İçeriğe Yönlendir

Netsiparis.com Sorunsalı....

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu

Netsiparis.com dan bi arkadaşıma hediye olarak 25/09/2016 tarihinde Siyah renk GM4 cep telefonu sipariş verdim ve kredi kartıyla ödeme yaptım. Telefonun kargolanması 2 gün sürdü ve ilgili firmadan aradılar stoklarında siyah renk olmadığını, beyaz renk olduğunu söylediler tamam gönderin dedim kargo yapıldı ve cihaz geldi..

İlk bakışda güzel paketlenmişti, telefonun kendi kutusunda bir sıkıntı kırık, ezik, büzük bir tarafı yoktu, kargocuyu göndermeden kutuyu açtık, telefonda da fiziki olarak bir sıkıntı yoktu, ürünü teslim alıp kargocuyu gönderdik ve telefonun bataryasını bir taktık baktık ki ekran gidik...

vZG4L6.jpg

Firmayı aradık durumu detaylı bir şekilde izah ettik, firma ürünü kendilerine değil servise gönderilmesi gerektiğini söyledi bizde aynı şekil geldiği gibi içine faturasınında koyarak Telpa ya gönderdik.. 

Telpa cihazı teslim aldı 10 günlük inceleme sonrasında kullanıcı hatası diyip 170 tl onarım ücreti talep etti

Bende durumu firmaya ilettim firma servisle görüşeceğini işlemin garanti kapsamında yapılacağını söyledi...daha sonra firmadan arandım servisle görüştüklerini cihazın kargo tutanağının olması gerektiğini o tutanak olursa ancak  garanti veya iade işlemlerine başlanacağını söylediler, bende tutanak tutulmadığını zaten ürünün fiziki olarak bir zarar görmediğini kutusunda veya cihazın kendinde bir kusur olmadığını kargocunun cihazın çalışıp çalışmadığı konusunda rapor tutamayacağını, söyledim...

Özetle dediler ki "biz ne bilelim senin ürünü kırmadığını" bende özetle onlara dedim ki " peki ben nerden bileyim ekranı kırık cihazı o kutuya koymadığınızı"  daha sonra yeniden iletişime geçtim ve servis raporunun gerekli olduğunu yoksa iade almayacaklarını belirttiler bende zaten servis iç ekranın kırık olduğunu söylüyor kullanıcı iç ekranı nasıl kırabilir dedim... iade alın veya cihazı değişitrin dedim.

Beyfendi bu ürünlerde karar merci yetkili servislerdir malesef bu şekilde yapamayız dediler...

Peki dedim  servis normalde 24 saatte tamir taahhüdü verirken benim cihazımı 7 gündür orada bekletiyor, 14 günlük cayma hakkını geçirmek için mi dedim...  bununla ilgii resmi kanallara başvuracağım dedim... 

Cevap olarak " siz bilirsiniz " dediler...

Sonuç olarak Telpa yı aradım, servisin talep ettiği onarım ücretini reddettim ve geri gönderilmesini istedim...telefondaki bayan, tamam dedi, başka yardımcı olabileceğim konu varmı diye sordu...bende var ama yardımcı olmuyorsunuz teşekkür ederim dedim... Kapattım telefonu...

Telefon  geldiğinde ilimizdeki Tüketici Hakem Heyeti'ne cihaz ve evraklarıyla başvuru yapacağım...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Cihazı öyle görür görmez niye direk cayma hakkınızı kullanıp geri paketleyip iade etmediniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Cihazı öyle görür görmez niye direk cayma hakkınızı kullanıp geri paketleyip iade etmediniz?

cihaz öyle görür görmez firmayı aradık değişim veya iade talep ettik ama bize gönderme servise gönder onlar rapor tutacak bizde ona göre değişim veya iade yapcaz dediler (zaten burda iş değişiyor) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arızalı dendiği an iade işlemez. tanınmış site harici veya mağaza dışı mağdur olan çok maalesef. rakam ne kadar ucuzdu telpa nın kendi sitesine göre?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

arızalı dendiği an iade işlemez. tanınmış site harici veya mağaza dışı mağdur olan çok maalesef. rakam ne kadar ucuzdu telpa nın kendi sitesine göre?

aşağı yukarı aynı fiyat ama netsiparis.com dan 10 yıla yakındır alış veriş yaparım hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çok da gıcık edici bir durum. kutusu kapalı olduğuna göre üretimdeki bir sıkıntı bu.

sıfır almışım yere atıp üstünde mi tepineceğim.. distibütör dalga geçmiş gibi cevap vermiş

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

çok da gıcık edici bir durum. kutusu kapalı olduğuna göre üretimdeki bir sıkıntı bu.

