İçeriğe Yönlendir

Passat B7 - Bir Garip Direksiyon Gıcırtısı

Sedat Ünsal
Çözüme git Sedat Ünsal tarafından,

Recommended Posts

Sedat Ünsal
(düzenlendi)

geçen gün direksiyonu çevirirken normal olmayan bu ses dikkatimi çekti. böyle bir sıkıntısı olan arkadaşımız olursa örnek gösterecek bir video bulunsun diye videosunu kayıt ettim. gelen sesi ön amortisör üst bilyası yapıyor dediler. değişmesi lazım dediler. bir kaç bin sonra bakım var. o zamana kadar bu sesle yola devam.

işte o ses;

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök

sanki direksiyon paslanmış gibi ses çıkıyor yahu. sorun ya büyürse bu şekilde kullanarak ?

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

birebir aynı sesten benim aracımdada var,sanki bir yay sesi geliyor,gitar tellerini sıkıştırdığındaki gibi.ama çok önesemedim şimdiye kadar.

servise bakım sırasında sorarım diyorum,her seferinde unutuyorum,onlarda gelip abi direksiyonda ses var falan demiyorlar.

sizin tam teşhis koyarsanız benimle paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Arda Kurban

aynı sesin çok az benzeri de bende var çevirdikçe voooovvv vooooovvv şeklinde geliyor  :angry:  bir ara götürdüm sanayiye gösterdim kesildi ama yine başladı çok gıcık bir ses sedat bey konunun takipçisi olacağım inş. çok büyük bir problemi yoktur.

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek
(düzenlendi)

Gerçekten çok faydalı bir bilgi olmuş. Emeğinize sağlık. Çoğu vw forumunda bu bilgi yoktur bile. :)

birebir aynı sesten benim aracımdada var,sanki bir yay sesi geliyor,gitar tellerini sıkıştırdığındaki gibi.ama çok önesemedim şimdiye kadar.

servise bakım sırasında sorarım diyorum,her seferinde unutuyorum,onlarda gelip abi direksiyonda ses var falan demiyorlar.

sizin tam teşhis koyarsanız benimle paylaşırsanız sevinirim.

Abi o ses bilyadan değil aynı ses bende de vardı. Yay sesinin kaynağı airbagin içindeki airbag soketinin plastiğinin sürterek çıkardığı ses. Servise ayak üstü götürmüştüm direksiyon airbagini söküp içine wd40 tarzı bir yağlayıcı mıdır artık bilemem, neyse onu sıktılar ondan sonra bir daha o ses gelmedi. Ses yok deseler bile siz bana yapılan işlemi söyleyin ve yapılmasını rica edin yapsınlar bakımda. Bu arada direksiyon airbagini sökmek o kadar da zor değil 2 tırnak tutuyor. Onlar nasıl açıldığını çok iyi bildikleri için 1 dakikada bahsettiğim işlem tamam oluyor.

tarihinde Bilgehan Arbek tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

Gerçekten çok faydalı bir bilgi olmuş. Emeğinize sağlık. Çoğu vw forumunda bu bilgi yoktur bile. :)

Abi o ses bilyadan değil aynı ses bende de vardı. Yay sesinin kaynağı airbagin içindeki airbag soketinin plastiğinin sürterek çıkardığı ses. Servise ayak üstü götürmüştüm direksiyon airbagini söküp içine wd40 tarzı bir yağlayıcı mıdır artık bilemem, neyse onu sıktılar ondan sonra bir daha o ses gelmedi. Ses yok deseler bile siz bana yapılan işlemi söyleyin ve yapılmasını rica edin yapsınlar bakımda. Bu arada direksiyon airbagini sökmek o kadar da zor değil 2 tırnak tutuyor. Onlar nasıl açıldığını çok iyi bildikleri için 1 dakikada bahsettiğim işlem tamam oluyor.

Ama dostum,benim gelen ses direksiyondan değilde,direksiyon kutusundan ön takımlardan geliyor gibi!!! Arabanın içinde ses yok

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Ama dostum,benim gelen ses direksiyondan değilde,direksiyon kutusundan ön takımlardan geliyor gibi!!! Arabanın içinde ses yok

Ses direksiyonu sağa ya da sola çevirirken ve özellikle geri toplarken böyle yayın açılma sesi gibi gelmiyor mu? Bende öyleydi.
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

bakım sonrası detayları buradan sizinle paylaşırım arkadaşlar.

son durum nedir bir gelişme oldu mu 

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

son durum nedir bir gelişme oldu mu 

bakıma daha girmedik süha bey. yaz bitti. yaptığımız km ler azaldı :rolleyes:  muhtemelen önümüzdeki ay bakıma girecek.(120.000 bakımı. triger+kayışlar+filtreler vs...)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • Çözüm
Sedat Ünsal

hızlı teslimat için vw erel teşekkür ederim. servis danışmanı arkadaş videodaki gıcırtının bilyelerden olduğunu ve tanesinin 55 lira olduğunu belirtti. (yani 110TL+işçilik) fakat değişim yapıldıktan 4-5 ay sonra tekrar ses geleceğini belirtti. gerek duyulmadığı için şu an değişim yapılmadı.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

hızlı teslimat için vw erel teşekkür ederim. servis danışmanı arkadaş videodaki gıcırtının bilyelerden olduğunu ve tanesinin 55 lira olduğunu belirtti. (yani 110TL+işçilik) fakat değişim yapıldıktan 4-5 ay sonra tekrar ses geleceğini belirtti. gerek duyulmadığı için şu an değişim yapılmadı.

O zaman bütün passatların direksiyonundan bu sesin geliyor olması lazım. bir servise daha sormakta fayda olabilir madem kronik bir sorun ücretsiz yapsınlar 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Akın Özkul

Gelen ses videodaki gibi net duyulur ise amortisör üst bilyaları veya öntakımdaki direksiyon manevrası ile hareket edip dönen (rotil,z rotu) körükleri yırtılmış yada içine su aldıysa plastik fiberlerin sürtünme sesi net duyulur şekilde gıcırtı yay sesi gibi geliyor..
Eğer seyir halinde ikende sadece direksiyon simidi kısmından çok ince birşekilde çıtırtı tarzında ses geliyor ise airbag altındaki yayların sesi dediğiniz gibi 1dk'lık bir işlem wd 40 ile yağlayıp kurulandığında ses giderilebilir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...