İçeriğe Yönlendir

Ses Kalitesi Artırmak Ve Güçlendirmek?

Murat Atagenç

Recommended Posts

Murat Atagenç

Fotoğraftaki teybi yıllardır kullanıyorum orijinal kolonlarla. Arka kolonun birinin ayağı kırılınca fotoğraftaki sonyleri taktık arkaya. Lakin taktırdığım sistemci bile orijinalin bu sonylerden daha kaliteli olduğunu söyledi. Ön- arka sesi ayırdığımda da önler 23 ses derecesinden sonra bozulmaya başlarken sonyler 18den sonra bozulmaya başlıyor. Alırken ben daha iyi olacağını düşünüyordum halbuki. (3 yollu 200küsür watt gibi etiket değerleri vardı sonynin)

-Bunun sebebi bu modelin kalitesiz oluşu mu?

-Hesaplı 2 takım ile daha kaliteli ve bir tık daha güçlü bir ses alabilir miyim?(amfi kullanmak istemiyorum)

-Mesela linktekiler beklentimi karşılar mı?

-Bunlardan hangisi iyidir ya da başka marka/model tavsiyeniz var mı?

TS-A1333i  - http://www.hepsiburada.com/pioneer-ts-a1333i-oto-hoparlor-p-HBV0000008V4R?magaza=Hepsiburada

TS-R1350s - http://www.hepsiburada.com/pioneer-ts-r-1350s-13cm-3-yollu-koaksiyel-hoparlor-p-HBV0000008V4X

Tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Teyp

918e80a8af45fdf05a513ad054aee09a.jpg

Arkadan çıkan orijinaller 13cm (önlerde aynı 13cm var fazladan torpido üzerinde tweeter var)

RQAnBZ.jpgrE4O8V.jpg

Öndeki tweeterlar

midrangeupgradeedit.jpg

Arkaya taktığımız sonyler 13cm 

VEOrMV.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aynı grup teyp ile anfi olmadan da ka yı gümbürdetiyorum. 2 takım:  16 cm + 2 oval ...

araç nedir?

toplam 2 mi 3 takım mı hoparlör var?

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
(düzenlendi)

2 takım 13 cmlik ve 1 takım Tweeter var. Yalnız benim oval ya da 16-17 cm koyma sansım yok.

Arac 96 e34 bmw

tarihinde Murat Atagenç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Muhtemelen onlerde mid var. Arkalarada mid takin.

Ayni olay benim scenikde de var. (Neden arkaya hop takmazlar) onde twi. 13 luk mid var. (Muhtemelen mid) arkada birsey yoktu. Gittim 45w Rms lik navitech aldim. Arkayi tekrar sokecegim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2 takım 13 cmlik ve 1 takım Tweeter var. Yalnız benim oval ya da 16-17 cm koyma sansım yok.

Arac 96 e34 bmw

teybin çıkışı kaldırır anlamında yazdım. sizin kasada akustik kötü. anfisiz sub sız ses alması zor. 13 cm lerde 1000W da yazsa. nominal çıkış 20 25 w ları anca bulur zaten. sadece ters bağlantı olanbilir? yani bir hoparlör çıkrken diğeri içeri girer? + - ler doğru bağlanmış mı? tek hoparlçre ses verin ayardan sonra çift hlde ayar yapın bas her sferinde artmalı. azalan taraf olursa bağlantıda sorun var.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir

13cm'lik hoparlörler çok başarılı değiller. Öndeki tiz desteği mid ağırlıklı hoparlörün sesini güzelleştiriyor. Arkadan gelen ses sürücüye çok ulaşmaz sadece doygunluk sağlar. Muhtemelen arkada oturan aynı kaliteyi hissetmiyordu. Şu an takılan hoparlörün bas sürücüsü daha küçük ve tiz sürücüsü var. Yani mid bir hoparlörden ziyade tiz bir hoparlör gibi gözüküyor. Bu yüzden bası kaldırmıyor ama muhtemelen daha iyi tiz veriyordur. kenwood/jbl/magnat'ın belki ürünleri bulunabilir mid/bas ağırlıklı olarak. Başka türlü ses düzelmeyecektir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

