İçeriğe Yönlendir

Volvo S60 Tavsiye Eder Misiniz

Onay Solmaz

Recommended Posts

İsmail Avcı

İkinci el zayıflığı bence pozitif. Mesela 150 bin lira olsa daha mı iyi? Alırsın yarı fiyatına, keyfine bakarsın :tongue:

[emoji106]
Yorum bağlantısı

Az once kullanirken lanet ettim icimdeki Volvo sevgisine:))

Saygilarimla.

Kurtarayım seni bu azaptan abi. Lpg'li Focus ile takas yapalım :crazy:

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

ne kadar volvo düşmanı varmış yahu :biggrin:  :D

bu arada yorum yapması gereken yada kullanarak gerçekten  objektif yorum yapan  tek kişi evren abi oda yorum yapmamış zaten bizim yüzümüzden :D

bu arada araba olarak aşırı beğenmiştim içini döşemelerini yolda gidiş vs vs..

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Alicim arabayı begenmek ile tavsiye etmek ayrı şey. Ben de çok begeniyorum tip olarak çok çok sevmesem de güzel araç. Ancak ikinci el alıp uzun süre binecek kişinin birçok faktörü düşünmesi gerekiyor. O nedenle önermedim.

Eski SAAB 9.3 ya da 9000,   Volvo eski S60, S80   (eski köşeli kasa) bunlar güzel araçlardı lakin şimdikiler sabunlaşıp renoya benzemeye başladı. 

bir ara S80 geldi 1.6 dizel çok güzeldi. Ancak bütün bunlar elektrik arıza, yedek parça vesairede nisbeten sayıları az ve sahipleri zengin bilindiği için maliyetli bir sahip olma sorunu getirecektir. Buna alıcı razı ise gayet uygundur. Tipi de sevildi ise.

bu iyiydi misal:

234600.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Alicim arabayı begenmek ile tavsiye etmek ayrı şey. Ben de çok begeniyorum tip olarak çok çok sevmesem de güzel araç. Ancak ikinci el alıp uzun süre binecek kişinin birçok faktörü düşünmesi gerekiyor. O nedenle önermedim.

Eski SAAB 9.3 ya da 9000,   Volvo eski S60, S80   (eski köşeli kasa) bunlar güzel araçlardı lakin şimdikiler sabunlaşıp renoya benzemeye başladı. 

bir ara S80 geldi 1.6 dizel çok güzeldi. Ancak bütün bunlar elektrik arıza, yedek parça vesairede nisbeten sayıları az ve sahipleri zengin bilindiği için maliyetli bir sahip olma sorunu getirecektir. Buna alıcı razı ise gayet uygundur. Tipi de sevildi ise.

bu iyiydi misal:

234600.jpg

Bende aynı fikre sahibim hocam . araba volvo sonuçta ama maddi kısmı farklı tabi

attığınız resimdeki araba evet gerçek volvoydu lakin onun bile alıcı kitlesi yoğun değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onay Solmaz

Sorun çıkarmadığı sürece en az 6-7 sene binerim yani kolay satılması ve satarken ettirdiği kar benim için önemli değil ve performans beklentim de yok sadece güvenli rahat sessiz ve D sınıfı araç olmasını istedim.Mondeo ile aynı şasi ve motora sahip olduğunu bildiğim ve görüntü olarak (özellikle arkası) hoşuma gittiği için s60 dusunuyorum.Arac alırken mutlaka eksiler olacak ama benim için artılar daha çok gibi hissediyorum.Tam olarak ta karar veremediğim için sizin düşüncelerinizi ve kullanan arkadaşlarimizin yorumlarını bekliyorum

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Sorun çıkarmadığı sürece en az 6-7 sene binerim yani kolay satılması ve satarken ettirdiği kar benim için önemli değil ve performans beklentim de yok sadece güvenli rahat sessiz ve D sınıfı araç olmasını istedim.Mondeo ile aynı şasi ve motora sahip olduğunu bildiğim ve görüntü olarak (özellikle arkası) hoşuma gittiği için s60 dusunuyorum.Arac alırken mutlaka eksiler olacak ama benim için artılar daha çok gibi hissediyorum.Tam olarak ta karar veremediğim için sizin düşüncelerinizi ve kullanan arkadaşlarimizin yorumlarını bekliyorum

Bu beklentilere gore s 60 kesinlikle tatmin edecektir
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onay Solmaz

Bu beklentilere gore s 60 kesinlikle tatmin edecektir

Bir de deneme suruşu yaparsam kafam rahatlicak :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Halef ve selef s60 arasında güvenlik unsurları dışında en ufak benzerlik yok aslında. Ford ile ortaklıktan önceki motorlara baktığımızda resmi girişli dizel yok denecek kadar az belki de yok. Dolayasıyla o dönemde giren motor hacmi minimum 2.0. Volvo'nun Renault ile ortak kullandığı 2.0 t ve t5 adi verilen turbo basinç farklılıkları ile güçlenen turbo motorları aslında 96'dan beri 850 ve s70 serilerinde daha sonra s80'de kullanıldı. Küçük s80 olan s60'lar ara modeldi ve motor hacmine göre vergi, yüksek performansa oranlı yüksek tüketimler nedeniyle hitap ettiği kesim s80 varken s60'a çok yanaşmadı.

