İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 - Hafif Siyah Duman Hakkında. .

Recep Yıldız

Recommended Posts

Recep Yıldız

Arkadaslar Merhaba.. ben aranıza yeni katıldım.. çok beğenerek ve özelliklerine aşık olarak 2006 Mondeo 2.0 tdci ghia manuel araç aldım ve performansından gayet memnun kaldım. Daha önce dizel seat ibizam vardı ve dizel tecrübem bununla başladı. Bu aracımda hiç bir şekilde siyah duman yoktu. Şimdi mondeomda gaza yüklenince bir miktar (çok yoğun degil) siyah duman atıyor.. rolantide duman yok.. sadece gaza yüklenince... carbon clean motor blok temizliği yaptırdım geçmedi. Benden önceki sahibi aracı hep şehir içi kullanmış. Daha evvel şehirler arası kullanılmış.. araç son 2 yılda en uzak 10 km yolculuk yapmış ve sadece 15000 km yok yapmış.. suan 195000 de.. Tecrübeli arkadaşlar bu konuda yardımcı olursa sevinirim; korkmali miyim??

Yorum bağlantısı
Recep Yıldız

seyir halinde arkadan birinin takip etmesi gerekli sanırım bunun için. . O imkanda maalesef bende yok.. :( ama 2 hafta içinde bi uzun yola cikicam inşallah.. araç 2 yıldır hep şehir içi trafikte max.10 km uzağa gitmiş ondan olduğunu söyleyenler var ama duratorq motorun bitik olduğunun göstergesidir diyende. .. biraz gerilim doğrusu :(

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

en büyük ve rsatlanan ihtimal enjektörlerin hatalı işemesi. kurumdan kaynaklanma ihtimali yüksek. . gece giderken aynadan bakılarak arka farlardan duman gözlenir rahatça. gündüz bile mümkün bazen :fiuw:

Yorum bağlantısı

en büyük ve rsatlanan ihtimal enjektörlerin hatalı işemesi. kurumdan kaynaklanma ihtimali yüksek. . gece giderken aynadan bakılarak arka farlardan duman gözlenir rahatça. gündüz bile mümkün bazen :fiuw:

ustam yani birşey netleştirmek istiyorum dizel araçta seyir halinde yada normal devirde 3000 de felanmax dizel motorun saglıklıysa duman atmaması lazım yanı dgormudur  2500 de dızel duman atıyorsa sıkıntılımıdır yani 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her devirde sürekli duman atmaması normal olan.

tabii ileri km lerde gece arka farlarda anca seçilen duman olunca da 5000tl masraf yapmadan önce sakin davranmalı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Sahin

Ani vites geçişinde hızlanma sırasında benim de siyah duman atıyor, sürekli siyah duman atmıyor. Ustaya sormuştum normal demişti. Bence kafana takma. Araç biraz yorgun olduğu için normal bir durum.

Yorum bağlantısı
Recep Yıldız

Usta öyle aynada belli olmuyor giderken yahu öyle sinek ilacı gibi değil az biraz yüklenince görünecek kadar

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Eski nesil dizellerde eğer partikül filtresi yoksa dip gaz yapıldığı esnada siyah duman atar.Sabit hızla giderken dumanlama yapmıyorsa normaldir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Çekiç

konuyu takipteyim. aynı dert bendede var. 2005 focus2 dizel aracım. bende biraz yüklenince duman dikiz aynamdan rahatça görünüyor. gece araç sürmekten keyif almıyorum artık. arkamdakinin farında kara dumanı görünce keyfim kaçıyor. napçaz bu kara duman işini.bende bazen anlık çekiş düşmeside oluyor ama 1 sn kadar. sonra düzeliyor. bu belirtiler selenoid valfi olabilir dedi ustalar. selenoid valfi değilse direk turbo dediler. ne dersiniz. özellikle kara duman olayına yardım bekliyorum. Çağlar abi ne dersin. yorumunu bekliyorum

Yorum bağlantısı
Aziz Akın

Focus 3.5 kullanıyorum.

Gece gaza yüklenince gazı bırakana kadar duman kesilmiyor.

Kalkarkende aynı şekilde duman atıyor.

Performansta sorun yok.

Sabit giderken duman yok.

Yakıt normal

Yorum bağlantısı
Recep Yıldız

Bu konu kanayan bir yara belli

Suan aracıma carbon clean yaptırdıgim yerdeyim usta uzun yol yap araç şehir içinde kullanilmis olduğu için olabilir bu duman bişey değil dedi..

