İçeriğe Yönlendir

Kondansator'lu Kamera Problemi

Servet Aydın

Recommended Posts

Servet Aydın
(düzenlendi)

İlgili kamera A118C. İlk önce Ertan'ın sonra Önder'in kameraları bozuldu. Hasar gören yer 5 volt giriş hattı üzerinde bulunan elektronik anahtar ve voltaj regülatör entegresi.

Entegre enerji verildiği an kondansator'leri 5 volt ile dolduruyor ve 2 volt harici başlangıç voltajı çıkarıyor. Sistemin işleyişi böyle. Gelelim hasar nasıl oluşuyor.

Kamera içinde 2 adet seri bağlı 2.7 volt 2 farat kondansatör görev yapmakta. Kondansatör yapısı gereği boş iken kısa devreye yakın değere sahip. Üzerinde gerilim olmadığı zaman depoladığı voltajı boşaltıp kısa devre olacak kadar omajı düşüyor. Kameraya voltaj verdiğimiz zaman start entegresi kondansatoru dolduruyor ve sorun burada başlıyor.

Tasarım hatası olduğunu düşündüğüm start entegresi bozulup kameranın çalışmasına engel oluyor.

Hasarlı entegre fotoğrafı

40bacd0730262d81d432c8580afa5297.jpg

Entegrenin ismini cismini anlamam zor. Üzerinde hasar olduğundan ne olduğu anlaşılmıyor. Bende sistemi bir kaç diod ile kandırıp faal hale getirdim. Tabiki orijinal gibi olmadı. Kamera besleme voltajı sürekli olursa kamera uyku moduna geçse dahi sistem hâlâ çalışacak. Bu sebeple kontak ile enerji alınıp kullanılacak.

Yapılan tadilat

3eed0a5e332fdc531edcef18a0543305.jpg

Problemi halletmek için üretici ilgili entegreyi güçlendirirse sorun ortadan kalkar. Tavsiyem, A118C kameraları almak yerine pilli olanları tercih edin. Ben pilli olanı almıştım ki, pil kullanan kameralar dahada dayanıklı benim gözümde.

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sezer Pamukçu

sıcak silikon ile izole edilebilir, devreniz açısından daha güvenli olabilir abi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Servet abi, Olgu bey üretici ile irtibatta sürekli. Foto'lar iletilirse ona sanırım ki gerekli güncelleme yapılır mutlaka.

Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Benim a118c de bir gun hafıza kartını cıkarmak ıstedım cıkmadı.

Bende heralde sıkısmıstır dıye ıcını bır actım kı ne goreyım ıcındekı plastık aksam cıddı bır sekılde erımıs hafıza kartıda o nedenle cıkmıyormus.

Allah korusun yangına sebebıyet verır dırek cope attım.(Kamera calısıyordu)

Acaba benım kamerada bole bır sorundan dolayı mı durduk yere kısa devre yapıp erıdı :unsure2:

Not:Kamerayı hıc kapatmadan sureklı acık tutuyordum.Haftada bir gun kapatıp dınlendırıyodum.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Benimkini söküp bakayım mı entegreye...

Gözle belli sağlam olmazsa çalışmaz, pil uydurmak çok zor

sıcak silikon ile izole edilebilir, devreniz açısından daha güvenli olabilir abi.

Sıcak silikon elektronik sistemlerde kullanılmaz heleki güneşin altında çalışan böyle cihazlarda. Lehimlenen diodların kopması imkansız

Olmuyor demistin, attim yenisini al demistin?

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Gözle belli sağlam olmazsa çalışmaz, pil uydurmak çok zor

Sıcak silikon elektronik sistemlerde kullanılmaz heleki güneşin altında çalışan böyle cihazlarda. Lehimlenen diodların kopması imkansız

Evet bozulmaya müsait sistem. Bu senin değil seninki uf oldu attaa gitti

Sağda bir tane entegre, üstünde delik oluşmuş

Muhtemelen bu şikayet zaten başka yerlerden ulaşmıştır. Binlerce kamera satılıyor

Keşke atmasan, fotoğraf çekseydin. Ayrıca bazı parçalar bu tip hasarlar için kullanılır

Ortada delinmiş entegre

4eb2d262bea8299996a1b98941653339.jpg

bu fotoğrafı nasıl çektin böyle, helal olsun pro. makina falan herhalde :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Samsung S7 ile bugün çektim cnm

kameradır patlar

Bende olması lazım bu tip olayların. Wakkas başlattı ilk
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi sürekli açıkmı kamere. Kontağa falan bağlı değilmi?

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

A118c nin başka bir modelini aldım. Daha doğrusu bozulan kamera ya mukabil puan yüklendi hesabıma ve yerine aldım. Kapasitör ün yeni versiyonla değiştiği ifade edilmişti ürün sayfasında.

Ancak entegre de ne değişiklik var bilemiyorum. İstersen akşam açıp içini resmedeyim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi sürekli açıkmı kamere. Kontağa falan bağlı değilmi?

Sürekli açık kalsa sıkıntı olmaz

Abi benim kamerada ki problem ne olabilir. G1WC kapasitörlü olan.

Kamera 5-10 sn sonra donuyor. Kayıtta yapmıyor.

Karttan yapıyor gibi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

A118c nin başka bir modelini aldım. Daha doğrusu bozulan kamera ya mukabil puan yüklendi hesabıma ve yerine aldım. Kapasitör ün yeni versiyonla değiştiği ifade edilmişti ürün sayfasında.

Ancak entegre de ne değişiklik var bilemiyorum. İstersen akşam açıp içini resmedeyim

samsunng mu aldın?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kart olmadan da denedim abi aynı şekilde. Sanırım çöp oldu benim cihaz.

Murat yazılım yükle kameraya
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Servet abi benim kamera kontağa sürekli bağlı. Yani kapatmadığım sürece çalışıyor. Ancak kendisi hareket algılamadığı zaman çekimi durduruyor. Fakat ben hareketli bi yerlerde bırakacağım zaman manuel kapatıp sonra tekrar açıyorum. Bunu yapmam iyi mi kötümü? Hiç elle kapatmayıp kendisi off konuma geçsin geçmiyorsa da hep çekim yapsın daha mı iyi..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aynı kamera ise sürekli voltaj olması iyi

Hareket dedektör aktif olsun sd kart iyi ise zaten sorun olmaz.

Bir ilave; kamera çalışır halde iken 350mA çekiyor. Araç 1 hafta yatarsa aküsü bitebilir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Kamera içinde 2 adet seri bağlı 2.7 volt 2 farat kondansatör görev yapmakta. Kondansatör yapısı gereği boş iken kısa devreye yakın değere sahip. 

Hayırdır King, o minicik alet'e , tüm Gebze ilçesine güç kompanzasyonu yapmaya  yetecek kondansatör mü koymuşlar? :)

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Bende de bir sorun var.1 aydır kullanıyorum. Şuana kadar bir sorun yok idi. A118c kamera kontağa bağlı. Yani sürekli enerjili değil. Kontağı açıyorum, kamera başlıyor, kısa bir melodi sesi geliyor, ardından kapanıyor, yine açılıyor, yine kapanıyor, yine açılıyor, kapanıyor......bu böyle kısır döngü devam ediyor. Halbuki sürekli 5vdc geliyor. Neden kapanıyor bu kamera?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...