İçeriğe Yönlendir

A3 İnceleme

Ozlem Kaya

Recommended Posts

Ozlem Kaya

Araç Teknik Spekleri       :

Marka                                                                 : Audi
Model                                                                 : A3 Sportback
Kasa Kodu                                                         : 8V
Motor ve Yakıt Tipi                                            : 1.6TDI
Beygir                                                                 : 110HP / 3200-4000
Tork                                                                    : 250 NM / 1500-3000
Şanzıman                                                           : 7 ileri Stronic
Yakıt Deposu                                                     : 50lt
Araç Ağırlığı                                                       : 1355kg
0-100 km/sn                                                      : 10,7
CO2 Emisyonu Ortalama                                   : 102 g/km
Aydınlatma                                                         : Xenon Plus, Led gündüz farları ve arka stoplar
Boyutlar (uzunluk/genişlik/yükseklik)            : 4310/1785/1425
Donanım                                                             : Ambiente
Ek Paket                                                              : Premium Paket, Advance Paket
Start/Stop                                                            : Evet
Jant                                                                      : 16inch Y tasarım Jant.
Lastik Ölçüsü                                                      : 205/55/16
Bagaj Hacmi                                                        : 425lt

XdaMr6.jpg

Herkese Selam,

İncelememe,  direkt teknik speklerle giriş yapmak istedim, en azından yazımı detaylı okumadan, hangi araca baktığımızı bilelim istedim. Öncelikle şunu belirtmeden geçemeyeceğim, yazılarımın bir kısmı subjektif görüş ve gözlem içermektedir, kişiye göre, sürüş tarzına göre mutlaka değişkenlik gösterecektir. Yazımı daha açık ve anlaşılır olması bakımından bölümlere ayırdım, umarım almayı düşünen veya bu aracı merak eden arkadaşlarım için az da olsa ışık tutabilirim. Çok daha fazla veri paylaşmak isterdim ama yazımı uzun ve sıkıcı bir hale sokmak istemedim, o yüzden –var ise- sorularınızı seve seve cevaplamak isterim.

Sürüş – Performans:

Kesinlikle ibre dibi görenlerden değilim,  60-130 arası hızlarda bilhassa seri kullandığım için ara hızlanmalar önemli benim için. Araç bu anlamda beklentimi %100 karşıladı, bu yüzden çok mutluyum.  Arabam benim için daha seri ve daha yüksek tork üretimi sayesinde istediğim gücü veriyor, 1355kg ağırlığı çok rahat absorbe ediyor. Audi A3’m başlıklı Arabam konusu altına açtığım yazıyı okuyanlar bilecektir, ilk siparişim olan ve son anda fikir değiştirip iptal ettiğim 1.2TFSI motorlu araç ile mutsuz olacaktım, sürekli arabaya yüklenip hem yakıt tüketimini artıracak hem de yokuşlarda vs yığılma yaşayacaktım o yüzden son dakika fikir değişikliğim için, iyi ki! diyorum.

Yol tutuş konusundaki gözlemim de şu şekilde; amortisörleri serte yakın olması sebebiyle gayet güzel yol tutuyor ve direksiyonu oldukça hisli tepkiler verebiliyor.

Yakıt Tüketimi  :

Tabi ki dizel seçmemdeki tek sebep güç değildi… Malum ülkemizdeki yakıt fiyatları da buna itti beni, yoksa gönlümden S3 geçiyordu, ama ÖTV, MTV, yakıt vs derken bu oldu.
Şehir içi yakıt tüketimim sakin kullanımda 6lt, yine şehir içi sert kullanımda 9lt ye kadar çıkabiliyor. Şehirlerarası ise, aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz üzere; 1 saat 37 dakikalık, ortalama hız 90 olmak kaydıyla 4,5lt yaktım.  Bu yüzden üstüne basa basa 1.6TDI diyorum, isterseniz ekonomik, isterseniz performanslı davranabiliyor. Arabam başlığı altında açtığım konu altında bazı arkadaşlarım 1.4TFSI 150HP olan motor üzerinde de durdular ama yine söylüyorum ben performans yakıt denklemine bakarak en uygun motorun bu olduğuna karar verdim.

