İçeriğe Yönlendir

Kulak Arkası Kemikte Şişlik

Erkan Tekin

Recommended Posts

Erkan Tekin

Merhaba arkadaşlar..

Malum başlıkta da belirttiğim gibi sol kulak kepçemin arkasında ki kemik şiş ve kızarık duruyor.. Agrısı da var.. iltihap gibi bişi ama dokununca dahada agrısı artıyor.. Malum tatile de girdik polikinlikler de kapalı.. Acile gitmeme gerek bi durum var mı acaba daha önce basına gelen ve ya bilen varmı ? Acile gidip bos yere orayı işgal etmek de var.. 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bende de oluyor ara sıra acillik bir durum yok kendiliğinden geçecektir.. Stresten mi oluyor baş ağrısından mı çözemedim ama ciddi bir sorun oluşturmadı..

Ayrıca 

Kulağımızın arkasında oluşan şişlik birçok kişinin yaşadığı, fakat çok fazla önem verilmeyen bir problemdir. Pek fazla önemsenmese de bazı durumlarda kulak arkası şişliğin ciddi sağlık sorunlarının bir işareti olduğunu da unutmamak gerekir. Bundan dolayı şişliğin yaşam konforunuz üzerinde yarattığı şikayetler ve boyutu ile ilgili dikkatli bir inceleme yapmak önemlidir. Doktor kontrollerinde ciddi bir sorun yoksa kendiliğinden geçebilecek bir sorun olan kulak arkası şişliği, eğer ciddi bir safhadaysa hemen tedavi yöntemlerine başlanmalıdır.

Boyundaki lenf bezleri, vücudunuzun her bölgesinde olan lenfatik sistem adı verilen bağışıklık sisteminin ayrılmaz parçalarıdır. Birçok kişide kulak altında ve arkasında, boynun iki tarafında, çenede ve koltuk altlarında oluşan bezeler görülmektedir. Çoğunlukla şişen bezeler bölgesel bir enfeksiyon neticesinde meydana gelirler. Bunun oluşmasının nedeni de, lenfosit-antikor olarak adlandırılan savaşçı hücre sayısının artması olarak belirtilmektedir. Bir cm’den daha büyük boyuta sahip beze şişmeleri ya da kulak arkası şişlikleri daha detaylı bir incelemeye tabi tutulmalıdır.

nedenleri

En çok görülen nedeni, kulak iltihabı nedeniyle oluşan şişliklerdir. Buna bağlı olarak meydana gelen kulak arkası şişliği, kulak arkasındaki kemiğin üzerinde olur ve kızarıklıkla da belli olur. Kulak arkası şişliğine iltihaplanmanın etkisinin yanı sıra, basit ve önemsiz bir yap bezesinden de kaynaklanmış olabilir. Eğer, yağ kesesinin neden olduğu bir şişlikse birkaç gün zarfında kendiliğinden geçebilmektedir. Dolayısıyla, yağ bezesinin neden olduğu şişlik, endişe oluşturacak bir durum değildir.

Kulak arkası şişliği, şayet lenf düğümü veya tükürük bezi ile ilgili bir şişme ise, KBB hastalıkları uzmanına müracaat edilmeli ve derinlemesine bir incelemeden geçilmelidir. Nedenleri lenf düğümü ya da tükürük bezinden kaynaklanan bir şişliğin ciddi olabileceğini ve altında başka bir sağlık sorununun olabileceğini unutmayın. Kulak arkası şişliği olan kişilerde şiddetli ağrılar, kızarıklıklar ve normalden fazla büyüklükte bir şişlik varsa konusunda uzman bir hekime mutlaka görünmelidir. İhmal edildiği taktirde, basit bir sorunmuş gibi gelen kulak arkası şişliğidaha ciddi ve kalıcı problemlere neden olabilir.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

Bende de oluyor ara sıra acillik bir durum yok kendiliğinden geçecektir.. Stresten mi oluyor baş ağrısından mı çözemedim ama ciddi bir sorun oluşturmadı..

Ayrıca 

.....

Aslında haberim yoktu sislikten yada birden oldu... 6 gibi falan tesadüf elimi değdim dokununca hemen acıdı ve agrı hissettim.. benim dokunmamı mı bekliyodu ne.. :D sonra abime gösterdim kızarıklık ve diğer kulağa nazaran biraz şiş oldugunu söyledi.. simdide hissedilir derecede agrısı var.. yada ben artık taktım kafayı oraya ondan olabilir.. sabah bi görüneyim ben doktora o vakit.

Yorum bağlantısı

Aslında haberim yoktu sislikten yada birden oldu... 6 gibi falan tesadüf elimi değdim dokununca hemen acıdı ve agrı hissettim.. benim dokunmamı mı bekliyodu ne.. :D sonra abime gösterdim kızarıklık ve diğer kulağa nazaran biraz şiş oldugunu söyledi.. simdide hissedilir derecede agrısı var.. yada ben artık taktım kafayı oraya ondan olabilir.. sabah bi görüneyim ben doktora o vakit.

Geçmiş olsun evet tedbiren görünmenizde fayda var.. Aynen yukarıda bahsedilen belirtiler işte.. Bende o kadar çok oldu ki hiç uğraşmadım uyuduğumda kendiliğinden geçiyordu.. Yine de siz tedbiri elden bırakmayın. :)

Yorum bağlantısı

Merhaba arkadaşlar..

