Gökhan Erken

Müzik Sistemi Bilgileri Gerekli Ekipman

Bu konuda 60 ileti var

Her türlü spl yada sq müzik sistemi yaptırmak isteyen arkadaşlarımıza fikir paylaşımları ve gerekli ekipman bilgileri verebilirim.

4 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aracımda For-x X2 4500 watt mono amfi var. Bu model hakkında görüşünüzü yazarmısınız

Amfi üzerinde crossover düğmesi var elektrikçinin ayarlarını bozarım falan diye ona hiç ellemedim crossover ne işe yarıyor.

Son olarakda amfi üzerinde rakamların olduğu ayarlar var örnek 50 65 hz falan o ayarlar neyi etkiliyor.

2000 watt 400 rms sony Xplod 30 cm subwooferim var geçende denemek için sesini sonuna kadar açtım yanık kokusu geldi o anda kapattım ama hiçbir sorun olmadı şuanda normal olarak çalışıyor subwooferimi değiştirmek istiyordum değiştirmesem de aynısından birtane daha alıp ikili kabin yaptırsam daha iyi olurmu.

Biraz uzun oldu ama şimdiden bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

spl sq ne demek

3 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Selamlar. Aracım focus 2,5 titanium. Subwoofer olmadan sadece sesin kalitesini arttırmak istiyorum. Focusun ses sistemi benim için yeterli ancak şöyle bir durum var. Sesi sadece arka hoparlöre verince ses berbat bir hal alıyor tiz sesler hiç yok baslarda çok kötü oluyor halbuki arkada tweeterde var. Arkadaki hoparlörle tweeterları değiştirsem yeterli olurmu. Çok masraflı olmadan nasıl bişey önerirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aracımda For-x X2 4500 watt mono amfi var. Bu model hakkında görüşünüzü yazarmısınız

Amfi üzerinde crossover düğmesi var elektrikçinin ayarlarını bozarım falan diye ona hiç ellemedim crossover ne işe yarıyor.

Son olarakda amfi üzerinde rakamların olduğu ayarlar var örnek 50 65 hz falan o ayarlar neyi etkiliyor.

2000 watt 400 rms sony Xplod 30 cm subwooferim var geçende denemek için sesini sonuna kadar açtım yanık kokusu geldi o anda kapattım ama hiçbir sorun olmadı şuanda normal olarak çalışıyor subwooferimi değiştirmek istiyordum değiştirmesem de aynısından birtane daha alıp ikili kabin yaptırsam daha iyi olurmu.

Biraz uzun oldu ama şimdiden bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim :)

Öncelikle merhaba x2 amplikatör özellik olarak 2x450 Rms max gücüne sahip olup araç içinde stabilize bir sub ve sistem ile gayet tatminkâr bir amplikatör haline gelebilir. Piyasada bilinen markalardan güzeldir fakat performans için iyi bir amplikatör olduğu söylenemez bozulduktan sonra kötüdür.

CrossOver durumu amplikatörün fabrika FLAT ayarları dediğimiz out yani amlikatörün ses çıkışı sub a gönderdiği sinyal ile örtüştüğü ayardır. Elektirikçi ustanızın sub frekans ayarlarına ölçümleme cihazı ile bakmadığından yada bağlantı şeklini incelemediği için cross ayarlarına dokunmamış olma ihtimali çok yüksek zaten anfi ayarınızın sinyali FLAT olarak göndermesi sub dan maxx seviyede performans almanız anlamına gelmektedir.

Mono amplikatör de crossover olması biraz komik bence olması gereken subsonic'tir 50-60 hz ayarı 60-70-80 diye gider 250 hz kadar Lpf yani hoparlörlere alt frekansları ileten filtredir 50 hz den yukarı çıktıkça çıkarttığınız hz frekansına göre geride kalan frekansları yükselterek hoparlörleri boğabilir o nedenle ayarlarımız FLAT olarak kalmalı :)

For X 2x450 Rms özelliğinde olduğundan iki adet yaparsanız hacim olarak ve genişlik olarak alt frekansları daha iyi duyarsınız. Koku gelmesi normal bobin yukarı aşağı haraket ettiğinden ısınır ve normal şartlar altında zorlamadan dinlemiş olsanız dahi kararır ama bunu koniyi sökmeden göremeyiz olduğundan fazla güç güç sayılmaz iyi forumlar.