teybin çıkışı kaldırır anlamında yazdım. sizin kasada akustik kötü. anfisiz sub sız ses alması zor. 13 cm lerde 1000W da yazsa. nominal çıkış 20 25 w ları anca bulur zaten. sadece ters bağlantı olanbilir? yani bir hoparlör çıkrken diğeri içeri girer? + - ler doğru bağlanmış mı? tek hoparlçre ses verin ayardan sonra çift hlde ayar yapın bas her sferinde artmalı. azalan taraf olursa bağlantıda sorun var.

Sağ-arka ve sol-arka olarak tek olarak dinlediğimde ikisi arasında bir fark yok. Linklerini verdiğim (ya da tavsiye edeceğiniz) bir modelle en azından arkadki sonyleri değiştireyim mi peki?

13cm'lik hoparlörler çok başarılı değiller. Öndeki tiz desteği mid ağırlıklı hoparlörün sesini güzelleştiriyor. Arkadan gelen ses sürücüye çok ulaşmaz sadece doygunluk sağlar. Muhtemelen arkada oturan aynı kaliteyi hissetmiyordu. Şu an takılan hoparlörün bas sürücüsü daha küçük ve tiz sürücüsü var. Yani mid bir hoparlörden ziyade tiz bir hoparlör gibi gözüküyor. Bu yüzden bası kaldırmıyor ama muhtemelen daha iyi tiz veriyordur. kenwood/jbl/magnat'ın belki ürünleri bulunabilir mid/bas ağırlıklı olarak. Başka türlü ses düzelmeyecektir.

Saygılarımla.

Yani yine orijinalinde olduğu gibi arkaya tizi olmayan tek yollu hoparlör mü almalıyım? 

Bahsettiğiniz marka/modeller için bir örnek paylaşabilir misiniz rica etsem?

Muhtemelen onlerde mid var. Arkalarada mid takin.

Ayni olay benim scenikde de var. (Neden arkaya hop takmazlar) onde twi. 13 luk mid var. (Muhtemelen mid) arkada birsey yoktu. Gittim 45w Rms lik navitech aldim. Arkayi tekrar sokecegim.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Ustad selam.

13 cm mid bas diye gecer. 100tl civarlaridir. İcerisinde 2 adet 13cm hop. 2 adet twiter ve yol verici (bas tiz icin filtre) bulunur. Markalar belli zaten ama sizin isinizi orta halli bir takim gorur.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Ustad selam.

13 cm mid bas diye gecer. 100tl civarlaridir. İcerisinde 2 adet 13cm hop. 2 adet twiter ve yol verici (bas tiz icin filtre) bulunur. Markalar belli zaten ama sizin isinizi orta halli bir takim gorur.

Sanırım bundan bahsediyoruz? http://www.hepsiburada.com/pioneer-ts-g133ci-13-cm-250-w-hoparlor-p-OTPIOTSG133CI?magaza=Hepsiburada

Yani bu takım ilk mesajda linkini verdiğim takımlardan daha mı iyi olur?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Onur Boga

BMW orj. kolonlarına yakın kalitede hatta daha üstün kalitede ses alabilmeniz için focal tarzı ürünlerle sistemi desteklemelisiniz.. 

13 cm hoparlörlerle kaliteli ses yakalamak zordur. bu yüzden hoparlörler üst seviye olmalı, amfi ile desteklenebilecek  13 cm profesyonel seriler seçerseniz fazlasıyla tatmin eder.

http://www.hepsiburada.com/hertz-hi-energy-hcx-130-hoparlor-p-OTOZNM223 

eger bu tur ürünler bütçeyi aşıyorsa, ve amfi kullanılmayacaksa ekonomik serilerde pioneer yerine jbl veya kenwood bakın derim.

http://www.hepsiburada.com/jbl-gt65c-13-cm-component-hoparlor-120watt-p-OTAYTGT65C

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...