İçeriğe Yönlendir

İşte Akk'nin Kullanılmadığı Halde Bitmesinin Sebebi!

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Son dönemlerde çok sık karşılaşılan bir durum. Bir kaç yerde duyduğum sorunla ilgili bir haberle karşılaştım.

Adil kullanım Kotasının kullanılmadan dolmasının sebebi Windows 10 olabilir. Bunun için aşağıdaki gibi ayarları düzenlemeniz gerekiyor.

Windows 10 yüklü bilgisayarınızda Windows Ayarları > Güncelleştirme ve Güvenlik > Gelişmiş Seçenekler > Güncelleştirmelerin Nasıl Teslim Edileceğini Seç bölümüne gelerek “Birden Çok Yerden Güncelleştirmeler” bölümünü “Kapalı” konumuna getirebilirsiniz. Böylece daha ayın başındayken bu ay içinde AKK’yi aşma derdiniz en azından Windows 10 yüzünden olmayacak.

Haberin İçeriği :

Son dönemlerde sıkça dile getirilen birkaç gün içinde download yapılmamasına rağmen biten AKK sebebi ortaya çıktı

Son dönemlerde gerek Türk Telekom, gerek Turkcell Superonline, gerekse Türksat KabloNet kullanıcıları olmak üzere tüm internet servis sağlayıcılarından alınan internette AKK sorunu ortaya çıkmıştı.

Yukarıdaki haberimizde detaylarını görebileceğiniz olayın özeti ise herhangi bir şekilde büyük dosya ya da oyun, program vb indirme yapmayan kullanıcılar Adil Kullanım Kotası/Noktası’nı aşması sebebiyle sorun yaşadı. Biz de ilk tahmin olarak “Acaba Windows güncellemeleri sebebiyle mi oluyor?” diye düşünürken yine kabahatin Windows’ta olduğunu ancak sadece güncelleme olmadığını fark ettik.

AKK Neden Kendi Kendine Aşıyor?

Bu özel haberimizde fark ettiğimiz detaya göre Windows’un muhtemelen Yıl dönümü (Anniversary) Güncellemesi sonrasında eklenen özellik yüzünden PC’leri Windows 10’da güncelleme yapmak için sunucu olarak kullanıyor. Yani nasıl Torrent’te seed dediğimiz olay varsa, Windows 10’da da aynı şekilde sizin cihazınız güncel ise güncellemek isteyen birine kaynak olabiliyorsunuz.

Bu sayede hem güncelleme için download yapan bilgisayarınız, aynı zamanda upload da yaparak diğer Win10 kullanıcılarına veri göndermesine izin veriyor. Böylece download ve upload dahil AKK sınırı belirlemiş olan İSSlerin paketlerinde istemsizce kota aşımı yaparak 3mbps hıza mahkum oluyorsunuz.

Kendi Kendine Aşan AKK Sorunu Nasıl Çözülür?

4fd91898ce34a29d5c16bb613ab0a64ced604b40

Hemen şimdi, Windows 10 yüklü bilgisayarınızda Windows Ayarları > Güncelleştirme ve Güvenlik > Gelişmiş Seçenekler > Güncelleştirmelerin Nasıl Teslim Edileceğini Seç bölümüne gelerek “Birden Çok Yerden Güncelleştirmeler” bölümünü “Kapalı” konumuna getirebilirsiniz. Böylece daha ayın başındayken bu ay içinde AKK’yi aşma derdiniz en azından Windows 10 yüzünden olmayacak.

Ancak, gönül ister ki şu AKK belası ortadan kalksa da biz de oyunlarımızı, programlarımızı, işletim sistemi güncellemelerimizi gönül rahatlığıyla yapabilsek. Her zaman olduğu gibi AKK'ye karşı olduğumuzu, adında "Adil" geçip ironik bir şekilde adillikten tamamıyla uzak olan bu sistemi istemediğimizi belirtelim.

Kaynak:

http://www.webtekno.com/iste-kullanilmadigi-halde-biten-akk-nin-sebebi-h21737.html

Çağlara abi Sana Söz Hakkı düştü :)

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bilinmeyen bi şey değil ama sorun şu ki Windows kurulum aşamasında "hızlı ayarlar" ı değil de özel ayarları seçersek bu özelliği aktif / deaktif edebiliyoruz.

Bu olay aynı ağı paylaşan bilgisayarlar için süper bi şey. Ama tek pc kullanan biri için tabii ki gereksiz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
(düzenlendi)

Bizim evde 10 gün geçmeden bitiyordu deneyim bakalım bu ay nasıl olacak... Teşekkürler hocam...

tarihinde Kemal Korkmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

win 10 kullanmıyorum, telefon yeterince bitiriyor. Sanırım kotam da biraz az ki hemen AKK'a giriyor ve hızım düşüyor. Tabii bir ihtimal daha var, başkası şifreyi kırdı ve internetimi kullanıyor. 

Aslında sürekli aktif cihazları da takip etmek de fayda var..