sıfır almışım yere atıp üstünde mi tepineceğim.. distibütör dalga geçmiş gibi cevap vermiş

sipariş verdikten sonra firmanın arayıp elimizde siyah kalmamış beyaz gönderelim demesi

cihazı geri göndermek istediğimizde kendilerine değil servise gönderin demesi

servisin normal şartlarda 2 günde tamir edilecek cihazı 7 gün bekletmesi

kargo tutanağı diye ısrar etmeleri 

hep beni başka düşüncelere sevk ediyor ve bu işde bir art niyet olduğu kanısına varıyorum...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

sipariş verdikten sonra firmanın arayıp elimizde siyah kalmamış beyaz gönderelim demesi

cihazı geri göndermek istediğimizde kendilerine değil servise gönderin demesi

kargo tutanağı diye ısrar etmeleri 

Şu maddeler gayet olağan. Geri kalanlara bi şey diyemem.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Şu maddeler gayet olağan. Geri kalanlara bi şey diyemem.

kargo tutanağı kısmını kargo da yönetici olan bir arkadaşıma danıştığımda " biz sadece getirdiğimiz kolinin hasar alıp almadığına bakarız içindeki cihazın çalışıp çalışmaması bizi enterese etmez bu tür zarar gören gönderilerde yaptığımız iş getirdiğimiz paketin dış nedenlerden dolayı aldığı hasarı tutanak haline getirmektir bu şekilde kargo firması sorumluluk kabul eder yoksa paketin içeriği bizi ilgilendirmez  dolayısıyla elemanın tutacağı rapor " paketi açtık içindeki bozuk çıktı" demek olur buda kargo firmasını sorumluluk altına almaz ama firma veya servis açısından olaya şahitlik etmiş oluruz" diyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Hepsiburada olsaydı eğer kesinlikle iade alırdı, bu tür alışverişlerde hepsiburadayi tercih etmek gerekli diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Misafir

Samsung Cep telefonum vardı. SGH 800 du kizakli Garantisi nin bitmesine 2 ay kala servise verdim. Ekran kizaktayken kapanıyordu. Neyse kısa keseyim bildiğim kadarı ile kullanıcı hatası değilde Garanti'den arıza için gelirse ve servis süresi 30 günü geçerse yenisini vermek zorunda. Benim 30 uncu günde tamir oldu ve ücretsiz kasa ve camını değiştirdiler. Normalde kasa için para talep edilmişti. 30 gün olunca özürdileyip ücret talep etmediler. Bir araştırın derim. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Samsung Cep telefonum vardı. SGH 800 du kizakli Garantisi nin bitmesine 2 ay kala servise verdim. Ekran kizaktayken kapanıyordu. Neyse kısa keseyim bildiğim kadarı ile kullanıcı hatası değilde Garanti'den arıza için gelirse ve servis süresi 30 günü geçerse yenisini vermek zorunda. Benim 30 uncu günde tamir oldu ve ücretsiz kasa ve camını değiştirdiler. Normalde kasa için para talep edilmişti. 30 gün olunca özürdileyip ücret talep etmediler. Bir araştırın derim. Geçmiş olsun.

Servis 30 günü geçince tüketicinin zararını tazmin etmek zorunda, bu 30 gün 30 iş günü olarak belirlenmiş eğer servise gönderdiğiniz ay içindeki resmi ve hafta sonu tatilleri buna dahil deil yani bazen 40 günü bulabilir tamir süresi, 

Telpa iyi servistir daha önceki işlerimi hızlı bir şekilde çözmüşlerdi, ama bu işte kimse olayı sahiplenmiyor ve sürekli topu kullanıcıya atıyorlar... sürekli olarak ekranı sen kırmışsın bizde yedirmeye çalışıyon gibi bir imaları var...

Netsiparis.com ben ürünü sana sağlam sattım diyip çekiliyor, Servisde kullanıcı hatası diyip tamir işini ücretli yapmaya çalışıyor, Masum tüketici kendini kimseye inandıramıyor... 

Anlaşılan bundan sonraki çözüm, ürün kutu açılışlarını noter huzurunda video çekerek ve tutanak tutarak yapmak :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

maddeler normal internet satışı maddeleri. kutu içeriği arzısanda kargo da geri almazdı. sadece telpa bu olayda agresif davranmış.. sıfır alıan ürünü delimiyim duvara atıp bozayım demeye getirmiş

Yorum bağlantısı
Turgay Özçelik

Türkiye'de tüketicinin kanunlardan gelen oldukça geniş hakları bulunuyor. Sorun şu ki şirketler Türkiye'de adalet sisteminin yeterince iyi ve hızlı işlememesi ve avukatlarının da cevval olmasından dolayı kendine dokunacak hiçbir durumu kabul etmiyor hatta oralı bile olmuyor. Belli bir rakama kadar tüketici hakem heyeti sorunlara çözüm buluyor heyhat çok geç. Bir de tüketicilerin kendi haklarını tam bilmemeleri de eklenince Türkiye bu şirketler için bulunmaz hint kumaşı oluyor maalesef.