Bu arada Volvo 98-2006 yılları arasında hem güvenlik hem de gücün birleştiği otomobil tanımının bir örneğiydi. Saab ile paylaştığı güvenli araç pazarını her yıl biraz daha lehine çeviriyordu. O donem diplomatik sınıfa da göz dikti ama yanılmıyorsam 2001e kadar üretilen otomatik şanziman arızalalari kötü şörete neden oldu. Hatta 25.000tl'ye mondeo mk3'lerin satıldığı yıllarda 32.000TL'ye s80 rahatlıkla bulunuyordu.

2004 yılına kadar ise 96'da mitsubishi carisma ile ayni platformda üretilen s40'lari 2004 yılına kadar piyasada tuttu ve çok ciddi satış da yaptı. 2.0'in lüks vergilendirmeye tabi olması ile 2000'den sonra getirdiği 1.6 motor s40'lar daha çok tutuldu ve classicle üretim sona erdi.

Volvo 460 ile başlayan, 740, 760 gibi amerikan pazarında güç ve güvenliğin simgesi olan filmlerde hala gördüğümüz tren rayı çeliğinden volvolar Ford ortaklığı ile yerini başka bir asamaya bıraktı.

O zaman da günümüzdekine benzer Ford ile ortaklık başladi artık Volvo eskisi gibi değil söylentileri piyasaya yayılırken asıl know how'i Ford'un Volvo'dan aldığı aktif kafalıklar, katlanan pedallar gibi güvenlik sistemlerinin yaygınlaşmasi ile anlaşılmış oldu. Volvo ise eskiden renault ile yaptığı motor ortaklığını Ford'a taşımıştı ve o zaman çok da sağlam olmadığı için eleştirilen s40'larin 6-7 yaşinda yaptığı kazalarda bile güncel araçlara göre çok daha dayanım göstermesi ile aslında rüştünün ispatıydı.

Bu arada Volvo mühendisleri ısrarla; biz bir kazada insani en az yaralayacak sistemleri geliştirdik, uyguladık diyorlardı ancak insan anatomisinin hızla giden bir cisimde birden (kaza esnasındaki darbe ile) öne arkaya hareketlenmelerine karşı doğal bir koruma refleksi olmadığından bu sırada oluşan organsal hasarlar yüzünden kayıpların olduğu ancak kaza sırasında vücuda gelen fiziki darbeler için Volvo mühendislerinin uzun yıllara dayanan calışmasi ile bu risklerin çok azaltıldığı belirtliyordu.

Sonrasında konumuz başlığındaki s60 geldi ama bu arada ford motor company'nin ettiği zarar yüzünden Çinli Gelly'ye Volvo'yu satması ikinci eskisi kadar sağlam değil artık volvo söylemini başlattı. Oysa ki Çinliler sermayedardı. Bugün üretim ve ar-ge konusunda eski kadroyu isten atıp yerine Çin'li işsizleri getirip markayı değersizleştirmek gibi bir çabaları yoktu. Görünüşe göre Türk mantığıyla Çnliler'in yapmadıklarını biz onlara yakıştırıyorduk.

S60 bizim pazarımıza 1.6 dizel ve otomatik seçeneği ile girerek o doneme kadar s40 1.6d ve d2(110 ve 115bg'lik tdci psa motor) başarısını bir üst segmente taşımış ve yüksek ötv nedeniyle premium sınıf mercedes ve bmw alamayan ama prestij marka olarak gördükleri Volvo'ya yönelimi arttırdı. Volvo'nun o donem hatırı sayılır indirimler de yaptığı biliniyordu ve satış rakamları artık sadık volvo müşteri kitlesinin dar hacminden çok daha fazlasına tekabül ediyordu.

O donem için karlı bir alışveriş yaptığını düşünen yeni Volvocular araçlarının beklenenden fazlasını verdiği kalite hissi ile etkilendiler. Premium'dan prestije düşenler yıllarca verdikleri yüksek bedelin karşılığında aldıklari kalite hissini bu araçta da alabilmenin, orta sınıf markalardan prestije yükselenler ise Volvo'nun yıllardır anlatıldığı kadar güçlü bir marka olduğunu görebildikleri için verdikleri parayı sonuna kadar hakettiğini düşünüyorlardı. Bu iki farklı gelir grubunun kesiştiği nokta ise başka hiç bir araçta görmedikleri "gerçek güvenlik" hissiyatıydi. Evet belki mercedes, bmw onlarca yeni türetilmiş unsurları katologlara yazıyorlardi ancak daha s60'a binildiği anda sahibine enjekte edilen benimle güvendesin hissi aracı kullandıkça artan pekişme duygusu ve herşeyin en iyisi bende değil ama en optimumu bende algısı yaratan mütevazılığı ile Çin'li S60 diğer tüm Volvolardan daha çok sevildi. S40'cularin çıkmak istedikleri basamak, s80'e gençlerin ise aradığı sportif ruh oldu.

