İçeriğe Yönlendir

App Plaka Ve Plakaya Müdahelede Ceza Var Mı?

Furkan Egemen Akın

Recommended Posts

Tuncay Danacıoğlu

Arkadaşlar,

Başımdan geçen bir olayla ilgili bilgilenmenizi istedim, aracıma taktığım APP plakalarla ilgili genel trafik kontrolü sırasında Polis memurları Plakaların Yönetmeliğe uygun olmadığını ve bununla ilgili trafik cezası uygulayacaklarını beyan ettiler, cezada posta ile geldi 412.-TL İstanbul da bu konuda çok ciddi kontroller var , zor durumda kalmamanız için bu bilgiyi paylaşmak istedim.

APP Plaka MOBESE ve Elektronik plaka okuma sistemlerinde okunmaya biliyormuş, kesinlikle taviz vermiyorlar.

Bilgilerinize.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat

Son düzenleme ile plaka ile yapılan her işlem yasaktır, ve cezai bedeli vardır tartışmasız en ufak degisiklik bile yasaktır. Geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Tuncay Danacıoğlu

Teşekkür ederim, "Bir musibet,bin nasihattan iyidir" derler ödeyerek öğrendim.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

size geçmiş olsun diyorum ancak tam yerinde bir uygulama sonuna kadar haklılar mahalle arasındaki tuningciler bile plaka basıyor bu kadar kolay olmamalı... şimdi sıra bu app plaka üreticilerine gelmeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Danacıoğlu

Kesinlikle haklısınız, bu iş resmi olarak yetkilendirilmiş ticarethaneler veya eskisi gibi Trafik şubeleri tarafından yapılmalıdır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tatlı

Plakayı basıp ticaretini yapanlara da artık yaptırım uygulanmalı. Ben de Temmuz 2016 da hastane dönüşü 62 lira ceza yemiştim. O olaydan sonra söküp atmıştım plakaları.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Polis arkadaşlarımız birde farlara yapılan uygunsuz modifiyeli araçlarada el atsalar benden çok dua alacaklar. Keşke bu işle ilgilide caydırıcı bir yasa çıkartılsa.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Geçmiş olsun zaten yasak bir uygulama polisler doğru olanı yapmışlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir saat önce, Tuncay Danacıoğlu yazdı:

Geçmiş olsun. Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Plaka arabanın rengi kadar belirleyici bir özelliği. Her plakadan bir tane var ve bir araca ait. Bunun bir standartı elbette olacak, mobese kameraları oluyacak radar kameraları okuyacak. Yazının karakterini değiştirince ne oluyor ben anlamıyorum gerçekten. App plaka üreticilerine de yaptırım uygulansın doğru ancak adamlar bir başka şeyin üretimi yanında yan iş olarak app plaka basıyorlar. İş tanımında app plaka üreticisi yazmıyordur herhalde veya fatura isteyin bir adet app plaka diye yazmazlar. Ayrıca üretimi serbest diye kullanımı araç üzerinde yasak olabilir dekor amaçlı kullanacaklara satıyorum der çıkar işin içinden..

Yorum bağlantısı

Konu içinde yapılan yorumların maksadı aşıp kuralları sorgular hale gelmemesi gerekir. Trafikte konulan her kural sadece aracı kullananı değili trafikte olan herkesi korumaya yöneliktir. Birşeyin satılması için yani arzı için talep gereklidir. Kurallara uymaya meyilli olan bir toplumda talep olmazsa arz da olmazdı. Bu nedenle tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan mı çıkar hikayesine döndürmemek gerekir.

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Plakam üzerine pleksi harf ve sayı uygulaması yaptırmıştım,sonra yasak olduğu ceza yazıldığını öğrendim,plakayı aldım trafik tescile gittim memur arkadaşa durumu anlattım,memur arkadaş plakaya yapılan her türlü müdahalenin resmi evrakta sahteciliğe girdiğini söyledi,aynı şey app ler içinde geçerli dedi.Sağolsunlar ilgilendiler,plakaya zayi yazıldı yeni plakalarımı 45 TL verip şoförler odasından aldım.Biz öğrencilere kanunlara uyun ,kurallara uyun diyoruz ama biz uymuyoruz ,bu plaka olabilir veya başka bir şey olabilir,kendimden utandım böyle düşününce.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Dekor için yaptığı plakaya neden mühür vurduğunu nasıl açıklayacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Daha önce bahsi geçmişti merak edenler için yasal içerik buyrun...

