İçeriğe Yönlendir

Seat Ibiza 1.2 Tsi 5 Bin Km İzlenimleri

Mehmet Gürcüoglu

Recommended Posts

Mehmet Gürcüoglu

Herkese Mehaba, 

Belki hatırlarsınız yakın zamanda fiesta vs ibiza benzeri bir konu açmıştım.İkisi arasında kararsız kaldığımı motor farkıyla ibizayı tercih ettiğimi söylemiştim. İşte o ibizayla kars'tan çıkıp önce güneye sonra İstanbul'a sonra da karadenize yolculuğum sırasındaki izlenimlerimi değerli dostlarımla paylaşmak istedim. 

Bu izlenmlerime bir başlık verseydim  veya bu satış sloganı olsaydı muhtemelen şöyle olurdu: 

Yaşlanmak mı istiyorsunuz,  sizin için ürettik : IBIZA 

Bu başlık ağır mı oldu dersiniz? Bence çok hafif bile oldu tıpkı İbiza direksiyonu gibi.

Sinirlerim daha fazla bozulmadan artı eksi kısmıyla devam edeyim  :biggrin:

Artıları: 

- Motor: Evet gerçekten çok performanslı olmasa da sizi neredeyse hiç üzmüyor. Hatta atmosferiklerin içinden geçerken gülümsüyorsunuz :) Rampaları genelikle 5. viteste çıktım.

- Tek artı kalmasın diye bir tane daha ekleyeyim: Modern duran yol bilgisayarı ekranı ve muhtevası (yaşlandığım için böyle sözcükler kullanabiliirim  :tongue: )

Eksileri: Yol tutuş kötü nasıl olabilir ki diye kendime hep sorardım. Cevabımı sonunda aldım. Hiç mi yol tutmuyor diye soranlar olabilir evet tutuyor ama çekicinin üstünde :D

Bir de "arabanın yol tutuş limitleri mekanik olarak belirlenir esp gibi elektrnikler genellikle acemi sürücüler içindir"

düşüncesi ne kadar haklı bu arabada pardon araçta gördüm.

- Direksiyonda hissiyat sıfır ! İnanın yolun ne durumda olduğunu arabanın ne zaman kayacağını hiç anlamadım. 

-  Frenler: Bisikletin fren pabuçları gibi  :D

- Arka diz mesafesi olmadığı gibi ön tarafta da 1,90 lık kardeşim zorluk yaşadı 

- 4 devirden sonrası yok gibi. Yaşlanmama sebep olanlardan biri de bu.

Özet olarak: Pişman mıyım deli gibi! Hele ki fiestadan sonra. 

Kimlere önerebilirim: Uzun yolda 90 ı geçmeyecek risk almayan ulaşım aracı kullanmak isteyenlere. 80 yaş üstü kişilere de tavsiye edebilirim :)

Yakıt tüketimini unutmuşum:) Sanırım yeni olduğu için şehir içinde 8 yakıyor. Uzun yolda 90km ort hızla 5-6 arası gayet iyi bir tüketimi var

• Beğen 5
Yorum bağlantısı

Ovv. Harbi ağır olmuş. :) Sanırım bazı sıkıntılar (kaza vs) yaşamışsınız. Daha teknik verilerle ve detaylarla açıklamanız mümkün mü?

Neticede kullanıcı kitlesi çok fazla (forumumuz dahil) ve bu tip şeyleri fazla duymuyoruz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu
(düzenlendi)

Ovv. Harbi ağır olmuş. :) Sanırım bazı sıkıntılar (kaza vs) yaşamışsınız. Daha teknik verilerle ve detaylarla açıklamanız mümkün mü?

Neticede kullanıcı kitlesi çok fazla (forumumuz dahil) ve bu tip şeyleri fazla duymuyoruz.