Paylaşım için teşekkürler hocam :flowers: 

Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Telefon sağolsun. Laptopla hiç işimiz olmuyor. Zaten laptop eski w10  yüklesek kaldırmaz  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

W10 pişmanlıktır..

Çağlar seni müzeye kaldırcam ama yaşın tutmuyor.

Superonline fiber akk  upload ayrı   download ayrı.

Bir püf noktası daha belirteyim. Tarayıcıyı, işiniz bittikten sonra kapatın. Özellikle basın refreshleri akk den durmadan yer. +film veya  tv vebden seyrediyorsanız,  durdurup unutursanız yine download a devam ederler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Çağlar seni müzeye kaldırcam ama yaşın tutmuyor.

Superonline fiber akk  upload ayrı   download ayrı.

Bir püf noktası daha belirteyim. Tarayıcıyı, işiniz bittikten sonra kapatın. Özellikle basın refreshleri akk den durmadan yer. +film veya  tv vebden seyrediyorsanız,  durdurup unutursanız yine download a devam ederler.

Tutuyor tutuyor abi.

Hala Vista çok iyi diyen TEK kişi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aşkın Konuk

AKK hesaplaması upload dan hesaplanmıyor, yani bizdeki güncellemelerin karşı tarafa gitmesi kota dan yemez. download yapılan veriler kotamızdan gider, bu nedenle bana çok mantıklı gelmedi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mevzu ne? :akk200gbolanüye:

Mevzu :Arka iş çeviren programı iyi pazarladılar
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Ergel

Ufak bir ek vereyim konu hakkında, windows update arka planda aynı zamanda ram 'den de kullanım sağlar, son zamanlarda cpu kullanımında yüksek oranlı işlemlerin hizmetlerini kontrol ettiğimde update ile alakalı birkaç hizmeti sonlandırdığımda ram kullanım ve işlem cpu oranının ciddi şekilde düştüğünü gözlemledim. Win10 ekranlarından bilgim yok fakat 7 için görev yöneticisi-işlemler adımında tüm kullanıcılara ilişkin işlemleri göster dedikten sonra hizmetler kısmına gelip açıklama kısmında belirtilen ve gereksiz gördüğünüz bu tip uygulamaları kapatmak yararınıza olur. Bildiğinizden ya da nereye bağlı çalıştığından emin olmadığınız şeylere müdahale etmeyin tabiki. Fakat performans ağırlıklı kullanım sağlıyorsanız örneğin temalar kolay vazgeçilebilecek bir hizmet olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

win7 deki hakimiyet 10 da olamıyor maalesef napıyor ne ediyor ylunu buluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

www.pardus.org.tr

win olacaksa 10. sani haklı. arkanıza bakmayın.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Win 7 üzerine otomatik kuruldu, çok iyi çalışıyor , ben memnunum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

www.pardus.org.tr

win olacaksa 10. sani haklı. arkanıza bakmayın.

Keşke yaygın kullanılsa. MEB bile geçmeye cesaret edemedi. akıllı tahtalarda Pardus gelecekti son anda windowsa geçtiler sanırım.

Yorum bağlantısı
Arif Aydın

Reklama giriyor olabilir ancak Türk net gayet uygun bu aralar 150 gb AKK var ve taahhütsüz 16 mbit 59.90 ve 1000 dk konuşma veriyor. Ayrıca telefon faturası ödemiyorsunuz. Ben 3 senedir bu tarifedeyim ve gayet memnunum. W10 için en azından değer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Yukarda da söylenmiş, upload kotadan yemez ki?

İşyerimizdeki bir durumdan dolayı ttneti defalarca aramış,defalarca sormuştum. Upload kotadan düşmüyor demişti.

Evde de süperonline kullanıyorum,upload koadan bağımsız.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Benim hanım internetten dizi seyrediyor, ben de digiturk portaldan haftasonları seyrediyorum. 1-2 haftada biz AKK'yi aşıyoruz. Sözde sınırsız internetimiz var, ama sonrası işkence oluyor. Çok yavaşlıyor internet...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Benim 60 gb akk 16 bit daha %20 dolduramadim hiç int den TV üzerinden film falan izliyoruz ama henüz hiç asmadik. Mehmet abi dediğin guncellemeleri yinede kapatacağım. Bilgi için sagol

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yukarda da söylenmiş, upload kotadan yemez ki?

İşyerimizdeki bir durumdan dolayı ttneti defalarca aramış,defalarca sormuştum. Upload kotadan düşmüyor demişti.

Evde de süperonline kullanıyorum,upload koadan bağımsız.

Bazı bağlantılarda kotadan yiyormuş galiba. Haberde yazıyor. Yoksa ttnet uploaddan kota yemiyor.

Reklama giriyor olabilir ancak Türk net gayet uygun bu aralar 150 gb AKK var ve taahhütsüz 16 mbit 59.90 ve 1000 dk konuşma veriyor. Ayrıca telefon faturası ödemiyorsunuz. Ben 3 senedir bu tarifedeyim ve gayet memnunum. W10 için en azından değer.

Tivibu kullanabilirmiyiz bunda?

Evde telefon hattı Yok. TTnet fiber hattı var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...