İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - 1.4 Benzinli Aracımda Titreme-Silkeleme ve Performans Düşüklüğü

ömer can çolak

Recommended Posts

Fatih Duru
20 saat önce, ömer can çolak yazdı:

arkadaşlar kusura bakmayın sanayide uzun uğraşlar sonuzu yok katalitik convektör yok baskı balata diye diye aklımı bulandırıp durdular ama sorunun kesinlikle bunların olmadığından emindim. Ford yetkili servisteki adamlar boşa durmuyormuş orda adamla teste çıktı kesinlikle buji dedi. ve dediği de çıktı, 4 buji ve 2 nolu buji değişince o iğrenç silkenlenmeden kurtuldu sanki benim arabam değil gibi kesinlikle performansta arttı. arabana onca gündür işgence çektirmişim. 

bu arada aynı marka modelde arkadaşımda var fiesta 2013 dizeli var onun aracında da silkelenme olmaya başladı oda bujileri değişcek. büyük ihtimalle sorun bujilerde çıkacak.

Ömer bey geçmiş olsun öncelikle. 2012 1.4 Benzin LPG Motor aracım var benimde. Düşük devirlerde az da olsa silkeleme ve araç vitesteyken gazı birden bırakınca 2 defa tekleme ve gazdan ayağımı çekip tekrar basında bi boşluk hissi gibi vuruntu gibi bir problemi var. Sizde benzeri bir sorun varmıydı ve buji değişiminden sonra düzeldimi? Bendeki sorun hem benzinde hem lpgde oluyor. LPG'de biraz daha belli ediyor kendisini.

Yorum bağlantısı
Ömer Vural

Aynı problem benim aracımda da mevcut ve 225 000 km bakımında söylememe rağmen bu düzelmedi servisteki usta nasıl ustaysa bilimsel açıklama yapıp normal olduğunu bile söyledi tekrar gidip bujileri değiştirmek olucak ilk işim 

Yorum bağlantısı
Fatih Duru

İsim bezerliği varmış :) Mesajınızı okurken şaşırdım ama diğer ömer bey değiştirmiş bujileri.

Normal olduğunu hiç düşünmüyorum. Bunun çözüm olcağını bilsem Boschun iridyumları var. Bosch'a sordum tanesi 30 tl ama özel bi buji dedi ondan takıcam.

Yorum bağlantısı
Mevlut Kurt

SM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Mevlut Kurt
Ömer bey geçmiş olsun öncelikle. 2012 1.4 Benzin LPG Motor aracım var benimde. Düşük devirlerde az da olsa silkeleme ve araç vitesteyken gazı birden bırakınca 2 defa tekleme ve gazdan ayağımı çekip tekrar basında bi boşluk hissi gibi vuruntu gibi bir problemi var. Sizde benzeri bir sorun varmıydı ve buji değişiminden sonra düzeldimi? Bendeki sorun hem benzinde hem lpgde oluyor. LPG'de biraz daha belli ediyor kendisini.

abi senin sorunun aks millerinin bosluk yapmasi gibi gorunuyor..

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
5 saat önce, Mevlut Kurt yazdı:

abi senin sorunun aks millerinin bosluk yapmasi gibi gorunuyor..

Mevlut bey aslında benim de aklıma geldi. Dikkat ettim motor tekere güç vermediği andan sonra gaza basınca oluyor. Yani genelde düşük devirde. Yüksek devirde zaten az da olsa güç aktarımı olur diye düşünüyorum. Aks millerinin boşluğu tamir edilebilcek bisey mı. Maliyeti yüksek mı olur sizce?

Yorum bağlantısı
Mevlut Kurt

evet tamiri mumkun, yenisine gore maliyeti az fakat yenisi kadar uzun omurlu olmuyor..

Yorum bağlantısı
ömer can çolak
On 01.03.2017 at 21:56, Kadir Pulat yazdı:

Ve nihayet mutlu son ama arkadaşlar ısrarla buji ve kablolarını baktırın demişler keşke önce bunlardan baslasaydınız

ayrıca Çağlar beyinde dediği gibi dizel buji olayı farklı bir şekildedir 

işte usta var usta var, sanayide 2 usta bişi yok diyince insan ister istemez tamam diyo, ama ford servisine'de 2. gidişimde buji dediler ortak fikirde olunca.... baktık bujiymiş yoksa forumun ilk başlarında arkadaşların bir kaçı buji ve buji kabloları diye tavsiyede bulunmuşlardı.

On 02.03.2017 at 10:59, Fatih Duru yazdı:

fatih bey benzer durumları lpg ile sorunu yaşayan forum sitelerinden bi araştırın şuan hatırlayamadım ama lpg nin de bi değişiminden sonra düzelenlerin yorumlarını bi kaç okumuştum.gaza çek bırak olayında boşluk hiç yaşamadı ama kafanızdan atayım diyorsanız şüpeyi buji ve kablolardan başlayın. 

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
20 saat önce, ömer can çolak yazdı:

işte usta var usta var, sanayide 2 usta bişi yok diyince insan ister istemez tamam diyo, ama ford servisine'de 2. gidişimde buji dediler ortak fikirde olunca.... baktık bujiymiş yoksa forumun ilk başlarında arkadaşların bir kaçı buji ve buji kabloları diye tavsiyede bulunmuşlardı.

fatih bey benzer durumları lpg ile sorunu yaşayan forum sitelerinden bi araştırın şuan hatırlayamadım ama lpg nin de bi değişiminden sonra düzelenlerin yorumlarını bi kaç okumuştum.gaza çek bırak olayında boşluk hiç yaşamadı ama kafanızdan atayım diyorsanız şüpeyi buji ve kablolardan başlayın. 

