İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Fren Aksamı Ve Triger Seti

Murat Kırmızı

Recommended Posts

Murat Kırmızı

Arkadaşlar çeşitli konularda fren aksamı ile ilgili mesajlarınız okusam da kafamda netleşmediği için ve ilk defa disk balata değişimi yapacağım için yardımlarınızı rica ediyorum.

Öncelikle direksiyondaki titreme ve fren mesafesinin uzaması-ABS nin erken devreye girmeye başlamasından dolayı disk değişimini yapmaya karar verdim. İnternetten ;

http://www.yedekparcaford.com/Fiesta-on-fren-diski-takim-2002-2005-iTHAL_19988.html ,

http://www.yedekparcaford.com/Fiesta-on-fren-diski-takim-2002-2005-FORD_22623.html 

bunları buldum. Kredi kartına taksit olması beni internete yöneltti, sanayide bunu yapmak mümkün değil malum.. Balata olarakta 

http://www.yedekparcaford.com/Fiesta-on-fren-disk-balata-2002-2005-BEsER_21026.html

bunu düşünüyorum.. Kullandığınız ürünler mi bakarsanız  ya da önerebileceğiniz başka bir ürün varsa onu da gönderirseniz sevinirim.

İkinci olarakta Triger Setinin değiştirme niyetim var. Kaç km'de değişti öğrenemedim bir türlü eski sahibinden, bu sebeple yolda kalmamak için şu seti almak istiyorum. 

http://www.yedekparcaford.com/Fiesta-triger-seti-1-4-dizel-68ps-2002-2005-INA_20835.html 

Triger için başka bir parçaya ihtiyaç yoktur değil mi ? Bu ürün konusunda da varsa yorumunuzu bekliyorum.

Araç 2005 1.4 dizel..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cihan Yaşar

aracım 170000 km ye gelıcek  trıger setini degisımini dusunuyorum  yag filtre ve antifreze degisiminden sonramı trıger degişimi yapılması gerekır yada once trıger  sonra yag filtre ve antıfrız degisimi mi

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

farketmez, parasal sıkıntı yoksa hepsi aynı anda olsun bitsin...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

ABS erken devreye giriyorsa fren değil, lastikler kontrol edilmeli.

Triger için o set yeterli ancak Dayco marka bakının. Bu arada triger değişirken devirdaim ve termostat ta kontrol edilsin mutlaka. Kaçak varsa onların da değişmesi çok iyi olacaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Altay1

Triger için o set yeterli ancak Dayco marka bakının. Bu arada triger değişirken devirdaim ve termostat ta kontrol edilsin mutlaka. Kaçak varsa onların da değişmesi çok iyi olacaktır.

Sani bey nokta atis yapmis

Devirdaim mitlaka degismeli

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Atahan Gülen

Merhaba;

Triger ve hatta bir çok sarf malzeme için Sani Beyin dediği gibi dayco vazgeçilmez..

Zira kalitesiz ürünle sekte atıp ford transite dönüşen ve gır gır gır gır sesleriyle şakırdayan araçı gözlerimle gördüm ki masrafı cabası..

Balatalar için güvendiğim bir arkadaşım ford servisinden ayrılıp dükkan açmıştı ve dedi ki

Kale kaliteyi gerçekten arttırdı otosan balataları kalitesinde ben kesinlikle güveniyorum dedi

Ardından courier ve fiestamıza bakım sırasında kale taktı problem yaşamadık fiyatta aşırı uygundu..

Disk konusunda söyleyeceklerim bosch olabilir brembo gördüm heralde iyidir, Ama tabikide orj. otosan olsun derim bir çok parçacı ithal diyor ama çoğunun ne olduğu belirsiz.. Kısacası marka önemli.

Tabi araçın diskleri sıcakken yıkanırsa veya su birikintilerinin içine içine girilirse yine aynı problem ortaya çıkar..

Aracın lastiklerinde birşey olduğunu sanmıyorum bence balatalar bittiyse kötü abs hissi yaşattırıyordur.

Ki araçta yazlık lastik varsa şu sıralar soğuk havalar nedeniyle sertleşen lastik yol tutuşunu kaybeder ardından kayar ardından da abs devreye girer..

Bu bakım esnasında aracın fren hidroliği sıvısınıda değiştirmeni tavsiye ederim ki gri bir hidrolik sıvısı gözümün önüne gelir gibi oldu...

Ayrıca diskler bitik durumdaysa kampanalar da kontrol edilsin derim..

