İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 - Hafif Siyah Duman Hakkında. .

Recep Yıldız

Recommended Posts

• 1 ay sonra...
Hüseyin Aktaş

Turbo intercooler borusuna baktırın yırtık olabilir.

Yorum bağlantısı
Ersin Alan

Dün samsun ankara arası uzun bir yolculuk yaptım araçta özellikle 2.5 devir civarında yokuş çıkarken siyah duman var aynadan görünüyor ancak devamlı değil vede ince bir duman bir süre sonra kesiyor dumanı her yokuşta yapmıyor ama

bir süredir araçta güç kaybına mevcut ben turbo veya enjektör süpheliyim 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

Duman konusunda kendi edindiiğim iki farklı aracımdan notları yazayım belki biri ararsa işine yarar

1.4 hdi 207 , ve 2.2 dci lagunamdan edindiğim tecrübe... 

dizel motor eğer sağlıklı çalışıyorsa ani yüklenmeler hariç...  ani kalkışlar şiddetli vites geçişi gaza ani yüklenme gibi... 

bunların dışında normal hızlanmalarda felan yada 2000 devirde duman atıyorsa o araçta net sorun vardır.... ama enjektorunde ama bujısınde ama sorun buyuktur veya kucuktur... yinede .. kara duman=sorun.. 

bunu hem uzun sure dızel kullanmıs olmamın verdıgı tecrubeyle hemde cok farklı ustalara sorup edıngım cevaplarla ve araştırmalarımla elde ettim 3000 devirle dahi gezsen sabit kara duman atmaması gerekıyor sorun yoksa...  

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ersin Alan

Bende yüksek devirde duman atmıyor yalnızca zorlanınca 2 devir civarında atıyor misal yokuşu 4.vitesle düşük devirde gitmeye çalışınca sürekli siyah duman atıyor ama 3.vitese düşüp devir 3 bin civarında olunca duman yok şüphelendiğim husus turbo hortumları daha fırsat bulup gidemedik sanayiye hoş samsunda doğru dürüst ustada bulamadım ya oda ayrı konu 

Yorum bağlantısı
Ozan Coşkunserçe

Araç uzun süre düşük devirde kullanıldıysa kurum birikimi yapmıştır. İyi bir ustaya emme manifoldunu , egzos manifoldunu ve egr söktürüp kurum temizliği yaptırın. Bunun dışında uzun yapıp bir süre düşük vites yüksek devirle kullanın.  Uzun süredir işe gidip geliyordum, performans düşüşü olmuştu. Geçen hafta uzun yol yaptım araç kendine geldi.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ersin Alan

Geçenlerde turbo hortumları vs hep baktırdım temizlettim suan güç artısı var ve siyah duman kesildi ne kadar yüklensemde maşallah duman olayı yok 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Çekiç

vites küçültüp devir yükselttiğimde yüklendiğimde genelde siyah duman atıyor. sizdede böyle bir sorun var mıydı? mesela rampa çıkarken devir düştüğünde vites küçültüğümde gözel görülür bir duman atıyor. anormal bir durum sanırım?? sizin sorunda buna benzer miydi? turbo hortumlarını temizletirken egr ve egzost manifoltunuda temizlettiniz mi? ve kaç liraya temizlediler? bilgimiz olsun ona göre parçalanmayalım çakal ustalara!!

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
10 saat önce, Serdar Çekiç yazdı:

vites küçültüp devir yükselttiğimde yüklendiğimde genelde siyah duman atıyor. sizdede böyle bir sorun var mıydı? mesela rampa çıkarken devir düştüğünde vites küçültüğümde gözel görülür bir duman atıyor. anormal bir durum sanırım?? sizin sorunda buna benzer miydi? turbo hortumlarını temizletirken egr ve egzost manifoltunuda temizlettiniz mi? ve kaç liraya temizlediler? bilgimiz olsun ona göre parçalanmayalım çakal ustalara!!

Mazot yakıyor araba o kadar duman normal. Yakıttan bile fark eder.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Alan
On 04.04.2017 at 07:59, Serdar Çekiç yazdı:

Sizin dediğiniz duman normal hocam araç şaha kalkınca ani siyah duman atma oluyor ama bendeki devam eden bir siyah dumandı temizlik yaptırdım  şuan iyi inteecooler hortumları turbo vs temizlendi aracınız şahlanması iyiyse o duman da sorun yoktur diye düşünüyorum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Çekiç
On 06.04.2017 at 10:07, Ersin Alan yazdı:

Sizin dediğiniz duman normal hocam araç şaha kalkınca ani siyah duman atma oluyor ama bendeki devam eden bir siyah dumandı temizlik yaptırdım  şuan iyi inteecooler hortumları turbo vs temizlendi aracınız şahlanması iyiyse o duman da sorun yoktur diye düşünüyorum 

normal diyorsunuz ama egzost muayenesi için tüvtürkten geçmez diye bosch car servise gittim. ordan bile zor geçti. elemanlar yardımcı oldularda öyle geçtim muayeneden. anormal bir durum var bence. boştayken gaza çok yüklenincede durduğu yerde kara duman atıyor. umarım büyük masraf açmaz. yakın zamanda götüreceğim bir ustaya

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ozan Coşkunserçe

Bu arada siyah duman atmada mazotun kalitesinin çok etkili olduğunu gözlemledim. 2 hafta önce acelemiz olduğu için evimizin hemen yanında bulunan istasyondan (Shell) mazot almak zorunda kaldım. Araç inanılmaz siyah duman atmaya başladı. Rölantide gaza bastığımda arkadan çıkan dumanı çok rahat görebiliyordum. Hatta son gittiğimde ustamdan kontrolünü istedim. Neren mazot aldığımı sordu.Söyleyince, abi oradan alma dedi.

Hakikaten tekrar her zaman mazot aldığım istasyondan depoyu fullleyince (Petrol Ofisi), şuan sıfır siyah duman var. Mazot kalitesi siyah duman atımında doğrudan etkili.

Bu arada mazot kalitesinde şu istasyon markası iyidir diye bir genelleme yapmamak gerekli. Marka değil istasyonun kendisi doğrudan etkili. Bahsettiğim PO istasyonunu İl Özel İdaresi işletiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...