spl sq ne demek

Bu konu ile ilgili daha önce kendi aracıma yaptığım uygulama ile ilgili konu açma fırsatım olmuştu abi yani 2.1 arada nescafe gibi tarihinde Gökhan Erken tarafından düzenlendi
2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Selamlar. Aracım focus 2,5 titanium. Subwoofer olmadan sadece sesin kalitesini arttırmak istiyorum. Focusun ses sistemi benim için yeterli ancak şöyle bir durum var. Sesi sadece arka hoparlöre verince ses berbat bir hal alıyor tiz sesler hiç yok baslarda çok kötü oluyor halbuki arkada tweeterde var. Arkadaki hoparlörle tweeterları değiştirsem yeterli olurmu. Çok masraflı olmadan nasıl bişey önerirsiniz.

Aleykümselam aracın ses kalitesi bence normal sesi arkaya almadan önce arka koltuğa geçseniz de duyum farkı öndeki hoparlörler gibi olması imkansız çünkü önde seslerin phase faz yaptığı ön cam ve daha geniş bir alanda dinleme yapıyorsunuz arkada ise sürücü koltuğu ve alan daraldığından koltuklarımızın süngerleri sesi emdiğinden sağır bir duyum olması çok normal fabrikalar sound kalitesi bakımından malesef ucuz yollu birileriyle anlaşıp standart hoparlörleri motajlayıp yollarına bakarlar bunun için size sesi arkaya değil de centre C ortaya alıp orjinal kalitede cd dibleyip ses balanslarını flat yapıp dinlemenizi öneririm boşuna masraf yapmamış olursunuz.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aleykümselam aracın ses kalitesi bence normal sesi arkaya almadan önce arka koltuğa geçseniz de duyum farkı öndeki hoparlörler gibi olması imkansız çünkü önde seslerin phase faz yaptığı ön cam ve daha geniş bir alanda dinleme yapıyorsunuz arkada ise sürücü koltuğu ve alan daraldığından koltuklarımızın süngerleri sesi emdiğinden sağır bir duyum olması çok normal fabrikalar sound kalitesi bakımından malesef ucuz yollu birileriyle anlaşıp standart hoparlörleri motajlayıp yollarına bakarlar bunun için size sesi arkaya değil de centre C ortaya alıp orjinal kalitede cd dibleyip ses balanslarını flat yapıp dinlemenizi öneririm boşuna masraf yapmamış olursunuz.

abi direk bu sisteme koltuk altı subwofer eklesem nasıl olur . anfide varmış içinde

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

abi direk bu sisteme koltuk altı subwofer eklesem nasıl olur . anfide varmış içinde

Ses kalitesi artmaz ön arka hoparlörleri değişip masrafa doğru gidiyoruz :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gökhan merhaba,

Mazdanın orjinal teybi takılıyken harika ses alıyorudm, ancak Multimedia cihazın çıkışları zayıf sanırım ses çok bozuk.  Hoparlörlerde anfi takviyesi yapsak kalite yükselir mi?  4 hoparlör ve  SUB u destekleyebilecek  uygun fiyatlı bir amfi önerebilirmisin ?. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gökhan merhaba,

Mazdanın orjinal teybi takılıyken harika ses alıyorudm, ancak Multimedia cihazın çıkışları zayıf sanırım ses çok bozuk. Hoparlörlerde anfi takviyesi yapsak kalite yükselir mi? 4 hoparlör ve SUB u destekleyebilecek uygun fiyatlı bir amfi önerebilirmisin ?.

Daha kaliteli bi multimedya cihazı almanızı tavsiye ederim. Amplikatör taksanız dahi kalite yükselmez sadece ses yükselir.

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Selamlar Gökhan bey. Abim Almanya'da ve 24 Aralık'ta izne geliyor. Dokunmatik teyp sipariş ettim ama ikimiz de bilmiyoruz ne alacağımızı. 6-7 inç arası bir teyp bakıyorum. Araç 99 focus. Bir tavsiyeniz olur mu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Selamlar Gökhan bey. Abim Almanya'da ve 24 Aralık'ta izne geliyor. Dokunmatik teyp sipariş ettim ama ikimiz de bilmiyoruz ne alacağımızı. 6-7 inç arası bir teyp bakıyorum. Araç 99 focus. Bir tavsiyeniz olur mu?

Ya da 6000CD taksam kasa olarak uyar mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ya da 6000CD taksam kasa olarak uyar mı?

