.

tarihinde Öztunç Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Noterden aldığım vekaletnameyi fiziki olarak göndermem gerekiyor mu? Faks yeterli olur mu? Bunu sormak istemiştim

Ayrıca aracın 15 20 gün orada kalma ihtimali de var. Eski plakanın geçerliliği ne kadar? İstanbuldan çıkardığım plakaları hemen Erzuruma göndermem mi gerekiyor?

Vekâletname'nin aslı gerekir.

Trafiğe giderken satış belgesinin aslı, ruhsatın aslı, eski plaka ve sizin adınıza düzenlenmiş sigorta poliçesi gerekli.

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Trafiğe giderken satış belgesinin aslı, ruhsatın aslı, eski plaka ve sizin adınıza düzenlenmiş sigorta poliçesi gerekli.

Noterler arasında Fax ile işlem yapıldığını duymuştum ama yanlış demek ki. Teşekkür ederim.
Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Noterler kendi arasında yapabilir ama o belgenin aslını trafiğe vermeniz gerekiyor. Ayrıca zaten eski plaka ve eski ruhsatda gerekli. Bunları size kargo ederler sizde halledebilirsiniz. Aracın istediğiniz zaman gider alırsınız.

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız
(düzenlendi)

Vekalet arac alimi sirasinda verilirse; vekalet verilen noter, aracin satin alinacagi notere fax yollayinca alim satim gerceklesebiliyor diye biliyorum ben. tarihinde Ersel YILDIZ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Vekalet arac alimi sirasinda verilirse; vekalet verilen noter, aracin satin alinacagi notere fax yollayinca alim satim gerceklesebiliyor diye biliyorum ben.

O konuda bir bilgim yok.
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

2012 de galeriden araç alırken vekaletnameyi galeriye faksladım,akşamına arabayla beraber ruhsatta elimdeydi.faxla nasıl oldu dedim, galerici oluyo dedi.kanunen oluyor mu yoksa şubedeki tanıdıklık-ne iş yaptığının bilinilirliği mi işe yaradı bilmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Peki plaka değişikliği isteyiip 1 ay içinde gidip ruhsatı almazsak ne oluyor?

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Her noter faksı kabul etmiyor akrabanız önce noterlere telefon ile sorsun faks kabul eden notere sizin vekalet çıkardığınız noterden faks çekilecek yani dışarıdan faksı kabul etmiyorlar faks ilgili notere ulaştığında noter telefon ile doğrulama yapacak sonrasında satış yapılacak eğer 1 ay içinde plaka degisikligine basvurulmazsa satışta belirtilse bile plaka aynı kalıyor son olarak artık tescil işlemleri randevu ile yapılıyormuş mutlaka randevu alın değilse tüm gün bekleyebilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

Ben araç alırken faks i 2. noter kabul etti ama faks okunaklı gelmedi sonra birde mail olarak istediler.Ama halloldu yani halledicekse noter engel koymuyor baştan sorsun.

Gidişiniz geç kalicaksa plakaları söksün ruhsatlı birlikte size göndersin sizde yeni işlemleri oldugunuz yerde yapıp yeni plakayi alabilirsiniz, emniyete eski plaka eski ruhsat satış sozlesmesi ve ek 1 hazırlayarak gidiniz .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

:D  Hay Allah ben de yanlış anlamışım. Kusura bakmayın.  :D

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Bilgiler için teşekkür ederim. Şimdilik vekaletnameyi alıp hem fax yolu hem de mail olarak gönderdim. Diğer işlemler için söylediğiniz gibi yapacağım. 

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Bekir Çelik

Başka konu açmak istemedim, buradan sorayım:

Aracımı Antalya'dan aldım, plakası 07 yani. 35 yapmadım, ha 07 ha 35 diye.

Plakayı 01 yapmak macera mı olur? Kolayı var mı bunun?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Adanadan birine satış yapıp plaka değişimi isteyip tekrar geri alırsınız. 2 noter satışı ve plaka ruhsat işlemi olacak. 400tl civarı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Adanadan birine satış yapıp plaka değişimi isteyip tekrar geri alırsınız. 2 noter satışı ve plaka ruhsat işlemi olacak. 400tl civarı

Ben araca sigorta kasko yaptırdım. Satışta sonra sigortam iptal olacak ve aracı ağabeyime sattığımda o da sigorta yapmadan plaka çıkartamayacak ve bana geri sattığında tekrar ben sigorta yaptıracağım. O da iptal edecek kendisininkini. Doğru mu? Bu 400'e ek olarak böyle bir durum da var mı?

Sigortayı yapmadan zaten ruhsat alamıyorsun, dolayısı ile plaka da. Doğru mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kasko İptal olmaz bekler geri gelince tekrar başlatılır.

Alan da trafik sigortası yapacak tekrar. Satınca iptal edecek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, Bekir Çelik yazdı:

Plakayı 01 yapmak macera mı olur? Kolayı var mı bunun?

07 plakayı sevmeye çalış :)

Yapacağım diyorsan.. 

Abine plaka değişikliği şartıyla sat, trafik poliçesi yaptırsın, plakayı değiştirsin. Sen trafik poliçeni iptal ettir. 

Sonra abinden sabit plaka şartıyla satın al. abin poliçesini iptal ettirsin. sen yeniden poliçe yaptır. 

Kaskona da plaka değişikliği zeyili yapalım. 

350 civarı notere harcarsın. 60-70 lira plaka için harcarsın. poliçe iptallerinden 70-100 lira arasında zararın olur çünkü poliçeler 15 gün sonrasıyla iptal edilir.. 

Git gel şu bu derken 500-600 liraya malolur.. 

07 de güzel plaka :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Tamam tevbe ettim. :) Peki benim motor var 01 plaka. Hurdaya ayırmayı düşünüyorum, yarın bugün dama diyecek. O plakayı arabaya geçirebilir miyim? Yasal olarak mümkün müdür? Maliyeti ne olur?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 dakika önce, Bekir Çelik yazdı:

Tamam tevbe ettim. :) Peki benim motor var 01 plaka. Hurdaya ayırmayı düşünüyorum, yarın bugün dama diyecek. O plakayı arabaya geçirebilir miyim? Yasal olarak mümkün müdür? Maliyeti ne olur?

Yasal olarak o plakanın önce boşalması gerek... 

Sonra yukardaki işlemleri yapıp, trafik tescilden o plakayı vermeleri yönünde ricada bulunacaksın.. Yapmak zorunda değiller. Yapabilirler..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...