İçeriğe Yönlendir

Opel Insignia 1.6 Turbo 180Ps Edition İzlenimlerim

Ahmet Nalbantoğlu

Recommended Posts

Ahmet Nalbantoğlu

Merhabalar.

Arkadaşlar biliyorsunuz 08' Focus Titanium HB 1.6 Ti-VCT araç sahibiydim. Kendisiyle 1-1.5 ay önce 2 senelik birlikteliğimizi sonlandırdık. Araç arayışlarımın sonucu olarak kısa süre önce 10' Opel Insignia 1.6 Turbo Edition sahibi oldum. Araç ile 2bin KM yol yaptım. Bazı izlenimlere sahip oldum. Artık yazmanın vakti geldi. Aracımı objektif şekilde değerlendireceğim. Almayı düşünene, tecrübe etmek isteyene ışık olur.

Dış görüşünüşü genel olarak değerlendireyim. Araç hantal bir D sınıfı araçtan ziyade daha çok arkaya doğru coupe gibi eğilen kısmı ve kışkırtıcı stop tasarımı olsun çift egsoz çıkışıyla olsun daha çok bir spor sedan gibi görüntüye sahip. 18 inçlik çok kollu Cosmo jantlar da bu kısmı güçlendiriyor. Önünü pek spor bulmadım, daha çok D sınıfı ağırlığını taşıyan bir ön ızgaraya sahip.

Bu araçta 2009-2010 yıllarında 2 donanım var. Cosmo ve Edition. Cosmo full paket olanı. Edition boşu olarak geçse de herşey var. Cosmo'dan farkları AFL far, yarı deri kumaş. Başka hiçbir farkı yok. Tüm far yağmur vs vs sensörler mevcut olduğu gibi sıfır çıkartılırken aracıma Cosmo jantı satın alındığı için dıştan da AFL far haricinde hiçbir fark görünmüyor.

Kısaca kendimce bulduğum artı eksi kısmına geçelim.

Artıları :

+ Konforu. Güzel bir ön konsol tasarımı var. Hem spor hem o ağırlığa sahip. Sürücü içinde kendini mutlu hissediyor.

+ Yalıtım ve malzeme tokluğu. Motor sesi hiç yok. Yol sesi hiç yok. 150-160 gibi hızlarda bile hiçbirşey hissetmiyorum.

+ Edition paket olmasına rağmen koltukta bulunan çok fonksiyonlu bel desteği ve başlıkların kafaya doğru çıkabilmesi, içinde mekanizma olması. Özellikle bel desteği sadece çık-gir şeklinde değil yukarıya aşağıya da hareket eden bir biçimde yapılmış. Yuvarlak bir joystick ile ayarlanıyor. Başarılı buldum.

+ Yağmur ve Far sensörleri oldukça başarılı. Görevlerini son derece iyi şekilde yere getiriyorlar.

+ Ve en son olarak ta A16LET kodlu 180 beygirlik motoru. Alırken hiç bu kadar başarılı olacağını beklememiştim. 180 beygirlik bu motor, eski tip 1.6 twinport motorun çift turboyla kuvvetlendirilmiş hali. Direkt enjeksiyon değil. Bu sebepten dolayı LPG montajı ekonomik ve kolay. Ancak turbolarımız 2000 devir gibi devreye girdiğinden 2000 devire kadar geberik bir atmosferik motor. Hem kompresor hem turbo destekli TSi motor gibi konforlu değil. Ve km/lt bazında kesinlikle direkt enjeksiyonlu muadilleri gibi tasarruflu değil. ( TSi , THP , SiDi, T-GDI ) Ancak bu açığını kolay tamir edilebilmesi ve kolay LPG çözümü ile kapatıyor.

+ Motor hakkında devam edersek, 2000 devirden sonra adeta çıldırıyor. Birden kendini öne atıyor. Kullanan herkesin dikkatini çeken bir durumdu. Alışana kadar insanı korkutuyor. Cüssesine rağmen (boş ağırlığı 1560kg) hızlanmada hiçbir sorun yaşamayan bu motorun bence en zevkli vitesi 3.vites. Uzayıp gidiyor. Ayrıca 6.viteste bile gaza bastığınızda vites düşürmeden akıp gidebilmenin zevkini yaşıyorsunuz uzun yolda. Benim gibi atmosferik benzinliden geçiş yapmış biri için bu motor ilaç gibi geldi.

