İçeriğe Yönlendir

Doğum Yardımı Hakkında

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Deneyimli arkadaşlardan bilgi bekliyorum. Sorunumu ne çalıştığım kurum ne de Aile ve Sosyal Politkalar İl Müdürlüğü çözebildi / net cevap verebildi.

Eşim 5 Aralık 2014'te doğum yapmıştı. O esnada gerek benim gerekse de üniversitede ilgili personelin boşluğuna gelip doğum yardımı başvurusunu yapıp doğum yardımı parasını alamamıştım. Bu yardıma şimdi başvuru yapayım dedim fakat 2015 yılında doğum yardımlarını Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı yapıyormuş. Bakanlığı aradım biz 2015'den sorakileri öderiz. Zaten 2015'den önce çocuk yardımı yoktu dedi. Kuruma soruyorum ödemeleri biz yapamıyoruz diyor.

Sorularım;

1- Aradan geçen 2 yıl aradan sonra ben bu yardımı halen alabilir miyim?

2- Bana ödemeyi çalıştığım kurum mu yapacak yoksa Bakanlık mı?

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

hatırladığım kadarıyla kanun çıktıktan sonra Annenin iş yerine doğum yaptığı ek belgelerle birlikte dilekçe vermesi gerekiyor.(doğum yardımı hakkında)

daha sonra işlemleri iş yeri bakanlıkla kendi arasında hallediyor.başvuru yaptıktan sonra 1 ay içinde PTT şubesinden elden parayı ANNE alabiliyor.başkasına vermiyorlar.

türkiye.gov.tr den takip edin falan,biz size haber vericez fıstık ... diyorlar ama haber falan vermiyorlar,PTT şubesini arayıp(tabi telefona bakarlarsa) bilgi almanız gerek.

ama başvuru süresi varmı,onu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)

2015 te bu kanun çıktı.Önce doğan çocuklar için doğum yardımı alamazsınız.Doğum yardımı için aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne  dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.Memursanız kurumunuzdan onaylı dilekçeyi direk posta ile gönderebilirsiniz.Kurumunuzda gönderebilir ama ben direk kendim postaneden yolladım karışıklık olmasın diye.

Bu arada ödeme için dilekçede telefon numarası veriyorsunuz ,para postaneye gönderildiğinde size bu numaradan haber verilecek diye söylendi bana.Başvuru eşiniz adına yapılıyor ve para eşinizin adına çıkıyor.Bakalım ne zaman haber verecekler bende merak ediyorum.Başvuralı 12 gün falan oluyor.

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

2015 te bu kanun çıktı.Önce doğan çocuklar için doğum yardımı alamazsınız.Doğum yardımı için aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne  dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.Memursanız kurumunuzdan onaylı dilekçeyi direk posta ile gönderebilirsiniz.Kurumunuzda gönderebilir ama ben direk kendim postaneden yolladım karışıklık olmasın diye.

Bu arada ödeme için dilekçede telefon numarası veriyorsunuz ,para postaneye gönderildiğinde size bu numaradan haber verilecek diye söylendi bana.Başvuru eşiniz adına yapılıyor ve para eşinizin adına çıkıyor.Bakalım ne zaman haber verecekler bende merak ediyorum.Başvuralı 12 gün falan oluyor.

2 ay sonra alabiliyorsunuz. Geçen hafta başvuru yaptım. 

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Süt parası  var 100 lira falan. Almadıysan ziraat bankasına gidip alabilirsin.

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
(düzenlendi)

Bende başvuru yaptım kimliklerle sosyal yardımlaşmayı başvurdum gecen hafta..ocağın 20 sinden sonra postaneden eşiniz ceksin denildi. Eğer memur degilse sosyal güvenlik alıyormuş başvuruyu...

tarihinde Ramazan Başkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Süt parası  var 100 lira falan. Almadıysan ziraat bankasına gidip alabilirsin.

Hocam doğum yardımı aldı eşim. 300 Tl li birşeydi sanırım. Bu 100 lira nasıl alınıyor ?Çocuğum 2015 Ekim ayında doğdu.

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli
(düzenlendi)

Ben basvurali 38 gün oldu ama daha yatmadi. Bugün yarın yatar ama herhalde.

tarihinde Emrah Musalli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

En iyisi Ankara Ulus"taki bakanlığın merkezini arayıp sorun. En doğru bilgiyi onlardan alırsınız.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Hocam doğum yardımı aldı eşim. 300 Tl li birşeydi sanırım. Bu 100 lira nasıl alınıyor ?Çocuğum 2015 Ekim ayında doğdu.

Süt parası oluyor, doğum yardımı gibi süt parası  da SGK'dan baivuruluyor ve eş alabiliyor..

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Süt parasını Memur eş alamıyo

Eşiniz memur ise, memurlara süt parası verilmiyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı

Bende geçen başvurdum. doğumun 2. ayı bittikten sonra ocak 21de ptt den çekebilirsiniz denildi.

Kanun 2015 de çıktı öncekilere ödeme yapılmıyor galiba.

Abimde uğraşmıştı bi hayli ama alamadı.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Sorum anlaşılmamış galiba :)

Benim tosun 2014 yılında doğdu. Hala alabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Yaklaşık 40-50 gün arasında postaneye yatıyor.

Sorum anlaşılmamış galiba :)

Benim tosun 2014 yılında doğdu. Hala alabilir miyim?

2014 doğumlu ise alamazsın hemşerim. Benim 2011 yılında doğan kızım için çalıştığım kurum ödeme yapmıştı.Daha sonra bu iş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na geçti.İl müdürlüklerine başvurup alabiliyorsunuz.Ancak şu an senin için geçerli olmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Ziraate gidip alınıyor. Hatta e-devletten de takibi yapılıyordu sgk ödemeleri ile ilgili bir kısımdan.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...