İçeriğe Yönlendir

Evde Pastırma Yapımı

Semih Usluer

Recommended Posts

semih bey harikasınız, ellerinize sağlık. bir gayserili olarak sadece kendi yaptığımız sucuğu yedim, onlar da hep kurum kurum kuruyor niyeyse.

Koruyor mu? [emoji15] Keşke Keşke.[emoji7]
Yorum bağlantısı
Semih Usluer

semih bey harikasınız, ellerinize sağlık. bir gayserili olarak sadece kendi yaptığımız sucuğu yedim, onlar da hep kurum kurum kuruyor niyeyse.

Çok teşekkür ederim.. Burda asıl amaç ne yediğimizi bilelim çocuklarımızın boğazından düzgün ürünler geçsin.. İkinci amaç ise maliyeti yarıya indirmek :) neredeyse sadece et fiyatına pastırma yiyoruz daha ne olsun :)

Sucuk işinede gireriz belki yakında [emoji6]

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

3 sorum olacak.

1.Süzgeç kullanma nedeni hava alsın diye mi?
2.Tuzlandığı için mi 15 gün durunca bozulmayacak?

3.Etin kanı tuza bulaşırsa herhangi birşey yapmak gerekecek mi yoksa kanlı tuzla mı devam edilecek?

Yorum bağlantısı
Semih Usluer

3 sorum olacak.

1.Süzgeç kullanma nedeni hava alsın diye mi?

2.Tuzlandığı için mi 15 gün durunca bozulmayacak?

3.Etin kanı tuza bulaşırsa herhangi birşey yapmak gerekecek mi yoksa kanlı tuzla mı devam edilecek?

1 süzgeç, suyunun dışarı akması lazım akmazsa olmaz

2 tuzla pişirme denir halk arasında tuzla fermante diyebiliriz..evet ondan bozulmayor..

3 evet değişmeyeceğiz..

Aslında olay şudur tuzla etin suyunu özünü çıkarıyoruz çıkmazsa et bozulur!

Yaparsanız sizde göreceksiniz nekadar çok su çıktığını[emoji6]

Bazıları bunu hızlandırmak için tuzlanmış etin üzerine ağırlık koyar ve eğim verip suyun akmasını bekler d9098c8c50ce34e18633a08ce12b95ef.jpg alıntıdır

Bu yöntemde et daha sert olur süreç daha hızlı olur ben kullanmıyorum..

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

benim de bir mesajım olsun hak payı falan dağıtılırsa ben de nasipleneyim :=)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Elinize sağlık . Bence daha fazla bekletmeyip : Şimdi önceden hazırladığım pastırma diye resmi göstermelisiniz. :)))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Pişince uyandırırsınız.

(Bir üniversite repliğidir. Tencerede kuru fasulye faciasından hemen önce)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Koruyor mu? [emoji15] Keşke Keşke.[emoji7]

kuruyor abi

Çok teşekkür ederim.. Burda asıl amaç ne yediğimizi bilelim çocuklarımızın boğazından düzgün ürünler geçsin.. İkinci amaç ise maliyeti yarıya indirmek :) neredeyse sadece et fiyatına pastırma yiyoruz daha ne olsun : :)

Sucuk işinede gireriz belki yakında [emoji6]

kesinlikle aynı duygular içindeyim.

Hazır bitmişi var :) bunlar geçenseneki mamül :)

peki burada çemen hariç kaç kğ etten kaç kğ pastırma oluyor. kuruma, su buharlaşma olayı yüzde kaç oluyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Pastırmada Kastamonu merkezde tabakoğlu nu tek geçerim .

Kayserililer kızmasın ama gerçekten taş çıkartır. Kastamonu'ya gelen olursa pastırmalı ekmek denemeden gitmesin. Tavsiye olunur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Usluer

kuruyor abi

kesinlikle aynı duygular içindeyim.

peki burada çemen hariç kaç kğ etten kaç kğ pastırma oluyor. kuruma, su buharlaşma olayı yüzde kaç oluyor.

Hiç ölçmedim desem. [emoji14]
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Hiç ölçmedim desem. [emoji14]

O zaman bu yaptığını ölç. elbette bu şekilde yaparsak daha hijyenik sağlıklı ve daha uygun fiyatlı olur ama bakalım beklediğimize, çektiğimiz eziyete ne kadar değiyor.  ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

O zaman bu yaptığını ölç. elbette bu şekilde yaparsak daha hijyenik sağlıklı ve daha uygun fiyatlı olur ama bakalım beklediğimize, çektiğimiz eziyete ne kadar değiyor.  ;)

Nallı kuzu? :unsure2:

Yorum bağlantısı
Semih Usluer

850cc3f3c17ea9130b2508c7a07e51c7.jpg

e9f966535dac425e5e0fc3a9fe2b1afe.jpg

İlk gün tabanda biriken suyu boşaltıyoruz tekrar dolaba. Üste herhangibir müdahale etmiyoruz..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Evet bugün 5. Gün. Günlük su dökmemizin yanında bugün etlerimin hem ters düz edip hemde alttakini üste şeklinde yerlerini değiştirip tekrar kabımıza koyup dolaba koyuyoruz.. Bu arada çıkan et suyu baya azalmaya başladı süreç hızlı işliyor ( bu seçtiğimiz ete göre değişebiliyor) tahminden daha önce birsonraki adıma geçebiliriz...fb784ad5db95161a75f4df494d661274.jpg

bd2b6ae2aafcebc6233a2493d8e764d1.jpg

88ac7f6618f73fc54bff7d1d8766b573.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

bebeeb11ec4aec0cc9d25416d4d09d98.jpg

Hazır bitmişi var :) bunlar geçenseneki mamül :)

Sizin ev neredeydi. Balkon alçak mı.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

Bak seninle bir iş yapalım, ben eskici pazarından 8 mm kocaman bir kamera alayım. Üstüne bir led takarız sonra yollarda yolüstü restoranlara dalarız, ye iç ne getirirlerse. Sorarlarsa FCTR tv yemek programı deriz. En son numaradan hesabı isteriz, yok abi ne hesabı ikramımız olsun diyeceklerdir. Hımm enfes, içinde fesleğen mi var, peyniri fermante olurken soğukta mı bekledi, sütlaçın sütünde kekik var sanki, hayvanlar özel besi mi falan diye iki üç yalandan soru sorarız.. :D

Nasıl bi dünyan var senin reis [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...