+ D sınıfı araçlarda arka tarafda kol dayamanın arkasına havalandırma mazgalı koyulmaması ayıp olurdu zaten. Koymuşlar. Ancak bir de oraya da arkada oturan da telefonunu şarj etsin diye 12V çıkış koymuşlar. Edition pakette de bunun koyulması takdirimi aldı. Cosmo'da ama 240V çıkış ta bulunmalıydı. Aracım Cosmo olsaydı bunu eleştirirdim. Ama Edition olduğu için artı kısma alıyorum.

+ Edition paketi dolu gerçekten arkadaşlar. Herşey var. Dual klima, far yağmur sensörleri, cruise control, elektrik destekli direksiyon, esp, hill holder, herşey var. Dediğim gibi sadece tek eksiği AFL far ve Koltukların yarı deri-yarı kumaş yerine tam kumaş olması. AFL far haricinde hiç eksikliğini hissetmiyorum.

+ İç malzeme kalitesi güzel başarılı. Direksiyon vites asla soyulmaz, kolay kolay parlamaz. Nikelaj atmaz. Kapılardan rahatsız edici sesler yok, zaten kapılar öyle ağır ki bayırda falan eşiniz kesinlikle o kapıyı açamaz. İnip açacaksınız. Focusun 4 kapısının toplamı gibi kapı. Güven veriyor. Ancak radyo-teyp ünitesi kısmından ve orta kol dayama konsolunun oradan hafif çıtırdılar var. Benim gibi "kıl" seviyesi yüksek birini bile rahatsız edecek düzeyde değil ancak olmasa daha iyiydi.

Eksileri / yetersiz bulduklarım / dikkat edilmesi gereken noktalar :

- Ne kadar spor ve yakışıklı gözükse de, 1560 kiloluk 18 inç jantlı bir araçtan bahsediyoruz. Şehiriçinde dur kalk adamı bu araçla yorulursunuz. Yoruyor. Ağır bir araç. Hatta hatta eşşek ölüsü. :) Kocaman bir kasa. Dar sokaklarda da yoruyor. Park yeri bulmaya geldiğimi de öyle her yere girmiyor. Kullanılmıyor değil ancak, bu araçtan inip aynı güzergahı sahip olduğumuz i30 ile gittiğimde sanki bisiklet kullanıyormuş gibi hissediyorum.

- Aracın elektronik aksamı hassas. Sensörleri, sistemleri nazik. Dikkat edilmeden kullanılmaya gelmez, arıza lambanız yanıverir. İlgisiz bir adamın çok rahatsız olacağı araçlardan bir tanesi. Ben aracı aldım ufak ufak tam gazda teklemeler vardı. Araştır et dtc kodlarıyla yabancı forumlara bak falan derken basınç sensörünü ve bobini değiştirdim düzeldi. İlgilenmeyen biri için kolay işler değil, ancak ilgilenen biri için çözümler çok zor değil. Bunu da belirtmeliyim.

- Motor parçaları tabii bir miktar daha pahalı. Ford'un 4 bujisi 40 llra, Bobini 120 lira iken bu aracın bujileri Platin-iridyum olduğundan  130 tl, bobini de en ucuz kampanyalı fiyatıyla 270tl. Bu arabayla kaza yapmayın. Kaporta parçalarının orjinalleri de (GM) gerçekten pahalı. Kaportası da sağlam ve dirençli. Düzelmesi boyaması da masraflı olur. Allah kimseye göstermesin.

- 1.6 Turbo motor çift turboya sahip olduğundan biraz dengesiz ve titrek çalışıyor. Aşırı beslemeli direkt enjeksiyon olmayan bir motor. Rolantide bile basınç ayarlaması yapıyor, bir silkiniyor arada. Tüm A16LET motorlarda bu var. Atmosferik toyota motoru gibi rolantide 1 gün çalışsa saat gibi çalışmasını beklemeyin. :)

- Ses sistemi. Titanium paket Focus'ta Sony sistemi kullanmış yaşamış biri olarak söylüyorum. USB girişli bu araca 32gb usb bağladım. Evet büyük kolaylık, CD ile uğraşma günleri geride kaldı. Ancak ses kalitesi? Focus kesinlikle daha iyiydi. Focus a ses sistemi için 8/10 verirsem, i30'a 7.5/10 veririm. Bu araca 6/10 veririm. Bu şekilde anlatayım. Kötü değil, ortalama, "geçer" seviyede bir ses sistemi diyebiliriz. Okulda sınıfın çalışmadan sürekli 50-55 ile geçen karnesinde zayıfı olmayan elemanlarından. :)