Saygılarımla....

Tarihceyi burada kesiyorum uzun olursa onemli olan kisimlar atlanabilir; artik s60'a gececegim.

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onay Solmaz

Halef ve selef s60 arasinda guvenlik unsurlari disinda en ufak benzerlik yok aslinda. Ford ile ortakliktan onceki motorlara baktigimizda resmi gisili dizel yok denecek kadar az belki de yok. Dolayisiyla o donemde giren motor hacmi minumum 2.0. Volvo'nun Renault ile ortak kullandigi 2.0 t ve t5 adi verilen turbo basinc farkliliklari ile guclenen turbo motorlari aslinda 96'dan beri 850 ve s70 serilerinde daha sonra s80'de kullanildi. Kucuk s80 olan s60'lar ara modeldi ve motor hacmine gore vergi, yuksek performansa oranli yuksek tuketimler nedeniyle hitap ettigi kesim s80 varken s60'a cok yanasmadi.

Bu arada Volvo 98-2006 yillari arasinda hem guvenlik hem de gucun birlestigi otomobil taniminin bir ornegiydi. Saab ile paylastigi guvenli arac pazarini her yil biraz daha lehine ceviriyordu. O donem diplomatik sinifa da goz dikti ama yanilmiyorsam 2001e kadar uretilen otomaik sanziman arizalalari kotu sohrete neden oldu. Hatta 25.000tl'ye mondeo mk3'lerin satildigi yillardz 32.000TL'ye s80 rahatlikla bulunuyordu.

2004 yilina kadar ise 96'da mitsubishi carisma ile ayni platformda uretilen s40'lari 2004 yilina kadar piyasada tuttu ve cok ciddi satis da yapti. 2.0'in luks vergilendirmeye tabi olmasi ile 2000'den sonra getirdigi 1.6 motor s40'lar xaha cok tutuldu ve classicle uretim sona erdi.

Volvo 460 ile baslayan, 740, 760 gibi amerikan pazarinda guc ve guvenligin simgesi olan filmlerde hala gurdugumuz tren rayi celiginxen volvolar Ford ortakligi ile yerini baska bir asamaya birakti.

O zaman da gunumjzdekine benzer Ford ile ortaklik basladi artik Volvo eskisi gibi degil soylentileri piyasaya yayilirken azil know how'i Ford'un Volvo'dan aldigi aktif kafaliklar, katlanan pedallar gibi guvenlik sistemlerinin yayginlasmasi ile anlasilmis oldu. Volvo ise eskiden renault ile yaptigi motor ortakligini Ford'a tasimisti ve o zaman cok da saglam olmadigi icin elestirilen s40'larin 6-7 yasinda yaptigi kazalarda bile guncel araclara gore cok daha dayanim gostermesi ile aslinda rustunun ispatiydi.

Bu arada Volvo muhendisleri israrla; biz bir kazada insani en az yaralayacak sistemleri gelistirdik, uyguladik diyorlardi ancak insan anatomisinin hizla giden bir cisimde birden (kaza esnasindaki darbe ile) one arkaya hareketlenmelerine karsi dogal bir koruma refleksi olmadigindan bu sirada olusan organsal hasarlar yuzunden kayiplarin oldugu ancak kaza sirasinda vucuda gelen fiziki darbeler icin Volvo muhendislerinin uzun yillara dayanan calismasi ile bu risklerin cok azaltildigi belirtliyordu.

Sonrasinda konumuz basligindaki s60 geldi ama bu arada ford motor company'nin ettigi zara yuzunden Cinli Gelly'ye Volvo'yu satmasi ikinci eskisi kadar saglam degil artik volvo soylemini baslatti. Oysa ki Cinliler sermayedardi. Bugun uretim ve ar-ge konusunda eski kadroyu isten atip yerine cinli issizleri getirip markayi degersilzestirmek gibi bir cabalari yoktu. Gorunuse gore Turk mantigiyla Cinliler'in yapmadiklarini biz onlara yakistiriyorduk.

S60 bizim pazarimiza 1.6dizel ve otomatik secenegi ile girerek o doneme kadar s40 1.6d ve d2(110 ve 115bg'lik tdci psa motor) basarisini bir ust segmente tasimis ve yuksek otv nedeniyle premium sinif mercedes ve bmw alamayan ama prestij marka olarak gordukleri Volvo'ya yonelimi arttirdi. Volvo'nun o donem hatiri sayilir indirimler de yaptigi biliniyordu ve sgatis rakamlari artik sadik volvo musteri kitlesinin dar hacminden cok daha fazlasina tekabul ediyordu.

