İçeriğe Yönlendir

Sony Teyp Saat Ve Tarih Ayarı Silmesi

Misafir

Recommended Posts

Aracımın orjinal sony si bozulunca internetten aynı seri çıkma bir sony aldım. Tuşları yeşil renk yanan Sony Aracım 2005 Ghia C-Max. Tarih ve saati ayarlayamıyorum. Daha doğrusu ayarlanıyor, kontak kapatıp açınca eski haline geliyor(resetliyor). Daha önce konu açılmış, fakat anlatılanlar bana çözüm oluşturmadı.Ekte video var. İzleyip katkı sağlayacak arkadaşlara teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Bayram Aktaş

Bilgisayarlarda da bazen bu tarz kalıcı olması gereken bios bilgilerinin sıfırlandığı vb problemlerde anakart üzerindeki bios pilini değiştirince sorun çözülüyordu.

Bunun için nasıldır bilmem ama sadece tahmin yürütüyorum, içerisinde pil tarzı herhangi bir besleme varsa o değiştirilebilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Hafıza pili tarzı birşey varmı acaba içinde

Kontaktan gelen sabit 12 volt var.. Hani teyp kontak kapalıyken 1 hours yazıp 1 saat çalışıyor ya işte o 12 volt pil yerine geçiyor diye hatırlıyorum..

Yorum bağlantısı

Pil gibi bir sey var mi bilemiyorum. Ayarlanip geri dönmesi enteresan. Eski sony de her turlu ayarlayabiliyordum. DID yazan menuden Şase nosunu key kod girerek yapabiliyorsun. Onu da denedim. Teyp farkli aractan sokuldugu için belki sase no sunun farliligindandir diye dusunup su anki aracin sase nosunu girdim.Yine olmadı.

Yorum bağlantısı

Pil gibi bir sey var mi bilemiyorum. Ayarlanip geri dönmesi enteresan. Eski sony de her turlu ayarlayabiliyordum. DID yazan menuden Şase nosunu key kod girerek yapabiliyorsun. Onu da denedim. Teyp farkli aractan sokuldugu için belki sase no sunun farliligindandir diye dusunup su anki aracin sase nosunu girdim.Yine olmadı.

Birebir aynı sorunu aracımın orijinal cihazında yaşamıştım. Sorun tamamen arkadaki soketlerden kaynaklıydı. Kontak spreyle her iki tarafı da güzelce temizleyip kuruttuktan sonra taktım ve düzelmişti.

Yorum bağlantısı

Yol bilgisayarında saat ayarı var mı? Var ise nasıl açılır? Zira ben göremiyorum. Sony audio kullanma kılavuzunda  "RDS time" menüsü açılıp on yapılırsa radyo yayınından otomatik ,off yapılırsa manuel saat ayarlanır diyor. Ama benim cihazda basmadık yer, denemedik kombinasyon kalmadı,  böyle bir menü(RDS time) çıkmıyor. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sedat Poyraz

Aynı sorun bende de var. farklı teyp taktım (başka araçtan çıkma orijinal sony ve ford 6000cd her iki teypte aynı tarih ve saate geri dönüyor) bir türlü saat ayar tutmuyor bazı forum sitelerinde GEM modülündeki kablolardan bahsetmişler ama ben GEM modülündeki kabloları çıkarıp takamadım. sorunu çözerseniz banada söylermisiniz

Yorum bağlantısı
Misafir

Sedat Bey;

Çözebilirsem haber veririm. Siz çözerseniz de bana haber verirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bugün bir oto teyp ciye gittim. Bu problemi Ford servis inin çözebileceğini söyledi. Serviste olan bir cihazla sony teyp eşleştirilecekmiş. Sonra Ford servise gittim. Durumu orada tanıdık bir ustaya anlattım. Birini arayıp soracağım dedi. Galiba servis dışından bu işlerden anlayan bir oto teyp ciyi aradı. Usta nın verdiği cevap bu sony teyplerde bios pili gibi bir şey olduğunu ve aracımda takılı olan teybin pilinin bitmesinden dolayı kontak tekrar açılınca sıfırlandığını söyledi. Bana pek mantıklı gelmedi. Bilgisayar anakartı değil ki bu...