- Son olarak ta değinmek istiyorum, bu aracı LPG'li kullanmak isteyen arkadaşlara. Bu araçlar magnezyum alaşımlı (halk arasındaki tabiriyle "adi" :D ) subaplara sahip ve çift turbolu çalıştıkları için gaza yüklenmelerde silindir içinde ciddi basınçla sıcaklıkla çalışan motorlar. Bu motorlar benzinli kullanımlarda bile hassas subapalra sahip. LPG'li kullanımlarda iyi bir harita çıkarılamaması, kitin yeterli regülatör ve enjektör kalitesine sahip olmaması, iyi montaj yapılamaması ve basınçta benzin takviyesi yapılmaması kaçınılmaz sonuca sizi götürür: 40-45 bin KM'de subaplarınız erir, kompresyon kaybınız olur. Bunu yaşadıktan sonra çelik subap taktırırsınız. O da 60-70bin KM yapar yine erir. Yani bu araçta LPG kullanacaksanız titiz montaj titiz ayar titiz kullanım mottosundan ayrılmayacaksınız. Böyle yaparsanız magnezyum subaplarınız da erimez. Ancak böyle yapmazsanız çelik subaba da rahmet okutursunuz. Kaliteli kit + hassas ayar ve OBD harita destekli kiti ile 80-90 bin KM magnezyum subapları erimeyenler var. Ben enjektör uçlarını ve basıncı kendim seçtim, ayarını kablomla kendim yaptım. 3750 devirden sonra da tam basınçta tam benzin takviyesi şeklinde ayarladım motoru. Bu iş bu motorda şakaya ihmale gelmiyor. Bu aracı alacak kişi her ekspertizinden sonra mutlaka buji yuvasından yapılan kompresyon testini yaptırmalı. Bu çok önemli bir husus, bu bilinmeli.

Gelelim fotoğraflar kısmınaa...

Fazla temiz fotoğrafını çekemedim daha aracın. Okul, taşınma telaşesi. Kısmet olmadı.

Ayberk Edim Ergün'ün sanatını konuştururken fotoğrafları falan var; onları koyayım :)

20160817_181246.jpg

20160817_181305.jpg

20160828_114825.jpg

20160828_175527.jpg

Sağolun teşekkür ederim. Ufak bir ekleme daha yapayım.

+ Artı kısmı olarak bu aracın vites dizaynını çok beğendim. 508 ve Passat'a kıyasla çok güzel bir vites tasarımı var sırıtmıyor. En kötüsü bu konuda Peugeot. Şu partner kılıklı vitesten vazgeçmediler gitti.

- Eksi kısmı olarak ta Cosmo donanımda bile araç standart olarak CD400 sistem ile geliyor. Monokrom ekran. Multimedya yok. CD500 ve DVD800NAVI sonradan ekletiliyor. Araç sıfır alınırken ekletilmezse sonradan da bir daha takılamıyor. Bu aracın ve daha çok Opel'in koca bir ayıbı ve eksisi diyelim.

- Çift turbo demişim, yanlış bilgi vermişim. Araçta değişken subap zamanlaması ve değişken geometrili kuvvetli bir turbomuz var, bunlarla 180 beygir güce ulaşıyor. Bahsettiğim motor karakteristiğini oluşturan mevzu bundan ibaret.

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Taner Kültüroğlu

hayırlı olsun

çok güzel bir tanıtım olmuş bu araçtan alacak olsam kesinlikle sizin açıklamanızla alip almamaya karar verirdim.

Yorum bağlantısı

Klavyene sağlık Ahmet. Hayırlısı olsun tekrardan. Güle güle kullan kardeşim. İç hacimden bahsetmemişsin. Astra dan dar içi var dedikodusunu çok duydum ama her iki aracada fiziki bir karşılaştırma görmedim. (Bizim forumda) Bilgin var mı? İç hacim nasıl? 180-190 cm ile öne oturunca arkadakilerin diz mesafe durumu nasıl? Arkada uzun boyluların kafası tavana değiyor mu? Genel olarak ne dersin?

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu
(düzenlendi)

Klavyene sağlık Ahmet. Hayırlısı olsun tekrardan. Güle güle kullan kardeşim. İç hacimden bahsetmemişsin. Astra dan dar içi var dedikodusunu çok duydum ama her iki aracada fiziki bir karşılaştırma görmedim. (Bizim forumda) Bilgin var mı? İç hacim nasıl? 180-190 cm ile öne oturunca arkadakilerin diz mesafe durumu nasıl? Arkada uzun boyluların kafası tavana değiyor mu? Genel olarak ne dersin?

