İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - 2005 Ghia Anlık Yakıt Göstergesi Var mı?

Yücel Özaksoy

Recommended Posts

Yücel Özaksoy
(düzenlendi)

2005 model cmax ghiam var anlık yakıt gösterge modunu bulamadım bu konuda yardım lütfen....

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Raşit Köksal
(düzenlendi)

Sanirim modifiyeli Elm kablosu ile aktif hale geliyor.benim 2006 cmax te Eren Erdogan kardesim anlik tuketimi ve hiz 7km uzerine cikinca kapilarin otomatik kilitlenmesini aktif hale getirmisti.gostergelerin değişmesine gerek yok.

tarihinde Raşit Köksal tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Elm kablosu ile aktif hale geliyor.benim 2006 cmax te Eren Erdogan kardesim aktif hale getirmisti.gostergelerin değişmesine gerek yok.

Güzel bilgi, ben bilmiyordum..

Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı

Sanirim modifiyeli Elm kablosu ile aktif hale geliyor.benim 2006 cmax te Eren Erdogan kardesim anlik tuketimi ve hiz 7km uzerine cikinca kapilarin otomatik kilitlenmesini aktif hale getirmisti.gostergelerin değişmesine gerek yok.

Anlık yakıt için modifiyeliye gerek yok, normal ile de oluyor. Ben mavı bluetooth lu ile yapmıştım. forumda konuları mevcut.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Anlık yakıt göstergesi ne ki?

Anlık tüketim bilgisi ise bendeki 2004 te var.

SiZdeki 100km deki olması lazım daha önce elm ile aktif olmadiysa
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Ben elm ile modifiyesiz acmistim.benzinde calisyirdy ama tuple calisinca calismiyir ve diger km bilgileride sabit duruyirdu.o yuzden geri kapattim.sizin aracinizda var ama kapali bir ozellik.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hüseyin Akyol

Ben elm ile modifiyesiz acmistim.benzinde calisyirdy ama tuple calisinca calismiyir ve diger km bilgileride sabit duruyirdu.o yuzden geri kapattim.sizin aracinizda var ama kapali bir ozellik.

Anlık yakıt için modifiyeliye gerek yok, normal ile de oluyor. Ben mavı bluetooth lu ile yapmıştım. forumda konuları mevcut.

Kullandığınız ELM cihazlarının görüntüsü veya linkini gönderebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Kamil Çiçek

Bu elm cihazı ile hangi programda aktif hale getirdiniz. Bende wifili olan var. Gem ve hec yerleri aktif etmeye yarayan elmconfig gibi programlarla bağlantı sağlayamadım

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Hüseyin Akyol

3174811190dk.jpg

Hemen siparişi veriyorum, birde nasıl aktif edildiği yönünde yardımcı olur musunuz?

Yorum bağlantısı

Hemen siparişi veriyorum, birde nasıl aktif edildiği yönünde yardımcı olur musunuz?

Çok kullanmadığım ve tam bilmediğim bir alet. Aracın soket girişine takılıyor. Telefona Torque programı yüklüyorsunuz. Sonra araç verilerine ulaşılıyor. Ama değişim falan işleri için sanırım ücretli programlar yüklemek gerekli. Ben sadece bilgi edinmek amacı ile kullanıyorum.

Daha detay bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/217921-bluetooth-elm-327-obd2-cihazlar/

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bende var ama 1.5 yılda 3-5 kez açmışımdır o da 10 sn ancak sürdü

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Torque ile bildiğim kadarı ile araca mudahele mümkün değil. Tek mudahele, hata kodu silinebiliyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Eren çözer bu işi. Benim focusta da eco mode ve bilumum ekranları açmıştı. Kapılarımı da 30 kmden sonra kitlenecek şekilde ayarlamıştı.

