İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - 1.4 Yakıt Problemi

Arif Aykın

Recommended Posts

Arif Aykın
(düzenlendi)

20 Km ile ölçüm olmaz. Hata payı çok yüksek. Aracı deposunu doldurun 5 dakika bekleyin 1 lt benzin daha alır depo.

O yüzden depo bitene kadar kullanıp aynı pompadan doldurarak ölçüm yapın.

Artık öyle yapacağım ne olursa olsun almayacam ışık yanana kadar bekleyecem. Benim anlayamadığım olay şu daha önce den aldığımda max ışık sönmesi yani bir diş eksilmesi 45 km civarı oluyordu ama şu sıra 20 km deyken düşüyor bunu anlayamadım

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Artık öyle yapacağım ne olursa olsun almayacam ışık yanana kadar bekleyecem. Benim anlayamadığım olay şu daha önce den aldığımda max ışık sönmesi yani bir diş eksilmesi 45 km civarı oluyordu ama şu sıra 20 km deyken düşüyor bunu anlayamadım

Şamandıra doğru göstermeyebilir. Yukarıda da dediğimiz gibi en güzel yöntem depo ölçümüdür. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

km göstergesi çalışmıyor mu?

yaptığınız km yi toplayın, benzin fişlerini toplayın sonra birbirine bölün. 1000km sonra. bi ara ışık yanınca.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Km çalışıyor Mehmet bey sıkıntı 20 km civarı gittiğimde bir diş benzin eksilmesi. Normalde bu bir diş benzin eksilmesi 45 km civarı oluşmaktaydı. Bakalım yarın bi Ankara'ya gidip gelecem incir ağacı dikmez inşallah.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Merhaba arkadaşlar. Bugün Karabük'ten Ankara'ya gittim geldim. Toplamda 500 km yol yapmışım. 225 km Karabük Ankara arası yol km si ve 50 km de şehir içinde fazladan dolaştık. Yola çıkmadan depoyu fulledim ve dönüşte tekrar fulledim. Ortaya çıkan tablo ise

1lt=4.9tl

28.9ltx4.9=142 tl  

142/500= 0.28 krş 

100 km yolu 5.6 lt

1lt ile 17.85 km yol gitmişim. 

Hesaplamalarım bu yönde fakat ortalama hızım 120 ile 130 arasındaydı. 

Bu değerler sanırım normal gibi görünüyor. 2003 fiesta depoları bu arada kaç litre alıyor ve kaç litre kaldığında min sev lambası yanıyor bilgisi olan var mı? Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

42 yada 45 lt olması lazım, değerler hızınıza göre normal. Mazot sizin orada pahalı.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Depo 45 litre. Benim aracim lamba yandığında 30-31 litre anca alıyor.

Merhaba arkadaşlar. Bugün Karabük'ten Ankara'ya gittim geldim. Toplamda 500 km yol yapmışım. 225 km Karabük Ankara arası yol km si ve 50 km de şehir içinde fazladan dolaştık. Yola çıkmadan depoyu fulledim ve dönüşte tekrar fulledim. Ortaya çıkan tablo ise

1lt=4.9tl

28.9ltx4.9=142 tl

142/500= 0.28 krş

100 km yolu 5.6 lt

1lt ile 17.85 km yol gitmişim.

Hesaplamalarım bu yönde fakat ortalama hızım 120 ile 130 arasındaydı.

Bu değerler sanırım normal gibi görünüyor. 2003 fiesta depoları bu arada kaç litre alıyor ve kaç litre kaldığında min sev lambası yanıyor bilgisi olan var mı? Teşekkürler.

120 km hızla 5.6 tükettiyseniz aracınız çok çok az yakıyor. Endişe edecek bir durum yok.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Arif Aykın

Biliyorsunuz benim arabanın yakıtı ile problemlerim vardı bundan ötürü Fiesta fren aksamı ve triger seti konusunda yazdığım gibi 

Dizel için bilmem ama benzinli 2003 fiesta var bende triger seti dayco takıldı. Parçacıdan Triger seti, V kayışı ve direksiyon kayışını verdi. Motorcu sökerken rahatlıkla söktü v kayışı ve direksiyon kayışını yenilerini takarken kayışların ikisinde de hata olduğunu farkettik. Aldığım sanayii ile ustam aynı sanayii de değil. Bundan dolayı opar yedek parçacısına bana hatalı verilen kayışları getirdim ve aynı kayışlardan istedim. Kendileri bana araç modelimi sorduklarında bu kayışların benim arabama uygun olmadığını bildirdiler emin olmak için ruhsat istediler ve dediğimiz gibi bu kayışlar değil sizinkiler elastik özellikli bu kayışların olması lazım dediler. Continental marka elastik özellikli kayış verildi sökerken rahatlıkla sökülen kayışları ustalar takmak için baya uğraştılar. Önceden klima çalışırken ve direksiyon çevirirken ötme sesi tarzı ses geliyordu şu anda bu sesler yok. Yani diyeceğim ruhsatla alırsan daha iyi olur diye düşünüyorum.

böyle bir şey yaşamıştım. Bundan kaynaklı olabilir mi diye düşünmekteyim.