Herkese iyi forumlar

Yorum bağlantısı
Murat Kırmızı

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Disk olarak http://www.yedekparcaford.com/Fiesta-on-fren-diski-takim-2002-2008-BENDIX_19873.htmlsipariş verdim. Bugün geliyor Cumartesi takılacak. Balatalar da öyle. Sani Bey'in dediği gibi lastiklerde de sorun olabilir denildi. Yaklaşık 40000 olacak lastiklerin yaptığı kilometre yakında ama derinliği gayet iyi. Öncelikle balata ve diskleri değiştirip bir deneyelim bakalım. Buradan paylaşırım kısa bir süre sonra.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Sahin

Çoğu usta Dayco önermiyor çok kolay pert oluyor diyor. INA tercih ediyorlar. Bilmem siz ne düşünürsünüz?

Ben de triger değişimi yapacağım ve INA tercih edeceğim.

Devirdaim için ise PIERBURG  öneriyorlar.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Dizel için bilmem ama benzinli 2003 fiesta var bende triger seti dayco takıldı. Parçacıdan Triger seti, V kayışı ve direksiyon kayışını verdi. Motorcu sökerken rahatlıkla söktü v kayışı ve direksiyon kayışını yenilerini takarken kayışların ikisinde de hata olduğunu farkettik. Aldığım sanayii ile ustam aynı sanayii de değil. Bundan dolayı opar yedek parçacısına bana hatalı verilen kayışları getirdim ve aynı kayışlardan istedim. Kendileri bana araç modelimi sorduklarında bu kayışların benim arabama uygun olmadığını bildirdiler emin olmak için ruhsat istediler ve dediğimiz gibi bu kayışlar değil sizinkiler elastik özellikli bu kayışların olması lazım dediler. Continental marka elastik özellikli kayış verildi sökerken rahatlıkla sökülen kayışları ustalar takmak için baya uğraştılar. Önceden klima çalışırken ve direksiyon çevirirken ötme sesi tarzı ses geliyordu şu anda bu sesler yok. Yani diyeceğim ruhsatla alırsan daha iyi olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

araba eski kasa fiesta, yeni olaydı abs için uğraşma diyecektim, sende sıkıntı denildiği gibi lastiklerdendir...

kayış önemli, kesinlikle marka kullan, Dayco iyidir, balata kale olur, devirdaimi kontrol etsinler, sıkıntı yoksa kalsın, benim araba 160 bin küsürde, hala aynı devirdaim var, 2 . triger değişimi yaklaşıyor mesela...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Sahin

araba eski kasa fiesta, yeni olaydı abs için uğraşma diyecektim, sende sıkıntı denildiği gibi lastiklerdendir...

kayış önemli, kesinlikle marka kullan, Dayco iyidir, balata kale olur, devirdaimi kontrol etsinler, sıkıntı yoksa kalsın, benim araba 160 bin küsürde, hala aynı devirdaim var, 2 . triger değişimi yaklaşıyor mesela...

Ali bey orjinal devirdaim zaten maksimum 100-110 tl birşey ve trigere bağlı bir parça, bence açılmışken devirdaim de değişmeli. Değişmediği için daha triger yeni değişince 1 ay sonrasında devirdaimin bozulup su sızdırıp trigeri bozacağı ihtimali var. Tabi bu benim fikrim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Kırmızı

Lastiklerden sanıyordum ben de ABS nin erken devreye girmesini. Ama balatalardan diye düşünmeye başladım. 500 km civarında yol yaptım şehir içinde zorlamama rağmen eskisi kadar çabuk devreye girmiyor ABS. Balata ve disklerden şu ana kadar memnunum arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Cem ÇİMEN

İyi Günler. Ben de triger değişimi yaptırmak istiyorum. Daha önce yedek parçalarımı aldığım parçacı Dayco marka set için 140 TL fiyat verdi. Sanayi içindeki Ford parçacısında sahte ürün olmaz herhalde diye düşünüyorum ama içimde de bi ince "burası Türkiye..." soru işareti yok değil. Acaba ağır bakımı serviste yaptırmak mı daha mantıklı Tamirciye yaptırmak mı? Tamircide cep rahat, serviste kafa rahat mı olacak? Dayco ile bi 90 bin kafa rahat gidermiyim? 

a- Yetkili servis (Arkas) 900 TL / 8 Taksit 

b- Kendi Tamircimde  140 TL parça + İşçilik

Yorum bağlantısı
Misafir
Bir saat önce, Cem ÇİMEN yazdı:

İyi Günler. Ben de triger değişimi yaptırmak istiyorum. Daha önce yedek parçalarımı aldığım parçacı Dayco marka set için 140 TL fiyat verdi. Sanayi içindeki Ford parçacısında sahte ürün olmaz herhalde diye düşünüyorum ama içimde de bi ince "burası Türkiye..." soru işareti yok değil. Acaba ağır bakımı serviste yaptırmak mı daha mantıklı Tamirciye yaptırmak mı? Tamircide cep rahat, serviste kafa rahat mı olacak? Dayco ile bi 90 bin kafa rahat gidermiyim? 