O donem icin karli bir alisveris yaptigini dusunen yeni Volvocular araclarinin beklenenden fazlasini erdigi kalite hissi ile etkilendiler. Premium'dan prestije dusenler yillarca verdikleri yuksek bedelin karsiliginda aldiklari kalite hissini bu aracta da alabilmenin, orta sinif markalardan prestije yukselenler ise Volvo'nun yillardir anlatildigi kadar guclu bir marka oldugunu gorebildikleri icin verdikleri oarayi sonuna kadaf hakettigini dusunuyorlardi. Bu iki farkli gelir grubunun kesistigi nokta ise baska hicbir aracta gormedikleri "gercek guvenlik" hissiyatiydi. Evet belki mercede, bmw onlarca yeni turetilmis unsurlari katologlara yaziyorlardi ancak daha s60'a binildigi anda sahibine enjekte edilen benimle guvendesin hissi araci kullandikca artan pekisme duygusu ve herseyin en iyisi bende degil ama en optimumu bende alsisi yaratan mutevaziligi ile Cinli S60 diger tum Volvolarxan daha cok sevildi. S40'cularin cikmak istedikleri basamak, s80'e gecenlerin ise aradigi sportif ruh oldu.

Saygilarimla....

Tarihceyi burada kesiyorum uzun olursa onemli olan kisimlar atlanabilir; artik s60'a gececegim.

Çok güzel bir yazı çok teşekkür ederim.Bende Çinlilere satıldıktan sonra kalitesi azaldı soylentisine katılmıyorum.Dediginiz gibi bu segmentteki bir araçta 1.6 motor cazip geliyor tabiki benim için performans çok önemli değil.:)
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Gelelim s60'a. 4-5 ay enistem sonrasinda da 7 aydir ben kullaniyorum. Ayrilacagima en cok uzuldugum arac. Ayrilma nedenimi yakinda yazarim..Alma asamasinda inceledigim her detayda zerafet ve beklentinin altinda kusurla envantere gecti. Yolcu olarak da surucusu olarak da parasinin hakkini veren optimum ozelliklere sahi ama guvenlikte nelki 7 veya s serisinde hissedecegim duygulari veren bir arac oldu.

Motor: Bilinen ve gayet sorunsuz 1.6 115bg tdci motor. 0-100 hizlanmasi kotu diyenler vitesi S'ye alsin. Almasa da gitmiyorum dedigi yok. Yanindaki araclarin elini kolunu sallayarak uzayip, icinde surucusunu ezik birakan bir arac degil. Bu motorun daha buyuk guzelligi 90-160 arasindaki sanzimanin da konforuyla bisiklet gibi rahat ama 0-100'den cok daha basatili ivmelenmesi. Evet bu arac 2.0'lar gibi gaza basis ile koltuga yapistirma hissi vermiyor belki ama gucsuz degil, hizsiz de degil. Anck beygir gucu belli. Soluk bir yere kadar. Surekli 200 ile giden begenmez, aracin kasasina bu motor yakismiyor diyen focus/308/mazda alir volvo guvenligi yerine performans secer o kisisel bir tercih. Ben optimumu sectim. Djsuk olmayan performans, guvenli arac.

Sanziman: poweshift cift kavrama. Zaman zaman hata yapiyor, kafa salliyor ama 20.000km'dir yazilima ya da gostermek icin goturecek bir sikayet hissi yaratmadi. Otomatik vitesin dilinden anlayan cozer, nerede s'e, nerede manuele alacagini bilen aracini gercekten kullanmanin tadina varir. D harici maneul ve spor'u gereksiz goren surucu icin de yeterli ama rampada iki vites buyutmeye calisan aracina keyifsiz diyen de gucsuz diyen de aslinda genelde bu kullanicilar. Piyasadaki tum cift kavramalarin yapmaya calistiklari zaten motor devrini en dusuk noktada tutmak ve bu sekilde tuketimi azaltmak. Aracin karakteri bu. Bu tepkimeyi Motor hacminin dusuk olmasina baglayan kullanici grubuna bu saatten sonra diyecek bir soz yok benim lugatimda.

Konfor: aracin konforu koltuklardan basliyor. Diger araclar gibi amortisorlerden degil. Bu koltuk tasarimini Mondeo selective 2016 modelde goreceksiniz. Hani Cinli Volvo vardi ya o hakir gorulen. 5 yil sonra eski ortagina hala teknolojisini satiyor. Neyse s60'a donelim. Direksiyon agir ama Fordcular icin bu bir negatif ozellik degil. Hisli direksiyonun uzun yoldaki guvenlik etkisi ve surus konforu zaten Ford'un kullanici kitlesinin talebi. Amortisor sistemi sert degil ama yumusak da degil. Yol tutus kisminda buraya yeniden gelecegim. Kasislerden gecerken, cukurlara girerken sonumleme oldukca basarili ama cok derin veya yuksek kasislerde aracin yapisi geregi sert gecisler olabilir ama baska aracta onu ayrk arkasi ayri etkilenen bu durumlar daha monoblok bir hisde gerceklesiyor.