Şu an için şehirlerarası giderken bir problem görünmüyor şehiriçi test etme işlemim daha bitmedi depo bitmedi daha depo da 3 diş benzin var 225 km de şu anda. 

Asıl sorum şu uzun oldu kusura bakmayın v kayışı ile direksiyon kayışı yakıtı etkiler mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Arif Aykın

Tekrardan konu açmak yerine buradan paylaşım yapmak istedim. Bu sabah arkadaşın ELM327 bluetooth cihazı ile aracı kontrol ettik. Yolda giderken değerlerini kontrol ettik. Vermiş olduğu hatalar bunlar. 

Depom full benzin bundan kaynaklı verdiğini düşünüyorum bu hatayı.

m4O4G1.jpg

BvJvZv.jpg

Yakıt gösterge arızası sildikten sonra tekrar tarama yaptığımızda bu bilgiyi verdi. (Arıza silme işlemi kontak açık vaziyetteyken yapıldı)

jX0X4n.jpg

2nLn2j.jpg

Aracı test et dediğimde gelen ekran bu.

ErGrV8.jpg

Şimdi benim araçta katalizör de problem mi var yada cihaz ölçüm mü yapamamış.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Anlık bir hata bile olsa oraya kayıt edilir silinene kadar orada kalır. Hata kodlarını silip tekrar yol yapıp tekrar kontrol edin. Muhtemelen tekrar kayıt açmayacaktır bu hatalarla ilgili.. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
31 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Anlık bir hata bile olsa oraya kayıt edilir silinene kadar orada kalır. Hata kodlarını silip tekrar yol yapıp tekrar kontrol edin. Muhtemelen tekrar kayıt açmayacaktır bu hatalarla ilgili.. 

P0460 gitti zaten onu sildikten sonra p1000 geldi. O silinmiyor. Bir de motor test et dedikten sonraki yazılar hata mı başka bir şey mi acaba.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 saat önce, Arif Aykın yazdı:

P0460 gitti zaten onu sildikten sonra p1000 geldi. O silinmiyor. Bir de motor test et dedikten sonraki yazılar hata mı başka bir şey mi acaba.

Test tamamlanamamış, ayrıca kullandığınız program sanırım ücretsiz versiyonu ve elm cihazlarından ziyade servislerdeki ıds cihazları daha kesin sonuç verir.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
2 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Test tamamlanamamış, ayrıca kullandığınız program sanırım ücretsiz versiyonu ve elm cihazlarından ziyade servislerdeki ıds cihazları daha kesin sonuç verir.

Evet ücretsiz torque programıydı sanırım arkadaşın cihaz tamamdır servise gidip baktırayım.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Arif Aykın

Bugün Karabük'ten Kastamonu'ya gittim geldim. Tabi gitmeden önce depoyu fulledim ve km sıfırladım. 

Şehir içi kullanım sonrası fullediğim zaman alan yakıt aşağıdaki resimde görülmekte.

Yanlış varsa düzeltirseniz sevinirim. Hesaplamak gerekirse;

km bazında 227,3 km / 26,22 lt = 8.66 (1lt gaz ile 8.66 km) yol yapıyorum şehir içi;

kr bazında 68,96 tl / 227,3 km = 0,30 kr yakıyor şehir içi.

1LQZdj.jpg

Kastamonuya gittim ve geri döndüm aynı benzinlik aynı pompadan tekrar depoyu fulledim.

km bazında 225,3 km / 14,64 lt = 15.38 km (1lt gaz ile 15.38 km) yol yaptım şehirlerarası

kr bazında 38.50 tl / 225,3 km = 0.17 kr yakıyor şehirlerarası.

LyVR3o.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

İlk hesaplamalar lt cinsinden çağlar bey yanlış hesap yapmamışımdır herhalde. Şehir içi 1lt ile 8.66 km

şehirlerarası 1 lt ile 15.38 km

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lt ile gidilen yol genelde mil cinsinden yaplır Amerika kıtasında. Metrikte lt/100km olarak yaparsanız karşılaştırma imkanı çok olur

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
15 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

lt ile gidilen yol genelde mil cinsinden yaplır Amerika kıtasında. Metrikte lt/100km olarak yaparsanız karşılaştırma imkanı çok olur

11.6lt/100km şehiriçi

6.49lt/100km şehirlerarası

Bu sanırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
11.6lt/100km şehiriçi
6.49lt/100km şehirlerarası
Bu sanırım

%20 lpg tüketim farkı ile tam fabrika tüketim verilerini yakalamışsınız maşallah.
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Teşekkürler beni gayet tatmin etti ortalama hız 110 km bu arada

7 dakika önce, Koray Demir yazdı:

%20 lpg tüketim farkı ile tam fabrika tüketim verilerini yakalamışsınız maşallah.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Arif Aykın

Tekrar konu açmak yerine buradan devam etmek istedim.

Bugün Bujileri söktüm ve durumuna baktım kendimce değişmesi gerektiğini düşündüm. Yaklaşık 7500 km önce değişimini gerçekleştirmiştim. Yaklaşık 2500 km dir LPG kullanmaktayım. Ben yine de değiştirdim ama daha gidermiydi bilmiyorum.  İyi mi yaptım kötü mü yaptım bilemedim. 

y3la0N.jpg

6XkVJ9.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...