İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - 1.4 Yakıt Problemi

Arif Aykın

Recommended Posts

Arif Aykın
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bujileriniz iyi durumdaymış :)

Atmayın, gerekirse yeniden kullanabilirsiniz.. 

Çok kararmış görünce bende değiştireyim dediydim :) sizler öyle diyorsanız dursun sizlerden cevap gelene kadar eve almıştım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Arif Aykın

Dün depomu Karabük shell de fulledim ve yaklaşık 20 km kullandım. Bugün Karabük Ankara- Ankara Karabük yolculuğu yaptık. Giderken ortalama hız 150 km ve klima full açık, dönüş ortalama hız 120 km ve klima full açık.karabükten  Ankara'ya gittik ve dönüşe geçtiğimizde ulus shell de depoyu fulledim litresi 2.39 tl den 55 tl lik yakıt aldı 23.012 litre. Karabük'e geldiğimizde tekrar  fulledim litresi 2.62 tl 39 tl lik yakıt aldı 14.885 litre. Toplamda 37.897 litre yakıt ile 467 km yol yapıldı. 100 km de 8.114 litre yakıt yakmışız. Kuruş hesabı km de 20.1 kuruş harcamışız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

arif bey hiz limitleri ve klimadan dolayi biraz fazla.. benim aracta hemen hemen ayni degerleri veriyor...Uzun ugraslariniz sonucu yakit isi bence cozulmus gibi duruyor... kazasiz belasiz kullanin... ;)

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
7 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

arif bey hiz limitleri ve klimadan dolayi biraz fazla.. benim aracta hemen hemen ayni degerleri veriyor...Uzun ugraslariniz sonucu yakit isi bence cozulmus gibi duruyor... kazasiz belasiz kullanin... ;)

Teşekkürler Alpay bey evet uzun yolda can sıkmıyor şehir içi 27 29 kuruş değişiyor ama ona da takılmıyorum artık ? Bakalım bu ay yıllık bakımı var sonrası neler olacak göreceğiz. Siz ne yaptınız arabanızı değiştirdiniz mi?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

kiyamiyorum desem yeridir... bir kac soran oldu ama satmamak icin elimden geleni yaptim :) Hem yenilemek istiyorum hemde ayrilamiyorum.. nasil bir is anlamadim gitti ;)

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
9 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

kiyamiyorum desem yeridir... bir kac soran oldu ama satmamak icin elimden geleni yaptim :) Hem yenilemek istiyorum hemde ayrilamiyorum.. nasil bir is anlamadim gitti ;)

Hayırlısı olsun öyleyse? Elbet bir gün ayrılık olacaktır belki de bu şekilde geç olması daha hayırlı olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Arif Aykın

Yıpranmış olan direksiyon kılıfımızı söküp yeni kaplamamızı yaptık.

