İçeriğe Yönlendir

Evde Pastırma Yapımı

Semih Usluer

Recommended Posts

Semih Usluer

Geçen sene verdiğim sözü tutuyor ve bu seneki pastırmaları forumla beraber yapıyoruz..

Yapmak isteyen arkadaşlarla beraber yapmak için eş zamanlı yapıp anlatacağım.

Bismillah deyip başlıyoruz.

Önce kasabımızdan dana sırt eti alıyoruz. Antirikot, konrafile, bonfile hiç farketmez hepsi yumuşak yerler.

48b0bfc6f303edf3b339fe7628a49211.jpg

4cfa06cad804c7494a99b17cfa7b16c9.jpg

Sinirlerini temizlettirip etlerimizi alıyoruz. Kasap ip te takmış normalde ben en son takıyordum zararı yok.

Delikli süzgeç gibi geniş bir kap temin ediyoruz.. Altına önce biraz kalın tuz koyuyoruz.

397221348a36a16d4ac8b176111c34f6.jpg

Sonra sırayla etlerimizi koyup tekrar üzerini kalın tuzla örtüyoruz ( kesinlikle ince tuz kullanmıyoruz en kalın tuzdan kullanıyoruz)

0912f0b420e2cbb792bd16d0397ccf3a.jpg

d9d1ba2f5c87670c82a2507b05b51f73.jpg

Heryerini tuzla kaplıyoruz..

dea11b53b305fbe00e8b8f41a8aa6f0e.jpg

Altlarda falan boşluk kalmamasına dikkat ediyoruz..

2d6e56f5cdc05e4105b76e748ff703f2.jpg

Bu işlem bittikten sonra son fotoğraftada görüldüğü gibi daha geniş bir kap koyuyoruz altına. Akan kan burada birikecek.

Bu şekilde buzdolabının normal bölmesine koyuyoruz ve 10-15 gün sürecek ilk süreci başlatıyoruz..

Alttaki kaba hergün kanlı su akacak onu döküyoruz ve 2-3 günde bir etlerin yerini değiştireceğiz.. Şimdilik bukadar işlem yaptıkça foto atacağım.. Kolay gelsin..[emoji6]

Ha bu arada ben 4 kilo ete kullandığım kap için 3.5 kilo tuz kullandım..

• Beğen 23
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Elinize sağlık, canım çekti şimdi[emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Elinize sağlık. "Etlerin yerini değiştireceğiz" demekten kasıt, ters düz etmek yada tuzunu yenilemek midir acaba?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

pastırma yapılacak,kavurma değil

tamam da tuz koyduğu kaba parçalamadan mı koyuyor eğip büküp onu anlamadım işte..

Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

tamam da tuz koyduğu kaba parçalamadan mı koyuyor eğip büküp onu anlamadım işte..

Abi kendileri parcalamak istemisler galiba yada hic parcalamadilar:)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

parçalamadan koyulmuş,kap küçük olduğu için büzüşmüş et

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sırayla etlerimizi koyuyoruz demiş , sonra etlerin yerini değiştiriyoruz demiş falan parçaladı sandım.. Parçalanacaksa kasap niye ip takmış olsun o da saçma olurdu.. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Ya güzel olmazsa gitti 4 kilo et 

birçok kez denendi çalışıyor:)

Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Elinize sağlık. "Etlerin yerini değiştireceğiz" demekten kasıt, ters düz etmek yada tuzunu yenilemek midir acaba?

ters düz ediyoruz her yeri tuzla temas etsin diye . tuz değişmeyecek aynen kalacak ..

Güzel bir paylaşım olmuş,Kayserilimisiniz ?

Tokatlıyım :)

Eti kasap neden parçalamadan vermiş ? ben onu anlamadım..

eti bütün kullanıyoruz zaten

Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

Elinize sağlık, canım çekti şimdi[emoji4]

Gönderem mi  ;)

Ya güzel olmazsa gitti 4 kilo et :unsure2:

Gayserilinin pastırası çalınmış.Ağlıyormuş.Pastırmayada ağlamamda çalan ya doğramasını bilmiyorsa diye.Yani ete bişi olmaz ama yapan ya doğramasını bilmiyorsa :p

Güzel bir paylaşım olmuş,Kayserilimisiniz ?

Sende Gayserilisin herhalde ağam  :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...