İçeriğe Yönlendir

Otomobillerin Fabrika Yakıt Tüketimi Rakamları Ne Kadar Gerçek?

Servet Aydın

Recommended Posts

Servet Aydın
(düzenlendi)

Kullandığımız araçların yakıt tüketimi değerleri üreticiler tarafından belli standartlar doğrultusunda test ediliyor ve bu şekilde de kataloglara yazılıyor. Ancak araç kullanan ve bu tüketim değerlerini gerek araç bilgisayarından gerekse de yakıt tamamlamak suretiyle aracında takip eden dikkatli kişiler üretici yakıt tüketimi değerlerinin gerçek hayatta gerçekleşenden büyük oranda farklı olduğunu tespit etmişlerdir. Hatta şu soruyu da kendilerine sormuşlardır; "Acaba bu yakıt tüketimi değerlerini neye göre ve nasıl hesaplıyorlar?"

Kullanıcıların sürüş tarzını bir kenara koyacak olursak markadan markaya hatta modelden modele göre bile tüketimde sapma miktarı değişse de markalar bu testleri belli bir standart dahilinde gerçekleştiriyorlar. NEDC (NewEuropean Driving Cycle) adındaki bu tüketim ve emisyon belirleme testi Avrupa'da satılan tüm otomobillere (ticari araçlar hariç) üreticiler tarafından uygulanıyor ve elde edilen değerlerle de kataloglardaki tüketim ve emisyon değerleri ortaya çıkıyor. Ancak ne yazık ki tüm otomobil üreticileri tarafından uygulanan bir test süreci de olsa değerler günlük kullanım koşulları ile uyuşmuyor.

Şehir içi tüketim

Bu test Avrupa'daki bazı yoğun şehirlerin trafiğine uygun olarak 1970 yılında geliştirildi. Dikkat edilen noktalar ise düşük motor yükü, düşük egzoz gazı sıcaklığı ve maksimum olarak 50km/saat olarak belirlendi. Ayrıca her tip kullanım koşulunda da sakin ve aracın ideal motor devri ile kullanım esas alınıyor diyebiliriz. Aslında aracın hangi saniyede hangi viteste olması gerektiği de tariflerde var ancak bunu da belirterek anlatımı karışık hale getirmek istemedik. Onun yerine sakin ifadesini kullanmayı uygun gördük.

Testin ilerleyişi ise şu şekilde gerçekleşiyor;

· Motor soğuk bir şekilde çalıştırılıyor.

· 11 saniye rölantide bekleniyor (Manuel için; 6 saniye boşta, 5 saniye 1.vites ayak debriyajda).

· Daha sonra sakin bir şekilde 15km/saat hıza 4 saniyede çıkılıyor ve bu hız ile 8 saniye sabit hızda devam ediliyor.

· 5 saniyede duracak şekilde frenleniyor ve 21 saniye motor çalışırken duruluyor ( (Manuel için; 16 saniye boşta, 5 saniye 1.vites ayak debriyajda).

· 49. saniyede 12 saniyede 32km/saat hıza çıkılıyor ve bu şekilde 24 saniye sabit hızla devam ediliyor.

· 32km/saat hızdan sakin bir frenleme ile 11 saniyede duruşa geçiliyor ve 21 saniye motor çalışırken duruluyor ( (Manuel için; 16 saniye boşta, 5 saniye 1.vites ayak debriyajda).

· 117. saniyede 26 saniyede 50km/saat hıza çıkılıyor ve bu şekilde 12 saniye sabit hızla devam ediliyor.

· Daha sonra 35km/saat hıza 8 saniyede yavaşlanıp bu hızda 13 saniye sabit hızla devam ediliyor.

· 35km/saat hızdan sakin bir frenleme ile 12 saniyede duruşa geçiliyor ve 7 saniye motor çalışırken duruluyor ( (Manuel için; 7 saniye boşta)

· Testin 1.turu 195. saniyede 994mt yol alındıktan sonra tamamlanıyor ve 780 saniye yani toplamda 13 dakika 3.976mt devam ediyor. Sürüş sırasındaki ortalama hız ise 18.35km/saat olarak gerçekleşiyor.