Benim için en iyi teknik bilgi verdiği hissiyat gerisi broşürlerde vs var  :biggrin:  Şaka bir yana, sadece jant yamuldu taş geldiği için o kadar kaza vs olmadı çok şükür. Fakat iki kere çok ciddi tehlike atlattım.  :(

Kendi arabam olduğu için rahatça gömdüm vicdanım rahat :fiuw:

tarihinde Mehmet Gürcüoglu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun. Oturma mesafesi sınıf itibari ile neredeyse tümünde aynıdır. 190 cm ile değil önce, tavanda otursan sığamıyorsun.  :)

Yol tutuşu, kısa şasi ve hafif (1.000 kg civarı) araçlarda çok beklememek gerekir.

4000 d/d sonrası, motorun özelliği olabilir. Benim araç 120 km/h ı, 4000 d/d de ancak yapıyor gibi. Üzeri motor kucakta gidiyor hissi veriyor zaten.

Yol tutuşu ve konfor olarak Ford zaten kendini kanıtlamış. 

Ibiza da genel olarak motor, ekonomi, donanım iyidir.

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Tam da alma arifesinde olduğum araç. Sahibi olduğum arac ise 1.25 fiesta :) ibiza tip olarak çok hoşuma gitmiyor. Donanım özellikleri iç mekan olarak ilgimi çekiyor. 1.2 tsi motor çok başarılı gidişat konusunda . Fiestadaki yol tutuş ve direksiyon hissini düşündüğümde malum siteyi kapattığım an oluyor :)

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)

Benim 2015 model 7000km deki ecoboost fiestam satılıktı o zamanlar. Şimdi onu alsaydınız ibizaya göre tek eksi büyük ekran olmaması olurdu. Onu da sonradan takabilirdiniz :)

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Bi ara sıfır küçük sıfır arayışındayken hepsini dolaşmıştım. Aklımda en kötü arka diz ve baş mesafesi olarak kalan araba ibiza idi.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

ford a alışkınlar için sürüş zayıf gelebilir normal. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Size fabia önermiştim sanırım öyle hatırlıyorum?

İbiza alicaktik babama incelemeye gittim hatta kerem abiyide aramistim seattayken , ibiza gerçekten arka diz mesafesi ve bagaj konusunda vasat , yeni kasa fabia arka diz mesafesi ve bagaj olarak ibizadan çok üstün ve daha ferah bir araba , yol tutuş fabiada gerçekten muntazam , polo nasıl ise fabiada aynı fabianin ibizadan tek eksiği ön göğüste sert plastik, varsin sert olsun ama malzeme kalitesi olarak ibizadan 1 gömlek üst, torpido gözünü açtığınızda bile anlıyorsunuz farki ,

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Şu güne kadar İbiza Hakkı'nda böyle olumsuz yorumlar ve şikayetler görmemiştim genelde kullanıcı yorumları olumlu şekilde yani yeni İbiza gerçekten iyi bir satış rakamı yakaladı ama tabi herkesi memnun etmek zor size geçmiş olsun diyorum :)

Yorum bağlantısı

öncelikle Geçmiş olsun.. sonrasında aracınız hayırlı olsun. Umarım en büyük kazanız bu olur. Bu arada Arabanız hakkındakı yorumlar için tebrik ederim. Bazıları vardır ( Kirpi yavrusunu pamuğum diye severmiş ) hep kendi aracını över..  Performansı genelde hep iyi diye duyduğumuz bi araba ama yol tutuş konusunda bukadar zayıfmı gerçekten çelişkide kaldım 

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

Herkese Mehaba, 

Belki hatırlarsınız yakın zamanda fiesta vs ibiza benzeri bir konu açmıştım.İkisi arasında kararsız kaldığımı motor farkıyla ibizayı tercih ettiğimi söylemiştim.

motor farkıyla ibiza yı tercih etmişsin.

içi dar. arkası çok rahatsız.

ama motor çok keyifli dimi... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

