İçeriğe Yönlendir

App Plaka Ve Plakaya Müdahelede Ceza Var Mı?

Furkan Egemen Akın

Recommended Posts

Sadık Taşyürek

O ayki prim kazanımları az olsun bak bakalım nasıl dikkat ediyorlar bizim muayenesi olan arabayı bağladılar park yasağı olmayan ara yoldan çekip memurlar hata yaptık tutanakla mağduriyetinizi giderelim demesini beklemeyin bence...

belli ki bir şeylere çok kızgınsınız, belki de haklısınız. ama ikisi aynı şey değil.

Yorum bağlantısı
Hakan Daşpınar

belli ki bir şeylere çok kızgınsınız, belki de haklısınız. ama ikisi aynı şey değil.

Evet kızgınım ben sadık bey malesef ceza kesme gelir amaçlı uygalamaya dönüştüğü için tüm bu ayrıntılari yazıya dökmek istedim dolaylı yönden bağlantılı malesef bu konular.
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Trafik cezası sanıldığı kadar devlete girdi sağlamıyor, halk arasında böyle bir eğilim olsa da, koca İstanbul'da günlük kesilen cezalar komik seviyede idi. Bir ara yaptığımız basit hesapta tüm İstanbul'un cezasının, İstanbul'da çalışan kolluk kuvvetinin onda birinin maaşını bile karşılamadığını görmüştük.

Böyle bir kıyas olmaz elbette fakat dönem dönem artan ceza sayısı, şubenin istatistiğiyle, gelen uygulama tedbiri yazıları ya da bayram seyran sebebiyle artan uygulamadan kaynaklı olabilir. Hadi çıkalım ceza keselim devlet para kazansın diye bir anlayışa rastlamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hakan Sarı

Arkadaşlar bugün İzmit'ten Tekirdağ'a giderken Kınalı gişelerinde peşime polis takıldı. Kenara çektim app plaka yüzündenmiş. 476 lira cezası var biliyor musunuz diye sordu hayır dedim. Sonra mesleğimi sordu. Yanlış anlamayın app plaka kontrol uygulamamız var yazmak zorundayız dediler. Öğretmen indirimiyle madde 31/1-a'dan 95 lira ceza yazdı. Orijinallerini takmak için 1 hafta süresi varmış. Sorun şu ki bu lanet plakaları siyah silikonla yapıştırdılar ve ben sökemiyorum. 2 gün sonra İstanbul'a dönüp taktırdığım yerde söktürmeyi planlıyorum. 

Sorum şu: forumda şu arkadaşın yaptırdığı gibi bir pleksi plakalığa orijinal plakalarımı taktırsam sorun olur mu sizce? http://hizliresim.com/bD5ZQd Plakada hiç bir oynama yapılmayacak. 

Cezanın yazılmasına itirazım yok. Haklılar çünkü ortalıkta kimin ne taşıdığı belli değil. 3 yıldır bu plakalarla geziyorum ve hiç sorun çıkmamıştı. Bu sene kontroller daha ciddi aman dikkat.

Yorum bağlantısı
Burak Yıldırım

plaka orjinal olduktan sonra plakalığın bir önemi yok diye düşünüyorum ama kesin bir bilgim yok 

Yorum bağlantısı
Hakan Sarı
1 dakika önce, BURAK YILDIRIM yazdı:

plaka orjinal olduktan sonra plakalığın bir önemi yok diye düşünüyorum ama kesin bir bilgim yok 

Mantıken olmaması gerek kanunda da plakalıkla ilgili bir şey göremedim. Bu şekilde kullanan sorun yaşayan var mı diye merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Burak Yıldırım
6 dakika önce, Hakan Sarı yazdı:

Mantıken olmaması gerek kanunda da plakalıkla ilgili bir şey göremedim. Bu şekilde kullanan sorun yaşayan var mı diye merak ediyorum.

kesinlikle öyle, bende kanunda böyle birşeye denk gelmedim ama sorun olmaz önemli olan plaka