Pry0Q8.jpg

gW7qXN.jpg

vpObZr.jpg

1g8LN5.jpg

7NlqAl.jpg

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Arif Aykın

Araçta Ramazan bayramından bir hafta önce hortum patladı ve değişimi yapıldı. Normal bakımlarımız vardı aynı zamanda sağ aks boşluk yapmıştı onu değişim yaptırdık. Sağ porya bilyesi değişti. Su kaçağımız mevcuttu termostat borusundan kaynaklandığı gördük değiştirdik ve genel bakımlarımızı yaptırdık teslim aldık. 3 hafta sonra tekrar su kaçağı tespit ettim arabayı stop edince geliyor çalışırken gelmiyor. Ustaya getirdim Kontrollerimizi yaptırdık ve sorunun nereden kaynaklandığını bulduk. Devirdaim pompası ömrünü tamamlamış dedi. Pompa aksamı elle döndürüldüğünde zor döndürülüyordu ama aman aman bir zorluk değil kayış rahat döndürüyordur yoksaki motoru aldıydık kucağımıza çok şükür böyle bir durum olmadı. Devirdaim pompasının kasnak tarafında bir halka var ve  bir de çentik var delik gibi. Oradan su kaçırıyordu. Ustamın söylediği bunlarda kömür var bu kömür ömrünü doldurduğunda buradan kaçırır görmezsen sıkıntı dedi. Kullanıma bağlı bir durum değil dedi. Devirdaim değişirken triger de değişmesi gerekiyormuş ben daha 20bin km oldu değiştireli ama yine de aldım fakat değiştiremedik. Triger alt kasnağın üstünde 2 adet kasnak var direksiyon ve klima kayışını çeviren. Bunlar sıkışmış 2 saat abartısız pas sökücü  vs ekipmanlar sıktık banamısın demedi. Usta ile beraber trigeri boşa çıkarttık ve gergi yayını dışarıda kurduk. Devirdaim değiştirdik yenisiyle graf marka aldık. Triger söküldüğünde mecburen senteye almak gerekiyordu arabayı. Sökmeden önce almayı denediğimizde alamadık çünkü sentesi kaçıkmış. Triger setini boşaltmadan önce ustam bujilerin oradan tornavida koydu ve triger kayışını çevirttirdi yavaş yavaş elle daha sonra senteye geldi dedi civata ile sabitledi. Daha sonra kayışı çıkartıp üstten lama parçası gibi bir parça sıkı geçme malzeme vardı orjinal ford amblemi vardı üstünde. Kayışı çeviren kasnak dişlisini söktü ve sente demirini yerleştirdi. Trigeri tekrar topladık geri yi kurduk ve çalıştırdık arabayı çok şükür bir problemi kalmadı allahın izniyle. Benim aracımı aldığımdan beri fazla yakıyor diye hesaplıyorum ama hangi ustaya gittiysem sente de problem yok diyordu açmadan arabayla gezerek. Açıpta baktıklarında para vermeyecez sanıyorlardı sanırım söylüyordum yine de boşuna söktürme diyorlardı. ,Fakat yokuş çıkarken hafiften küt küt küt ses geliyordu. Şu anda bu ses yok araba şahlandı sanki ani hızlanma oluyor ve gidişi keyif veriyor 2 gündür. Belki de psikolojik bilmiyorum ama benim en çok merak içinde bırakan konu yakıt konusu fulleyip test edecez bakalım trigerden mi değil mi yakıtı. 33,43 lt lpg ile 3,35 tl litre fiyatı 305 -310 arası gidiyordum. Buna aynı zamanda benzinde dahil. Yaz ayı olmasına rağmen 1 depo gaz ile beraber 1 diş benzin eksiliyor neredeyse.  Tekrar fullediğimde 50 km civarı gittiğimde 1 diş eksilmiş oluyordu. Titreme tekrar başlamıştı arabada rolanti düşmesi. Sanırım su azaldığında yapıyor bu durumu ne zaman suyu min çizgisi üstüne getirirsem o zaman kesildi bu sefer. Şu anda tiremede yok. Aracı yaklaşık   8 gün önce lpg doldurdum full olarak ve şu anda 315 km yol yaptın çeyrek depo var neredeyse. Yani problem iki senedir ustaların başının etini yememe rağmen bakmadıkları sente ayarından kaynaklı. Bakalım kaç km gidecek aracım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

bazi ustalar İnat edince tam ediyorlar...birseye yok demislerse degismiyor 😁 sente ayarina takmistin bi ara bilirim.. ki haklida cikmissin. tahminim uzun yol 400-420 km civarlarinda yapacak...Tabi duzgun kullanim ile😊  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
3 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

bazi ustalar İnat edince tam ediyorlar...birseye yok demislerse degismiyor 😁 sente ayarina takmistin bi ara bilirim.. ki haklida cikmissin. tahminim uzun yol 400-420 km civarlarinda yapacak...Tabi duzgun kullanim ile😊  

Beklemedeyim 😀😀 328 km şu anda 😀 400 görürsem ustaya gidip yemek ısmarlayasım var 😀😀😀

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
40 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

bana ismarlaman lazim 😂 senden cok ilgileniyorum aracinla 😂

Nerede buluşacaz😀 kurban bayramı haftası Trabzon -Erzurum gelecem gel ısmarlayayım 😀 yada çekme helva mı demiştin😀😀😀

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

oncesiyse ordudayim😁

Sonrası sonrası yani bayramın 2. Günü karabükten çıkacam 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Arif Aykın

