İçeriğe Yönlendir

Kil Nedir Nasıl Uygulanmalı

Buğra Höngül

Recommended Posts

Buğra Höngül

Kil Nedir?

Çeşitli sentetik polimerlerden oluşan yapısı ile, araç boyası yüzeyine yapışan atık maddeleri temizler Bu maddeler; ağaç reçinesi, zift, boya tozları ya da demir tozları olabilir. Tüm bu maddeleri boya yüzeyine zarar vermeden, zahmetsizce ve en güvenilir şekilde çıkartmanın yolu genelde Kil sayesinde olur.

clayfinal1.jpg

Bu resimde görüldüğü üzere, Kil öncesi durumda, boya atıkları, balata tozu, endüstriyel atıklar gibi kontamine maddeler var.

clayfinal2.jpg

Bu maddeler Kil uygulaması sonrasında yüzeyden, yüzeyi çizmeden alınıyor.(sağ resim, kil uygulaması sonrası)

Piyasada çeşitli markaların çeşirli sertlikte ürünleri mevcuttur. Hazır çeşitli sertlik demişken, Kilimizinde bir sertlik seviyesi olduğunu belirtelim. Temel olarak üç sertlik seviyesi vardır. Bunlar, yumuşak(soft), orta(medium), sert(hard) killerdir.

Sert(hard) killer genelde mobilya sanayisinde kullanılır. Oldukça sert olduğundan araçlarımızın nazik vernik tabakasına zarar verirler. Bu zarara marring(dalgalanma şeklinde yüzey bozukluğu) denir. Orta(medium) ve yumuşak(soft) killerde ise bu marring olayı neredeyse imkansızdır ve otomobil boyalarında orta ve yumuşak kil kullanılır, kullanılmalıdır.

Ayrıca bir noktaya daha değinelim hemen, Kil Şartmıdır ? sorusunu neredeyse herkes sormaktadır. Ancak cevap herhangi bir boya koruma ve/veya aşındırma ürünü kullanmadan önce mutlaka itina ile yapılması gereken bir aşamadır. Yüzeydeki kontamine tabakayı Kil yardımıyla almadan, doğrudan polish yapılması, yüzeyin temizliğini polishe bırakmak demektir ki polishin amacı yüzeyi temizlemek değil, çizikleri almaktır. Ya da kil uygulamadan direk wax uygulanırsa, altta kirli tabaka kalacağından üstüne uygulanan wax ve/veya nano koruma ürünleri yüzeye yapışamayacağından koruma sağlayamazlar.

[Nasıl Uygulanır?

Kil, oyun hamuruna benzeyen bir yapıya sahiptir. Ortalama bir araç için 25 gr Kil yeterlidir. Ancak senelerce uygulama görmemiş bir araç için bu miktar yeterli gelmeyebilir. Özellikle zift vb. gibi ağır kirleride kil yardımıyla temizlemek isteyen kullanıcılar mutlaka ellerinde en azından 100 gr lık kili hazır bulundurmalıdırlar.

Kil uygulamadan önce mutlaka kilinizin hangi kaydırıcı ürün ile uygulanması gerektiğini öğrenin. Örneğin, BiltHamber marka killer için kaydırıcı ürün direk çeşme suyu iken, Meguiars killeri, Quick Detailer gibi kaydırıcılar yardımıyla tam performans gösterirler.

Öte yandan, eğer hangi kaydırıcıyı kullanacağınızı öğrenemediyseniz, en azından bir sprey şişesine birkaç damla araba şampuanlı su ile sprey yaparak kil uygulayabilirsiniz. (ki tavsiyem :) )

Asıl Konu, NASIL uygularım ben bu kili ???

Kili birazcık yoğurarak düz bir zemin oluşturacak şekilde şekil veriyoruz.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQkTgtXy-HxTfVnJgleKhDwfQX9I4pOdUMM6K2HrCaYl2Hs_qfK

Kili uygulamadan önce panelimizi kaydırıcı spreyimiz ile ıslatıyor ve dikine enine hareketler ile baskı uygulamadan kili yüzeyde gezdiriyoruz.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQN5DjN42leME1SR116au20pyVH8mTmPzx1yu2jyggIGzx4wosF

Belli bir alan, örneğin kaputun 1/4 kısmı, yada kapının yarısı gibi, yapıldıktan sonra kil bir miktar kirlenecektir. Örneğin;

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRKobDlN0uH5afJE6U-8f1DSVkLSuy3Nq6QJmMb0PUAfzx7M80Amg

Kili tekrar yoğurarak kendimize ilk başta yaptığımız gibi temiz bir yüzey elde ederek yeniden Kile şekil verip uygulamaya tüm araç süresince devam ediyoruz.