6moazW.jpg

Görsel – Konfor – Aydınlatma :

Dünya bi-led e geçmişken, hele ki benim gibi ilgili bir bayanın halojen far alması hem bana, hem A3’e haksızlık olurduJ Bu yüzden ben de Premium Paketle bu harika aydınlatmalara kavuştum. Özellikle gündüz sürüş ledleri bana çok karakteristik geliyor, Audiyi Audi yapan gibi sanki, çok sevdim o keskin bakışları. Xenon Plus’a başta alışamadım halojen dağınıklığından sonra farklı geldi ama şu an ne kadar odaklı aydınlatma yaptığını görüyorum, otomatik far yükseklik ayarı mevcut bu arada. Selektöre de bayıldım zaten çok etkili, önünüzde kimse kalmıyorJ Ön sis farlarım da mevcut, “Coming Home – Leaving Home” aktif şekilde kullanıyorum ve bu sistem ledlerle beraber sisleri de aktif hale getiriyor.  Farları Auto konumda kullanıyorum ve araç menüsünden, ledleri ne zaman devreye sokmak istediğini ayarlayabiliyorsunuz saat olarak, ben erkene getirdim, sürekli açık şekilde kullanıyorum.

A3 yukarıda da belirttiğim gibi, 4310m ve boyut anlamında başta biraz sıkıntı çektim, araç boyutları kafama oturana kadar koltuk ayarımı yüksekte kullandım. İç hacmi oldukça geniş ve uzun olduğu için çok daha konforlu, arkada oturanın dizleri -ben koltuğu çok geride kullanmama rağmen- ön koltuğa değmiyor.  Bagajım da geniş rahat sığabiliyorum ve isterseniz orada bir parça var (fotoğrafta görebilirsiniz) onun yüksekliğini ayarlayıp, bagajı 2 kademeli olarak kullanabilirsiniz. Stepne bagaj altında, Continental marka ince tip. Koltuklarım kısmi deri, tamamen deri tercih etmiyorum yazın terleyince resmen sırtınıza yapışıyor, benim aracımda sırtınıza gelen yer kumaş böylece hem görsel hem de konfor olarak kullanıcılara hitap edebilmişler.

Aracımda AUX, SD ve CD girişleri mevcut, SD ve CD Girişi torpidoda,  AUX girişi ise ön kol dayama gözünün içinde yer almaktadır (görseller mevcuttur).  Çoğunlukla yüksek ses müzik dinlemeyi seviyorum ve A3’ün ses sistemine bayıldım benim gibi müzik bağımlısını doyurabiliyor.

MMI ismi verilen sistemi orta konsoldan ve direksiyondan da yönetebiliyorsunuz. “Merkezi Kontrol Ünitesi” ile elektrikli olarak yerinden çıkıp açılan ve istenildiğinden kapatılabilen, 7 inçlik bir ekranda bütün bilgileri görebiliyorsunuz. Başta görüş açımı engeller diye düşünmüştüm ama şu an asistanım gibi onsuz araba kullanamıyorum. Ayrıca arabamı temizlerken yan koltuğa oturduğumda sürücüye yönelik bir açıyla ayarlandığını fark ettim, oturduğunuzda tam ortalanmış gibi görünse de çok hafif bir açı verilerek sürücünün kafasını çok çevirmeden kolaylıkla takip edebilmesini sağlamışlar.

İç dizayn ve genel tasarımı Retro diye adlandırıyorlar, aşırı dijital ya da aşırı manuel değil. İçeride 3 boyutlu şeritler var, ayrıca ambiyans aydınlatması mevcut, kapı kolları, bardaklık, ön ve arka yolcu ayak aydınlatmaları şeklinde, yine bunun ışık derecesini siz ayarlayabiliyorsunuz, ister daha parlak ister daha az, size kalmış. Kapı kollarına çok rahat büyük boy su şişesi koyabiliyorsunuz,  ben çok su içtiğim için sürekli şişeyle geziyorum. Kapı içlerinde, kapıyı açtığınız zaman yanan kırmızı küçük lambalar, kapı alt kısımlarından ise beyaz aydınlatmalar mevcut, çok karanlık yollarda kapıyı açtığınızda fark edilebilirsiniz, yine güvenlik için dizayn edilmiş. Sağ ve sol dikizlerimde otomatik kararma özelliği mevcut ve araçtan ayrılırken kendiliğinden katlanıyor. Orta dikiz de kendiliğinden karartmalı gün kararması ile aktif hale geliyor.

Yağmur sensörü, far sensörü  mevcut, isterseniz menülerden iptal edebilirsiniz.

