İçeriğe Yönlendir

Sahte Ve Yönetmelik Dışındaki Plakalarda Cezalar Arttırıldı

Misafir

Recommended Posts

Sani Gerşon

Gecen videosu vardi, suclu disari çıkınca 6 ay sonra alisamadigini anlamış, polis otosu çalip buldugu ipad te canli yayin yapiyordu. Burada yapsana yiyorsa

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

ne alakası var? asıl orda o tip suçlular. dünyada en çok hapishanede adam olan hem sayıca hem oranca amerika.

buraya mutlaka bakın:

http://news.bbc.co.uk/2/shared/spl/hi/uk/06/prisons/html/nn2page1.stm

Evet baktım ama o sayılar bişey ifade etmiyor. Sonuçta dünyanın en borçlu ülkeside Amerika ama dünyanın en zenginide Amerika sayılır. Yani dünyada kaosu oluşturan ülke. O suçlular da kendi öz Amerikan vatandaşı değildir, sömürdüğü batırdığı ülkelerin vatandaşlarıdır adım gibi eminim.
Yorum bağlantısı

Merak ettiğim orjinal plakanın etrafındaki siyah çizginin silinmesine birşey derler mi acaba...

Napsam bilemedim tekrardan mı boyasam..???

Yorum bağlantısı
Volkan İşli

bdd299e45c3b6ba73d1d0e520aa8a58c.jpg

Haberlerde bugün [emoji1345]

App plakalı arkadaşlar dikkat [emoji121]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Bugün bende app plakalarımı söküp mühürlü plakalarımı taktım arka tamponda kaplama olduğu icin kolay söktüm ama ön tampondaki silikonları çıkaramadım nasil temizleyebilirim bunlari ?

760cdb7e523671bd07787b1a26e4038a.jpg

App plakalar sökülünce arabadan rahat bi 10 beygir gitti çok cılız gözüküyor gözüme :D

df9ac94d9622075e59b3100b7d6382fe.jpg

f60ba5adfd166da9990e08cc3f71ca18.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Alparslan Özaslan

arkadaşlar şimdi app plakalara ceza kesilecekte bulunduğum yerde şöförler odasına plaka bastırıken 10 tl  fazla verdiğinizde size yasal app plaka veriyor.burda suç plakayı alan mı fazla para alıp yasal diye basanmı.bulunduğum yerde birçok kişi dediğim şekilde yaptırdı.mühürlü ve yasal olarak basılan app plakalara ceza yazıldığında mahkemeye gidilse ceza iptal edilebilir diye düşünüyorum.sonuçta gidip dışarıdan rasgele plaka basımı yapılmamış.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emrah Altun

Plakada puntolarının kalınlığı gibi eften püften işlerle uğraşılacağı yerde çakar takan, makas atan, taciz eden, abarth egsoz kullanan, çevreyi kirleten, muayenesiz gezen, merceksiz xenon kullanan, hatalı sollama yapan, yanıp sönen stop lambası takan, ayakta yolcu taşıyan araçlara bakılsa trafik bir nebze olsun rahat eder.

Ama olur mu. Durdur arabayı ölç plakayı sonra yaz cezayı. Böyle kolay para toplamak varken kim uğraşacak bunlarla.

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücülere bin 698 lira ceza verilecek ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafiğe çıkamayacak. 

trafikte seyir halindeyken düştüyse ayvayı yedik demektir, gel de inandır karşındaki memur kardeşi. 

ayva demişken,  :D

oradaki 698 in başında 1000 de var ha.  ;)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Plakada puntolarının kalınlığı gibi eften püften işlerle uğraşılacağı yerde çakar takan, makas atan, taciz eden, abarth egsoz kullanan, çevreyi kirleten, muayenesiz gezen, merceksiz xenon kullanan, hatalı sollama yapan, yanıp sönen stop lambası takan, ayakta yolcu taşıyan araçlara bakılsa trafik bir nebze olsun rahat eder.

Ama olur mu. Durdur arabayı ölç plakayı sonra yaz cezayı. Böyle kolay para toplamak varken kim uğraşacak bunlarla.

