İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - 1.4 Tdci Yokuş Performansı

Ahmet Gürcan

Recommended Posts

Ahmet Gürcan
(düzenlendi)

Merhaba Arkadaşlar,

2006 1.4 tdci fiesta sahibiyim,190 binde.

Aracımla yokuşlarda hızlı bir şekilde devir düşme sorunu yaşıyorum, tüplü araç gibi yavaşlıyor. kısa mesafeli yokuşlarda sorun yok ama uzun yokuşlarda resmen ciğeri yetmiyor arabanın. Normal yollarda da bir sorun hissetmedim 1400 motor ne kadar gidebilirse o kadar gidiyor.

Sizler 1.4 tdci motorun yokuş performansından memnun musunuz? Eğer memnunsanız benim aracımda ne gibi bir sorun olabilir?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

İntercooler olmadığı için sıcak havalarda bariz güç kaybediyor maalesef. Yapılmadıysa yakın zamanda maf sensörünü temizletin bir nebze faydası olur..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Gürcan

İntercooler olmadığı için sıcak havalarda bariz güç kaybediyor maalesef. Yapılmadıysa yakın zamanda maf sensörünü temizletin bir nebze faydası olur..

teşekkür ederim, maf sensörüne baktırayım..

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bende kullanıyorum, açıkçası başka bir problem olabilir. Gaza basmak için yokuslari bekliyorum diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gürcan

Bende kullanıyorum, açıkçası başka bir problem olabilir. Gaza basmak için yokuslari bekliyorum diyebilirim.

kısa mesafeli yokuşlarda gayet iyi tırmanıyor ama mesela araç içerisinde 4 kişi var ve 3 km lik bir rampa var, beklenmedik bir şekilde yavaşlıyor ya da normal bana öyle geliyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Burak Çelikpençe
(düzenlendi)

Ben memnunum, teknik detaylara sahip değilim ancak bende yokuşları bekliyorum gaza basmak için. Düz yolda çok tatminkar olmasa da tırmanırken keyif alıyorum. Tam yük uzun mesafe yokuş çıktığımda oldu bir sıkıntı yaşamadım.  :)

tarihinde Burak Çelikpençe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Gürcan

Cevaplariniz icin tesekkur ederim, ben servise bi ugrayayim en iyisi..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet Gürcan

teşekkür ederim, maf sensörüne baktırayım..

Maf sensoru temizlettim hissedilir derecede artti aracin performansi..

Benimle ayni sorunu yasayanlara tavsiye ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Maf sensoru temizlettim hissedilir derecede artti aracin performansi..

Benimle ayni sorunu yasayanlara tavsiye ederim

Epey kir birikmiş mi temizlenirken gördünüz mü ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Gürcan

Epey kir birikmiş mi temizlenirken gördünüz mü ?

Evet oldukça kirliydi, balata spreyiyle temizlediler simsiyah aktı pislikler.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Akyıldız

arkadaşlar bende 2006 1.4 dizel fiesta var.rampalarda fazla kasmıyor lakin 1500 km de yağ çubuğunun ortasına kadar geliyor ne beyaz duman ne siyah duman nede yağ yakma var ama eksiltiyor sorunu ne olabilir arkadaşlar lütfen yardım edin...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Min. Max çizgisinin ortası mı? 1500km önce neredeydi yağ

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Bende uzun yolda aynı problemle karşılaşıyordum. Eğer devriniz düşük ise 2000 gibi gıdım gıdım azalmaya başlıyor hız. Ama racechip taktırdıktan sonra düz yolda 90 100ü geçmem ama yokuş gelince basarım gittiği yere kadar.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gürcan

arkadaşlar bende 2006 1.4 dizel fiesta var.rampalarda fazla kasmıyor lakin 1500 km de yağ çubuğunun ortasına kadar geliyor ne beyaz duman ne siyah duman nede yağ yakma var ama eksiltiyor sorunu ne olabilir arkadaşlar lütfen yardım edin...

Alttan damlatıyor olabilir, altına karton benzeri bir şey koyarak damlatıp damlatmadığını kontrol ediniz.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Akyıldız
On ‎01‎.‎01‎.‎2017 at 21:38, Çağlar Bayur yazdı:

Min. Max çizgisinin ortası mı? 1500km önce neredeydi yağ

2000 2500 devirde kullanıyorum uzun yol yapmadan önce sıkıntı yoktu 10 binde bakım yaparım 9 bindeyken İstanbuldan rizeye gittim trabzonda baktım yağ kalmamış ama yağ sensörüde yanmadı 200 m ilerde koydurttum.bir ay kaldım az az eksiltme yaptı istanbula geldim bariz şekilde eksiltiyor ne duman var ne üfleme ama eksiltiyor.kullandığım castrol 5w30 1000 km de eksiltme yaptı yağ çubuğu 4/1 de idi --10w40 koyduk 1700 km de 4/2 idi bakalım ne yapcaz alalı 1 sene olmadı...