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Plakalığın bir önermi olmamakla beraber foto'daki plaka da mesela kanun dışı ;)

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Arkadaşlar standart dışı plaka kesinlikle kullanmayın. Ciddi bir uygulama var bu konuda ... APP olan plakalarınızı da orjinali ile değiştirin mutlaka.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
12 saat önce, Hakan Sarı yazdı:

Arkadaşlar bugün İzmit'ten Tekirdağ'a giderken Kınalı gişelerinde peşime polis takıldı. Kenara çektim app plaka yüzündenmiş. 476 lira cezası var biliyor musunuz diye sordu hayır dedim. Sonra mesleğimi sordu. Yanlış anlamayın app plaka kontrol uygulamamız var yazmak zorundayız dediler. Öğretmen indirimiyle madde 31/1-a'dan 95 lira ceza yazdı. Orijinallerini takmak için 1 hafta süresi varmış. Sorun şu ki bu lanet plakaları siyah silikonla yapıştırdılar ve ben sökemiyorum. 2 gün sonra İstanbul'a dönüp taktırdığım yerde söktürmeyi planlıyorum. 

Sorum şu: forumda şu arkadaşın yaptırdığı gibi bir pleksi plakalığa orijinal plakalarımı taktırsam sorun olur mu sizce? http://hizliresim.com/bD5ZQd Plakada hiç bir oynama yapılmayacak. 

Cezanın yazılmasına itirazım yok. Haklılar çünkü ortalıkta kimin ne taşıdığı belli değil. 3 yıldır bu plakalarla geziyorum ve hiç sorun çıkmamıştı. Bu sene kontroller daha ciddi aman dikkat.

cezaya öğretmen indirimi ne demek ya devlet memuru sahte plaka takınca 95 lira esnaf takınca 476 liramı. ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Yıldırım

Memura böyle bir uygulama olduğunu ilk defa duydum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan
(düzenlendi)

2/1/2017 tarihinde bende Kayseri de şehir içinde plaka uygulamasında şöförler odası tarafından basılan ve mühürlü plakaya yeni çıkan yönetmenlik gereği standartlara uygun değil diye 427 tl ceza yazıldı memur emeklisiyim aracı iki yıl önce aldım üzerinde bu vardı dedim maalesef  ikna edemedim.sonuç olarak bimere, şoförler federasyonuna yazdım bimerden gelen cevap mahkemeye gidebileceğim,federasyondan gelen cevapta bu konu birçok yerde uygulama sıkıntısı yarattığı ve talepte bulundukları şeklindeydi.sonuç olarak indirimli 320.75 tl yatırdım.esas sorun bulunduğun yere ait bir plaka değilse hemen öpüyorlar.yani tuttuğunu misali.yaklasık 20 dk durdum bir tane Kayseri plaka durdurmadılar gelen yabancı plakaları durdurdular.

tarihinde Alparslan Özaslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Ne yani, cemiyetin yapıp mühürledigi plakadan 427 lira ceza mı yiyoruz...
Cemiyeti şikayet etsem kaç lira ceza verirler cemiyete?
Plaka sahte olsa anlarım da cemiyet plakasına nasıl ceza yazıyorlar anlamıyorum.

341a9b1dbe1c4ccddf1b387179128540.jpg
Buna da yazarlar o zaman, mühürlü.

Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan
19 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Ne yani, cemiyetin yapıp mühürledigi plakadan 427 lira ceza mı yiyoruz...
Cemiyeti şikayet etsem kaç lira ceza verirler cemiyete?
Plaka sahte olsa anlarım da cemiyet plakasına nasıl ceza yazıyorlar anlamıyorum.