Hatta dizel motorlarda mazotun tam yanmasını beklemekte yanlış zaten sistemi buji olmadığı için patlama üzerine kurulu olduğu için dur kalk yapmış arabada doğal olarak olur bu kadar. Bİ uzun yok yapın görüşelim dedi bakalım

Varmı bu konuda tecrübesi olan ???

Yorum bağlantısı

Kendinize 3. viteste 3-4 sn kadar gaza yüklenebileceğiniz boş bir yol bulun. Mümkünse aynadan değil camdan kafanızı hafifçe çıkararak arkaya bakın.

Gaza yüklendiğiniz an bariz bir şekilde dumanı görebilirsiniz. Eğer sorun yoksa bir kaç saniye içerisinde o dumanın kalmadığını da görebilirsiniz.

Camdan da aynadan da baksanız lütfen dikkatli olun. Sonuçta ani hızlanma yapacaksınız ve gözünüz yolda olmayacak.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Önce kurum temizliği.. Cc öneririm. Sonra 150km si devri bol yol alınır. Sonuca bakılır. Anlık güç kaybında selenoid ilk bakılacak yer

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Çekiç

Önce kurum temizliği.. Cc öneririm. Sonra 150km si devri bol yol alınır. Sonuca bakılır. Anlık güç kaybında selenoid ilk bakılacak yer

çağlar abi ani güç kaybı seleoid valfi dediler olmazsa turbo dediler. bu kara duman olayıda selenoid valfi ile alakalı olabilir mi? selenoid bize kaça mal olur

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Rakamlar her hafta değişebilir. Güç kaybında selenoid sorumlu olabilir. Duman ayrı. Zaten

Yorum bağlantısı
Recep Yıldız

Kendinize 3. viteste 3-4 sn kadar gaza yüklenebileceğiniz boş bir yol bulun. Mümkünse aynadan değil camdan kafanızı hafifçe çıkararak arkaya bakın.

Gaza yüklendiğiniz an bariz bir şekilde dumanı görebilirsiniz. Eğer sorun yoksa bir kaç saniye içerisinde o dumanın kalmadığını da görebilirsiniz.

Camdan da aynadan da baksanız lütfen dikkatli olun. Sonuçta ani hızlanma yapacaksınız ve gözünüz yolda olmayacak.

Uzun yola çıkıyorum bu hafta sonu 6. Vites 90 km hız mı yapayım yoksa 5 ile mi gidiyim? Öneriniz ???

6. Vites 1500 devir olduğu için sordum bu arada soruyu :)

Yorum bağlantısı

Uzun yola çıkıyorum bu hafta sonu 6. Vites 90 km hız mı yapayım yoksa 5 ile mi gidiyim? Öneriniz ???

6. Vites 1500 devir olduğu için sordum bu arada soruyu :)

İmkanım olursa 6. vites 110-120 aralığında giderdim. Bunun dışında 90 km hızda 5. vites tercih ederim.

Yorum bağlantısı
Recep Yıldız

Bu yakıt tasarrufu anlamında mi yoksa dumanın gitmesi için mi yani ??

Yorum bağlantısı

Motorun rahat olması için.

Uzun yol sürekli 6. vites 1500 devir arabaya eziyet olur.

O yüzden 5. vites 90 km hız ile gitmek daha sağlıklı.

Duman için diyorsanız bir süre 3000-3500 devirde gitmek lazım.

Uzun yol boyunca aklınıza geldikçe ara ara bu şekilde yapın.

Yorum bağlantısı
Recep Yıldız

Arabanın içine su alma problemini bugün çözebilirsek dediginiz gibi yapacağım teşekkür ederim arkadaşlar ...

Yorum bağlantısı
Serdar Çekiç

son zamanlarda araç soğukken ilk çalıştırmada acı bir koku geliyor. direksiyonda ben bile alıyorum kokuyu. ama öyle duman falan yok. sebebi nedir bu acı kokunun?geçenlerde eş dost rahatsız oldu bu acı kokudan. acil yardım

Yorum bağlantısı
Serdar Çekiç

Çağlar abi yıllardır yakıtı aynı istasyondan alırım. daha doğrusu aynı 2 istasyondan. ya eyüp opet ya da tansaş shell den. mazotla alakası yok bence

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...