Konuyu acarken ozellikle baska cezalarla mukayese edilmemesini konu butunlugu acisindan istemistim. Bu istegimi yinelemek durumundayim.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Sahte plakaya ceza yağması bence çok iyi oldu önüne gelen plaka basıyor mahalle arasındakiler bile plaka basıp satıyor işin cılkını çıkardılar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Konu her zaman ki tipik vatandaş algısıyla saçmasapan yerlere gitmiş ki kısaca detaylara dokunmak istiyorum.

Ankarada 2 bombalı araç patlamasında yaklaşık 60 kardeşimiz şehit düştü ve cenazelerini tek tek kaldıran biri olarak 2 sahte plaka ve app punto(çok sevdiğiniz) 60aileyi acılara boğdu, sizde olabilirdiniz.

Makas atan, xenon vs, pat pat yakan bunu utanmadan söyleyen, soldan giden vs örnekleri veren dostlar da olabilirdi bu 60 şehitin yakını... Öncelikler her yerde her ailede her toplumda her devlette vardır, bu öncelik...

Plaka ile kanunda belirtilir her şey, cemiyet kalın punto basamaz o da suç, Emniyet plaka basmıyor eskiden emniyet mühürüde vardı. Beşiktaş App artık hikaye ki bizlere bile yazı geldi mutlaka işlem yaptırılacak diye ki ben Trafik polisi değilim ama bir kaç patpatlı ve App plakalıya işlem yaptırıp trafikten men ettirdim zevkle.

Bu App cahilliğini bırakıp kanunda belirtilen şekilde plaka takın, plakanız App kopyalanır bombalı eyleme karışır o zaman App plaka aşkını yaşatırlar sizlere....

Ayrıca Plaka Kimlik gibidir, hanginiz kimliğinde kalın punto yazması için çabanız var acaba...

Sevgilerle...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Konu her zaman ki tipik vatandaş algısıyla saçmasapan yerlere gitmiş ki kısaca detaylara dokunmak istiyorum.

Ankarada 2 bombalı araç patlamasında yaklaşık 60 kardeşimiz şehit düştü ve cenazelerini tek tek kaldıran biri olarak 2 sahte plaka ve app punto(çok sevdiğiniz) 60aileyi acılara boğdu, sizde olabilirdiniz.

Makas atan, xenon vs, pat pat yakan bunu utanmadan söyleyen, soldan giden vs örnekleri veren dostlar da olabilirdi bu 60 şehitin yakını... Öncelikler her yerde her ailede her toplumda her devlette vardır, bu öncelik...

Plaka ile kanunda belirtilir her şey, cemiyet kalın punto basamaz o da suç, Emniyet plaka basmıyor eskiden emniyet mühürüde vardı. Beşiktaş App artık hikaye ki bizlere bile yazı geldi mutlaka işlem yaptırılacak diye ki ben Trafik polisi değilim ama bir kaç patpatlı ve App plakalıya işlem yaptırıp trafikten men ettirdim zevkle.

Bu App cahilliğini bırakıp kanunda belirtilen şekilde plaka takın, plakanız App kopyalanır bombalı eyleme karışır o zaman App plaka aşkını yaşatırlar sizlere....

Ayrıca Plaka Kimlik gibidir, hanginiz kimliğinde kalın punto yazması için çabanız var acaba...

Sevgilerle...

Ömer bey,

Cemiyet Beşiktaş APP'yi gayet mührü ile basıyor. Niye kabul görmüyor?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Ömer bey,

Cemiyet Beşiktaş APP'yi gayet mührü ile basıyor. Niye kabul görmüyor?

Kanunda plaka ile ilgili her belli. Cemiyet kafasına göre mevzuatı bile bile farklı basıyor.

Merasim patlaması sonrası plakanın basıldığı Adana Şoförler cemiyeti plaka basım yerine operasyon yapıldı, eleman dedesinden habersiz geceleri App plaka basarmış, işyerinin anahtarını çektirmiş, hapiste şu anda...

Kısaca cemiyeti de şikayet edebilirsiniz ama kimse etmez çünkü işine geliyor herkesin hatta 2 tarafında...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kanunda plaka ile ilgili her belli. Cemiyet kafasına göre mevzuatı bile bile farklı basıyor.

Merasim patlaması sonrası plakanın basıldığı Adana Şoförler cemiyeti plaka basım yerine operasyon yapıldı, eleman dedesinden habersiz geceleri App plaka basarmış, işyerinin anahtarını çektirmiş, hapiste şu anda...