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

Ben kablosuz olanla aktif hale getirmedim.kablolu cihazla ve ozel bir programla aktif hale getirmistim.suan programin ismi aklima gelmiyor.ama cihaz elm nin kablolu olani yeterli oluyordu.

tarihinde ersin özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sinan Kaya

elm cognif programı ile mümkün eger kablan varsa kolay istersen tarif edebilirim anlık yakıt tüketimi oto kapı kilitleme esp menüsü yol bilgisayar ekranına gelmesi gibi 

Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı

Daha önce Bluetooth OBD ile yaptığımda bulduğum notları aşağıda paylaşıyorum;

3 Farklı program vardır.İstediğiniz programı kullanabilisiniz.En stabil ve detaylı olanı ELMCONFİG dir.
1-ELM CONFİG
2- FDS Ford Diagnostics Software For Focus 2
Download: FDS
3- ELM FF2
Download ELM-FF2_EN
Programların Kullanımları
Bütün programların çalışma mantığı aynıdır.Öncelikle tüm modülleri kullanmak istiyorsanız elm327 cihazınızı modifiye etmelisiniz.Örneğin modifiyeli elm327 ile GEM modülünde bir değişiklik yapmak için programı açın ve ilgili modüle gidin Modüle tıkladınızda programlar zaten MSCAN e geçmeniz gerektiğini belirten uyarılar verecektir.MSCAN a geçebilmek demek modifiye ettiğiniz elm327 deki switch anahtarını sağ çevirmektir.
MSCAN- HSCAN Değişimi yapan SWİTCH
Eğer sadece modifiyesiz modülleri kurcalamak istiyorsanız cihazınıza bir ayar yapmanıza gerek yok.Cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın.USB ise elm327 driverini bilgisayarınıza tanıtın ve Bilgisayarım >> Yönet >>Aygıt yöneticisindeki Serial Port Sekmesi altından elm327 cihazının hangi portta bağlı olduguna bakın Com4-Com5-Com7 gibi örneğin aşagıdaki resımde COM4 tür
Daha sonra uygulamalardan birisini açın ve bilgisayarınız elm327 ye hangi porttan bağlandıysa onu seçin ve Speed olarak 115200 i seçip Connect deyin
Program bir sorun yoksa aracınza bağlanacaktır.Daha sonra hangi modülü kurcalayacaksanız oraya girip.Read data from vehicle deyip aracın üzerindeki ayarları programa çekin ve daha sonra program ekranında aracınızın aktif olan özellikleri gözükecektir.Değiştirmek istediğiniz ayarları işaretleyıp yada işaretini kaldırıp Write to Data deyip ayarların aracaınıza yüklenmesini bekleyin.
ÖRNEK KULLANIM FORD FOCUS 2 YOL BİLGİSAYARINA  ANLIK YAKIT TÜKETİMİ EKLEME
Bu anlatım 2 farklı program üzerinden anlatıalcaktır.Elmconfig programı daha stabil çalışmaktadır.İstediğiniz programı kullanabilirsiniz.
Anlık tüketim eklemek için elm327 modifiye etmenize gerek yoktur.
1-ELMCONFİG PROGRAM İLE ANLATIK TÜKETİM EKLEME

Programı açıyoruz ve com portumuz hangisi ise seçip hızı da 115200yapıyoruz daha sonra Open port a basıyoruz.

Program MSCAN-HSCAN switchini yapıp yapmadıgınız soruyor Yani modife etmediyseniz HAYIR a basın.Modifiye ettiyseniz EVET basın

HEC modülüne basıp Configration sekmesinden Page 1 açıp READ TO HEC e basın ve aracınızın ayarlarının programa gelmesini bekleyin

Daha sonra anlaık tüketimi eklemek için “Trip Computer-Instant Fuel Consumption”  i işaretleyin ve WRİTE TO HECe basın

Gelen uyarıya Tamam deyin
Eğer bir hata uyarısı almadıysanız işlem başarıyla tamamlanmıştır.

2-ELM FF2 Programıyla Ford Focus Yol Bilgisayarına Anlık Tüketim Ekleme
Bir başka program olan elm ff2 ile yol bilgisayarına anlık tüketim eklemek ıcın sunları yapabilirsiniz.
Öncelikle programı açın ve ilgili com portu seçip aracınıza bağlanın

IPC yani gösterge paneli menüsüne girip Read configration a basın aracınızın ayarlarının programa aktarılmasını bekelyın

Daha sonra Instatnt Fuel i işaretleyip Write Configration a basın ve ayarın aracınıza yüklenmesini bekleyin.
Eğer bir hata vermediyse işlem başarıyla tamamlanmıştır.