Gelelim en önemli mekanik ve performans kısmına…

Mekanik – Şanzıman – Performans :

Tahmin edilenin aksine tam bir manuel şanzıman sevdalısıyım, malum Ankara’da da memur giriş – çıkış, Cuma dışında aşırı ve yorucu bir trafik olmuyor, bu yüzden manuel şanzımandan hiç bıkmamıştım açıkçası, ayaklarım kopmuyordu ya da debriyaj bana çile gibi gelmiyordu, klasik savunma; kontrolün bende olmasını seviyordum. Fakat çevreden fikirlerine güvenip danıştığım herkes otomatik şanzıman tercih etmemin daha konforlu olabileceğini belirtti, e tabi bir de daha seri olması vardı işin içindeJ Ben de Stronic olsun dedim, ve böylece Stronic ile tanışmış oldum.  İlk başta çok garip geldi ama beklenileni yapmadım,  debriyaj diye sürekli frene basmadım veya elimi vitese atmadım ona çabuk adapte oldum. Manuel arabalara göre otomatik arabaların frenleri çok daha hassas, daha önce kullandığım Golf de aynıydı, Otomatik Passat da kullandım, Polo gibi zannederek frene bir asılmıştım resmen şok etkisi yaratmıştı. O yüzden manuelden otomatik şanzımanlı araçlara geçenlere tavsiyem gerekirse o ayağı bağlayın, yoksa o fren feci J

Subjektif görüşlerimin ağırlıklı olduğu kısım başlamaktadır, aşağıda yer alan bilgilerin kaynağı; Audi resmi websitesi, yerli ve uluslararası forumlar, Doğuş Oto görüşmelerim, VAG GmbH’den bir yetkili, şeklinde. Ben kendim bütün bu bilgileri toparlayıp bir kısmını Doğuş Oto’dan teyit etmiş bulunmaktayım ve buna istinaden aracımı kullanmaktayım.

Stronic : Stronic şanzıman, manuel şanzımanın sportif özelliğiyle, otomatiğin avantajlarını kombine etmiştir. Vites geçişleri çift kavramalı şanzıman sayesinde gecikmesiz şekilde gerçekleşir. Sürücünün tercihine göre, şanzıman tamamen otomatik ya da manuel modda kullanılabilir. Çift kavramadaki; kavramalardan biri tek diğeri ise çift sayıları devreye sokar, yani birinde 1,3,5,7 diğerinde ise; 2,4,6. vitesler mevcuttur. Bunun avantajı; güç akışında hiçbir kesinti olmadan 0.2 saniyeden az bir sürede vites değiştirmesidir.  İşlem sırasında ise, kavramalardan biri her zaman kullanıma hazır ve diğeri ise önceden seçilmiştir yani: birinci kavrama gücü vitese aktarırken, ikinci kavramada bir sonraki vites çoktan seçilmiş ve kullanıma hazır beklemektedir. Sürücünün bu vites geçişini hissetmesi neredeyse imkansızdır. S-tronic’in en önemli avantajlarından biri de; düşük yakıt tüketimi ve azaltılmış emisyon değerleridir.

Stronic şanzıman Avrupa gibi, oto yolları rahat, trafik sorununun minimum olduğu ülkeler, yani açık trafik için tasarlanmış bir şanzımandır. Bu sebeple ülkemizde, sıklıkla İstanbul’da arıza vermektedir.  Ben aracımı açık trafikte D veya performanslı kullanmak istediğimde S modda; kapalı, sıkışık trafikte ise, M modda kullanıyorum, isterseniz S modda da kullanabilirsiniz; daha yüksek devirlerde vites değiştirdiği için ama bu sefer yakıt sorunu ortaya çıkar, bu sebeple ben kapalı, sıkışık trafikte M modu tercih ediyorum.

Stronic’te , kullanırken ilk başta sevmediğim şey, ani  hızlanmalarda, gaza yüklendiğinizde aracın 2 sn civarı düşünmesi, beni huzursuz etmişti, manuelde alt vitese çekip kademeli hızlanırken bunda, 2 sn duraksamadan sonra daha ivmeli bir hareket gözlemledim, şimdi alıştım ne kadar basarsam nasıl reaksiyon verecek öğrendim.  Seri olmam gereken bir durum gerçekleşirse, M moda alıp hemen alt vitese çekip ivmelenmeyi kendim kontrol ediyorum ve daha seri reaksiyon alıyorum böylece. Yani aslında  herşeyin başı biraz aracınızı her anlamda -boyut, mekanik, tepkimeler vs-  çok iyi tanımaktan geçiyor ve zamanla uyum sağlıyorsunuz, başta buraya yazsaydım inanın cümlelerim şöyle olurdu; “Kontrol severler sakın otomatik şanzımanlı araba almayın!” O yüzden, araçla en az 3 ay zaman geçirmek, tanımak gerekli.