Yol tutus: 4x4 araca binene kadar her aracin bir siniri oldugunu dusunuyordum. Mondeo'nun bile. Ancak s60'da anladim ki sinirlara yaklasmak icin bir 4x4'e gerek yok. Ford'da bulamadigim hatta bugune kadar ki ilk esp'li aracimesp'nin farkli versiyonlarini icermesine ragmen esp isigi hic yakmadi. Kesin hurada yakar dedim yakmadi. Yatmayan bir arac. Onden, arkadan kayma egilimi gosterdi gibi oto yorumcularina ait kelimeleri paylasamayacagim. Cunki ben nereden kayma egilimi oldugunu anlayamadim. Amortisor asiri sert degil. Demek ki aracin tek yol tutus destegi amortisor degil. Cok Iyi ayarlanmis bir agirlik dengesi var.

Tuketim: Yazin 6.2 kisin kis lastikleri ile 7.0lt tuketen bir arac. Basta da dedim guvenlik haric herseyin optimumu. Ayni kullanim tarzinda monde 9,9lt benzin, punto evo 5.2lt mazot, seat cordoba 6.9lt benzin yakardi. Orta sinif, otomatik, prestij bir marka, maksimum guvenlik, optimum konfor karsiligindaki tuketim punto'dan fazla.

Iste elestirilen arac bu. Ikinci eli zayif denilen arac. Kullanan satmak isterse eger birgun arac secmek icin satmaktan daha cok zorlanir. Ses sistemi. Uzerinde bose yazmiyor, harman-cardon diye nikelajli logolar yok ama benim gordugum en kaliteli ses sitemlerinden biri. 7 inch yuksek cozunurluklu ekranda ayni anda bircok bilgi gozukuyor. Usb'yi formatinsan dolayi bazen okumaktan vazgecebiliyor. En keyifsiz kismi bu. Cikarip yeniden takmak gerekiyor. Bt uzerinden muzik caliyor. Spotify ile tam uyumlu. Dvd film oynatabiliyor. Navi opsiyon. Geri gorus opsiyon ama orjinal park sensoru hem gorsel hem de isitsel olarak basarili. Hangi yonde engel varsa o taraftan ses geliyor mesela. Yol bilgisayari zayif ama seyir istatistigi kontak acildiktan sonra yapilan km, ortalama tuketim, gecen zamani veriyor ve grafiklerle ortalama tuketimi ekrana yansitiyor. Sadece ortalama hiz olmamasi bu ekranda eksiklik ama yol/zamandan o da hesaplanir.hiz sabitleyici hiz sinirlayici guzel calisiyor. Adaptif giz sabitleyici opsiyonel. Makyajsiz advance de standart ola Kor noktalar yagmur ve golgelerden etkileniyor. Bazen arizaya geciyor ama calisma mantigi guzel. Icerden isik yakiyor. Cok buyuk aynalar ve ic dikiz ile neredeyse 180 deece kontrol alaninizda. Yanliz arka cam gorusu yatikliktan dolayi biraz kisitli. Arka bagaj kapagi ise cok kisa oldugu icin parki alisinca kolay. Farlar hep acik. Sensor yok. Bu ozellii Kapatmak 80tl. Sunroof opsiyonel. Cift klima standart ama isi ayari beraber yapilmiyor. Arac sogukta erken calismak icin motor bolumundeki ptc'yi otomatik aciyor. Kisin ilk start bu yuzden 2 -3 sn sonra olabiliyor. Aracin icini isitmak icin ek isitici yok ama gayet hizli isiniyor. Yagmur sensoru var. Rezistans 5 derece altinda mondeo dizeller gibi otomatik evreye giriyor. Start/stop ozelligi arka bagaj kapaginda drive e yazanlarda mevcut. Bagaj kucuk ama yukleme agzi genis. Bu nedenle valizlari once duz koyup, sonra yana diklemek suretiyle daha cok yukleme yapilabiliyor. Adaptif bi xenonlar advance paket ile geliyor. Uzunlar h7 halojen destekli. Sinyal lambalari yanarken etraftaki tabelalari aydinlatir. Aracin anahtari uzerinden karsilama isiklari ve lamba alti aydinlatmalari acilabiliyor. Acil durumlar icinnalarm devreye sokulabiliyor. Onde sis fari yok. Maliyet icin tek geri ve arka sis lambasi killanilmamis. Genis bir torpido mevcut. Sakalama gozleri acisindan yine optimum. Arka diz mesafesi optimum. Advance pakette koltuk ve aynalar 3 hafizali. Ayrica iki ayri anahtar icin farkli hafiza secenegi mevcut. Kararan ic dikiz aynasi, 3 kademeli isitmali deri koltuklar, sabitlenen hizi gosterme ve el ile hizlanmalarda erttirilan hizi ekrandan takip etme benim icin guzel ozellikler.

