İçeriğe Yönlendir

Kasko Tarafından Kaza Sonrası Temin Edilen Araç

Gökhan Albayrak

Recommended Posts

Gökhan Albayrak

Merhaba arkadaşlar, Çok yakın bir arkadaşım, yaşamış olduğu maddi hasarlı kaza neticesinde kasko firması tarafından kendisine tahsis edilen kiralık araç ile dün gece seyir halindeyken malesef bir köpeğe çarpmış ve araç hasar almış. Şimdi bu konu hakkındaki sorum şu; kiralık aracı kiralayan, arkadaşın kasko şirketi olduğuna göre, talep edilmesi muhtemel aracın serviste yattığı gün kadar kira bedeli kim tarafından ödenecek? Böyle bir ücret kasko tarafından kullanıcıya rücu ettirilebilir mi? Ya da böyle bir ücret talebi mümkün olabilir mi?

Sigortacı ve tecrübeli arkadaşlara şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Yakın bir arkadaşım, ikame araç ile kaza yapmıştı ve karşı taraf kaçtığı için tutanak tutamamışı. Malesef bir miktar para ödediler. 

Şuan sizde durum nasıl olur bilmiyorum ama.

Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Muhakkak polis yada jandarma tarafından rapor tutulmalı, yoksa bazen zorluk çıkartabiliyor firmalar.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Geçmiş olsun.

Araç kiralayan kasko şirketi dahi olsa aracı teslim alırken kredi kartı bilgileri istenir.Bu bilgiler ile olası trafik cezaları veya kaza sonrası aracın yattığı günün parası kadar tutar aracı kiralayan kişiden çekilir.

Sonuç olarak kaç gün yatarsa okadar kira ücreti arkadaşınız tarafından ödenir.Ben aynı şekilde kasko şirketinden ikame araç alırken bana bu bilgi aktarılmıştı.

Yorum bağlantısı

Aracı kiralayan sigorta firması değil, sigortalı aslında. Asist firması sadece aracılık ediyor ve tüm sözleşmeler sigortalı ile yapılıyor. Bu durumda tüm masraflar sigortalıya ait olur. Sigorta firması bu konuda en sorumsuz olandır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Geçmiş olsun.

Araç kiralayan kasko şirketi dahi olsa aracı teslim alırken kredi kartı bilgileri istenir.Bu bilgiler ile olası trafik cezaları veya kaza sonrası aracın yattığı günün parası kadar tutar aracı kiralayan kişiden çekilir.

Sonuç olarak kaç gün yatarsa okadar kira ücreti arkadaşınız tarafından ödenir.Ben aynı şekilde kasko şirketinden ikame araç alırken bana bu bilgi aktarılmıştı.

İkame araç verilirken sadece aracı aldığına dair bir belgeye imza atmış, kredi kartı bilgileri istenmemiş. Sadece çay içip içmeyeceği sorulmuş. 

Aracı kiralayan sigorta firması değil, sigortalı aslında. Asist firması sadece aracılık ediyor ve tüm sözleşmeler sigortalı ile yapılıyor. Bu durumda tüm masraflar sigortalıya ait olur. Sigorta firması bu konuda en sorumsuz olandır.

Saygılarımla.

"tüm sözleşmeler sigortalı ile yapılıyor" demişsiniz, bu sözleşmeler nasıl ve ne zaman yapılıyor, bilgilendirir misiniz?

İkame araç verilirken sadece aracı aldığına dair bir belgeye imza atmış, kredi kartı bilgileri istenmemiş. Sadece çay içip içmeyeceği sorulmuş. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

"tüm sözleşmeler sigortalı ile yapılıyor" demişsiniz, bu sözleşmeler nasıl ve ne zaman yapılıyor, bilgilendirir misiniz?

Açıkcası kart bilgilerini vermemiş olması iyi.Ama bu arkadaşınızın sorumluluğunu gidermez.Sonuçta aracı kiralayan arkadaşınız olarak görünüyor.

