İçeriğe Yönlendir

Opel Tigra B 1400 Tt Motor

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Arkadaşlar bu araç yaklaşık 1 seneden fazladır bende,zaten almadan önce burda sizlere anlatmıştım ilanını kendisini v.s sizlerdende kötü bir yorum gelmemişti.

Araç gerçekten çok havalı.Aldığımda düşük yay vardı.Bende orjinal yaylarını taktım.Seri üretimde nasılsa öyle olmasını istedim.İç trim teyip çizilen dökülen ne varsa söküp yenisi ile değiştirdim,boya gerekenleri boyattım şimdi gıcır gıcır içime sinerek biniyorum.

Sadete gelecek olursak.İlk aldığımda hantaldı.Düşük viteslerde hızlanmalarda yavaş kalıyordu.Ben bu 1 sene zarfında olabildiğince seri sürmeye gayret ettim.Şuan atikliği fena değil 1400cc motor hacmine göre.Bende malum lpg var.Genel olarak lpg de kullanıyorum.Çecreyi kirletme gibi bir durumum yok.Lpg temiz bir yakıt türü.Şimdi katalitik converterı iptal edersem ektradan düşük viteslerde daha yüksek tork elde edebilirmiyim.Top speed önemli değil,motor hacmine bakıldığında öyle ahım şahım bir top speedi olmayacak aracın.Hem olsa bile onu yapacak yok yol.Zaten ford scorpiom var o bana yeterli hazı veriyor.Tigrayı 2.araç olarak kullanıyorum.Ne dersiniz katalitik converterı söküp yerine boru takmak bana fayda sağlarmı?Yoksa haybeye uğraşmışmı olurum.Hertürlü fikre açığım.Neticede sizin yorumlarınıza göre hareket edeceğim.İnternette formlarda daha önceden okudum araştırdım ama bilmediğim insanların yorumları ilede iş yapmak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Katalitik konvertör iptali beygir gücünüz artmakla beraber, düşük viteslerde çok büyük bir tork artışı olacağını zannetmiyorum. Ama biraz daha seri olabilir.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Cenk Beyin dediği gibi kısmen bir güç artışı muhakkak oluyor ama özellikle düşük hacimli motorlarda kullanıcının hissedeceği düzeyde değil. Ama şahsi fikrim denemeye değer zira katalitik konvertör motoru yoran ve yakıtı artıran da bir sistem. Zaten LPG kullandığınız için emisyon değerleriniz benzine göre düşük... 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Cenk Beyin dediği gibi kısmen bir güç artışı muhakkak oluyor ama özellikle düşük hacimli motorlarda kullanıcının hissedeceği düzeyde değil. Ama şahsi fikrim denemeye değer zira katalitik konvertör motoru yoran ve yakıtı artıran da bir sistem. Zaten LPG kullandığınız için emisyon değerleriniz benzine göre düşük... 

Haklısınız.Benzinde sürsem çevre için sökmem mümkün değil ama lpg kullanıyorum emisyon derdim yok.Lakin motor arıza ışığı yakarmı acaba bunu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Haklısınız.Benzinde sürsem çevre için sökmem mümkün değil ama lpg kullanıyorum emisyon derdim yok.Lakin motor arıza ışığı yakarmı acaba bunu bilmiyorum.

Işık yakarsa OBD den bağlanıp sistem değerleri sıfırlanarak söndürülebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)

Cheater denilen bir modül takılıp halledilir, ancak muayenede uyanık bir teknisyen farkederse konvertör olmadığını uğraşırsınız. tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bugün opeli tamircime bıraktım gerekeni yap dedim.Akşam ustama uğradığımda araç bıraktığım gibi duruyordu.Sordum neden yapmadığını,motor kaputunu açıp katalitik converteri gösterdi.Manifold ile beraber dedi iptal etmek imkansız dedi.Benim memnun olmadığımı görünce.Sen neyap biliyormuşsun dedi?Bu aracı yengeye ver sen binme dedi.Sen bu iptali sırf FORD gibi atak güçlü olsun diye yapıyorsun ama nafile bu 1.4 motor bir araç ağzın ile kuş tutsan bu araç bundan fazla gitmez sen bu aşktan vazgeç orjinalini bozma dedi.Bende kat iptalinden vazgeçtim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...