İçeriğe Yönlendir

Sürücülere Bayram Yolculuğu Uyarısı

Fikret Özsoy

Recommended Posts

Fikret Özsoy

Sürücülere 'bayram yolculuğu' uyarısı Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Apaydın, Kurban Bayramı nedeniyle uzun yola gidecek sürücülerin her 2 saatte bir 15-20 dakika mola vermesi gerektiğini belirtti.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Kurban Bayramı nedeniyle uzun yola gidecek sürücülerin her 2 saatte bir 15-20 dakika mola vermesi gerektiğini belirtti.

Apaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayram tatillerinde trafikte yoğunluğun artmasından dolayı sürücülerin daha dikkatli olması konusunda uyarılarda bulundu.

Bayramlarda can ve mal kaybının azaltılması için sürücülerin uykusuz ve yorgun yola çıkmamalarını tavsiye eden Apaydın, trafik kazalarının birçoğunun sürücü hatalarından kaynaklandığına işaret etti .

Sürücülerin, emniyet kemerleri sürekli takılı halde trafikte seyretmeleri gerektiğini kaydeden Apaydın, şunları dile getirdi:

"Bayramlar bizim en güzel günlerimizden. Ancak hatalı araç kullanmak ve kurallara uymamak sebebiyle bu güzel günler hep kabusa dönebiliyor. Özellikle dini bayramlarda gerek şehirler arası gerekse şehir içindeki trafik yoğunluğu 10 katı aşkın artıyor. Dolayısıyla belki trafiğe yeni çıkan sürücülerimiz oluyor. Yorgunluktan kan şekeri düşebilir. Bazı bölgelerimizde ani yağmurlar oluyor. Yoğun sıcaklar nedeniyle asfaltta erimeler meydana geliyor. Bunlar da sürücüleri zor durumda bırakıyor. Yolun her halini göz önünde bulundurarak, temkinli araç kullanılması gerekiyor. Sürücüler her 2 saatte bir 15-20 dakika mola vermeli. Sürücülerimizin sürekli mola vermesini ve dinlenmelerini, hem kendi sağlıkları hem de onları bekleyen yakınları adına çok önemsiyoruz."

"Kör noktalara dikkat"

Apaydın, bayram günlerinde trafik kazalarını azaltmak için Karayolları Genel Müdürlüğünce kaza potansiyeli yüksek kesimlerde iyileştirme çalışmaları yapıldığını anlattı.

Türkiye'de bu yıl kör nokta olarak bilinen 130 yerde iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Apaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uzun yola giden sürücülerin ara ara mola vermeleri iyi olur. Bayramlarda nakliye ambarları kapalı. Kamyonlarımız trafikte yok. Sadece yolcu taşımacılığı yapan otobüsler var. Onlar da 4 saatten fazla araç kullanmıyor ve çift şoför gidiyorlar. Özel otomobil sürücülerimiz, trafik kurallarını ihlal ederek 10 saate kadar araç kullanabiliyor. Bu sürücülerimiz yollarda dinlenmeli. Otobüs sürücülerimiz bu kuralla dikkat ediyor. Özel araç kullananlar sadece hız kurallarına uymaya çalışıyor, oysa yola uykusuz ve yorgun devam edilmemeli, trafik kurallarına harfiyen uyulmalı."

"Güneşin doğuşu sırasında dikkatli olalım"

Apaydın, sürücülerin güneşin doğuşu sırasında dikkatli olmaları konusunda da uyardı.

Güneşin doğuşuyla beraber sürücülerde dikkat dağınıklığı olduğunu ve beynin uyumaya başladığını kaydeden Apaydın, sözlerini şöyle tamamladı:

"Özellikle sabah gün ışırken, güneş yorgun şoförün gözüne vurduğu zaman insan beyni dururmuş gibi kendini uykuya veriyor. Hatta gözleri açık uyuyor. O bakımdan sabahın erken saatinde güneşin doğuşlarında, özellikle güneşe doğru gidiliyorsa istirahat edilmeli. Eğer bunlara dikkat edilirse bayram hüsran olmaz, herkes kazası belasız sevdiklerine kolay ulaşır."

(Alıntıdır) Herkese kazasız ve belasız yolculuklar.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı

en çok zorlandığım en pis saatlerdir sabaha karşı olan saatler, ama 2 saatte bir 20 dakika mola verirsem yol bitmez 980 km yol gidicem yarın 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

en çok zorlandığım en pis saatlerdir sabaha karşı olan saatler, ama 2 saatte bir 20 dakika mola verirsem yol bitmez 980 km yol gidicem yarın 

emin ol daha erken bitecektir doğuş. tamam 20 dakika değil ise bile arabadan inip şöyle arabanın etrafında bir dolaşmak iyi gelecektir. göz yorgunluğunu vücut yorgunluğunu alacaktır. giderken hangi güzergahı kullanacaksın söyle önerilerde bulunayım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

emin ol daha erken bitecektir doğuş. tamam 20 dakika değil ise bile arabadan inip şöyle arabanın etrafında bir dolaşmak iyi gelecektir. göz yorgunluğunu vücut yorgunluğunu alacaktır. giderken hangi güzergahı kullanacaksın söyle önerilerde bulunayım. 

abi valla ben her sene Bilecik-Kütahya-Afyon-Burdur-Alanya üzerinden gidiyorum toplam mola sayım 3-4 ü pek geçmez, gece Afyon İkbal tesislerinde uzun süre mola veririm en az 1 saat sonra yola devam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

abi valla ben her sene Bilecik-Kütahya-Afyon-Burdur-Alanya üzerinden gidiyorum toplam mola sayım 3-4 ü pek geçmez, gece Afyon İkbal tesislerinde uzun süre mola veririm en az 1 saat sonra yola devam.

tamam işte yaklaşık 10 saat lik yolda 4 mola verirsen 2,5 saat de bir durmuş olursun demek benim demek istediğimde bu idi. 