Şehir dışı tüketim

Şehir dışı tüketim değeri ise 1990 yılında uygulanmaya başlandı ve daha hızlı ancak daha uzun süreli kullanımlar düşünülerek tasarlandı. Bu test, sıcak motor ile yapılıyor ve şehir içi tüketim değerinde izlenen yolun devamı niteliğinde olduğu da düşünülebilir. Kısacası aracı şehir içi tüketim testiyle başlattığımızı ve motor ısındıktan sonra hızlı bir yola girdiğimizi düşünebiliriz. Bu testte üst hız limiti düşük güçlü araçlar için 90km/saat olarak uygulanırken yüksek güçlü araçlar için 120km/saat olarak uygulanıyor.

Testin ilerleyişi ise şu şekilde gerçekleşiyor;

· Sıcak motor ile rölantide 20 saniye bekledikten sonra sakin bir şekilde 41 saniyede 70km/saat hıza çıkılıyor ve bu hız ile 50 saniye devam ediliyor.

· Daha sonra 8 saniyede 50km/saat hıza düşülüyor ve 69 saniye bu hız ile sabit devam ediliyor.

· 50km/saat hızdan 70km/saat hıza 13 saniyede çıkılıyor ve bu hız ile 50 saniye sabit devam ediliyor.

· 70km/saat hızdan 100km/saat hıza sakin bir şekilde 35 saniyede çıkılıyor ve bu hız ile 30 saniye sabit devam ediliyor.

· 100km/saat hızdan 120km/saat hıza sakin bir şekilde 20 saniyede çıkılıyor ve bu hız ile 10 saniye sabit devam ediliyor.

· En son olarak 34 saniyede duracak şekilde yavaşlanıyor ve 20 saniye rölantide bekleniyor.

· 400saniye yani 6 dakika 40 saniyelik tek turlu test sırasında toplamda 6.956mt mesafe ortalama 62.6km/saat hız ile geçilmiş oluyor.

Ortalama tüketim

Ortalama tüketim ise şehir içi ve şehir dışı tüketim değerleri hesaplanırken katedilen toplam 10.932mt yani yaklaşık 11km yol üzerinden hesaplanıyor. Toplam test süresi ise 1180 saniye yani yaklaşık olarak 20 dakika olarak dikkate alınıyor ve bunun sonucunda da 33.6km/saat ortalama hız elde ediliyor. Yani kısacası süre olarak şehir içi tüketim daha fazla etkenken alınan mesafe olarak da şehir dışı tüketim daha fazla etken olmasıyla öne çıkıyor. Bu da ortalama tüketim değerinin şehir dışı tüketime yaklaşmasına neden oluyor diyebiliriz.

· Toplam test mesafesi: 10.932mt = 3976mt (Şehir içi) + 6956mt (Şehir dışı)

· Toplam test süresi: 1180 saniye = 780 sn (Şehir içi) + 400sn (Şehir dışı)

SONUÇ

Yukarıdaki test döngüsünden ve testlerin uygulanmaya başladığı tarihlerden de anlaşılacağı gibi ortada çok farklı bir durum söz konusu. En başta o dönem üretilen otomobillerle bugün üretilen otomobiller arasındaki yapı ve karakter tamamen farklı ve 25 yıldan daha fazla bir süreden bahsediyoruz. Ayrıca baz alınan tarihlere bakılırsa trafik alışkanlıklarında bile değişme yaşanmış olabilir. O zamanın trafik seyir hızı ile bugünün trafik seyir hızı arasında bile belli bir fark olma ihtimali yüksek.

Ayrıca geceden gündüze, şehirden şehire, yüksek rakımdan düşük rakıma, iklimden iklime, mevsimden mevsime de tüketim değerleri fazlasıyla değişebilir. Bu kadar anlatım içinde kullanım tarzından bahsetmeye gerek bile duymuyoruz çünkü bir araç yanlış devir aralıklarında kullanılır ve de zorlanırsa 100km'de 4 litre tüketme potansiyeli bile varsa 30 litre yakıt bile tüketebilir. Ancak bizim şu ana kadar yaşadığımız tecrübeler ve kullandığımız çok farklı araçlardan normal kullanım şartlarında ve tarzında ortalama tüketim değerlerinin araca göre %15 ile %30 arasında fark ettiğine şahit olduk.