Malum başlıkta da belirttiğim gibi sol kulak kepçemin arkasında ki kemik şiş ve kızarık duruyor.. Agrısı da var.. iltihap gibi bişi ama dokununca dahada agrısı artıyor.. Malum tatile de girdik polikinlikler de kapalı.. Acile gitmeme gerek bi durum var mı acaba daha önce basına gelen ve ya bilen varmı ? Acile gidip bos yere orayı işgal etmek de var.. 

benim 16 yaşımdan beri sağ kulağın orda aynı yerde var, doktora gitmiştim beze demişti o günden beri orada duruyor ama sende kontrol ettir yine de 

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Aynı şişlik babamda da oldu, şuramda ne var baksanıza dedi, elimle dokundum nohut büyüklüğünde bir şişlikti ağrısı yoktu, kızarıklıkta yoktu. Bu durumu fark ettikten bir gün sonra babam hastanelik oldu, gece uykuda yatarken dönmüş ve bir anda dünya başına yıkılmış, başı dönmüş ve o baş dönmesi ile beraber yataktan düşmüş. sonra istifra falan derken uyandık acilen hastaneye gittik. Acilden giriş yapıldı ve tedavisi başladı, tansiyonu yüksekti önce onu düşürdüler, sonra iki kez 1 er saat arayla kalp grafiği çekildi, beyin tomografisi çekildi çok şükür hepsi temiz çıktı, yatarken baş dönmesi ve mide bulanması olmayan adam ayağa kalktığı an baş dönmesi ve mide bulanmasına maruz kalıyor ve tansiyonu yine yükseliyordu, tüm kan idrar tahlilleri de temiz çıkınca doktor direkt kkb ye sevk etti. Kbb de (kulak burun boğaz) yapılan muayene sonrasında iç kulak iltihabı olduğu ortaya çıktı,sonra 4 gün hastanede yattı. Çeşitli serumlar iğneler, doktorların biri gidiyor biri geliyor falan filan derken, mr sonuçları da iyi çıkınca baya bir rahatladık. Çok şükür taburcu oldu ama bizi epey korkuttu. Şimdi birkaç hapı var onu kullanıyor ve 1 hafta sonra bir daha gideceğiz doktora, muayene amaçlı gelin demişti. Benden size tavsiye kulak rahatsızlığı çok önemli, en kısa sürede bir doktora başvurun ve muayene ettirin, belki babamda kulak arkasında şişliğin olmasının sebebi buydu. Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

Geçmiş olsun.

benim 16 yaşımdan beri sağ kulağın orda aynı yerde var, doktora gitmiştim beze demişti o günden beri orada duruyor ama sende kontrol ettir yine de 

Aynı şişlik babamda da oldu, şuramda ne var baksanıza dedi, elimle dokundum nohut büyüklüğünde bir şişlikti ağrısı yoktu, kızarıklıkta yoktu. Bu durumu fark ettikten bir gün sonra babam hastanelik oldu, gece uykuda yatarken dönmüş ve bir anda dünya başına yıkılmış, başı dönmüş ve o baş dönmesi ile beraber yataktan düşmüş. sonra istifra falan derken uyandık acilen hastaneye gittik. Acilden giriş yapıldı ve tedavisi başladı, tansiyonu yüksekti önce onu düşürdüler, sonra iki kez 1 er saat arayla kalp grafiği çekildi, beyin tomografisi çekildi çok şükür hepsi temiz çıktı, yatarken baş dönmesi ve mide bulanması olmayan adam ayağa kalktığı an baş dönmesi ve mide bulanmasına maruz kalıyor ve tansiyonu yine yükseliyordu, tüm kan idrar tahlilleri de temiz çıkınca doktor direkt kkb ye sevk etti. Kbb de (kulak burun boğaz) yapılan muayene sonrasında iç kulak iltihabı olduğu ortaya çıktı,sonra 4 gün hastanede yattı. Çeşitli serumlar iğneler, doktorların biri gidiyor biri geliyor falan filan derken, mr sonuçları da iyi çıkınca baya bir rahatladık. Çok şükür taburcu oldu ama bizi epey korkuttu. Şimdi birkaç hapı var onu kullanıyor ve 1 hafta sonra bir daha gideceğiz doktora, muayene amaçlı gelin demişti. Benden size tavsiye kulak rahatsızlığı çok önemli, en kısa sürede bir doktora başvurun ve muayene ettirin, belki babamda kulak arkasında şişliğin olmasının sebebi buydu. Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim abilerim saolun.. Kemal abi size de geçmiş olsun.. 

Bu gün Rüzgarlıda fayans falan seçmeye gittim işimi halledince ankara ulus devlet hastanesine gittim.. Acildeki doktora durumu anlattım böyle böyle diye.. önce bi test gibi bişi yapalım diye konuştu yanındaki doktor ile tam anlamadım gerisini ama uzman falan dedi.. Sonra bana kalçadan değişik bi karışım yaptılar. ( hala bacağımın üstüne basamıyorum) Sonra da Pazartesi günü iyi bir KBB ( kulak Burun Boğaz ) Uzmanına görünün dedi ve sadece agrı kesici yapıp yolladı. Sadece baktı kızarık dedi dokundumu hatırlamıyorum :D olay bundan ibaret. Pazartesi yine Ulus Devlet Hastanesine gidip KBB de muayene olmayı düşünüyorum. Yada Ankara da tavsiye edeceğiniz bi KBB var mı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Ahmet Gül

Tatilde kulağıma su kaçtı. İki gün önce temizlettim şimdi de dış kulak iltihabı oldu. Doktora gidemiyorum 15 Temmuz nedeniyle poliklinikler kapalı. Pazartesi için randevu aldım. Forumda KBB uzmanı bir arkadaş var mıdır bir tavsiye verse?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Sağolun. Şu an Akyaka/Azmak'tayim. Buralar çok güzel herkes çok eğleniyor ben hariç [emoji20]Galiba birkaç gün daha çekeceğim görünen o.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...