341a9b1dbe1c4ccddf1b387179128540.jpg
Buna da yazarlar o zaman, mühürlü.

valla arkadaşım ben herşeyi denedim. polis direk git mahkemeyemi verirsin basanlara mı ödetirsin beni ilgilendirmez deyip tutanağı yazıp bırakıyor.benimkide aynıydı.bende dikkat çekiyor  Yozgat 66 olduğu için altılar direk göze batıyor.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Bu mühür işine de el atılmalı bence plakaya taklit edilemeyecek ( dışarıda )hologram etiket basılmalı ben plakayı bastırırken 3 çeşit harf fontu vardı
1.ücretsiz 2. Ve 3. Farklı ücretti ben orta boy olanını almıştım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Benim her aracımda ilk işim plakalığı söküp plakanın çerçeveleri silip silikon ile takmak olur.

Şimdi kullandığım araçta plakada vida deliği olduğu için silikon kullanmadım.

Geçen aylarda Erzurum'a gittim girişte bir kaç kişiye yazıyorlardı durdurdular biri eğildi plakaya yakından baktı devam et dedi. Duran araçlara baktım hepsi app.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

O plakayı ancak misina ile sokebilirsiniz.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Sarı
(düzenlendi)
On 26 Ocak 2017 at 09:45, Ali Gök yazdı:

cezaya öğretmen indirimi ne demek ya devlet memuru sahte plaka takınca 95 lira esnaf takınca 476 liramı. ?

Hayır arkadaşım öyle bir indirim yok. Benimkisi laf sadece. Ama anlattım silikonu sökemedim aldığım yere götürücem diye. İyi niyetli davrandı en ufağından ceza yazıcam sökün dedi. App plakadan değil eskiden yazdıkları gibi araçta bulunması gereken araç gerecin bulundurulmamasından. Biz de normal vatandaşız yani. Ona bakarsanız şu an istanbuldayım ve 3 araçtan en az 1inde app plaka var. Onlar da vatandaş hepsine çevirip ceza yazılması gerekmez mi?

Sonuç olarak söktürdüm plakaları orjinallerini taktırdım. Adamlar app plaka basmicaz artık diyorlar kapatıyolarmış dükkanı. Mühürlü plaka da yapamıyoruz artık onaylayan cemiyet kalmadı onlara da ceza yazılıyormuş. Yani standart dışı her plakaya. 

tarihinde Hakan Sarı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek
Arkadaşlar standart dışı plaka kesinlikle kullanmayın. Ciddi bir uygulama var bu konuda ... APP olan plakalarınızı da orjinali ile değiştirin mutlaka.  

Şahin, iller arasında dahi standart farkları söz konusu. orijinal mühürlü plakası olduğu halde başka şehirde app muamelesi gören insanlar var. bunların mağduriyeti ne olacak.
ben de app te karşıyım yanlış anlaşılmasın mesajım.
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

app plaka ve ya güncel standarta uymayan plakalı araçlar muayeneden geçebiliyordu mu?

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Abi bu konuda oldukça hassas davranılıyor.  Muayene konusunu bilmiyorum. Ama plaka üzerindeki en küçük oynamaya bile 427 lira ceza kesiyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Sarı
3 saat önce, Sadık Taşyürek yazdı:

app plaka ve ya güncel standarta uymayan plakalı araçlar muayeneden geçebiliyordu mu?

Sadık bey muayenede sorun yok. Aralıkta hafif kusurlu olarak geçtim muayeneden. Bazı yerlerde hiç kusur yazılmıyormuş diye duydum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

Şahin abi şimdi şöyle bir şey var, Bursa ilinin plaka fontu Beşiktaş app ye çok benziyor birebir bile diyebiliriz. Mühürlü appden pek bi farkı yok. Nasıl bi standart uygulanacak bunlara. Mesela elazığ ili de bildiğin Fransız baskı karakter kullanıyor. Bunlar hep sıkıntı yani. Ben hala beşiktaş kullanıyorum Bursada misal [emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

app dışındakilerde resmi olmasına rağmen sorun bu iller arası standart farklılığından doğuyor.
kanun koyucu ve uygulayıcı bunu özellikle dikkate almalı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...