İçeriğe Yönlendir

Eski Günlere Geri Dönüş Ve Bisikletim

Mehmet Kazancıoğlu

Recommended Posts

Mehmet Kazancıoğlu

Çok uzun zaman önce 90 lı yıllarında başında almış olduğum bisikletimi hala saklıyorum. yazları arada bir iki gün çıkarıp lastiklerine hava basarak bir iki kullanımdan sonra gene deponun kuytu bir köşesinde bırakırdım. geçen hafta bisikletimi gene yerinden çıkarttım ve spor amaçlı kullanmaya karar verdim. bir haftadır akşamları yarım saat 4 ila 5 km arası yol yaparak biniyorum. eğer bunu alışkanlık haline getirebilirsem zamanla bisikletimi modifiye edip akşamları 10 km gibi mesafede spor amaçlı kullanmayı düşünüyorum. mevcut bisikletim 90 lı yılların özellikleri tam anlamıyla taşıyor. o zamanın en iyi vites gurubu olan SHİMANO mekanizma ve vites kollarına sahip şimdilik onları değiştirmeyi düşünmüyorum hala eskisi gibi sorunsuz çalışıyorlar. dış lastiklerim sağlam gibi görünse de zamanın getirmiş olduğu lastik özelliğini kaybetmiş ve çatlamalar mevcut. fren sistemini şimdilik iyi durumda ancak zamanla onlarında modifiye edilmesi gerekecek. jantlarım paslı onları da değiştirmeyi düşünüyorum. bisikletimin boyutu 26" olarak geçiyor.

bir haftadır Uğur Çınar arkadaşımızdan watsap üzerinden bilgiler alıyorum. buradan kendisine çok teşekkür ederim.  

Bunlar bisikletimin resimleri
7a004e6c0d03f68eea4b12a748952ea1.jpg25dc1c72a8d9449937f7628495894d7f.jpgd1fd9fe73fded46634fda8c2cde07a03.jpg
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

pedala kuvvet abi  :good1:  alışkanlık haline gelir inşallah  :)

teşekkür ederim Doğuş.

Maşallah taş gibi

teşekkürler Mehmet hocam

Yorum bağlantısı
Sezer Pamukçu

Abi bende düğün nedeniyle arabamı kasım gibi satmak zorunda kalacağğım galiba artık bende orta yollu bir bisiklet alıp gidip geleceğim yerlere bisiklet ile gideceğim hem de spor yapmış oluruz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

abi dediğim gibi sele boyutunu ayarla abi diz lerde boşa ağrı ve eziyet çekersin 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Güle güle kullan abi. Kadronun boyası sağlam ama gidonun da boyası eskimiş sanırım.

Bir de güzel bir temizliği haketmiş dişli takımı :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

abi dediğim gibi sele boyutunu ayarla abi diz lerde boşa ağrı ve eziyet çekersin 

Uğur seninle konuştuktan sonra seleyi yükselttim. çok teşekkürler 

Güle güle kullan abi. Kadronun boyası sağlam ama gidonun da boyası eskimiş sanırım.

Bir de güzel bir temizliği haketmiş dişli takımı :good1:

hafta sonu güzel bir yıkama yapacağım dediğin gibi kadro boyası gayet güzel ancak direksiyonu değiştirmeyi ve ya yeniden boyamayı düşünüyorum jantları sökerek paslarını temizleyip yeniden boya yapacağım. 

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Bende hasretini çekiyorum bisikletimin. Sanırım yaptırıp binmeye başlayacağım.  Şuan tamamen toz kaplı

Güle güle kullanın emektarı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eski bisikletlere para harcamayın bence arkadaşlar. Şu an salcano ng650 lerin 2. Elleri 400-500 tl aralığında. Bu akşam 8 de hafta içi turuna çıkacağız.

45 km kadar. Dün bende bagaj üstü çanta aldım

4311f78610f8f878969f18cf04e0028d.jpg

3508b4066c1c0ebad09da419c2925b93.jpg

Maneviyatı var la. Seneye ben de pisiklet alacağım [emoji23][emoji23][emoji23]
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Eski bisikletlere para harcamayın bence arkadaşlar. Şu an salcano ng650 lerin 2. Elleri 400-500 tl aralığında. Bu akşam 8 de hafta içi turuna çıkacağız.

45 km kadar. Dün bende bagaj üstü çanta aldım

çantan hayırlı olsun senin yaptıklarını ilgi ile takip ediyorum. manevi olarak gerçekten benim için çok önemli bu bisiklet. bununla zamanında çok gezdim. sabah 9 dan gece 12 ye kadar üzerinde idim. 

Maneviyatı var la. Seneye ben de pisiklet alacağım [emoji23][emoji23][emoji23]

evet maneviyatı gerçekten çok önemli benim için bu bisikletin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Mehmet abi bisikletin ağırlığı falan nasıl?
Şimdiki bu tipteki bisikletler bir hayli ağır..

Mert senin bisiklet on numara. Arkaya çanta da çok iyi olmuş. Ben bir şey soracağım.