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
On 11.01.2017 at 17:30, mehmet akyıldız yazdı:

2000 2500 devirde kullanıyorum uzun yol yapmadan önce sıkıntı yoktu 10 binde bakım yaparım 9 bindeyken İstanbuldan rizeye gittim trabzonda baktım yağ kalmamış ama yağ sensörüde yanmadı 200 m ilerde koydurttum.bir ay kaldım az az eksiltme yaptı istanbula geldim bariz şekilde eksiltiyor ne duman var ne üfleme ama eksiltiyor.kullandığım castrol 5w30 1000 km de eksiltme yaptı yağ çubuğu 4/1 de idi --10w40 koyduk 1700 km de 4/2 idi bakalım ne yapcaz alalı 1 sene olmadı...

Eğer damlatma falan yoksa yağ yakıyordur, illa ki mavi duman atacak diye bir şey yok benim arkadaşımın da aynı şekilde ne duman ne üfleme ne bir şey vardı ama çok yakıyordu

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sabri Akgül
On 22.08.2016 at 18:00, Ahmet Gürcan yazdı:

kısa mesafeli yokuşlarda gayet iyi tırmanıyor ama mesela araç içerisinde 4 kişi var ve 3 km lik bir rampa var, beklenmedik bir şekilde yavaşlıyor ya da normal bana öyle geliyor.

Merhaba ayni problem bende de vardi. Ustaya gittim problemi kisa surede tesput etti. Meger aluminyum egr borusunun contasi eskimis ordan basincli hava disari kaciyomus. O contayi yeniledi. Problem duzeldi. Yokuslarda saglam sikistiriyorum 5 kisi 3. Vites 130 kmh ile haykiriyo araba????

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

sizde hala egr aktifmi :shok: çekin vakumunu rahat edin arkadaşlar, boşa havayı kirletiyor falanda denmesin, daha az mazot yakıyor araç, daha güçlü, nerede kaldı havayı kirletmesi...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer
sizde hala egr aktifmi :shok: çekin vakumunu rahat edin arkadaşlar, boşa havayı kirletiyor falanda denmesin, daha az mazot yakıyor araç, daha güçlü, nerede kaldı havayı kirletmesi...

+1
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

2004 fiestamda EGR iptalindeki kazandığım tecrübeye göre yakıtta değişiklik olmadı. Kışın motor geç ısındı. Düşük devir kalkışlarda performansta artış hissettim. (130binlerdeydi kilometresi)

Şuanki fiestamda iptal değil. Gerekte yok. Motor içi anlık sıcaklıklar oluşacağından farklı etkileri görülebilir. Mühendis EGR'ye göre tasarlamış aracı. EGR'yi ellemeyin.

Yokuşta arka koltukta kimse oturmuyorsa tork sayesinde gaz pedalıyla oynamadan hızı koruyabiliyorsunuz. Ancak arkada2-3 kişi varsa ve yük varsa aşırı fark ediliyor. Beygir düşük yapıcak birşey yok. (Yinede benzinden iyi :))

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

1.4 tdci tamam kendine yeteceği kadar gidişi olan bi motor ama rampada tüplü gibi düşmez rahat hızlanmaz ama direk düşüş de olmaz egr yi iptal edin manifoldu kontrol ettirin egr mutlaka kurum yaptırmıştır ona da şu araçlardaki egr ve dpf ile uğraşılan vakitte ve maliyette yakıtlarımızın kalitesini arttırsalar zaten çok daha verimli olurdu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
4 saat önce, Ahmet Taşkın yazdı:

2004 fiestamda EGR iptalindeki kazandığım tecrübeye göre yakıtta değişiklik olmadı. Kışın motor geç ısındı. Düşük devir kalkışlarda performansta artış hissettim. (130binlerdeydi kilometresi)

Şuanki fiestamda iptal değil. Gerekte yok. Motor içi anlık sıcaklıklar oluşacağından farklı etkileri görülebilir. Mühendis EGR'ye göre tasarlamış aracı. EGR'yi ellemeyin.

Yokuşta arka koltukta kimse oturmuyorsa tork sayesinde gaz pedalıyla oynamadan hızı koruyabiliyorsunuz. Ancak arkada2-3 kişi varsa ve yük varsa aşırı fark ediliyor. Beygir düşük yapıcak birşey yok. (Yinede benzinden iyi :))

seninki tırt seri kardeş, fiesta mk6.5 la bitti, sizde oynamak olmaz, bozarsın aleti :biggrin::p

kışın ısınmaya gelince, aracı çalıştır ve sür, hararet kıpırdayınca gaza biraz fazla bas turbo sıkışsın, bak bakalım nasıl ısınıyor ortalık :)

yakıtta fark olmadı gibi, yada çok az, egr iptalinin sebebi, motorun rahatlaması, kurum yoksa başka şey değil zaten, olmasının faydası yok, neymiş yanma odasının daha fazla ısınmasıymış, etkisiz eleman, zaten yeterince ısınıyor alet :)

egr ve dpf= havayı kirletmeme kılıfı altında ek gelir sağlama ve sarf malzemesiyle ek+ gelir sağlama sanayiye yeni iş kolu açma sistemi...

üretimi maliyeti ve üretimi açısından faydasından çok doğaya hem hammadde hemde doğayı kirletme açısından daha çok zarar veren sistemin adı.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sabri Akgül
On 16.02.2017 at 15:04, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Ali bey su vakum egr vakum hortumunun yerini tarif eder misiniz bende cekeyim kurtulayim su egr den

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...