Sizin başınıza gelen ne ilk ne de son olacak. Öncelikle telefonu size

satan şirketin telefonu sizden iade alması gerekiyordu. Çünkü bu telefon hukukta 'ayıplı mal' statüsünde. Direk iade alıp ya paranızı ya da çalışan bir sıfır telefonu size vermek zorunda. Bu zorunluluk size tüketici kanunun verdiği haktan geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hepsiburada.com

Tek geçerim... 

Geçmiş olsun Hasan.... 

Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Firmayı arayıp beyaz rengi beğenmedim diyerek iade etseniz daha iyi olacakmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgay Özçelik

Hepsiburada.com

Tek geçerim...

Geçmiş olsun Hasan....

Sen bir de o firmanın iade noktasındaki rezilliklerini oku. Bakalım o zaman tek mi geçersin sabaha mı bırakırsın görürüz.[emoji58]
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Telefona yüksek voltaj verin. Açılmıyor diyip servise gönderin. Sorarlarsa kendi sarj aletini kullandım diyin. Bakalım nasıl ispatayacaklar

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Thh ye gidin sizi yönlendirirler, firma iade almak zorundadır.

Yorum bağlantısı
Batuhan Yüksel

Bindebir olan bir durumla karşı karşıya kalmışsınız arkadaşların dediği gibi site biraz daha tanıdık olsaydı sahip çıkardı ama siteden dolayı kaynaklandı bence inşallah hakkınızda hayırlısı olur

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Servise götürün veya gönderin denmesi, firmaların müşteriyi caydırma politikasından başka bir şey değildir.

Akılları sıra, servis imalat hatası diye rapor tutacak, firma da malı aldığı yere servis raporuyla birlikte iade edip kendini kurtaracak.

İnternet satışında tüketici malı görüp dokunup kontrol ederek alamıyor ki, bu prosedürle satıcı uğraşır tüketici değil. 

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Büyük geçmiş olsun. yıllar önce yaşadım bir çok olaydan dolayı değerli ve önemli ve palı olan ürünleri netten aldıysam büyük oranda kutu açılışını kesintisiz videoya çekerim bu beni birçok kez kurtardı ve evet bazen şirketler ellerindeki kusurlu ürünleri yüklüyor kullanıcıya baya maceram vardır.

en yakın örnek kullandım telefona 3d ekran koruyu cam aldım biraz palı kutu açılışını videoya çektim hasarlı çıktı site sağlam zatende satıcı yok sağlam yolladık yok , alan yapmış bize atıyor demiş.neredeyse ücreti karşıya yatırıyorlardı videosu var diyip yolladım .ve haklı çıktım arızalı ürünü yollamadan bile bedeli tarafıma iade etti site .sonra naptım en pahalı olacak şekilde iade kargo yaptım ohhhhh langırt stayl .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Talha Burak Ertem
(düzenlendi)

Geçmiş olsun. Yalnız siz yine de "Tüketici Hakem Heyeti"ne çok güvenmeyin. Dilekçenizi alan kişi o anlık ruh durumuna ya da anlama kapasitesine göre dilekçenizin özetini o kadar alakasız şekilde bilgisayara geçebiliyor ki siz bile "benim böyle bir şikayetim yoktu bu nerden çıktı" diyebiliyorsunuz. Ve bu alakasız şikayetler de mantıksız ve geçersiz sebeplerle reddedilebiliyor ki sinir krizleri geçirmemek elde değil. Her ne kadar "anlamıyorlar, bildiklerini okuyorlar" deseniz de firma ile bir şekilde sulh yolunu denemelisiniz. Tekrar geçmiş olsun.

Bu arada bu hakem heyetleri tarafından anlattığım olaylar bizzat başıma geldiği için biliyorum. Umarım sizin başınıza bu denli bir alakasızlık gelmez. Siz yine de İnternette varolan tüm şikayet sitelerine bunu yazarak başkalarının da görmesini sağlayabilir ve belki de şikayetinizden dolayı firmanın size dönüş yapmasını sağlayabilirsiniz. 

tarihinde Talha Burak Ertem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Bu tip eletronik cihazları aslında her zaman gidip mağazadan almakta fayda var bence.geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

İnternet alışverişinde cayma hakkı var ne de olsa. 10 gün gecmediyse iade diye gönderin. Bu kez onlar uğraşsın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...