Benim bisiklet (sedona 301) ellerimi bıraktığımda düz gitmiyor. Düşecek oluyorum hemn geri tutuyorum. Bu ayarsızlığından mı kaynaklanıyor acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Mert senin bisiklet on numara. Arkaya çanta da çok iyi olmuş. Ben bir şey soracağım.

Benim bisiklet (sedona 301) ellerimi bıraktığımda düz gitmiyor. Düşecek oluyorum hemn geri tutuyorum. Bu ayarsızlığından mı kaynaklanıyor acaba?

ağırlığını ölçmedim bilmiyorum ama yeni bisikletlere göre bayağı ağır olduğunu tahmin ediyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Hep bisiklet alıp başlayacağım diyorum ama hep erteliyorum.

Pedalınıza kuvvet. :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
(düzenlendi)

Lastiklerle alakalı olabilir. Bisikleti ters çevirip tekeri boşta çevirin. Bisiklet lastiklerinde de balon olabiliyor

Benim bisikletin boş hali 13.4 kilo.

Yeni çıkan ghostlar var 6500 tl 29 jant dağ bisikleti oda 11.2 kilo yani 4000 küsür tllik farkta 2 kilo fark eder dağ bisikleti

Lastiklerde bir şey olmadığına eminim, zaten şehir bisikleti modunda, tekerdeki her şey gözükür. İlk kurulduğundan beri öyle, burada bir motosikletçiye kurdurmuştum, kablolar çekiyor olabilir mi. Fren kabloları direksiyonun düz durmasını engeller mi?

Bir de benimki kaç kilo acaba, normal bisikletlerden hafif ama ne kadar hafif.. İnternette sadece şu bilgiler var:

SEDONA 301 6061 ALU.

17" / 19"

21

RST NEON T

SHIMANO, ST-EF40

SHIMANO, FD-TX51

SHIMANO, RD-TX35

TEKTRO V-BRAKE

SHIMANO, FC-M131

SHIMANO TOURNEY, MF-TZ31-7 14-34T

YABAN S52

SDN 2800

ALÜMİNYUM

ALÜMİNYUM

CST 700X38

SEDONA, YÜKSEKLİK AYARLI

SEDONA

SEDONA 27,2 350mm

ALÜMİNYUM

XERAMA

SEDONA

TRANZ-X

NECO

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar
(düzenlendi)

lastikleri değiştirin sıkıntı düzelir aynı sıkıntı benim bisiklette de var lastiklerin incelindiğinde yapabiliyor

tarihinde Uğur Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Gidon ve akort ayarlarına baktırın. Normal şartlarda dengenizi sağladığınızda ok gibi dümdüz gitmesi gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

zevkli işler bunlar.

90'lar deyince ben de bekledim ki;  :blush:

çok istememe rağmen hiç BMX bisikletim olmadı 

önce pinokyom vardı, üstünden araba geçti menteşeden kırılmıştı kaynattırmıştım. kaynatan ustanın gözleri pek görmüyordu galiba yamuk kaynatmıştı. daha sonra 20 jant yarış bisikletim oldu ancak o zamanki Kurtköy yollarında maalesef kullanmam mümkün olmadığı için lastiklerini değiştirip onu dağ bisikleti yapmıştım. daha sonrasında şu anki bisikletimin kadrosunu aldım sonra jant lastik derken diğerlerini eski bisikletten buna aktarmıştım. mevcut bisikletimi kendim toplamıştım her şeyi ile çok emeğim var bu bisiklette. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Ben de mi bisiklet alsam acaba. Harbiden özlemişim. Keyifli sürüşler diliyorum abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

çok istememe rağmen hiç BMX bisikletim olmadı 

önce pinokyom vardı, üstünden araba geçti menteşeden kırılmıştı kaynattırmıştım. kaynatan ustanın gözleri pek görmüyordu galiba yamuk kaynatmıştı. daha sonra 20 jant yarış bisikletim oldu ancak o zamanki Kurtköy yollarında maalesef kullanmam mümkün olmadığı için lastiklerini değiştirip onu dağ bisikleti yapmıştım. daha sonrasında şu anki bisikletimin kadrosunu aldım sonra jant lastik derken diğerlerini eski bisikletten buna aktarmıştım. mevcut bisikletimi kendim toplamıştım her şeyi ile çok emeğim var bu bisiklette. 

80lerin sonuna doğru abimle bana alamancı dayım getirmişti 2 tane bmx. harika özellik kontra pedal sayesinde az lastik eritmedik. :tongue:  yıllar içinde bu iki bisikletten sağlam kalanlarla tek bisiklet toplanmıştı. duruyor mu çöp mü oldu, şimdi ne oldu ben de hiç bilmiyorum. 

işin içine emek ve anılar girince insan bi hoş oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

BMX deyince dayımlardan kalma 80'lerden bir BMX vardı ben çocukken. 90'lı yıllarda az binmedim. Bir defa Mardin'de çaldırdık sonra tekrar bulduk. Tamiri ve mekaniği ilk onda gördüm sayılır. Ters çevirip düzenli bakım yapardım kendimce. Ondaki zevk şu an 1000 liralık bisiklette yok...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...