Nitelik ve Ölçüleri
a) Nitelikleri
Tescil plakaları, 0.97 mm. kalınlığında DIN 1745 standardına uygun AL 99,5 F11 1/2 sertlikte, gerilme kuvveti l00-150 N/mm², 0.2% akıcılık sınırı, en az 90 N/mm², uzama direnci en az % 6 (a l0) standardında dikdörtgen biçiminde alüminyumdan yapılır.
Harf ve rakamlar ile plaka kenarları preste en az 1, en çok 3 milimetre kabartılır ve köşeleri 1 santimetre yarıçapla yuvarlatılır. Plaka kenarları (bordürü) genişliği 5 milimetre olur.
Geçici plakalardan gümrük plakaları ile 6 güne kadar verilen plakalar, plastik veya karton kağıttan yapılabilir. Bunların üzerinde ayrıca sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru 2 santimetre genişlikte beyaz renkli bir bant bulunur.
b) Ölçüleri
1) Motorlu bisiklet, motosiklet, yük motosikleti ve lastik tekerlekli traktörlerde 15×24 santimetre,
2) Otomobil, kamyonet, minibüs, kamyon çekici ve otobüslerde, ön plaka 11×52, arka plaka 21×32 santimetre, ithal araçlarda plaka yerlerinin bu ölçülere uymaması halinde ölçüler 15×30 santimetre, en ve boyunda olur.
3)Harf ve rakam gruplarının plaka üzerindeki yerleri ile genişlik, yükseklik, çizgi kalınlığı ve aralıklarına ait ölçüler; (Ek:12, 12/A, 12/A-1, 12/B, 12/B-1, 12/C, 12/C-1, 12/D, 12/D-1, 12/E, 12/E-1, 12/F, 12/F-1, 12/G, 12/G-1, 12/H, 12/H-1, 12/J, 12/J-1, 12/K, 12/K-1, 12/L, 12/L-1, 12/M, 12/M-1, 12/N, 12/N-1, 12/N-2, 12/P, 12/P-1, 12/P-2, 12/R, 12/R-1,12/R-2, 12/S, 12/S-1, 12/S-2, 12/T, 12/U, 12/V, 12/Z)’deki şekillerde gösterilmiştir.
4) (Değişik: RG-31/12/2004-25687-3. Mükerrer)
İthaline izin verilen veya ülkemizde imal edilen malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi %90 ve üzerinde olan malul ve engelliler adına Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara, örneği EK:12/Z’de gösterilen, üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verilir.
Bu tür araçların trafik kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında;
a) Bizzat kullanım amacıyla malul, sakat ve engelli tarafından ithal edilmiş özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine, “araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır” şeklinde şerh konulur.
Malul, sakat ve engelli tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine, araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır” şeklinde şerh konulur. Malul, sakat ve engelli tarafından bizzat kullanmak amacıyla ülkemizden satın alınarak ilk iktisap edilen özel tertibatlı araçların tescil belgelerine, “Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır” şeklinde, 2. el araç olarak satın alınmış ise, “Araç sahibinden başkasının kullanması yasaktır.” şeklinde şerh konulur.
b) Özel tertibatı olmayıp, sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen yada ülkemizden satın alınan araçların tescil belgelerine, “araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde adken devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır” şeklinde şerh konulur. Ayrıca, ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.
Malul ve sakatlar tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir malul veya sakata devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır. Araç ülkemizden satın alınmış ise ilgili vergi dairesinin izninin alınması gereklidir.
Malul ve sakatlara ait özel tertibatlı araçların her ne sebeple olursa olsun, yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer’i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere ilgili gümrük ve maliye birimlerine intikal ettirilir.
c) (Değişik: RG-02/11/2000-24218) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce, tescil işlemleri yapılmış ve kendilerine tescil plakası verilmiş olan araç sahiplerinin istekleri halinde veya tescil plakalarının zayi, yıpranma veya aracın bir başka tescil kuruluşuna nakli durumunda (Ek:12/U ve 12/V)’de nitelik ve ölçüleri gösteren tescil plakaları verilir.
Karayolları Kanunu ve son KHK ile yapılan düzenleme

Ayrıca siz yasal olarak bunu bilmek ve plaka basım yeri olan cemiyetten bu plakayı istemeli ve farklı tip verirse tutanak tutturup(kolluk kuvvetine) yasal olarak şikayetçi olmalısınız. Yasal ve vatandaşlık görevi olarak olması gereken bu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Yapıp yapmadığını kesin olarak bilmediğim için sormadım,yapanlara sorsanız daha net cevap alırsınız.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
10 saat önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

3)Harf ve rakam gruplarının plaka üzerindeki yerleri ile genişlik, yükseklik, çizgi kalınlığı ve aralıklarına ait ölçüler; (Ek:12, 12/A, 12/A-1, 12/B, 12/B-1, 12/C, 12/C-1, 12/D, 12/D-1, 12/E, 12/E-1, 12/F, 12/F-1, 12/G, 12/G-1, 12/H, 12/H-1, 12/J, 12/J-1, 12/K, 12/K-1, 12/L, 12/L-1, 12/M, 12/M-1, 12/N, 12/N-1, 12/N-2, 12/P, 12/P-1, 12/P-2, 12/R, 12/R-1,12/R-2, 12/S, 12/S-1, 12/S-2, 12/T, 12/U, 12/V, 12/Z)’deki şekillerde gösterilmiştir.