Artık geçerliliğini yitiren NEDC test süreci bize göre otomobil üreticilerinin işine geliyor ve bu nedenle de değiştirmek için çok ısrarcı değiller. Test gerçek şartları çok fazla yansıtmıyor ve ilk bakışta araçlar düşük tüketiyor gibi görünen kağıt üstündeki bu tüketim verileri ancak uzun yolda uzun süreli sabit bir hızda yakalanabiliyor. Bu durumun böyle olduğu birçok kişi tarafından biliniyor olsa da psikolojik olarak kağıt üstünde görünen düşük değerler müşterileri aslında kandırıyor da diyebiliriz. Bu nedenle gerçekten ne kadar yakıt tüketeceğinizi merak ediyorsanız fabrika verisi ortalama tüketim değerlerini %15-%30 oranında yükselterek hesaplayabilirsiniz.

Kaynak : Sekiz silinir

( mazda forum tr )

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 22
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Güzel paylaşım servet abi , fabrika verisini bilmem ama halk verisi dediğimiz sen o fabrika tüketimi üzerine 1.5-2 litre koy metodu %99 tutuyor örneğin şuanda kullandığım aracın şehir içi verisi 6 litre , hava soğukluğu ve yoğun şehiriçi trafiğinde 7.5 - 8 arası yakıyorum uzun yol verisi 4.2 litre kasmadan 5 litre yakıyorum .. Demekki araç alırken halk verisi dikkate alınması gerekli :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

İstanbul için ayrı bi tüketim standartı koymak lazım. Minumum +2 litre. :) Heleki her gün köprü trafiğine giriyorsan vay haline.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Olmuş evet. Benim bir konu başlığım vardı bunların grafiklerini vermiştim. kendim de yazmıştım. bulursak ekleyelim.

Çoğu kişi bu rakamları 90 km sabit hızda sanır. Onlar çok eskidendi. brodway dönemindeydi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgay Özçelik

Bu testlerde güzergah üzerindeki meyillerin derecesi(ki düz bir yolda yapılıyor bu testler), hava sıcaklık ve nemi gibi bir çok parametrenin de uygun şartlarda olması gerekiyor. Dolayısı ile test verileri ile realite arasında uçurum oluştuğunda çok zaman hayal kırıklıkları yaşanıyor. Kimi kullanıcılar arabaya toz kondurmayıp suçu kendinde arayabiliyor. Deneyimlerim fabrika şehirçi tüketim verilerinin çok bir anlam ifade etmediği, bunun daha çok sürücü, yol, trafik, hava durumu, aracın ağırlığı, lastiklerin durumu, araç performansının optimum seviyede olması vb bileşenlerine göre sürekli değişkenlik gösterdiği yönündedir.

Şehir dışı tüketim ölçümleri daha çok fikir verir. Ancak onun da bir sınırı var. Coğrafyalar arasında gezinirken kimi zaman ovalardan kimi zaman dağların tepesinden geçiliyor. Araç değişik iklimler yaşıyor. Bazen otoban, bazen de stabilizeden gidiliyor.

Bu durumda katalog değerinin yine pek bir anlamı kalmıyor.

Ne var ki aracınızı uzun mesafelerde, değişik iklim ve yol stillerinde ne kadar çok kullanır ve tüketimlerini ölçerseniz aracınızın gerçek tüketim performansını o kadar iyi belirlemiş olursunuz.