Bu durumu atlamışım. İç hacim olarak ön tarafta kesinlikle uzun boylu için bir sıkıntı yok. Gayet geniş ve ferah. Ancak aracın kapılarının kalınlığı ve konsolun tasarımından dolayı ön tarafta bir Passat genişliği yok.

Arka taraf diz mesafesi için oldukça yeterli. Ancak arkada da tavan mesafesi durumu baş gösteriyor. Yazıda yazdığım gibi arkasının aşağıya doğru eğilimli gelmesinden dolayı tavan mesafesi dar. Tam bir D sınıfı araç ferahlığı tavandan dolayı yok arkada diyebilirim. Bu aracı D sınıfı sport-sedan gibi görün. Ama kötü de diyemem. Kafa değmez. Geniş ve ferah. Arkasına oturdum. Gayet iyi. Ama bir 508 , bir SuperB değil mesela. Bundan bahsediyorum.

tarihinde Ahmet Nalbantoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Hayirli olsun. Lpg de ki yakit degerlerinden de bahseder misiniz?

Şehiriçi 12.5 - 13 lt LPG yakıyor. Ne sakin ne agresif kullanım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Ahmet Bey aracınız hayırlı olsun. İlk çıktığı aydan 2013 e kadar 4 insignia değiştirmiş biri olarak dediklerinizin çoğuna katılıyorum. Gerçekten tasarım ve motor dinamikleri konusunda çoğu rakibinden 1 hatta birkaç adım önde. Halen OPC lere bakıp duruyorum laf aramızda. En büyük sıkıntı siz de değinmişsiniz, aşırı elektronik yükten dolayı ciddi elektronik arızalar verebilmesi ve bazı arıza kodlarında problemin bulunmasındaki güçlükler. 

Tabiki temiz ve titiz kullanılmış bir insigniaya da sorunlu demek büyük haksızlık olur... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Çok güzel bir anlatım ve değerlendirme olmuş, düşünenlere en iyi şekilde kılavuzluk edecektir. Güzel günlerde kullanın. :nazar:

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Güzel bir değerlendirme olmuş. Elinize sağlık. 

Çok beğeniyorum bu araçları.

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Hepimiz daha iyilerine sahip oluruz inşallah.

Direksiyon tepkilerini ve yol tutuşunu unutmuşum. Hatırladıkca eklemeler yapıyorum. Direksiyonumuz elektrik destekli hidrolik direksiyon. Bir düz hidrolik hissiyatı yok ancak kesinlikle yol tepkilerini hissedebileceginiz ağır bir direksiyon. VW gibi degil. Reno gibi hic değil.

Yol tutuş muazzam. Zaten Opel yol tutuşta iyidir, sertligi tercih eder. 18 inç jantlar ve bu aracin dinamikleriyle beraber ozellikle uzun yolda aşırı guven veriyor. Arabayi yoldan çıkaramıyorsunuz, araba sizi yoldan çıkarıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Ahmet Bey aracınız hayırlı olsun. İlk çıktığı aydan 2013 e kadar 4 insignia değiştirmiş biri olarak dediklerinizin çoğuna katılıyorum. Gerçekten tasarım ve motor dinamikleri konusunda çoğu rakibinden 1 hatta birkaç adım önde. Halen OPC lere bakıp duruyorum laf aramızda. En büyük sıkıntı siz de değinmişsiniz, aşırı elektronik yükten dolayı ciddi elektronik arızalar verebilmesi ve bazı arıza kodlarında problemin bulunmasındaki güçlükler.

Tabiki temiz ve titiz kullanılmış bir insigniaya da sorunlu demek büyük haksızlık olur...

