İçeriğe Yönlendir

S Max - Turbo Ve Egr Arızası

Hasan Ekşi

Recommended Posts

Hasan Ekşi

Değerli S-Max Kullanıcıları Aracımı alalı yaklaşık 4 ay kadar oldu. Bu süre içinde 9.000 km yaptım ve hiç bir sorunum yoktu. yalnız son 1 ay içerinde aracımda 3-4 kez motor ışığı yanmaya başladı  kontağı açıp kapatınca arıza ışığı gidiyordu bende bunun üzerine 01.11.2016 kent ford otomotive aracımı götürdüm hataya baktılar turbo-egr hatası çıktı hata kodlarını sildiler usta test sürüşüne çıktı ve şu an için bir sorun olmadığını söyledi ve aracı teslim etti. yaklaşık 1 ay kadar araçta hiç bir ışık ve hata yoktu 03.12.2016 da tekrar motor arıza ışığı yandı kontağı açıp kapadım arıza ışığı gitti ama araç hantallaştı tepkilere eskisi gibi cevap vermemeye başladı. 05.12.2016 da aracım yine motor arızasını yineledi bende 06.12.2016 da aracımı yine kent forda götürdüm ve hata kodlarına baktılar yine turbo ve egr hatası verdi, servis aracımın daha önceki hata kodunu bildiği için servisten Arıza tespiti istedim ve aracı ford servisinde bıraktım. 07.12.2016 da servisten gelen bilgide yapılan arıza tespitinde egr ve turbo arızalı olduğu parça revizyonu yapmadıklarını istersem değişimi yapabileceklerini söylediler. Yanlız servis danışmanı fordun revizyoncusu olduğunu söyledi Pendikte Revmer Revizyon merkezi kendileri ile telefonda görüştüm ve teyit ettim. revizyon içi turbonun söküp getirilmesini istedi.

Bu konuda Turbo Revizyonu ve EGR için sizlerden tavsiyeler bekliyorum. Tanıdığınız bu konudaki ustalar hakkında

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ikisi birden mi arızalanmış. egr neyse de turboda ki arıa ne imiş? eektronik mi mekanik mi?

Yorum bağlantısı
Hasan Ekşi

Çağlar abi aynen senin gibi bende sordum ikiside mi arızalı diye evet dediler, zaten bilgisayarda da ikisinin hata kodu veriyor dedi. turbo için mekanik ve elektronik hakkında bilgi vermedi bende sormadım. sadece revizyon yapan yer arıza ışığı sorunu ile sık karşılaşmadığınızdan mekanik olabileceğini düşünüyorum dedi belkide turbo da bir sıkıntıda olamayabilir dedi. haklı olarak görmeden cevap veremeyiz dedi. acaba başka bir ford servisine arıza tespiti için götürsem mi diyorum?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bunlarda egr iptal edilemiyor mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aşırı kurum varsa o da arıza kodu yaptırabilir.

Egr arızalı ise mekanik iptal işe yaramaz. Ayrı ihitmal. Mekanik revizyon basınç kaybında işe yaramaz gibi veriler ışığında ben olsam ilave kontorl isterdim

Alttaki turbo emişindeki plastik hortum sağlam mı

Yorum bağlantısı
Hasan Ekşi

Çağlar abi, Hortumların sağlam olduğunu ilettiler. acaba ilk olarak egr içinde kurum varsa temizlik yaptırıp motor arıza ışığı için yanmasını mı beklesem duruma göre turboyu söktürüp revizyon mu yaptırsam

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hala arıza lambası yakan turboda pal değişiminin tedavi olacağına ikna olmadım. egr de ilk seçenek elbete temizlik. rakamını sordunuz mu?=

Yorum bağlantısı
Hasan Ekşi

Çağlar abi, bu konularda ne yazık ki senin gibi teknik bilgim yok :(, teknik olarak bu soruları karşı tarafa soramadım. ama turbo için yüksek bir meblağ 5.000 TL gibi birşey dedi egr yi sormadım. 

Yorum bağlantısı
Hasan Ekşi
(düzenlendi)

hala arıza lambası yakan turboda pal değişiminin tedavi olacağına ikna olmadım. egr de ilk seçenek elbete temizlik. rakamını sordunuz mu?=

abi bu arada arıza kodlarını sildiler şu an bir lamba yanmıyor. Motor arızası yanınca Kontağı açıp kapadığımda arıza ışığı yanmıyor. devamlı yanan bir hata yok

tarihinde Hasan Ekşi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arıza lambası sönebilir. anlık olarak okuyor da arıza hala orada durmakta o belli. dtc kodu ne acaba?

Yorum bağlantısı
Hasan Ekşi

abi dtc kodunu bilmiyorum servise sormadım. ama şu an hataları sıfırladılar ecu da hata yok dediler, eğer hata verirse başka bir yetkili servise götürüp bu teknik bilgileri isteyecem :) 

Yorum bağlantısı
Hasan Ekşi

Çağlar Abi Merhaba,

Hata kodlarını aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki arıza kodu Turbo için olan, anladığım kadarıyla Mekanik bir arıza değil Elektronik arıza,

kGnN2W.jpg

Bu arızada EGR için verilen arıza kodu Bu da elektornik bir arıza gibi görünüyor.

njL15M.jpg

Arıza elektronik bir hata gibi görünüyor Turbo hata kodu silindiğinde araç çalıştığında hareket etmeden hata kodu hemen geliyor, EGR hareket etmeden gelmiyor. Turbo da arıza var heralde önerilerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Önce vesileler:

ilk olarak aynı anda hem egr hem turbo arızası bayağı talihsizlik olur parçalar da pahalı o yüzden iyi incelenmeli.

Hata kodları spesifik olarak git şu parçayı deiştir demez. Keşke öyle olsa. Çok sık rastlanan hata: hegoda karışım hatası okunup dğeişmesi mesela. Belki de ateşleme düzensiz dir?

sizdeki kodlara bakınca: egzos da beklenen dışında basınç okunması hatası vermiş. Mesela egr hep kapalı veya hep açık kalmışsa da bu hataları verir. mesela kat tıkanmışsa da bu hataları verir. Kodlara denk düşzen parçaları değişince düzelirim demiyor o kodlar. Bu cihaz universal bir cihaz altta o bile yazmış buna rağmen parçayı tek bu koda bakıp yenilemeyiniz demiş. güzel demiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...