İçeriğe Yönlendir

Ka - Yığılma Sorunu

Halil Dündar2

Recommended Posts

Halil Dündar2

merhaba

motor ısınıncaya kadar bir sorun yok ama ısınınca başlıyor maalesef. kaç km ile gidersem gideyim araç 10-15 sn boyunca benzin yemiyor gibi yığılıyor sonra düzeliyor. bazen çok sık yapıyor.. ama neden yapıyor bulamadık bir türlü. tuncay usta ateşleme sisteminde sorun olmadığını söyledi.arabada tekleme falan yok. benzin pompasından şüphelendik onada bir sayaç bağladık benzin hortumlarına.. yolda denedik yığılma olduğunda basınçta değişim olmadı yani pompada sağlam dedi..

böyle bir sorunla karşılaşan varmı aramızda..yada sorun nerede olabilir?

Yorum bağlantısı
Burak Kara
(düzenlendi)

Benzer durum arkadaşımın arabasında vardı. Bobin değişimi düzeltmişti. O da ısınınca araba gitmiyor diyordu.

Ayrıca ateşleme sisteminde sorun olmadığını nasıl anladılar ? Benim buji kabloları gövdeye değdirince kıvılcım attığı halde değişince sorunumu çözmüştü. 

tarihinde Burak Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Dündar2

Benzer durum arkadaşımın arabasında vardı. Bobin değişimi düzeltmişti. O da ısınınca araba gitmiyor diyordu.

Ayrıca ateşleme sisteminde sorun olmadığını nasıl anladılar ? Benim buji kabloları gövdeye değdirince kıvılcım attığı halde değişince sorunumu çözmüştü. 

araçta tekleme olmadığı için ateşleme sistemi sağlam demişti.zaten araç geçen ay 10gün kadar ustada kaldı kendi kullandı bu sürede. başka fikir aldığım arkadaşlarımda sizin gibi düşünüyor. tuncay ustaya söylediğimde kontrol ettik sağlam demişti.araç 1 haftadır sanayide bekliyor .

Tesisatta anlık kısa devre? Mesela maf okumuyor olabilir.

obdde hata çıkmadığı için okuduğunu düşünüyorum. motora gelen elektrik hatlarının kontrolü yapılmalı ustaya söyleyeyim..

Yorum bağlantısı
Burak Kara

Ustanın ya da sizin tanıdığı parçacı varsa ödünç alın bobini deneyin düzelmezse iade edersiniz. Tabi takınca satılmayacak duruma gelmeyecekse.

Yorum bağlantısı
Serdar Çekiç

Çağlar abi bobin dediğin selenoid valfi mi? bu sorun sanki selenoid gibi duruyor ne dersin. bendede var aynı sorun. usta selenoid olabilir demişti ama henüz ilgilenemedim bu konuyla

Yorum bağlantısı
Halil Dündar2

Maf değişti ama sorun devam ediyor.bobin değiştirelim dedim sorun onda olacağını düşünmüyorum ama değiştirelim dedi.. bakalım bobindemi sorun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kara

Maf değişti ama sorun devam ediyor.bobin değiştirelim dedim sorun onda olacağını düşünmüyorum ama değiştirelim dedi.. bakalım bobindemi sorun

Sorununuz düzeldi mi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vites boşta gaza frene debriyaja basmıyoruz. yokuş aşağı araba kendisi gitmeye başladıktan sonra motor devri kendiliğinden biraz yükseliyor mu?

Yorum bağlantısı
Halil Dündar2

Yok yapmıyordu hatırladığım kadarıyla. nereden suphelendiniz ustaya söyleyeyim.

araba sanayide hala ve sorunu bulamadılar.

çıkma beyin arıyoruz denemek için belki ondadır sorun diye... aralığın son haftasına kadar cozemezsek istanbula Osman ustaya goturecegim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Oraya buraya girişmeden önce doğru çalışma şeklini sağlamalı. Hız sensörünü okumaz ise devri yükseltmez. Önce tüm olması gereken bağlantıların yapılması lazım

Yorum bağlantısı
Gurur Aytekin

Halil bey araç Tuncay ustanın orda sanırım ? Onun arka sokağında Yüksel usta var orayada bi uğrayın isterseniz.

Yorum bağlantısı
Halil Dündar2

aracın çalışmasında gidişinde sensörlerde bir sorunla karşılaşılmadı. hepsi sağlam gözüküyor. hız sensörüde sağlam denedim bugün boşa alıp devirde yükselme yok.o yüzden beyinde olabilir diye düşünüyor tuncay usta..yada elektrik tesisatında..

emme manifoldunda kaçak vardı ve manifold 2001 modeldeki manifoldla değiştirilmişti.manifoldun üzerinde kendi enjektörleriyle gelmişti ve ozaman yakıt tüketimi artığı için eski enjektörleri takmıştık. fakat 2001 enjektörleri taklıyken araç kısa süreli bende kaldığında aracın performansında artış vardı fakat yığılma varmıydı hatırlamıyorum. enjektörleri söyleyedim tuncay ustaya bakacaklar..

şu anda enjektörler aracın üzerindeki enjektörler. fakat bu yığılma sorunu manifold değişmeden öncede vardı.enjektröler ihtimali kuvvetlendi.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Halil Dündar2

ctesi usta aradı ve koşarak gittim..aracı teslim aldım ve 30km kadar kullandım. yığılma eskiye göre çözülmüş sayılır ama azda olsa hala devam ediyor.

geçen hafta içi 98 ka nın üst modeli bir araç gelmiş bobin ve bujisi değişmiş. 98 kadan farklı bir bobini varmış.buji kablosuda farklı tabiki.onun bobininden ve kablosundan banada sipariş edip denediklerinde sorun düzeldi sayılır.. yani ateşleme sistemi üst modelinki gibi oldu orjinal takıldı. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Halil Dündar2

kısa süre sonra araba tekrar eski haline dönmüştü ve bu sorun devam ediyordu. tüm bu olanların nedeni iat sensörünün bozulması ve 120 130 derece ölçümler yapması olduğunu buldum. bozuk sensörü çıkardığımda sorun ortadan kalktı ve yenisini geçen hafta taktım. bir haftadır 500km yol yaptım gayet iyi şimdilik..

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Şahin Kutun
(düzenlendi)
19 dakika önce, Halil Dündar2 yazdı:

kısa süre sonra araba tekrar eski haline dönmüştü ve bu sorun devam ediyordu. tüm bu olanların nedeni iat sensörünün bozulması ve 120 130 derece ölçümler yapması olduğunu buldum. bozuk sensörü çıkardığımda sorun ortadan kalktı ve yenisini geçen hafta taktım. bir haftadır 500km yol yaptım gayet iyi şimdilik..

yeni iat sensörünü nerden aldınız?

diğer konudaki yazınızı şimdi gördüm. 

bu arada aracın düzelmesine sevindim

tarihinde Şahin Kutun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...