Siz ne dersiniz? Sony teyp in içinde pil olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Sedat Poyraz

araba çalışırken saati ayalıyorum ve araç çalıştığı sürece saat sıfırlanmıyor kontağı kapatınca veya teybi kapatıp açınca saat sıfırlanıyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kontak kapalı iken teyp çalışıyor mu ?

1 hour modu aktifken niye çalışmasın ki?

Acaba teyp sökülüp takılırken kablosu mıncıklanmış olabilir mi daha evvel?

Yorum bağlantısı
Sedat Poyraz

Kontak kapalı iken teyp çalışıyor mu ?

evet çalışıyor ve teypteki radyo istasyonları hafızada duruyor. sıfırlanan sadece saat ve tarih

Anakartı mevcut sonuçta teybin. Pil niye olmasın ki...

iki farklı teyp taktım biri sony orijinal teybi ikincisi de ford 6000cd teybi soketler aynı bu iki teypte bu arabalarda kullanılıyor sadece model farkına göre değişiyor. her iki teyp te de saat ve tarih 02.04.2005 tarihine geçiyor yani arabanın üretim tarihi bu (veya aracın aktif edildiği tarih)

Yorum bağlantısı
Misafir

Sedat Bey yazdıklarınızla yaşadıklarım birebir örtüşüyor. Taktım kafaya ben. Vakit bulabilirsem teybi söküp dağıtıcam bakalım ne çıkacak. Devamlı aracın aküsüne bağlı olan bir cihaza neden hafıza kaybı olmasın diye pil konulsun ki? Maliyeti artırır. Gerek yok. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Aküyü sökünce ayarlar gitmesin diye

Aküyü sökünce ayarlar her türlü gidiyor. İstasyon hafızaları saat bilgisi falan hepsi sıfırlanıyor. Bu teyplerde bence sabit 12 volt eksik.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
(düzenlendi)

Aküyü sökünce ayarlar her türlü gidiyor. İstasyon hafızaları saat bilgisi falan hepsi sıfırlanıyor. Bu teyplerde bence sabit 12 volt eksik.

Abi ben çok söktüm, hiç gitmedi.

Ama teyp aynı mı bilmiyorum.

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Poyraz

sabit 12 volt eksik demişsiniz ama arabayı stop edince teybin saati çalışıyor ama yanlış saatten çalışıyor ben sorunun arabanın GEM modülünde bi ayar gerektiğini sanıyorum yani ford servisinde bi bilgisayara bağlanması gerekiyor sanıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sedat Poyraz

sonunda çözdüm; arabayı tamir için vermiştim akünün kutup başlarını  sökmüşlerdi sonra kutup başını takınca teybin tarih ve saatini ayarladım düzeldi. Şimdi normal gösteriyor.

Aracımın orjinal sony si bozulunca internetten aynı seri çıkma bir sony aldım. Tuşları yeşil renk yanan Sony Aracım 2005 Ghia C-Max. Tarih ve saati ayarlayamıyorum. Daha doğrusu ayarlanıyor, kontak kapatıp açınca eski haline geliyor(resetliyor). Daha önce konu açılmış, fakat anlatılanlar bana çözüm oluşturmadı.Ekte video var. İzleyip katkı sağlayacak arkadaşlara teşekkürler.

akünün kutup başlarını sök tak sonra teybin saatini ayarla düzeliyor.

Sedat Bey yazdıklarınızla yaşadıklarım birebir örtüşüyor. Taktım kafaya ben. Vakit bulabilirsem teybi söküp dağıtıcam bakalım ne çıkacak. Devamlı aracın aküsüne bağlı olan bir cihaza neden hafıza kaybı olmasın diye pil konulsun ki? Maliyeti artırır. Gerek yok. 

akünün kutup başlarını sök tak düzeliyor (ayar tutuyor)

Yorum bağlantısı

Hadi bakalım hayırlısı. Size bir gözün aydın,banada darısı başıma diyeyim. En kısa sürede  uygulayıp olumlu ya da olumsuz  durumu buraya yazarım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...