Kısaca cemiyeti de şikayet edebilirsiniz ama kimse etmez çünkü işine geliyor herkesin hatta 2 tarafında...

Tamamdir, peki ornek plaka paylaşabilir misiniz? Ya da kanunu buraya koyabilir misiniz? Ben cok aradim kanunu ama bulamadim.
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Nitelik ve Ölçüleri

a) Nitelikleri

Tescil plakaları, 0.97 mm. kalınlığında DIN 1745 standardına uygun AL 99,5 F11 1/2 sertlikte, gerilme kuvveti l00-150 N/mm², 0.2% akıcılık sınırı, en az 90 N/mm², uzama direnci en az % 6 (a l0) standardında dikdörtgen biçiminde alüminyumdan yapılır.

Harf ve rakamlar ile plaka kenarları preste en az 1, en çok 3 milimetre kabartılır ve köşeleri 1 santimetre yarıçapla yuvarlatılır. Plaka kenarları (bordürü) genişliği 5 milimetre olur.

Geçici plakalardan gümrük plakaları ile 6 güne kadar verilen plakalar, plastik veya karton kağıttan yapılabilir. Bunların üzerinde ayrıca sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru 2 santimetre genişlikte beyaz renkli bir bant bulunur.

b) Ölçüleri

1) Motorlu bisiklet, motosiklet, yük motosikleti ve lastik tekerlekli traktörlerde 15×24 santimetre,

2) Otomobil, kamyonet, minibüs, kamyon çekici ve otobüslerde, ön plaka 11×52, arka plaka 21×32 santimetre, ithal araçlarda plaka yerlerinin bu ölçülere uymaması halinde ölçüler 15×30 santimetre, en ve boyunda olur.

3)Harf ve rakam gruplarının plaka üzerindeki yerleri ile genişlik, yükseklik, çizgi kalınlığı ve aralıklarına ait ölçüler; (Ek:12, 12/A, 12/A-1, 12/B, 12/B-1, 12/C, 12/C-1, 12/D, 12/D-1, 12/E, 12/E-1, 12/F, 12/F-1, 12/G, 12/G-1, 12/H, 12/H-1, 12/J, 12/J-1, 12/K, 12/K-1, 12/L, 12/L-1, 12/M, 12/M-1, 12/N, 12/N-1, 12/N-2, 12/P, 12/P-1, 12/P-2, 12/R, 12/R-1,12/R-2, 12/S, 12/S-1, 12/S-2, 12/T, 12/U, 12/V, 12/Z)’deki şekillerde gösterilmiştir.

4) (Değişik: RG-31/12/2004-25687-3. Mükerrer)

İthaline izin verilen veya ülkemizde imal edilen malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi %90 ve üzerinde olan malul ve engelliler adına Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara, örneği EK:12/Z’de gösterilen, üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verilir.

Bu tür araçların trafik kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında;

a) Bizzat kullanım amacıyla malul, sakat ve engelli tarafından ithal edilmiş özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine, “araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır” şeklinde şerh konulur.

Malul, sakat ve engelli tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine, araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır” şeklinde şerh konulur. Malul, sakat ve engelli tarafından bizzat kullanmak amacıyla ülkemizden satın alınarak ilk iktisap edilen özel tertibatlı araçların tescil belgelerine, “Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır” şeklinde, 2. el araç olarak satın alınmış ise, “Araç sahibinden başkasının kullanması yasaktır.” şeklinde şerh konulur.

b) Özel tertibatı olmayıp, sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen yada ülkemizden satın alınan araçların tescil belgelerine, “araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde adken devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır” şeklinde şerh konulur. Ayrıca, ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

Malul ve sakatlar tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir malul veya sakata devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır. Araç ülkemizden satın alınmış ise ilgili vergi dairesinin izninin alınması gereklidir.

Malul ve sakatlara ait özel tertibatlı araçların her ne sebeple olursa olsun, yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer’i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere ilgili gümrük ve maliye birimlerine intikal ettirilir.

c) (Değişik: RG-02/11/2000-24218) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce, tescil işlemleri yapılmış ve kendilerine tescil plakası verilmiş olan araç sahiplerinin istekleri halinde veya tescil plakalarının zayi, yıpranma veya aracın bir başka tescil kuruluşuna nakli durumunda (Ek:12/U ve 12/V)’de nitelik ve ölçüleri gösteren tescil plakaları verilir.