Aracım diğer dizel araçlara göre çok daha sessiz, ve güzel özelliklerinden biri; ön sensörler trafik ışıklarında beklerken öndeki araçla olan yakınlığı algılayıp havalandırmayı kapatıyor, böylece aracınız egzoz kokusuna maruz kalmıyor.

Start Stop Sistemi           :  

Start Stop sistem, hepimizin bildiği gibi, - sistem aktif olduğu sürece – araç durduğunda motoru da durduran bir sistemdir, buna en yaygın örnek trafik ışıklarını verebiliriz. Aracı hareket ettirmek için, audi hold kullanıyor iseniz, gaza basmanızla, veya Audi hold kullanmıyor iseniz ayağınızı frenden çekmenizle, tekrar motoru çalıştırır. Bu sistemin aktif olmasına rağmen devreye girmediği bazı durumlar vardır, bunlardan birkaç örnek;

-          Motor yeterince ısınmadı ise,

-          Yazın klima çalışıyor ve araç içi istenilen serinlikte değilse,

-          Ön cam buzluysa,

-          Direksiyon çok keskin bir açıyla duruyor ve herhangi bir yöne çevirili ise.

Ben Start/Stop’u bilhassa sıkışık trafik ve/veya süresi kısa olan ışıklarda, motoru sürekli durdur çalıştır, insana fenalık geldiği için kullanmıyorum. Arabaya bindiğim an kapatmak zorundayım maalesef ve her kontak açışta, -bu arabada tek sevmediğim özellik diyebilirim- sistem sürekli aktif ve siz her kontak açmada sistemi iptal etmek zorundasınız. Vagcomla komple iptal etme imkanı da sunulmamış.

Elektronik Park Freni – Audi Hold Assist :

Konvensiyonel el freninin yerini alan, elektromekanik park freni sistemi; orta konsoldaki minik tuşa basılarak aktif hale getirilir. Aracı sürmeye başladığınızda, - sürücünün emniyet kemerinin takılı olması kaydıyla- el freni otomatik olarak iner. Aracı park ederken, vitesi P konumuna alıp, emniyet kemerini çözüp, freni bıraktığımızda ise el freni çekilir.

Elektromekanik park freni kontrol ünitesi; seçilmiş olan vites, gaz pozisyonu, motor devri, tork, sürüş yönü ve aracın eğim açısını belirleyen sensörlerden aldığı veriler ile  aracın geri kaymasını önler. Elektromekanik park freni manuel olarak sadece ayak frenine basıldıktan sonra düğmeye basıldığında iner.

Audi hold assist; en temel mantıkla aracın, herhangi bir şartta durduğunda ileri veya geri kaymasını önler. Audi hold assist’i orta konsoldaki minik tuşa basılarak aktif hale getirebilirsiniz ve her iniş binişte bunu tekrarlamanıza gerek yoktur, yokuş aşağı veya yukarı hatta düz yolda bile ayağınızı frenden çektiğiniz an aracı el freni kullanmadan stabil halde tutar. Eğer audi hold gereğinden fazla durursa, sistem otomatik olarak elektromekanik park frenini aktif hale getirir ve böylece tekrar el frenini çekmenize gerek kalmaz.

Nasıl çalışır peki bu sistem? Audi hold ABS-ESP kontrol sistemlerinin bir parçasıdır. Fren pedalından ayağınızı çektiğiniz zaman, en son uyguladığınız hidrolik basınç uygulanmaya devam eder, yani hidrolik sistem ön ve arka tekerleklere fren uygular. Bu işlem sırasında, elektromekanik park freni devrede değildir. Bu da daha seri bir reaksiyon zamanı, daha az ses ve 4 tekere uygulanan daha az fren etkisi ve geliştirilmiş konfor demektir.

Ben sürekli kullanıyorum, kimi forumlarda kalkışı geciktirdiğini düşünenler var, hiçbir gecikme yaşamıyorum özellikle uzun yanan ışıklarda iki ayağım da özgür, dinlendiriyorum tam konfor.