Sanirim az cok fikir sahibi olunacak kadar yazabilmisimdir.

Kullanicisindan saygilarla....

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

S60 her zaman hayranlık duyduğum bir araç. Alacak olsam düşünmeyeceğim araçlar listesinde. Evren Bey'in mükemmel anlatımıyla da zaten kullanmış kadar oluyor insan. Gençlikten midir nedir bu motor bana Focus'ta bile az geliyor. (Sürat yapmam uzun yolda 130'u nadiren sollamalarda geçerim) Bastıktan sonra her araç gidiyor, gitmez diye bir şey yok. Ancak gönül isterdi ki insanca vergilerin olduğu bir ülkede 2.0 dizel kullanıp bu zerafeti şiirsel bir dokunuşla bagirtmadan zırlatmadan ivmelendirme hazzını yaşayabilseydik.

Saygılarımla iyi geceler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onay Solmaz

Gelelim s60'a. 4-5 ay enistem sonrasinda da 7 aydir ben kullaniyorum. Ayrilacagima en cok uzuldugum arac. Ayrilma nedenimi yakinda yazarim..Alma asamasinda inceledigim her detayda zerafet ve beklentinin altinda kusurla envantere gecti. Yolcu olarak da surucusu olarak da parasinin hakkini veren optimum ozelliklere sahi ama guvenlikte nelki 7 veya s serisinde hissedecegim duygulari veren bir arac oldu.

Motor: Bilinen ve gayet sorunsuz 1.6 115bg tdci motor. 0-100 hizlanmasi kotu diyenler vitesi S'ye alsin. Almasa da gitmiyorum dedigi yok. Yanindaki araclarin elini kolunu sallayarak uzayip, icinde surucusunu ezik birakan bir arac degil. Bu motorun daha buyuk guzelligi 90-160 arasindaki sanzimanin da konforuyla bisiklet gibi rahat ama 0-100'den cok daha basatili ivmelenmesi. Evet bu arac 2.0'lar gibi gaza basis ile koltuga yapistirma hissi vermiyor belki ama gucsuz degil, hizsiz de degil. Anck beygir gucu belli. Soluk bir yere kadar. Surekli 200 ile giden begenmez, aracin kasasina bu motor yakismiyor diyen focus/308/mazda alir volvo guvenligi yerine performans secer o kisisel bir tercih. Ben optimumu sectim. Djsuk olmayan performans, guvenli arac.

Sanziman: poweshift cift kavrama. Zaman zaman hata yapiyor, kafa salliyor ama 20.000km'dir yazilima ya da gostermek icin goturecek bir sikayet hissi yaratmadi. Otomatik vitesin dilinden anlayan cozer, nerede s'e, nerede manuele alacagini bilen aracini gercekten kullanmanin tadina varir. D harici maneul ve spor'u gereksiz goren surucu icin de yeterli ama rampada iki vites buyutmeye calisan aracina keyifsiz diyen de gucsuz diyen de aslinda genelde bu kullanicilar. Piyasadaki tum cift kavramalarin yapmaya calistiklari zaten motor devrini en dusuk noktada tutmak ve bu sekilde tuketimi azaltmak. Aracin karakteri bu. Bu tepkimeyi Motor hacminin dusuk olmasina baglayan kullanici grubuna bu saatten sonra diyecek bir soz yok benim lugatimda.

Konfor: aracin konforu koltuklardan basliyor. Diger araclar gibi amortisorlerden degil. Bu koltuk tasarimini Mondeo selective 2016 modelde goreceksiniz. Hani Cinli Volvo vardi ya o hakir gorulen. 5 yil sonra eski ortagina hala teknolojisini satiyor. Neyse s60'a donelim. Direksiyon agir ama Fordcular icin bu bir negatif ozellik degil. Hisli direksiyonun uzun yoldaki guvenlik etkisi ve surus konforu zaten Ford'un kullanici kitlesinin talebi. Amortisor sistemi sert degil ama yumusak da degil. Yol tutus kisminda buraya yeniden gelecegim. Kasislerden gecerken, cukurlara girerken sonumleme oldukca basarili ama cok derin veya yuksek kasislerde aracin yapisi geregi sert gecisler olabilir ama baska aracta onu ayrk arkasi ayri etkilenen bu durumlar daha monoblok bir hisde gerceklesiyor.