Belki şöyle bişey olabilir.Kaza yaptığı araç arkadaşınızda normalde kaç gün daha kalması gerekiyorsa o günlerin sayısı kadar tamir süresinden muaf tutulabilir.Tabi bu kaza yaptığı aracın yerinede başka bir araç almaması kaydı ile.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

İkame araç firması evrak almadıysa o açıklamyı onlar yapacak. Demek istediğim araç teslim edilirken kiralama firması ile müşteri arasında geçer diyaloglar. Aracı teslim aldığına dair sözleşmeye ve kredi kartı mail order formuna imza alınır. Sonuçta arkadaşınızın muhattabı kiralama firması olacak.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Merhaba arkadaşlar, Çok yakın bir arkadaşım, yaşamış olduğu maddi hasarlı kaza neticesinde kasko firması tarafından kendisine tahsis edilen kiralık araç ile dün gece seyir halindeyken malesef bir köpeğe çarpmış ve araç hasar almış. Şimdi bu konu hakkındaki sorum şu; kiralık aracı kiralayan, arkadaşın kasko şirketi olduğuna göre, talep edilmesi muhtemel aracın serviste yattığı gün kadar kira bedeli kim tarafından ödenecek? Böyle bir ücret kasko tarafından kullanıcıya rücu ettirilebilir mi? Ya da böyle bir ücret talebi mümkün olabilir mi?

Sigortacı ve tecrübeli arkadaşlara şimdiden teşekkürler. 

Gökhan.. araç kullanmasına mani bir durumu yoksa.. Herhangi bir sorumluluğu yok sigortalının.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. İlaç niteliğinde hepsi. 

Gökhan.. araç kullanmasına mani bir durumu yoksa.. Herhangi bir sorumluluğu yok sigortalının.. 

Emmi, araçta sadece tampon hasarı var (görünen). Çalışır, yürür durumda. Bu durumda ben yazılanları tek tek arkadaşıma aktardım. Kendisi düne göre çok daha bilinçli artık. Hepinize tekrar teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı

Öncelikle geçmiş olsun.. Tutanak olsun yada olmasın kiralanmış olan araç full rent kasko ile kiralanmışsa süper sigorta yani.. kullanan şahış ne yatan gün ücretinden sorumludur nede aracın kazasından çıkacak masraflardan.. 3 yıllık kurumsal rent a car çalışma deneyimimden edindiğim bilgiye dayanarak diyorum.. bir güne bir gün biz kimselerden araç yatış parası değer kayıp parası yada süper sigorta yaptırmışsa eğer kendisinden kaynaklı olmayan hasarlarda cam kırılması yada ayna kırılması vs.. hiç bir şekilde ücret talep etmedik..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben araç kaza yaptığında tarafıma araç verildiğinde sormuştum... Kaza yaparsam ne olur diye ? Bir şey olmaz mutlaka tutanak tutun, bize haber verin, biz yeni bir araçla bulunduğunuz yere gelir aracı size verir sonra  kazalı araçla ilgileniriz demişlerdi. Tüm araçlar kaskolu sizden bir şey talep edilmez demişlerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Olay neticelenmek üzere, sizinle de gelişmeleri paylaşayım. Arkadaşım ilgili şahıslarla görüşmesi neticesinde şahsına hiçbir maddi gider yansıtılmayacağı şimdilik kararlaştırıldı. Birkaç gün sonunda net olup biteni sizlerle paylaşacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Allah yardımcısı olsun, ellerine düşürmesin inşallah

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Büyük geçmiş olsun . Bir çok bilgi var ve malesef bilinçsiz tüketici deyiliz.ne yapsak ne etsekte imza attım evra okumuyoruz çünkü okunacak gibi değil 5 saat sürer okuması ALLAH beterinden sakınsın .benim bildiğim Hiç bir ücrete tabi tutulmaz .bazı koşullar hariç ikame araçlar sadece sigortalı kullanılımına verili ikinci bir sürücü ile yapılan tüm hazarlar malesef asıl ikame verilene yansır ve birde ne olursa olsun kiralık ve ikame araçlarda polis veya jandarma tutanağı şartı var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...