• Beğen 19
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Benimde deneyisim var bakalim,kilden sonra sadece cila yeterli olurmu

Abi aracı görmeden nedesem boş :)
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Tam da bugün youtube dan kille ilgili bir kaç video seyrettim. Şimdi daha da istekliyim ama bakalım güzel bir hava olursa deneyeceğim ben de. 

Eline sağlık Buğra yine güzel bir konuya değinmişsin teşekkürler.

Bir de hangi marka kil önerirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Orta sert kili olan markaları öneririm abi bütün markaların var kili neredeyse sen alacağın zaman alıntı yap link atarım sana

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Orta sert kili olan markaları öneririm abi bütün markaların var kili neredeyse sen alacağın zaman alıntı yap link atarım sana

Tamamdır Buğra teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Buğra, el yerine makina ile yapma imkanı varmı? Gördüğüm kadarıyla epey zahmetli bir iş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Buğra, el yerine makina ile yapma imkanı varmı? Gördüğüm kadarıyla epey zahmetli bir iş

Var abi kil pedleri var polisaj makinesi için oda olur, bezleri de var ama onu söylemedim forum genel araçlarla ilgili ben genelde el uygulaması ile paylaşım yapmaya çalışıyorum :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Zor iş bir noktadan sonra yorgunlukla baş edemiyoruz arkadaş yaşlanıyormuyuz ne ? :D

Emeğine sağlık güzel bir anlatım olmuş. 

Kil + sealant + wax + glaze vs. uzar gider gerçekten elle uygulamak hem zaman hem de güç olarak zor bir işlemdir. Dip not sıralamayı salladım değişebilir. :) 

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Buğra, kili uygulama esnasında boyayı çizme ihtimalimiz nedir, Ben aklıma geldikçe (3-6 ay) Meguiars NXT uyguluyorum anladığım kadarı ile öncesinde kil yapmak faydalı olacak, doğrumu anlıyorum.

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Buğra, kili uygulama esnasında boyayı çizme ihtimalimiz nedir, Ben aklıma geldikçe (3-6 ay) Meguiars NXT uyguluyorum anladığım kadarı ile öncesinde kil yapmak faydalı olacak, doğrumu anlıyorum.

Merhaba kili araç başına 25gr olacak şekilde uygulayabilirsiniz aracın çok iyi yıkanması iyi olacaktır onun haricinde kili her panelde kirli kısmı içine doğru verip temiz yüzeyle devam etmeliyiz eğer panelde çok kirlenirse panel bitmedende içine doğru verebilirsiniz pütürlü yüzeyin işlem bittiğinde gittiğini hissedeceksiniz ama uygulamadan önce iron remover der tozu temizleyici ürün tavsiye ederim...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kil de.. Cila gibi pasta gibi.. Hangi ürün ile uygulanacak çok iyi tahlil etmeli. Kaydırıcı ürünler yanlış kullanılınca işe yaramama durumu bir yana.. Zarar bile verebiliyor. Kil de bu fark oldukça önemli hale geliyor

Şahsi yakıştırma : sosyetik zımpara

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Kil de.. Cila gibi pasta gibi.. Hangi ürün ile uygulanacak çok iyi tahlil etmeli. Kaydırıcı ürünler yanlış kullanılınca işe yaramama durumu bir yana.. Zarar bile verebiliyor. Kil de bu fark oldukça önemli hale geliyor

Şahsi yakıştırma : sosyetik zımpara

Abi sıvı el sabunu yeterli kaydırıcıya para vermeye gerek yok
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Bi çay olsaydı bende imzamı atardım rahatça

8b43dc48e1fbf4eae0d0c57208f97dbb.jpg

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Buğra Höngül

Kil öncesi temizlik olarak iron remover demir tozu sökücü ve pril tarzı ürünlerle yıkarsanız yağlardan da arınmış olur çizik seviyesi en aza iner

Evet abi ped şeklinde makinelere uyumlu killer var
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...