Yol tutus: 4x4 araca binene kadar her aracin bir siniri oldugunu dusunuyordum. Mondeo'nun bile. Ancak s60'da anladim ki sinirlara yaklasmak icin bir 4x4'e gerek yok. Ford'da bulamadigim hatta bugune kadar ki ilk esp'li aracimesp'nin farkli versiyonlarini icermesine ragmen esp isigi hic yakmadi. Kesin hurada yakar dedim yakmadi. Yatmayan bir arac. Onden, arkadan kayma egilimi gosterdi gibi oto yorumcularina ait kelimeleri paylasamayacagim. Cunki ben nereden kayma egilimi oldugunu anlayamadim. Amortisor asiri sert degil. Demek ki aracin tek yol tutus destegi amortisor degil. Cok Iyi ayarlanmis bir agirlik dengesi var.

Tuketim: Yazin 6.2 kisin kis lastikleri ile 7.0lt tuketen bir arac. Basta da dedim guvenlik haric herseyin optimumu. Ayni kullanim tarzinda monde 9,9lt benzin, punto evo 5.2lt mazot, seat cordoba 6.9lt benzin yakardi. Orta sinif, otomatik, prestij bir marka, maksimum guvenlik, optimum konfor karsiligindaki tuketim punto'dan fazla.

Iste elestirilen arac bu. Ikinci eli zayif denilen arac. Kullanan satmak isterse eger birgun arac secmek icin satmaktan daha cok zorlanir. Ses sistemi. Uzerinde bose yazmiyor, harman-cardon diye nikelajli logolar yok ama benim gordugum en kaliteli ses sitemlerinden biri. 7 inch yuksek cozunurluklu ekranda ayni anda bircok bilgi gozukuyor. Usb'yi formatinsan dolayi bazen okumaktan vazgecebiliyor. En keyifsiz kismi bu. Cikarip yeniden takmak gerekiyor. Bt uzerinden muzik caliyor. Spotify ile tam uyumlu. Dvd film oynatabiliyor. Navi opsiyon. Geri gorus opsiyon ama orjinal park sensoru hem gorsel hem de isitsel olarak basarili. Hangi yonde engel varsa o taraftan ses geliyor mesela. Yol bilgisayari zayif ama seyir istatistigi kontak acildiktan sonra yapilan km, ortalama tuketim, gecen zamani veriyor ve grafiklerle ortalama tuketimi ekrana yansitiyor. Sadece ortalama hiz olmamasi bu ekranda eksiklik ama yol/zamandan o da hesaplanir.hiz sabitleyici hiz sinirlayici guzel calisiyor. Adaptif giz sabitleyici opsiyonel. Makyajsiz advance de standart ola Kor noktalar yagmur ve golgelerden etkileniyor. Bazen arizaya geciyor ama calisma mantigi guzel. Icerden isik yakiyor. Cok buyuk aynalar ve ic dikiz ile neredeyse 180 deece kontrol alaninizda. Yanliz arka cam gorusu yatikliktan dolayi biraz kisitli. Arka bagaj kapagi ise cok kisa oldugu icin parki alisinca kolay. Farlar hep acik. Sensor yok. Bu ozellii Kapatmak 80tl. Sunroof opsiyonel. Cift klima standart ama isi ayari beraber yapilmiyor. Arac sogukta erken calismak icin motor bolumundeki ptc'yi otomatik aciyor. Kisin ilk start bu yuzden 2 -3 sn sonra olabiliyor. Aracin icini isitmak icin ek isitici yok ama gayet hizli isiniyor. Yagmur sensoru var. Rezistans 5 derece altinda mondeo dizeller gibi otomatik evreye giriyor. Start/stop ozelligi arka bagaj kapaginda drive e yazanlarda mevcut. Bagaj kucuk ama yukleme agzi genis. Bu nedenle valizlari once duz koyup, sonra yana diklemek suretiyle daha cok yukleme yapilabiliyor. Adaptif bi xenonlar advance paket ile geliyor. Uzunlar h7 halojen destekli. Sinyal lambalari yanarken etraftaki tabelalari aydinlatir. Aracin anahtari uzerinden karsilama isiklari ve lamba alti aydinlatmalari acilabiliyor. Acil durumlar icinnalarm devreye sokulabiliyor. Onde sis fari yok. Maliyet icin tek geri ve arka sis lambasi killanilmamis. Genis bir torpido mevcut. Sakalama gozleri acisindan yine optimum. Arka diz mesafesi optimum. Advance pakette koltuk ve aynalar 3 hafizali. Ayrica iki ayri anahtar icin farkli hafiza secenegi mevcut. Kararan ic dikiz aynasi, 3 kademeli isitmali deri koltuklar, sabitlenen hizi gosterme ve el ile hizlanmalarda erttirilan hizi ekrandan takip etme benim icin guzel ozellikler.

Sanirim az cok fikir sahibi olunacak kadar yazabilmisimdir.

Kullanicisindan saygilarla....