Merhaba size tavsiye edebilcegim bagzı ürünler olacak bunlardan örnekler pioneer 5300 indash ses kalitesi olarak gayet güçlü bir modeldir. xzetech 6202 modeli de uygun olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler. Fiyatlar boyumu aşmış.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler. Fiyatlar boyumu aşmış.

Bütçenize uygun cihaz bulabiliriz ama ilkönce yazmalısınız  :i-ih:  :good1:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bütçe 400 liraya kadar. Ama benim niyetin Almanya'dan getirtmek, daha uygun olur düşüncesiyle. Sizin önerdiğiniz modelleri alman medimarketten araştırdım, orada satılmıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bütçe 400 liraya kadar. Ama benim niyetin Almanya'dan getirtmek, daha uygun olur düşüncesiyle. Sizin önerdiğiniz modelleri alman medimarketten araştırdım, orada satılmıyor.

Evet media markette satılmayabilir. üniversal ürünlerden alabilirsiniz fakat ayırmış olduğunuz bütçe ile  kalite olarak bir sonuç elde edemebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bu hoparlörleri alıp mondeo'ma takmayı düşünüyorum ne dersiniz fayda eder mi.

https://www.amazon.de/dp/B00MUKN6C2/ref=wl_it_dp_o_pd_S_ttl?_encoding=UTF8&colid=1O5RUA9FPP2X9&tag=_01-21&coliid=I2U5DZK9PJXOJ4&psc=1

Boyut olarak istediğiniz ölçülerde ise orjinal hoparlörlerinden kat kat iyi keyif alabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Boyut olarak istediğiniz ölçülerde ise orjinal hoparlörlerinden kat kat iyi keyif alabilirsiniz.

İstediğim ölçülerde 5x7 inch...Size güveniyorum ve alıyorum  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kolay gelsin Gökhan kardeşim,
Focus 2010 var, 3 yıl önce tesisat topladım.

Alpine 9887r,, kicker 4 component var kapılarda ve ekstra olarak arkada 2 pioneer oval var 450w.
Kicker 38cm woofer anfili ve sieerra-jbl 2 anfi daha var + kapasitör

sierra arka 4 hoparlörü beslerken ön 2'yi jbl besliyor,,, 
sorum şu; tiz sesini net olarak alamıyorum maalesef ve bunun için sadece önlere tss 20 sipariş verdim. Bu yeterli olurmu? ya da amfiye mi bağlamak lazım yoksa cross'lara mı ya da en iyi şekilde nasıl bağlantı kurabilirim?

Tabi sorum sadece Gökhan'a değil, bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İstediğim ölçülerde 5x7 inch...Size güveniyorum ve alıyorum  :)

Gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. kargo inşallah takılmaz zamanında gelir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gelir 15 güne. Kendime hediye, oğluma hediye, anneye bir şey yok  :D  Hoparlör 130 tl'ye geliyor. Bence iyi fiyat. Düşünenler alsın.

MoWZ9Q.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Genelde alpine cihazlar bas agirlikli dır normal tss 20 yerine horn tipi Tweeter lar da güzel ses veriyo

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Genelde alpine cihazlar bas agirlikli dır normal tss 20 yerine horn tipi Tweeter lar da güzel ses veriyo

TSS 20  geçtiğimiz yüzyılın ürünü uğurcum kıyasladğın ürünler birbirleriyle uyum sağlamıyor  :D

Kolay gelsin Gökhan kardeşim,

Focus 2010 var, 3 yıl önce tesisat topladım.

Alpine 9887r,, kicker 4 component var kapılarda ve ekstra olarak arkada 2 pioneer oval var 450w.

Kicker 38cm woofer anfili ve sieerra-jbl 2 anfi daha var + kapasitör

sierra arka 4 hoparlörü beslerken ön 2'yi jbl besliyor,,, 

sorum şu; tiz sesini net olarak alamıyorum maalesef ve bunun için sadece önlere tss 20 sipariş verdim. Bu yeterli olurmu? ya da amfiye mi bağlamak lazım yoksa cross'lara mı ya da en iyi şekilde nasıl bağlantı kurabilirim?

Tabi sorum sadece Gökhan'a değil, bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim  :)

Merhaba componentlerin crossover larını daha kalitelileri ile değiştirme imkanınız olursa şayet ses kaliteniz oldukça artar. keyifli forumlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş