İçeriğe Yönlendir

Sahte Ve Yönetmelik Dışındaki Plakalarda Cezalar Arttırıldı

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

Bugün gazetede çıkan haber.

Saygılarımla.

Sahte plaka ile yakalanan sürücülere 5 bin lira para cezasının yanı sıra 8 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Treyler Sanayiciler Derneği Hukuk Danışmanı Av. Serdar Akbulut, yapılan düzenlemenin treyler sektörü için de önemli olduğuna işaret etti.

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmümde Kararname 29 Ekim 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımladı. Yayımlanan kararların arasında araç sahiplerini ilgilendiren önemli maddeler yer alıyor. Çıkarılan kararname ile bundan sonra sürücüler araç plakalarında oynama yapamayacak. Araç ruhsatlarını ibraz edemeyen ve plakaları belirlenen alan dışına takan sürücülere 92 lira para cezası uygulanacak. 

Ayrıca yönetmeliğe aykırı ölçülerde plaka takan, ön görülen sayıda plaka takmayan, plaka üzerinde oynama yaparak okunmasına engel olacak şekilde değişiklik yapan sürücülere ise 412 lira para cezası verilecek. Bu sürücülerin 7 gün içinde plakasını düzeltmesi istenecek. Bu süre içinde düzeltmeyen sürücülere 844 lira para cezası uygulanacak ve araçları plaka düzeltilene kadar trafikten men edilecek.

Aracını plakasız kullanan sürülere ise bin 698 lira ceza yazılacak. Plakalar takılıncaya kadar ise araç trafikten men edilecek.

Haber Linki: http://www.hurriyet.com.tr/sahte-plaka-kullanana-8-yil-hapis-40265844

(*) Yapılacak yorumların konu  başlığına bağlı kalması, özelden genele geçilmemesi hususunu hatırlatmak istedim.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Bende okunabilen app plaka takili orjinallerde bagajda , 3 ay oldu takali 6 tane cevirmeye girdim hicbir sorun olmadi, Fransız kesik baski olsaydi affetmezlerdi diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

App plaka ile dolaşan arkadaşlar bence durumu tekrar gözden geçirin derim.. bagajda orjinallerinin olması da cezadan kurtarmayabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kamil Dede

bence app plakadan önce çakma zenonlara çözüm bulmalılar yine boş işlerle uğraşmışlar 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

bence app plakadan önce çakma zenonlara çözüm bulmalılar yine boş işlerle uğraşmışlar 

Konuda kalalım Kamil Bey. Konunun sağlıklı olarak devamı açısından. İlk mesajda aşağıdaki hususu özellikle vurgulamıştım.

(*) Yapılacak yorumların konu  başlığına bağlı kalması, özelden genele geçilmemesi hususunu hatırlatmak istedim.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Geçenlerde bu haberi bende okudum ve gidip mühürlü plaka siparişimi verdim. Daha önceki araçlarım  da hep aynı yerden mühürlü plaka siparişi vermiştim, bu zamana kadar hiç sorun çıkmadı. APP plaka dediğim Beşiktaş şubenin karakterleriyle bastırıyorum, üzerindeki mühürde cemiyette basılıyor. Plakalarım çok eski ve renkleri dağılmıştı, plakaları gidip kendim bastırmak istesem bir sürü prosedür ile uğraşmam gerekiyor. Bu şekilde olunca sabah gidip plakalarımı bırakıyorum, akşam gidip yenilerini alıyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

savcılığa suç duyurusunda bulundum bimere yazdım.  kopyalanan plakamızı.  6 ay oldu haber yok.  yakalarlar inşallah

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Merak ettiğim orjinal plakanın etrafındaki siyah çizginin silinmesine birşey derler mi acaba...

Yorum bağlantısı
Kamil Dede

kusura bakmayın Evren bey bu kadar basit bi konuyu böyle önemsediğinizi tahmın edemedım konuda kalmak gerekirse ,ankara çankaya gaziosmanpaşa da yaşıyorum ekim 2008 den bu gune kadar  app kalın özel plaka ile dolaşırım zaman zamanda ön arka çakar lambalarını da açarım  bu güne kadar kimse çevirmedi ki her gun geçtiğim yollarda sürekli trafik polisi vardır(ankarayı bilmeyenler için cumhurbaşkanlığı başbakanlık ve diğer resmi kurumlara bakanlıklara 2 - 3 km bi mesafedeyim)  bu ceza tıpkı sürücü koltuğunda  sigara içenlere ceza yazacağız dedikleri gibi  sadece lafta kalacağından emin olabilirisiniz bence çokda dıkkate alınacak bi durum değil ayrıca app plaka sevenler için emniyetın yanında bulunan iş yerlerınden app plaka yerıne harflerı kalınlaştırırsanız hem daha dikkat çekici ve hoş olur hem mühürlü olduğu için yasa dışı olmamış olur 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

kusura bakmayın Evren bey bu kadar basit bi konuyu böyle önemsediğinizi tahmın edemedım konuda kalmak gerekirse ,ankara çankaya gaziosmanpaşa da yaşıyorum ekim 2008 den bu gune kadar  app kalın özel plaka ile dolaşırım zaman zamanda ön arka çakar lambalarını da açarım  bu güne kadar kimse çevirmedi ki her gun geçtiğim yollarda sürekli trafik polisi vardır(ankarayı bilmeyenler için cumhurbaşkanlığı başbakanlık ve diğer resmi kurumlara bakanlıklara 2 - 3 km bi mesafedeyim)  bu ceza tıpkı sürücü koltuğunda  sigara içenlere ceza yazacağız dedikleri gibi  sadece lafta kalacağından emin olabilirisiniz bence çokda dıkkate alınacak bi durum değil ayrıca app plaka sevenler için emniyetın yanında bulunan iş yerlerınden app plaka yerıne harflerı kalınlaştırırsanız hem daha dikkat çekici ve hoş olur hem mühürlü olduğu için yasa dışı olmamış olur 

Plaka üzerinde değişiklik yapmakta yasak. Yani ceza yazmak isterlerse bunun içinde yazabilirler. Bahsettiğiniz güzergahta dolaşıyorum bende.. cam filmi yüzünden ceza yedim .. Olmaz demeyin oluyor yani :)  :flowers:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kamil Dede

Plaka üzerinde değişiklik yapmakta yasak. Yani ceza yazmak isterlerse bunun içinde yazabilirler. Bahsettiğiniz güzergahta dolaşıyorum bende.. cam filmi yüzünden ceza yedim .. Olmaz demeyin oluyor yani :)  :flowers:

o zaman ben şanslıyım demek ki :)

Yorum bağlantısı

Çoğu ülkede plakalar plastik. ZAten kabartı olmadığı için oynanacak bir durum da yok. Bizdeki görsel beğeni eğer kalın harfse ve bunun için insanlar para veriyorsa iki tip plaka tipi olur, ince mi kalın mı diye sorulur bu iş cezasız sona erer. Ancak özellikle İstanbul'da farklı karakterle plaka basan ilçeler olması nedeniyle standardizayson bozulmuş gibi.

Yasa açık. Plaka üzerinde oynama olmayacak diyor. İnsiyatif kolluk gücünde. Beğenmezse yasaya dayanarak cezasını yazabilir. Biz burada görsellikten bahsetsek de asıl tehlike plaka klonlanmasıi sahte plakalı araçların eylemlere karışması, kamu güvenliğinin sahte veya oynanmış plakalı araçlar yüzünden tehlikede olması. İşin bu tarafından bakarsak cezaların ağorlaştırılması olumlu bir adım olarak gözükebilir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Konu basit gibi gözükse de hakkında kanun olan hukuki bir konu. Genelde bu tarz konular açıldığında; konuların içeriği başka örnekler ya da kuralı görece olarak önemsiz bulma gibi nedenler ve subjektif değerlendirmelerle başka yönlere sapıyor, başlık sonuca ulaşmadan içeriğinden uzaklaşabiliyor. Bu nedenle konuyu açarken bu açıklamayı yaptım. Aynı açıdan değerlendirdiğinizde siz de innaıyorum ki benzer düşüncelerde olacaksınız.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

plakaları cemiyet mi basıyor sadece?