Bayram içerisinde Karabük-Trabzon Trabzon-Erzurum (Pazaryolu) tekrar aynı iller arası geri dönüş gerçekleştirdim. Yakıt konusunda üzmedi Allaha çok şükür. Ortalama 1 lt lpg ile 15.5 km yol yaptım. Fakat şöyle bir durum söz konusu buna aklım ermedi. Karabükten lpg ve benzin full doldurdum. 820 km yol yaptım ve sadece 1 kere lpg dolumu için arabayı stop ettim diğer süreçte hiç arabayı stop etmedim gece yola çıktığımızdan çoçuğumda üzmedi çok şükür. Tam km hatırlamıyorum ama 650 km civarında benzin göstergesinden 1 diş benzin eksildi. Hiç benzinde de kullanmadım ilk çalıştırma harici onda da zaten motor suçla olduğundan çalıştığı gibi lpg geçti. Trabzon’da emin olmak için benzin fulledim 3.7 lt benzin aldı. Karabük’e dönüşte Amasya da tekrar fulledim o süreçte şehir içi kullanımlarım oldu Erzurum’da 6 lt benzin aldı. Karabük’e geldim 400 km sonra tekrar fulledim 2.5 lt benzin aldı. Bugün ise şehir içi kullanım 400 km oldu ve yine 1 diş benzin eksildi. Bu nasıl oluyor anlamış değilim.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Lpg de bazen belirli devir araliklarinda benzin takviyeli calisiyor sistem.. dert etme... yakaladigin degerler harika.. ben bu degerleri gorsem halay cekerdim valla 😂 masallah..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Bayram içerisinde Karabük-Trabzon Trabzon-Erzurum (Pazaryolu) tekrar aynı iller arası geri dönüş gerçekleştirdim. Yakıt konusunda üzmedi Allaha çok şükür. Ortalama 1 lt lpg ile 15.5 km yol yaptım. Fakat şöyle bir durum söz konusu buna aklım ermedi. Karabükten lpg ve benzin full doldurdum. 820 km yol yaptım ve sadece 1 kere lpg dolumu için arabayı stop ettim diğer süreçte hiç arabayı stop etmedim gece yola çıktığımızdan çoçuğumda üzmedi çok şükür. Tam km hatırlamıyorum ama 650 km civarında benzin göstergesinden 1 diş benzin eksildi. Hiç benzinde de kullanmadım ilk çalıştırma harici onda da zaten motor suçla olduğundan çalıştığı gibi lpg geçti. Trabzon’da emin olmak için benzin fulledim 3.7 lt benzin aldı. Karabük’e dönüşte Amasya da tekrar fulledim o süreçte şehir içi kullanımlarım oldu Erzurum’da 6 lt benzin aldı. Karabük’e geldim 400 km sonra tekrar fulledim 2.5 lt benzin aldı. Bugün ise şehir içi kullanım 400 km oldu ve yine 1 diş benzin eksildi. Bu nasıl oluyor anlamış değilim.
Lpg kitiniz zaman zaman benzin puskurtme yada belli devirde benzine gecme özelliği varmı varsa bu özelik acikmi diye ogrenmek lazim eger kitinizin boyle bir özellik yoksa bir enjektör benzin göndermeye ara ara devam ediyor olabilir ozellikle atiker sistemde benzin enjektorlerine giden kabloyu kesip hat aliyorlar bence pek sağlıklı degil ( brc de bir kit var soketle cokluyor kesme bizme yok) oradan sikinti olabilir benimde kit atiker böyle bir sorun yok ama ben korkudan lpg ye gecince benzin pompasıni susturan rolede taktiracagim 40 50 tl bir sey
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
4 saat önce, Levent Güzelkalp yazdı:
6 saat önce, Arif Aykın yazdı:

Lpg kitiniz zaman zaman benzin puskurtme yada belli devirde benzine gecme özelliği varmı varsa bu özelik acikmi diye ogrenmek lazim eger kitinizin boyle bir özellik yoksa bir enjektör benzin göndermeye ara ara devam ediyor olabilir ozellikle atiker sistemde benzin enjektorlerine giden kabloyu kesip hat aliyorlar bence pek sağlıklı degil ( brc de bir kit var soketle cokluyor kesme bizme yok) oradan sikinti olabilir benimde kit atiker böyle bir sorun yok ama ben korkudan lpg ye gecince benzin pompasıni susturan rolede taktiracagim 40 50 tl bir sey

Valla gold sistem takılı ama bilmiyorum böyle bir şey varmı açıkmı değil mi bir araştırayım.

4 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Lpg de bazen belirli devir araliklarinda benzin takviyeli calisiyor sistem.. dert etme... yakaladigin degerler harika.. ben bu degerleri gorsem halay cekerdim valla 😂 masallah..

Lpg konusunda çok iyiydi fakat benzin konusu kafamı karıştırıyor biraz😊

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
15 dakika önce, Arif Aykın yazdı:

Valla gold sistem takılı ama bilmiyorum böyle bir şey varmı açıkmı değil mi bir araştırayım.

Çok Emin Değilim ama Gold ta bu özellik var 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
1 saat önce, Arif Aykın yazdı:

niye kafani karistirsinki? olay su: arac belirli devirde veya yuk aninda benzin destekli calisiyor.. gayet iyi bisey aslinda.. dert etme..lpgciye ayara gittiginde veya gidersen az kafayi uzat bak orda devir bandini gosterir.. 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
7 saat önce, Levent Güzelkalp yazdı:

Çok Emin Değilim ama Gold ta bu özellik var 

O zaman fabrikayı arayacam çünkü burası bilmiyor nasıl olduğunu adamlar gold takılıyken arıza lambası yaktırdılar arabada fabrikayı aradım uzak bağlantı yaptılar ayar yaptılar uzaktan ve çok şükür o gün bugün bir durum yok 1 senedir.

5 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

niye kafani karistirsinki? olay su: arac belirli devirde veya yuk aninda benzin destekli calisiyor.. gayet iyi bisey aslinda.. dert etme..lpgciye ayara gittiginde veya gidersen az kafayi uzat bak orda devir bandini gosterir.. 😁

Bakacağım 😊

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...