3-FDS Programı ile
Bu program ile de anlık tüketim eklemek ıcın araca bağlanın ve Read Current Configration a basın daha sonra aracınızın ayarlarının programa yüklenmesini bekleyın ardından “Instantaneous Consumption” i seçip Write Current Configration e basın.

Diğer birçok özelliği Yukarıda anlatıldıgı sekılde yapabilirsiniz.

Uyarılar: Programların hatalı kullanımı sonucunda aracınızda oluşabilecek hasarlar sizin sorumluluğunuzdadır. Orta seviye ingilizce bilginiz var ise programları daha rahat kullanabilirsiniz. Lütfen bilmediğiniz diğer ayarlar ile oynama yapmayınız.Aksi takdirde aracınız zarar görebilir.
Lütfen Kablolu elm327 cihazı kullanınız 

FOCCCUSS
1- Aracın OBD bağlantısını yapıyoruz. Direksiyonun sol altında bulunan kapağa anahtar vs sokarak kapağı kendinize doğru çekin. Sonra kabloyu bağlayın.
2- Bilgisayardan FoCCCus programını çalıştırın. Çıkan ekranda OPEN deyin.
3- Program cihazı bulunca karşınıza bir ekran gelecek. Altında READ FROM BCM'ye tıklayın. Program aracınızın mevcut durumunu okuyacak. Bu arada C-max'in gösterge ekranında birşeyler olabilir. Sesler çıkabilir. Endişe etmeyin. :)
4- a) Kapıların otomatik kilitlenmesi için 32 numaralı özelliği AUTOMATIC LOCKING olarak değiştirin.
    b) Yokuş kalkış destek sistemi için 218 numaralı özelliği WITH HILL LAUNCH ASSIST olarak değiştirin. Sonra yukarıdaki ABS sekmesinden INITIALIZE ECU deyin.
    c) Lastik basınç uyarısı için 101 numaralı özelliği DEFLATION DETECTION SYSTEM olarak değiştirin. Sonra yukarıdaki ABS sekmesinden INITIALIZE ECU deyin.
5- Ana ekranda aşağıdaki WRITE TO BCM'ye tıklayıp yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Kayıt işleminin tamamlanmasını bekleyin. İşlem tamam!
6- Programı kapatın. Kontağı kapatın. Kabloyu çıkarın.
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Ayhan Göksu

Bu ELM cihazının modifiyeliolup olmaması nedir acaba bilen var mı. Modifiyeli olanda üzerine bir switch lehimleyerek bazı portları belli bir şemaya göre bu anahtara bağlıyorlar, ford alırken modifiyeli mi almak gerekir yoksa modifiyesiz mi? Eğer modifiyeli alınacaksa bunun ford için olanı var fiat için olanında modifiye bağlantıları farklı portlara yapılıyor?

Bu konuya bir açıklık getirebilecek olan var mıdır acaba? İstediğim şey,  konfigürasyondan anlık yakıt tüketimi ve kapıların hızlanınca otomatik kilitlenmesini açmak.

Özellikle 2005 C-max için bunu deneyen biri var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Ayhan Göksu
On 03.09.2016 at 12:33, Ahmet Nalbantoğlu yazdı:

Eren çözer bu işi. Benim focusta da eco mode ve bilumum ekranları açmıştı. Kapılarımı da 30 kmden sonra kitlenecek şekilde ayarlamıştı.

Ahmet bey siz daha önce ilgilendiniz sanırım, sadece cihaz konusunda C-max 2005 'te bu işi yapıp yapamayacağım hakkında biri ban bilgi verebilir mi?

Yorum bağlantısı
Cihangir Yazıcı

ALİEXPRESTEN GETİRTİN KABLOLU OLURSA DAHA İYİ ELMCONFİG DİYE BİR PRG VAR ordan aktif oluyor ben yaptımcihazı birine yolladım sonra hatayda bir arkadaşa  curuse kontrolde onla yüklemiştim araca anlık gösterge 7 km kapanan kapı kilitleri 120 km üstü hız bip sesi aktif oluyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...