Audi hold kullanımında bir püf noktasından bahsetmek istiyorum; frene her basışta devreye girip, aracı komple durdurduğu için, aracı hareket ettirmek için tekrar gaza basıp freni bıraktırmak gerekiyor. Özellikle park sırasında ben manevralarımı sert yapıp ani gaz veriyorum ve yine aynı şekilde ani fren yaptığım içini Audihold devreye girerek manevranıza engel oluyor. Diğer bir nokta ise; dur kalk şeklindeki ilerlemelerde de aynı mantıkla bakarsak,  audi hold sistemini iptal etmek işimizi kolaylaştırmaktadır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, başta da belirttiğim gibi, her tür sorunuzu elimden geldiğince cevaplamak isterim.

Teşekkür

1- Dizel araç seçimimde ön ayak olan Sayın Necdet Tuzkan ve Sayın Mehmet Özyürek’e,
2- Elektrik-elektronik, teknolojik ürünlerle ilgili, her zaman desteğini çekmeyen Sayın Mustafa Arıkan’a,
3- Aracımın temizlik bakımında bana yol gösteren Sayın Metin Akbal’a,
4- Arabalar değişir dostluklar bitmez! Fotoğraf çekimlerinde benim için kalkıp İstanbul’dan gelen Polobüyüksün Yöneticisi Sayın Metin Satır’a,

desteklerini esirgemedikleri için teşekkürlerimi iletiyorum.

40Ej4L.jpg

2jD6Aq.jpg

1N865A.jpg

NkznvO.jpg

rEA5Wm.jpg

5YZaPz.jpg

vZO604.jpg

aXVl44.jpg

Eklemeler

Kış Tecrübelerihttp://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/286824-a3-inceleme/?p=3110837

• Beğen 15
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tebrikler Özlem. Mükemmel bir konu olmuş, Ellerine sağlık... Bu kadar bilgi wikipediada bile yoktu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Çok güzel bir inceleme yazısı olmuş. Güle güle ağız tadıyla binersiniz umarım.

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Güzel yazı.

İş hayatım bitip şirket arabasını bırakınca almayı düşündüğüm 2 arabadan biri audi a3.

Benim tercihim sedan, herhalde bu yazılanların hepsi sedan için de gecerlidir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tekrardan hayırlı olsun.

Aracın farları led sanırım? Xenon plus dediği bu oluyor galiba.

Bir de donanım detayı nedir araçta?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tekrardan hayırlı olsun.

Aracın farları led sanırım? Xenon plus dediği bu oluyor galiba.

Bir de donanım detayı nedir araçta?

Sani gördüklerim bi xenon hep
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

yarın imla hatalarına bakacağım hatırlat bana  ;)  :p

Bulabilecek misin... 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani gördüklerim bi xenon hep

Far ayari otomatik degil demiş kendileri?
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Süper bir inceleme olmuş Özlem Hanım. Güle güle iyi günlerde SAĞLIKLA kullanın.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Far ayari otomatik degil demiş kendileri?

Hangi şekilde yanacağı demiş?

Auto leveling sistemi var arabada

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Eline sağlık Özlem hanım harika bir inceleme olmuş. Ayrıca rica ederim. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kim ne derse desin, audi bu işi biliyor, mercedes ve bmw arasında kendine güzel bir yer açtı. Aracın kalite hissi ve detaylarındaki ayrıntılar çok başarılı..

Allah kaza bela göstermesin,sıradaki canavar s3 olsun inşallah:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

abla bi tur verde yakıt tüketimini bi artırayım :biggrin:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kim ne derse desin, audi bu işi biliyor, mercedes ve bmw arasında kendine güzel bir yer açtı. Aracın kalite hissi ve detaylarındaki ayrıntılar çok başarılı..

S3? Bi susarmısın?
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

abla bi tur verde yakıt tüketimini bi artırayım :biggrin:

O artırıyor merak etme :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bence s4 olsun, Audi nin gerçekten başladığı seviyeden yani  :tongue:

Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

A3 bu sınıfta çok güçlü bir alternatif. Benim de en sona bıraktığım iki seçenekten biriydi. Makyaj öncesi güzel bir indirim de kopardıysanız tadından yenmez :)

Alanın kesinlikle pişman olmayacağından, severek bineceğinden eminim. Güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hangi şekilde yanacağı demiş?

Auto leveling sistemi var arabada

karşıdan mor xenonlu şahin gelince selektör atamayacak mıyım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

karşıdan mor xenonlu şahin gelince selektör atamayacak mıyım?

Atacaksın.. sistem seviye ayarlıyor sadece.. uzun kısaya karışmıyor... :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...