öncelikle Geçmiş olsun.. sonrasında aracınız hayırlı olsun. Umarım en büyük kazanız bu olur. Bu arada Arabanız hakkındakı yorumlar için tebrik ederim. Bazıları vardır ( Kirpi yavrusunu pamuğum diye severmiş ) hep kendi aracını över..  Performansı genelde hep iyi diye duyduğumuz bi araba ama yol tutuş konusunda bukadar zayıfmı gerçekten çelişkide kaldım 

araba hakkında kötü yorum istiyorsan bana müracaat edeceksin  :p

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Son yıllarda bakıyorumda araç alırken insanların beklentisi birak yüksek oluyor.Haliylede kullanırkende kusurlar ortaya bir bir çıkmaya başlayıncada mutsuzluk artıyor maalesef.Kısacası B sınıfı bir araç ayağını yerden kesmeye yarar fazla bir şey beklememek lazım :C

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Son yıllarda bakıyorumda araç alırken insanların beklentisi birak yüksek oluyor.Haliylede kullanırkende kusurlar ortaya bir bir çıkmaya başlayıncada mutsuzluk artıyor maalesef.Kısacası B sınıfı bir araç ayağını yerden kesmeye yarar fazla bir şey beklememek lazım :C

3 kişilik aile, çoğunlukla şehiriçinde kullanılacaksa büyük arabaya ne gerek var, babam yıllarca vw kaplumbağa kullandı, küçük dediğini hatırlamam, hala özler vosvosu. 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

3 kişilik aile, çoğunlukla şehiriçinde kullanılacaksa büyük arabaya ne gerek var, babam yıllarca vw kaplumbağa kullandı, küçük dediğini hatırlamam, hala özler vosvosu. 

Farkında isen ben küçük olmasına vurgu yapmadım zaten. İhtiyaç ne ise maddi gücünede uygun olarak alınan her araç gayet güzel iş görür. Önemli olan aldığın araçtan ne beklediğin.90 yılında lada samara almıştım tek lüksü harika bir kaloriferi olmasıydı :) 40,000 km mutlu mesut bir arkadaşlığımız olmuştu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Leon ne ki ibiza ne olsun . Son zamanlarda bizim forumda da gereksiz şekilde övülüyor bu araçlar. Sırf meraktan geçen hafta gidip inceledim ikisinide.

Yorum bağlantısı

Arkası dar, Uzun yolda yorucu, yakıt olarak ekonomik gelmiyor 7-8 litre. İstanbul şehir için güzel tercih.

Yorum bağlantısı

Leon ne ki ibiza ne olsun . Son zamanlarda bizim forumda da gereksiz şekilde övülüyor bu araçlar. Sırf meraktan geçen hafta gidip inceledim ikisinide.

Gereksiz yere derken? Mesela Leon için? İzlenimlerinizi paylaşırsanız bizde öğrenmiş oluruz. 

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir
(düzenlendi)

Beklentiler farklı tabi ama haksızlık olmuş biraz. 3 bin km kadar kullandım Ibiza'yı, çok sevmiştim. Evet, Fiesta'nın yol tutuşu daha iyi olabilir ama başka da bir artısı yok bence ve motor konusunda çok ağır basıyor Ibiza ve motor da aracın kalbi sonuçta o yüzden ancak muadil bir motorla karşılaştırmak lazım, Ecoboost ya da TDCI olsa Fiesta tercih edilebilir tabi ki.

Bir not, TSI motorlar zaten dizel benzeri bir karaktere sahip, 4000 devir sonrasına zaten ihtiyacı yok.

tarihinde V.Ceyhun Emir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

şehiriçi kullanım için ideal.

aynı donanım fiesta ecoboosttan 10 bin tl daha ucuz.

ortalama 6 litre (karma ) yakıt.

fişek gibi bir motor

bi de yakışıklı daha ne olsun.

Yorum bağlantısı

İlk önce yorumuma başlamadan önce forumda ki arkadaşlar az çok beni tanır ve objektif yorum yapmaya özen gösteririm. Amacım aracı savunmak değil hissettiklerimi yazmaktır.

Bu konunun açılma amacı bariz aracı kötülemek ve hayran kitlesini caydırmak olduğunu düşünüyorum. Madem bu kadar soğudunuz satın gitsin. Binmeye devam ederseniz kaka bir arabaya biniyor olacaksınız bu sizin için çok üzücü.

İbizayı ilk defa sizin gibi kötüleyen birisini gördüm. Hayran kitlesi çok geniştir ve satış sayıları gayet iyi gidiyor. Elbette her aracın eksileri olacaktır ama bu kadar değil.