ben cemiyette plaka bastırırken 25 lira daha ver app yapalım demişlerdi yaptırmamıştım. nedense tırsarım bu işler bana denk gelir genelde. ama  çok doğru bişey tek tip devlet ne veriyorsa o olmalı.

eğer cemiyet yasal olarak plaka basıyorsa en başta cemiyet app plaka basmamalı

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Oral
(düzenlendi)

internetten siparişle plaka dönemi bitecek sanırım. ortada ne bir resmiyet ne de belge var plakayı söylüyorsun yarın kargoyla elinde. bir de mühürlü kim nerede basıyor o mühürü?

tarihinde Sedat Oral tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Mühür çağ dışı birşey zaten bence şöyle olmalı, plakalarda bir barkod olur görevli memur bunu okuyabilir, birkaç çeşit resmi plaka olur ölçüleri harf fontu vs net olarak belli olur seçilir alınır bu iş te burada biter, app gibi hukuk dışı birşey yaşanmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

app plaka vardı araçta söktüm bugün. 500 lira az değil :)

Yorum bağlantısı

Tüm araçlarımda app plaka kullanıyorum. Yazılarım normal plakadan daha iri haberi okudum ve şunu anladım. Devletimizin yapmak istediği app takanlara değil app plaka yapanları önlemek. son günlerde artan plaka kopyalama olaylarına karşılık haklı olarak bizden başka kimse plaka üretmesin diyorlar şu süreçte gayet haklı bir yaklaşım.

250dfd7de95bad1657807b1e9a0aee4f.jpg

yoksa bu tarz abartılmamış mühürlü olan plakalara birşey diyeceklerini sanmıyorum. Ülkemizin durumu sakinleşene kadar normal plakalarımızı kendi güvenliğimiz için taksak kimse yorulmaz.

Yorum bağlantısı
Hakan Gülsoy

Yaklaşık 2 sene önce app yaptırdım cemiyet odasına kendi plakalarımı verdim şuan bunları kullanıyorum mühürlü olarak şimdi polis memuru abilerimiz bana ceza yazabilecekmi?

3e4ab87ffdae6558669dd2c68d6a1596.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bence yazmalı.  tanıma sistemleri okuyamayabilir. radardan kaçmaya niyetlenenler için iyi fırsat.

Ben APP plakayı niye insanlar ister ve buna harcama yapar hala çözemedim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı

Mühürlü plaka da sorun olmaz diye düşünüyorum. Resmiyet plaka da değil muhurde saklı. Mühür olmayan plaka sahtedir bir anlamda. Kazada kaybedilen plakalar yerine dışardan nasıl plaka yaptırılır taktirilamiyorsa, bagajda plaka da olsa artık kamera ile tespitlerde fiili kontrol imkanı olmadığı için bün kurtarıcı olamayabilir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Mühür çağ dışı birşey zaten bence şöyle olmalı, plakalarda bir barkod olur görevli memur bunu okuyabilir, birkaç çeşit resmi plaka olur ölçüleri harf fontu vs net olarak belli olur seçilir alınır bu iş te burada biter, app gibi hukuk dışı birşey yaşanmaz.

Plakaya barkod işe yaramaz. Plakanın içinde RFID olması uygun. Belli yerlerde okuyucular ve tabi polis denetimlerde bu RFID ile normal yazanı sürekli karşılaştıracak otomatik. Arabanın marka modeline göre de tanım karşılaştırması yapılacak. Bu ikincisini öğrenci projesi olarak bir hoca bizde yaptırdı. yani plakayı okuyor, arabanın şeklinden markasını modelini belirliyor veritabanından kontrol ediyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hakan Gülsoy

bence yazmalı. tanıma sistemleri okuyamayabilir. radardan kaçmaya niyetlenenler için iyi fırsat.

Ben APP plakayı niye insanlar ister ve buna harcama yapar hala çözemedim.

Kameralar daha rahat okuyor 1 keresinde hız cezasında 1 kerede kırmızı ışık cezasında çok rahat okuyor kırmızı hız cezasında gece 2 de çekilmişti hatta:)

Bana görsel olarak çok farklı geliyor.tamamiyle zevk meselesi size ne kadar anlamsız gelsede bana çok güzel gözüküyor:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...