Aslolan da budur. Kendi deneyimleriniz daha önemli. Katalog verileri ise referansdan öte bir bilgi değildir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ve LPG işi tamamen değiştiriyor :) Antalya nın serik ilçesi ve gazipaşa ilçesi arası yaklaşık 140 km.Motor devrim ortalama 4500 rpm 6500 devire çıktığımda oldu.Yaktığım yakıt 19 kuruş.Araç opelin tigra b 1.44 tt.Hemen hemen 200 cc motorum ile aynı yakıyor.Gerçi motor benzin araç lpg.Öncesinde yine bir opelin corsa c modeli vardı 3 silindirli 0,9 motor,oda 16 kuruş yakıyordu.Bu opelin araçları yakıt konusunda hep muhteşemdi.Ford scorpiom 2.3 motor 108 kw 2 hafta önce alanyadan gazipaşaya geldim 200 km hıza çıktığım yerler oldu benzin ile kullandım.Benzin ibresinin düşüşü göz ile görülebiyordu :) ve bu 200 km hızda iken yarım gazdım tapa gaz değildi.Hatta beni taciz edip geçmek isteyen bir vw cc bu sürate çıkmamın en büyük etkeni(alakası yok o nedenle parantez içinde anlatayım.Ben şanzımanı yeni yaptırmıştım selenoid beynini değiştirmiştim ve şanzımanın en düşük hızdan yapabileceği en yüksek hızlarda tepkisini denemek istedim.Bu vw yanından 150 ile geçtim.Yaklaşık olarak oda sağ şeritte 80 ile gidiyordu.Heralde aşşağılık kompleksi olacak.Bağzı insanlarda varbu.Kökledi gazı tamponuma geldi.Bende bunu farkedince şanzımanı s ye alıp uçtum gittim ve cc ortalarda yoktu.O anki sürati ahtırlamıyorum herşey bire anda gelişti.Doğrumu yaptığım yanlış iyi arabam bir şeye benzemiyor çirkin olabilir ama sende birşeye benzetemeyip baskı yaparsan alırsın boyunun ölçüsünü.).Ford scorpio çok yakıyor fabrika verileri ile alakası yok benzin ile kullanırsanız bir petrol istasyonuna ihtiyacınız vardır.Ama o kaputun altında yatan şey bu zahmetin hepsine değiyor.Konu ile bağdaştırmaya çalıştım ama pek alakası olmadı gibi.Yöneticiler beğenmesse yazımı silebilir :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Lastik havaları özellikle küçük motorlu araçlar için çok önemli, ama en önemlisi yavaş gitmek.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Araba dediğin yakacak ölçüm falan niye ki  :D  :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Ellerine sağlık Üstad...

İzlenimlerime göre Fabrika değerleri genelde yeni araçlarda tutuyor.

Diğer araçlarda ise Yol şartlarını hesaba katmazsak aracın motor durumu bakım durumu kullanım stiline göre ciddi değişkenlikler gösteriyor.5 Yılın üzerinde çoğu araçta insan gibi kullanımda mevcut katalog değerinin altını görüyorum.

Normal şartlarda en az yakan aracın bile ekran değerlerine maksimum limitlerini işleyen ben, en ekonomik kullanımın en güvenli kullanım olduğunu düşünüyorum.

Trafik kurallarına uymak en iyi yakıt ekonomisini sağlar başka icat aramaya gerek yok düşüncesindeyim.

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy
Burak Koca

Emeğine sağlık Servet hocam. Görüldüğü üzere günümüz koşullarını hiçbir şekilde yansıtmıyor.

Olmuş evet. Benim bir konu başlığım vardı bunların grafiklerini vermiştim. kendim de yazmıştım. bulursak ekleyelim.

Çoğu kişi bu rakamları 90 km sabit hızda sanır. Onlar çok eskidendi. brodway dönemindeydi.

Mehmet hocam 90 km sabit hız olsa daha iyi sanki :biggrin: 90 km sürate Manuel 1.6 Dizel Focus için; 3. viteste çıkıp; daha sonra 5. vitese attıktan sonra hiçbir farkı kalmıyor, hatta daha çok dezavantaj bile oluşturur bana göre :biggrin:  Kim bu sürelerde bu hızlara çıkar ki günümüzde.

Yorum bağlantısı
Feriz AY

Valla süper olmuş,servet abi.o %15..%30 olayıda benim fiesta da var.doğrudur.fabrika verisi 5.3 şehir içi ama benim 1.4tdci 2006 fiesta 6.3 yakıyor.tam 2 aydır,aldığım yakıt ve gittiğim km ye göre.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

%20 sapma var.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İlave :

Tüketim aracın anlık harcadığı kw olarak belirleniyor. Vites bu konuda pek etken değil.

Şöyleki : 3.vites araba yürürken 10 kw harcıyor. 4.veya 5.viteste de eğer yine 10 kw ile yürüyor ise tüketim fark etmiyor. Bir çok kere anlık tüketimi takip ettim. Vites değişse dahi anlık tüketim sabit kalıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

5.vites 1500 devirde kokluyor benim takip ettiğim kadarıyla. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...