Yorum bağlantısı

tamam işte yaklaşık 10 saat lik yolda 4 mola verirsen 2,5 saat de bir durmuş olursun demek benim demek istediğimde bu idi. 

yol 10 saat sürmüyo ama en az 14 saat sürüyor  :crazy:

Yorum bağlantısı

Burdur a kadar aynı şekilde, oradan Finikeye ayrıldım, sonra kemer. Bu rotada 4 defa durduk sanırım ama yanımda arkadaş var diye hiç yorulmadım, bi süre sonra ona veririm dedim ama hiç enerji kaybı yaşamadım nerdeyse. Redbull, soğuk kahve, bolca su, zaten içecek tüketince haliyle ihtiyaç doğuyor, kısa kısa durup devam etmeler iyi geliyor abi :)
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Burdur a kadar aynı şekilde, oradan Finikeye ayrıldım, sonra kemer. Bu rotada 4 defa durduk sanırım ama yanımda arkadaş var diye hiç yorulmadım, bi süre sonra ona veririm dedim ama hiç enerji kaybı yaşamadım nerdeyse. Redbull, soğuk kahve, bolca su, zaten içecek tüketince haliyle ihtiyaç doğuyor, kısa kısa durup devam etmeler iyi geliyor abi :)

El yüz yıkanacak, hava alınacak, devam edilecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

yol 10 saat sürmüyo ama en az 14 saat sürüyor  :crazy:

o zaman mola sayını arttırman gerekli 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Sen döndün mü bakim  :nargile:  :seytan:

o zaman mola sayını arttırman gerekli 

işte onu diyorum o zaman yol oluyor 16-17 saat bitmiyo meret 

Yorum bağlantısı

Sen döndün mü bakim :nargile::seytan:

Döndüm döndüm :) Dilovasından selamlar [emoji14]

Ama sonuçta bu cumadan itibaren yine tatil :seytan:

Yorum bağlantısı

Döndüm döndüm :) Dilovasından selamlar [emoji14]

Ama sonuçta bu cumadan itibaren yine tatil :seytan:

evet ama pazartesiden sonra iş var dimi janııım sana  ;)

Yorum bağlantısı

evet ama pazartesiden sonra iş var dimi janııım sana ;)

Okul başlıyor , arada bi işe uğrarım [emoji14]
Yorum bağlantısı

Okul başlıyor , arada bi işe uğrarım [emoji14]

ha okul ha iş sonuçta erken kalkacaksın..oysaa ben...  :keyifli:  :keyifli:

Depo bitince mola veririm

işte aradığım samimiyet 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)

Sen döndün mü bakim :nargile::seytan:

Antalyaya kadar aynı güzergahı ayın 18 de bende kullanacağım.

büyük ihtimalle mola yerlerim Bilecik, Kütahya, Afyon, Isparta, Belek olacaktır.

af94d679ed85bb8623ea36065eb2e1b5.jpg

tarihinde Mehmet Kazancıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Antalyaya kadar aynı güzergahı ayın 18 de bende kullanacağım.

büyük ihtimalle mola yerlerim Bilecik, Kütahya, Afyon, Isparta, Belek olacaktır.

Benim Pamukova, Afyon, Burdur ve Alanya çıkışı falan 

Yorum bağlantısı

ha okul ha iş sonuçta erken kalkacaksın..oysaa ben... :keyifli::keyifli:

işte aradığım samimiyet

Okulum 2.öğretim [emoji14]
Yorum bağlantısı

Okulum 2.öğretim [emoji14]

o daha fena ya işte herkes dışardayken sen okulda olacaksın  :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)

Depo bitince mola veririm

hangi arabada abi kango ile 900 km den aşağı yol yapmazsın diye düşünüyorum 1 depo ile 

İstanbul Antalya non-stop gidiyorsun yani veya buradan Trabzona durmadan mı gidiyorsun. 

tarihinde Mehmet Kazancıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

o daha fena ya işte herkes dışardayken sen okulda olacaksın :p

İlla gömülcez [emoji14]

Sizler çalışırken ben gündüz deniz havuz, gece aurada inna konserleri hey hey :D

Yorum bağlantısı

İlla gömülcez [emoji14]

Sizler çalışırken ben gündüz deniz havuz, gece aurada inna konserleri hey hey :D

kim çalışıyo hani nerde ben eylülü kapattım olm onu başkalarına de sen  :nargile:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

hangi arabada abi kango ile 900 km den aşağı yol yapmazsın diye düşünüyorum 1 depo ile 

İstanbul Antalya non-stop gidiyorsun yani veya buradan Trabzona durmadan mı gidiyorsun?

Eğerki ramazana denk gelirse, evet, bahsettiğin yerlere kontak kapamadan gidiyorum, öteki türlü elmecbur yemek ve ihtiyaç molam oluyor,

Federasyon mola verin demiş ama, Karayolları üzerinde doğru düzgün mola verilecek yerler sayılı, ne yemekleri ne çayları ne tuvaletleri adam gibi olan yerler az. Yoğun trafik akışı sebebiyle mola yerleri iyicene raydan çıkıyor.

Karayolları veya yolların bağlı olduğu yerel yönetimler adım başı Radar dikeceklerine gerçekten durup, şurada çay içelim, yemek yiyelim dinlenelim denebilecek yerlerde inşa etse yollar daha çekilebilir hal alacaktır

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...