Ben olsam sanayide yaptırırdım. 900tl yüksek bir fiyat. Triger haricinde bence devirdaimi de değiştirin.

İzmir de Sabri usta var, kafanız rahat olsun.

Yorum bağlantısı
Erol Okcu
On 04.04.2017 at 12:16, Cem ÇİMEN yazdı:

Fiyat çok iyi bende 1,4 benzinli fiesta var set değişimi düşünüyorum  sizin usta nerdeyse bende geleyim :D kütahya Ford Yetkili servis bana 1500 tl fiyat çıkardı normal mi bu sizce çok abartılı geldi bana üstelik ford life kart üyesiyim indirimli fiyatmış ::shok:

Yorum bağlantısı
Emre Usta

Kutahyada servisten ayrilma 2 usta sanayide özarslan otomotiv isminde dukkan acti 3 sene once iscilikleri saglam serviste calisanlarda geriye kalan ciraklar.

SM-J320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Kıyıcı
On 16.11.2016 at 00:54, Ali Cihangiroğlu yazdı:

farketmez, parasal sıkıntı yoksa hepsi aynı anda olsun bitsin...

merhabalar, aracim 2005 tdci fiesta, triger degistirmek istiyorum ,ozel servis triger+devirdaim+iscilik 400 tl dedi,fiyat uygunmudur ,birde devirdaim illa degismesimi lazim ,yani degisip degismeyecegini bizde kontrol edbilirmiyiz,cunku triger kadar devirdaimede ucret yaziliyor, yorumlariniz icin simdiden tesekkurler

Yorum bağlantısı
Erdi Tepe
Fiyat çok iyi bende 1,4 benzinli fiesta var set değişimi düşünüyorum  sizin usta nerdeyse bende geleyim [emoji3] kütahya Ford Yetkili servis bana 1500 tl fiyat çıkardı normal mi bu sizce çok abartılı geldi bana üstelik ford life kart üyesiyim indirimli fiyatmış ::shok:

Ben de 1.4 benzinli 2006 comfortun triger v kayisi devir daim ve motor takozu yag ve filtre degisimi toplam 900 TL'ye özel serviste degistirdim
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
1 saat önce, Erdi Tepe yazdı:

Ben de 1.4 benzinli 2006 comfortun triger v kayisi devir daim ve motor takozu yag ve filtre degisimi toplam 900 TL'ye özel serviste degistirdim

2016 ağustos ayındaydı sanırım triger v kayışlar filtre devir daim hepsini malzeme dahil 500 tl değiştirdim. V kayışlar  continental, triger dayco markaydı. Castrol magnetec 10/40 yağ vardı

Yorum bağlantısı
Erdi Tepe
2016 ağustos ayındaydı sanırım triger v kayışlar filtre devir daim hepsini malzeme dahil 500 tl değiştirdim. V kayışlar  continental, triger dayco markaydı. Castrol magnetec 10/40 yağ vardı

Gayet ucuz hocam. Benim takoz belki biraz pahali olmustur ama o kadar da farkettirmez heralde. Daycoydu benimkiler de
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
1 saat önce, Erdi Tepe yazdı:

Gayet ucuz hocam. Benim takoz belki biraz pahali olmustur ama o kadar da farkettirmez heralde. Daycoydu benimkiler de

Valla bilemeyeceğim belki de daha ucuzdu. Triger seti, kayışlar ve devir daim 280 tl idi yanlış hatırlamıyorsam. 75 tl yağ. 30 tl filtre. 100 tl işçilik. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ford ustası bile orada yaptırır kendi bakımını harika rakam da neden 10/40?
Yorum bağlantısı
Koray Demir
24 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Ford ustası bile orada yaptırır kendi bakımını harika rakam da neden 10/40?

Genelde ucuz diye tercih ederler. Yüksek km yağ yakabilir uyumlu vs diye de kılıfına uydururlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...