İmzamda kullandığım araçlar var. Tek tek girip bakabilirsiniz. Kullanmadığım araçlarla hayatta karşılaştırmam. Kendi aracım İbiza olduğu için söylemiyorum ama B7 Kasa 2.0TDI Audiden sonra en zevk aldığım araç. 2009 Model 1.6 Benzinli Focusa her özelliği ile beş basar. ( Yol tutuşu hariç ) Araçtan ne bekliyorsunuz B sınıfı araçlar arasında en dolu ve konforlusu bana göre.

- Yol tutuşu 200 le viraja girilecek bir tutuş değil kabul ediyorum ama 150-160 la gayet iyi ve stabil girebiliyorsunuz.

- Direksiyonun normal hidroliğe göre hissiyatsız olması gayet normal elektrik destekli çünkü. Biraz araştırırsanız tüm elektrik destekliler aynı.

- Focusdan daha iyi bir fenleme mesafesine sahip. 500 kg yükle 1.90 boylu insanlarla B sınıfı araca binerseniz herhalde bisiklet gibi gelir.

- 1.90 boyu olan insan normal bir boy mu sizce ? Binen kişide problem yok araç problemli yani. :) Bu boyda ki birisi tüm B sınıfı araçlara sığmaz bunu art niyetli yazmışsınız bariz belli.

-4.000 devirden sonrasına çıkamıyor mu onu anlamadım. Ben gayet 6-7 lerde süper bir performans elde ediyorum. Fiestanın tüm motorlarını egsozundan çıkarır.

Fiestadan daha iyi diyen biri varsa Ankarada her alanda her teste hazırım. Hodri meydan :)

Ha pardon bunları yazmanızın nedeni şu olabilir...

2015 model E200 den inip İbizaya bindiniz galiba... ;)

Geçmiş olsun. Oturma mesafesi sınıf itibari ile neredeyse tümünde aynıdır. 190 cm ile değil önce, tavanda otursan sığamıyorsun. :)

Yol tutuşu, kısa şasi ve hafif (1.000 kg civarı) araçlarda çok beklememek gerekir.

4000 d/d sonrası, motorun özelliği olabilir. Benim araç 120 km/h ı, 4000 d/d de ancak yapıyor gibi. Üzeri motor kucakta gidiyor hissi veriyor zaten.

Yol tutuşu ve konfor olarak Ford zaten kendini kanıtlamış.

Ibiza da genel olarak motor, ekonomi, donanım iyidir.

Abi sen hangi B sınıfı araca sığabildin... ??

Benim kuryedeki şikayetlerim gibi sanki biraz spesifik bir durum olmuş sizde de

Beni anlayan biri daha :)

öncelikle Geçmiş olsun.. sonrasında aracınız hayırlı olsun. Umarım en büyük kazanız bu olur. Bu arada Arabanız hakkındakı yorumlar için tebrik ederim. Bazıları vardır ( Kirpi yavrusunu pamuğum diye severmiş ) hep kendi aracını över.. Performansı genelde hep iyi diye duyduğumuz bi araba ama yol tutuş konusunda bukadar zayıfmı gerçekten çelişkide kaldım

Değil kardeşim mubalağ var.

Beklentiler farklı tabi ama haksızlık olmuş biraz. 3 bin km kadar kullandım Ibiza'yı, çok sevmiştim. Evet, Fiesta'nın yol tutuşu daha iyi olabilir ama başka da bir artısı yok bence ve motor konusunda çok ağır basıyor Ibiza ve motor da aracın kalbi sonuçta o yüzden ancak muadil bir motorla karşılaştırmak lazım, Ecoboost ya da TDCI olsa Fiesta tercih edilebilir tabi ki.

Bir not, TSI motorlar zaten dizel benzeri bir karaktere sahip, 4000 devir sonrasına zaten ihtiyacı yok.

Dsg ile S moduna alsın bakalım neler oluyor. Bir gün bu aracın videosunu çekip bu konuya atmak istiyorum...
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...