Cem bey, Mondeo EcoBoost araçlara da çok bakmıştım. İnsignia ile Mondeo arasında sizden de ufak artilari eksileri yönünde izlenimlerinizi yazmanızı isterim. Ikisini de kullanmis olmaniz yazacaklarinizin iyi bir referans olmasini saglar iki arac arasindaki kiyas sozkonusu olduğu zaman.
Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Ben gurcuklayamadan taşınmışsın :angry:

Sırf sen gurcukla diye arabayı Bandırma'ya getiririm... Ama mangaldaki yeteneğini gördükten sonra tok gelmem sana, onu da söyleyeyim... :D
Yorum bağlantısı

Sırf sen gurcukla diye arabayı Bandırma'ya getiririm... Ama mangaldaki yeteneğini gördükten sonra tok gelmem sana, onu da söyleyeyim... :D

Neyse yoldan bi insignia çevirip onu gurcuklıyım ben [emoji16]
Yorum bağlantısı
Talha Burak Ertem

Detaylı ve keyifli bir tanıtım olmuş teşekkürler. Allah kaza bela vermeden hayırlı günlerde kullanmayı nasip etsin inşallah...

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

Eşime araç bakarken Insignia makyajlı kasa Cosmo da test ettik...

Öncelikle araba oldukça premium opel amblemini söküp premium bir markanın amblemini koysak kimse itiraz edemez..direksiyonda bana iyi hissettirdi..yüksek hızlarda stabil çok beğendim.,yol tutuşu iyi fren pedalı dozlaması çok iyi..direksiyon hissiz..

Ama gel gelelim en önemli konuya..eşim bile bizim eski araba 170 hp ise bu araba kesinlikle 180 hp olamaz dedi..BMW ecopro modunda bile Insigniadan çok daha iyi hızlanıyordu..şanzıman sorunsuz diyorlar bilemiyorum ama eşim ZF şanzımana fena alışmış hantal geldi..satış temsilcisi eski arabamızdan sonra alıştığımız direksiyon şanzıman kombinasyonu nedeniyle tatmin etmemiş olabileceğini belirtti..

şahsen ben Insigniayı çok beğendim eşim pek ikna olmadı..yeni passattan bile daha etkileyici bence..

Gönlüm insignia diyor..bakalım hayırlısı..İç işleri bakanı onaylarsa alım yaparız onaylamazsa arsa buldum karabayırda bi yerde onu alır F3 ile devam ederim :D

Hayırlı olsun Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin inşallah

tarihinde Volkan Dinçel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Hayırlı olsun. Yazı için teşekkürler. Ben de 1.6 dizel ya da 2.0 dizelini düşünüyorum. Ama senin gibi ben de ön tasarımını sevmiyorum. Bakalım nasip olacak mı? Kazasız belasız inşallah...

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Aracınız hayırlı olsun .Aynı model ve donanıma sahip aracı 2012 yılında 6.500 km deyken almıştım.Gerçekten çok keyifli bir araç.Ancak satarken baya can sıkıcı muhabbetlere şahit oluyorsunuz.O aşamaya geldiğinizde şansınız varsa kolayca satıp kurtulursunuz.

Ancak şunu belirtmek isterim şuanda insignia alsam kesinlikle cosmo donanımı alırım ve flexride şasi sistemli olanlara bakardım.Afl far için bile cosmo donanım almaya değer.Ayrıca hafızalı ve elektrikli koltukları unutmamak lazım.

Her şeye rağmen güzel bir tercih yapmışsınız.

Lpg konusunda araç çok sıkıntı yaşatıyor,motor kesinlikle lpg ile tam uyumlu değil ve sanayi ile ev arasında mekik dokur hale getirebilir.Biraz şans işi.

Söylendiği gibi mağnezyum alaşımlı bir sübap yoktur tamamen uydurmaca bir durum bu.Subapların hepsi krom nikel alaşım ağırlıklı malzemelerden yapılır.Kiminde mangan alaşımı vardır ancak hiç bir sübapta mağnezyum alaşımı yoktur.

Yani sizde bu tarz söylemlere inanıp subaplarınızı hemen çelikle değiştirmeye kalkmayın çünkü zaten sizin sübaplarınızda alaşımlı çelik :) İkinci kez takacağınız sübapların dayanım ömrü orjinallerinden farklı olmayacaktır.Sadece aracı sakin kullanarak subap ömrünü arttırma şansınız var.LPG insignianın motorundaki bomba gibidir eninde sonunda patlar :)

Tekrar hayırlı olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mükremin Aktuğ

Hayırlı olsun.