Çok aydınlatıcı bir yazı çok teşekkür ederim.Dusuncelerim daha da netleşti araştırmaya hiz verdim ama fiyatı dusunduruyor:) Bu araç nasıl sizce

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volvo-ilk-sahibinden-24000-km-cizik-yok-372071727/detay

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
metehan koç

Eski kasa olanlar yani 2001 de uretilen s60 lar ki yukarida bir ornegi paylasilmis euro ncap testinden 4 yıldız almis bir aractir.ki ayni arac small overlapta dokulmustu. Suan güncel s60 ncap testinden 5 yıldız aldi ayrica small overlapta gecerli not almistir ki o testte 320 ve e kasa mercedeslerin kabul edilebilirin altinda not aldigini dusunursek volvo suan ki ozellikle v40 ta bunu yapti , ayni sase uzerinde 6 farkli celik kullanarak tavan mukavemetinde 1 numara olmustur. Guvenlik ekipmanlari testinde 100 tam puanida alan tek markadir.yuzde 20 aciki carpisma testinde kabulbedilebilir puanin uzerine cikmis bir markadir. Volvoyu gelly nin sahibi aldi ancak üretimi hala isvecte yapiliyor bunuda eklemek lazim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Evren hocam, çevrende temiz 2.0 benzinli 240 hp'likten denk gelirse haberim olsun ;)

Volvo forumunda satilikti bir ara. Konuya yazmamis. Bildigim kadari ile satilmadi ama benzinlilerde ek opsiyonlular daha cok.

Saygilarimla.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volvo-2011-s60-t4-ozel-siparis-68000km-aciliyeti-kalmadi-356005411/pasif-ilan

Çok aydınlatıcı bir yazı çok teşekkür ederim.Dusuncelerim daha da netleşti araştırmaya hiz verdim ama fiyatı dusunduruyor:) Bu araç nasıl sizce

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volvo-ilk-sahibinden-24000-km-cizik-yok-372071727/detay

Arac guzel ama boş. Premium en bosudur. Ek opsiyonlar da alinmamis.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Onay Solmaz

Volvo forumunda satilikti bir ara. Konuya yazmamis. Bildigim kadari ile satilmadi ama benzinlilerde ek opsiyonlular daha cok.

Saygilarimla.https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volvo-2011-s60-t4-ozel-siparis-68000km-aciliyeti-kalmadi-356005411/pasif-ilan

Arac guzel ama boş. Premium en bosudur. Ek opsiyonlar da alinmamis.

Saygilarimla.

Verdiğim linkteki araç nasıl acaba

Yorum bağlantısı
Onay Solmaz

Cevap yazmistim. Premium en bosudur. Deri koltuk ve 7 inc ekran eklenmis.

Saygilarimla,

Pardon sayfamda çıkmamış göremedim.Km si cazip geldi birde piyasada çok fazla advance yok sanırım
Yorum bağlantısı

Advancelestirimis premiumlar var. Gercek advance sag koltugu elektrik ayarli olandir. Premiuma eklenen deri koltuklarda sag taraf manueldir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Onay Solmaz

Advancelestirimis premiumlar var. Gercek advance sag koltugu elektrik ayarli olandir. Premiuma eklenen deri koltuklarda sag taraf manueldir.

Saygilarimla.

Advance ve premium arasında cok fazla fark yok demi xenon far var en onemlisi bildiğim
Yorum bağlantısı

Xenon, koltuk isitma, deri koltuk, hayalet gosterge, 7" multimedya en baslica farklar.

Saygilarimla.

hayalet gösterge dediğiniz göstergelerin ekran şeklinde olanı mı acaba...

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Ford ve volvo yetkili servislerinde zaman geçiriyorum.

2003 model focus bir yıl içinde sorun çıkarmazsa x lira masraf yapıldığını düşünürsek.

S60'ın forddaki karşılığı mondeo 2x lira masraf yapacaktır.

S60 ise 2,75x lira masraf çıkaracaktır.

Yıllık bakımlarda çok can yakmayan bu durum olası büyük bakımlar ve parça değişiminde sizi üzebilir.

Buna hazırlıklıysanız bence S60 çok güzel bir araç. T5 motorlu olanı hem yakışıklı hem hızlı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onay Solmaz
Xenon, koltuk isitma, deri koltuk, hayalet gosterge, 7" multimedya en baslica farklar.

Saygilarimla.[/quote

Genelde premium var ve fiyatları baya yüksek baktığım modeller 90000 civarında acaba bu rakamlara değer mi

Ford ve volvo yetkili servislerinde zaman geçiriyorum.

2003 model focus bir yıl içinde sorun çıkarmazsa x lira masraf yapıldığını düşünürsek.

S60'ın forddaki karşılığı mondeo 2x lira masraf yapacaktır.

S60 ise 2,75x lira masraf çıkaracaktır.

Yıllık bakımlarda çok can yakmayan bu durum olası büyük bakımlar ve parça değişiminde sizi üzebilir.

Buna hazırlıklıysanız bence S60 çok güzel bir araç. T5 motorlu olanı hem yakışıklı hem hızlı.

O da kafama takılıyor cok arıza yapacağını dusunmuyorum ama belli olmaz sonuçta belli bir maaşla çalışıyorum
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...