Karayolları Kanunu ve son KHK ile yapılan düzenleme

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Bombayla yazı puntosunun alakasını kuramadım. Resmi puntolu plaka kopyalanamıyor mu şimdi?

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Bombayla yazı puntosunun alakasını kuramadım. Resmi puntolu plaka kopyalanamıyor mu şimdi?

2 bombalı araçta da App plaka vardı alakası bu...

Ben App plakanın hayatınıza ya da aracınıza kattığı şeyi algılayamıyorum, yineliyorum Nüfus cüzdanınızdaki yazı karakterini değiştirmek hiç aklınıza geldi mi daha önce!!!!

Kurallar açık ve yasak kullanmamak gerek olan bir şeyi hâlâ meşrulaştırma çabasını algılayamıyorum hele hele ki üyeleri çok olgun ve bilinçli kişiler olan bu forumda, ailede.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Londra'dayım. İnanın ben böyle trafik görmedim. İnsanlara saygı, sürücülerin birbirine saygısı anlatılmaz. Şimdi canım ülkemizde neden bu kadar kaza ve ölüm olduğunu çok daha iyi anlıyorum. Bir an önce şekilcilikten kurtulup trafikte asıl olmazsa olmaz "saygıyı" benimsememiz ve yaymamız gerekiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

2 bombalı araçta da App plaka vardı alakası bu...

Ben App plakanın hayatınıza ya da aracınıza kattığı şeyi algılayamıyorum, yineliyorum Nüfus cüzdanınızdaki yazı karakterini değiştirmek hiç aklınıza geldi mi daha önce!!!!

Kurallar açık ve yasak kullanmamak gerek olan bir şeyi hâlâ meşrulaştırma çabasını algılayamıyorum hele hele ki üyeleri çok olgun ve bilinçli kişiler olan bu forumda, ailede.

Şimdi app plaka olmasaydı bu araçlar önceden tespit edilebilecek miydi?
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Şimdi app plaka olmasaydı bu araçlar önceden tespit edilebilecek miydi?

Şu anda İstanbulda Çevik Kuvvete bombalı araçla saldırı yapıldı, siz hala Nerdesiniz!!!!
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Şu anda İstanbulda Çevik Kuvvete bombalı araçla saldırı yapıldı, siz hala Nerdesiniz!!!!

Ömer bey konuşma şahsi tartışmaya doğru yol alıyor. Sorularıma cevap alamadım. Bu nedenle daha fazla soru sormuyorum size. Terörün çözümü app plakayı yasaklamaksa yıllardır boşa uğraşmışız.

İyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Ömer bey konuşma şahsi tartışmaya doğru yol alıyor. Sorularıma cevap alamadım. Bu nedenle daha fazla soru sormuyorum size. Terörün çözümü app plakayı yasaklamaksa yıllardır boşa uğraşmışız.

İyi forumlar.

Kardeşim kanun ve kural gereği App denilen saçmalığı kullanamazsın, kullanırsan cezası var ödersin.

Adam öldürmek gibi kısaca cezası..... yıl hapis cezası olup, kişi öldürülürse uygulanacak ceza ve yaptırım bellidir.

Hukuk devleti kısaca. Nereye takıldınız anlamayamadım, yapılan ve istediğiniz işlem yasal ve hukuki bir işlem değildir.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Kardeşim kanun ve kural gereği App denilen saçmalığı kullanamazsın, kullanırsan cezası var ödersin.

Adam öldürmek gibi kısaca cezası..... yıl hapis cezası olup, kişi öldürülürse uygulanacak ceza ve yaptırım bellidir.

Hukuk devleti kısaca. Nereye takıldınız anlamayamadım, yapılan ve istediğiniz işlem yasal ve hukuki bir işlem değildir.

Aksini iddia etmedim ki. Anlamadığım nokta yazdığınız yazı olan "app punto 60 aileyi acılara böldü" kısmı idi.

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Aksini iddia etmedim ki. Anlamadığım nokta yazdığınız yazı olan "app punto 60 aileyi acılara böldü" kısmı idi.

2 adet patlamada kullanılan araçlarda App basılan sahte plakalar vardı!
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...