Şunun görseli var mı? Hiç bir yerde bulamadım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
Şunun görseli var mı? Hiç bir yerde bulamadım.

Bununla ilgili ek bir yönetmelik daha var bi ara vardı ama bulamıyorum bende arıyorum arıyorum yok olsa ekleyeceğim konuya.
Maalesef şu an yok ama aramaya devam bulursam ekleyeceğim inşallah
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Vakti zamanında emekli olduğum şirkette aldığım eğitimlerden birinde ders başlangıcında aynı kişiler hep geç kalıyordu. Eğitmende sonunda sıkıldı ve hepimize hitaben ders saatinin parasını şirketiniz veriyor ve geç geldiğiniz zamanın parasınıda heba oluyor,hepiniz yaşını başını almış insanlarsınız sizleri zorla sınıfa sokamam ama lütfen kurala uyalım ve ara bitmeden 1 dakika önce yerlerimizi alalım demişti. Uyanık geçinen içimizden biride şöyle dedi :Hocam kural niçin konulur bilirmisiniz dedi : ve ekledi kurallar uygulamamak için konulur. Hocada aynen şöyle cevap verdi : Dünyanın çeşitli ülkelerinde yüzlerce insana eğitim semineri verdim bu kadar anlamsın ve sorumsuz cevabıda sadece ve sadece bizim milletimizin insanlarından duymuşumdur. Kurallar insanların rahatlığı ve onlar için gerekli düzeni sağlamak için konulur ama anlayan uygular anlamayanda cezayı yer.  Bizim toplumuzda yasalara yada kamu düzenine uymamak bir çeşit marifet sanılıyor yada insanlar kendi komplekslerinimi tatmin mi etmek için yapıyorlar bilemiyorum ama bence bir çok alanda iş çığırında çıktı ve bir şekilde düzelmemiz gerekiyor hepimizin iyiliği için.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
On 26.01.2017 at 21:35, Ahmet İhsan Akşen yazdı:
Ne yani, cemiyetin yapıp mühürledigi plakadan 427 lira ceza mı yiyoruz...
Cemiyeti şikayet etsem kaç lira ceza verirler cemiyete?
Plaka sahte olsa anlarım da cemiyet plakasına nasıl ceza yazıyorlar anlamıyorum.

Buna da yazarlar o zaman, mühürlü.

10 gün önce İstanbul-İzmir, dünden İzmir - İstanbul yaptım, 3 tane trafik kontrolüne girdim, durdurmadan geç dediler, inşallah bundan sonra da sıkıntı olmaz.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Kerim Yurdgulu

ZZ620o.jpg

Selamlar. Bugün resimdeki plakamdan dolayı ceza kesildi. Aracı alalı kısa bir zaman oldu ilk sahibinin taktığı plakalar cemiyet mühürlü ve hologramlı olarak basıldığı için orijinal olduğunu düşünüyordum ve bu yüzden app plaka ile ilgili sıkı denetim olduğunu bilmeme rağmen plakalarımı değiştirmemiştim. Yapılan işlem yasal mıdır yani yasal yollardan basılan plakaya yine yasalara aykırı diye ceza kesilebilir mi bunu merak ediyorum ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu plaka orjinal değil. Ceza yemeniz normal.
Cemiyetin 7'si böyle değil.

Yorum bağlantısı
Kerim Yurdgulu
21 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu plaka orjinal değil. Ceza yemeniz normal.
Cemiyetin 7'si böyle değil.

Mehmet Bey, plaka işlerine çok hakim değilim ancak önceki sahibinin ifadesi cemiyet fiyat farkını ödemen halinde birkaç tip basım yapıyormuş. Belirli bir ücret karşılığında benim plakamda olduğu gibi app plaka basılıp mühürleniyormuş. App plakalarda var mı bilmiyorum ama plakamda hologram halinde TR ve Ayyıldız logoları var. Sizin bahsettiğiniz cemiyetin 7'si ücretsiz olarak basılan tip olabilir mi acaba ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sanmıyorum kerim bey.
Böyle bir 7 yok cemiyette.
Plaka zemini orjinal. Ancak yazı tipiniz standart değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
ZZ620o.jpg

Selamlar. Bugün resimdeki plakamdan dolayı ceza kesildi. Aracı alalı kısa bir zaman oldu ilk sahibinin taktığı plakalar cemiyet mühürlü ve hologramlı olarak basıldığı için orijinal olduğunu düşünüyordum ve bu yüzden app plaka ile ilgili sıkı denetim olduğunu bilmeme rağmen plakalarımı değiştirmemiştim. Yapılan işlem yasal mıdır yani yasal yollardan basılan plakaya yine yasalara aykırı diye ceza kesilebilir mi bunu merak ediyorum ?

Geçmiş olsun, benimde Antalya plaka ve 7 aynı, nasıl cemiyet bunlar anlamadım
1ed60fccaebb9a3e114c82e2360ddff5.jpg
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...