2,5 focusdan sonra 2009 1,6 insignia Flexi cosmo aldım

Söylediklerinize ek olarak belirtmek isterim ki

* Benzini yakarmı ? evet yakar ama yaktığınıda fazlasıyla verir.Soldan soldan gidersiniz

* Otobanda 240-250 li süratları görmüş biri olarak o hızlarda verdiği güven hissi tatmin edici

* AFL far sistemi harika bi icat yolda uzun kısayı bile kendi yapar sanırım sadece cosmoda var

* Flexi şasi sistemi muhteşem .3 farklı sürüş modu var sport mod agresifliğin dibiyken tour modunda gemi gibi yaylanarak gidersiniz 

*Donanım olarak aklıma gelmeyen birsürü özelliği var.Aynı segment,model ve donanımdaki diğer markaların fiyatları 100 000 tl civarında seyrederken bu aracı 55-70 aralığında alabilirsiniz kiii sebebi insanımızdaki "çok yakıyor" algısı.180 hp 1600 kg bi aracın 25 kuruş yakmasını kimse beklemesin.Ha LPG takar 80-90 giderim derseniz o ayrı.Ne kadar ekmek o kadar köfte misali 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Cem bey, Mondeo EcoBoost araçlara da çok bakmıştım. İnsignia ile Mondeo arasında sizden de ufak artilari eksileri yönünde izlenimlerinizi yazmanızı isterim. Ikisini de kullanmis olmaniz yazacaklarinizin iyi bir referans olmasini saglar iki arac arasindaki kiyas sozkonusu olduğu zaman.

Ahmet Bey benim ecoboost 2.0 240 BG olduğu için insignia 1.6T ile kıyaslamak insafsızlık olur. Yalnız son insigniam 280 BG olanlardandı. Performans açısından çok yakın birbirine. Merak ettiğiniz 1.6 ecoboost ise kesinlikle insignia daha üstün, performans olarak onu açıkça söyleyebilirim. Bence iyi bir seçim yapmışsınız. 1.6 selective donanımı tabi bir tık daha konfor ve kalite algısı olarak üstte ama insignia edition elegans da kesinlikle dolu ve yeteli bir araç. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Aracınız hayırlı olsun .Aynı model ve donanıma sahip aracı 2012 yılında 6.500 km deyken almıştım.Gerçekten çok keyifli bir araç.Ancak satarken baya can sıkıcı muhabbetlere şahit oluyorsunuz.O aşamaya geldiğinizde şansınız varsa kolayca satıp kurtulursunuz.

Ancak şunu belirtmek isterim şuanda insignia alsam kesinlikle cosmo donanımı alırım ve flexride şasi sistemli olanlara bakardım.Afl far için bile cosmo donanım almaya değer.Ayrıca hafızalı ve elektrikli koltukları unutmamak lazım.

Her şeye rağmen güzel bir tercih yapmışsınız.

Lpg konusunda araç çok sıkıntı yaşatıyor,motor kesinlikle lpg ile tam uyumlu değil ve sanayi ile ev arasında mekik dokur hale getirebilir.Biraz şans işi.

Söylendiği gibi mağnezyum alaşımlı bir sübap yoktur tamamen uydurmaca bir durum bu.Subapların hepsi krom nikel alaşım ağırlıklı malzemelerden yapılır.Kiminde mangan alaşımı vardır ancak hiç bir sübapta mağnezyum alaşımı yoktur.

Yani sizde bu tarz söylemlere inanıp subaplarınızı hemen çelikle değiştirmeye kalkmayın çünkü zaten sizin sübaplarınızda alaşımlı çelik :) İkinci kez takacağınız sübapların dayanım ömrü orjinallerinden farklı olmayacaktır.Sadece aracı sakin kullanarak subap ömrünü arttırma şansınız var.LPG insignianın motorundaki bomba gibidir eninde sonunda patlar :)

Tekrar hayırlı olsun. 

Ben o muhabbetlere hiç girmem. Aracım bellidir, fiyatı bellidir. Uzatılacak birşey yoktur. :good1:

Ahmet Bey benim ecoboost 2.0 240 BG olduğu için insignia 1.6T ile kıyaslamak insafsızlık olur. Yalnız son insigniam 280 BG olanlardandı. Performans açısından çok yakın birbirine. Merak ettiğiniz 1.6 ecoboost ise kesinlikle insignia daha üstün, performans olarak onu açıkça söyleyebilirim. Bence iyi bir seçim yapmışsınız. 1.6 selective donanımı tabi bir tık daha konfor ve kalite algısı olarak üstte ama insignia edition elegans da kesinlikle dolu ve yeteli bir araç. 

Motor açısından değil de tasarım, konfor vb konularda yorumları merak ettim. EB motor zaten daha moder direkt enjeksiyonlu bir motor. Öyle olması doğal 20bg düşük olsa da.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...