Ömer bey öneriniz için teşekkür ederim. Ne marka taktınız bujileri. Bende değiştireyim en azından değişmiş olur. Kimisi LPG için özel bujilerden alın diyor ama kimileride hiç farkı olmaz diyorlar.

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
(düzenlendi)

Çok düşünce sonucu bujileri her ihtimale karşı degistireyim dedim. Bunun için log bujisi taksam mı diye düşündüm ama bi kaç yorum hariç hiç tavsiye eden yok tu. Ustam da orjinal al en iyisi dedi. Gittim fomoco 4 buji aldım bosch bujinin üçte bir fiyatına. Taktıktan sonra arabam pürüssüz oldu diyebilirim. İlk kalkislar olsun ara hızlanmalar. Sanki sesi bile değişti. Bahsettiğim gaza anı basma ve bırakma da olan sorunlar da minimuma indi. Gazi bırakınca olan tamamen gitti. Diğeri de zor zar hissediliyor artık. 

Benzeri sorunları olan arkadaşlar bujiler ile değişime başlayabilir. Faydası görülür. 

tarihinde Fatih Duru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
ömer can çolak
(düzenlendi)
On 09.03.2017 at 11:27, Fatih Duru yazdı:

Ömer bey öneriniz için teşekkür ederim. Ne marka taktınız bujileri. Bende değiştireyim en azından değişmiş olur. Kimisi LPG için özel bujilerden alın diyor ama kimileride hiç farkı olmaz diyorlar.

On 10.03.2017 at 22:22, Fatih Duru yazdı:

Çok düşünce sonucu bujileri her ihtimale karşı degistireyim dedim. Bunun için log bujisi taksam mı diye düşündüm ama bi kaç yorum hariç hiç tavsiye eden yok tu. Ustam da orjinal al en iyisi dedi. Gittim fomoco 4 buji aldım bosch bujinin üçte bir fiyatına. Taktıktan sonra arabam pürüssüz oldu diyebilirim. İlk kalkislar olsun ara hızlanmalar. Sanki sesi bile değişti. Bahsettiğim gaza anı basma ve bırakma da olan sorunlar da minimuma indi. Gazi bırakınca olan tamamen gitti. Diğeri de zor zar hissediliyor artık. 

Benzeri sorunları olan arkadaşlar bujiler ile değişime başlayabilir. Faydası görülür. 

:) gözünüz aydın olsun. kablolarıda değiştiniz mi sadece bujimi değiştiniz?

tarihinde ömer can çolak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Duru
1 saat önce, ömer can çolak yazdı:

:) gözünüz aydın olsun. kablolarıda değiştiniz mi sadece bujimi değiştiniz?

Sadece bujileri değiştirdim. Ama kabloları da değiştiricem Nisan başında. Rolantide iken hafif bi titreme oluyor. pürüzsüz çalışmıyor yani. Belki bu şekilde düzelebilir. Sizin böyle bir durumunuz var  mı? Hem benzin hem LPG de aynı.

Yorum bağlantısı
ömer can çolak
Bir saat önce, Fatih Duru yazdı:

Sadece bujileri değiştirdim. Ama kabloları da değiştiricem Nisan başında. Rolantide iken hafif bi titreme oluyor. pürüzsüz çalışmıyor yani. Belki bu şekilde düzelebilir. Sizin böyle bir durumunuz var  mı? Hem benzin hem LPG de aynı.

kablolarıda aradan çıkarın bence kafanız rahat olur. benim araç benzinli,dizel gibi çalışıyor rolantideki titremeyi fark etmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
1 saat önce, ömer can çolak yazdı:

kablolarıda aradan çıkarın bence kafanız rahat olur. benim araç benzinli,dizel gibi çalışıyor rolantideki titremeyi fark etmiyorum :)

Ömer bey şimdi dikkat ettim meslek ve yaş ve araç olarak benzer noktamız çok gibi :) Dizel gibi çalışıyor derken? bu bi sorun mu yoksa olağan mı

Yorum bağlantısı
ömer can çolak

daha önce benzinli araç hiç kullanmadım dizel daha yoğunlukla kullandık dizel gibi motor sesi yapıyor yada ben çok kulak veriyorum.hakikaten ortak yön çokmuş :) 

birde yağ seçimi için danışmam gerekiyor sizlere, motul yağı fena tavsiye edenler var. motor sesi, düşük devirde falan acaip met ediyorlar motul markalı yağı. birde benim araç 2013 benzinli fiesta (lpg yok) yağlarda kullanılan bi terim var hala çözemediğim.bana gelebilecek yağ seçimi 5w30 mudur? yetkili bayiden sorguladım 80tl diyorlar 4lt.(bema madeni yağlar kayseri)

Yorum bağlantısı
Fatih Duru

Şöyle söyleyim daha önce dizel 1.4 fiesta kullanmıştım 2-3 ay dizel olduğu belli ediyordu. daha sonra 1.6 tdvci focus kullandım şirket aracı olarak 2 sene dizel değil benzinli sesi bile yoktu :) Bende çok dinleyen biriyimdir aracı. Çok iyi olmadığı söyleniyor bu kötü huyun :D ama çok motor sesi varsa dizel benzeri bi sorun olabilir. benim rolantide evet biraz var ama 3.5 devire kadar gayet sessiz. Ama bu çok tartışmaya açık bir konu :)  

LPG sonrası ben aracın yine orjinal malzemelerini kullanma taraftarıydım o yuzden lpg için falan özel bir yağ buji kullanmadım. Motulu çok tavsiye ettiklerini duydum ama 3 bin km önce MOBIL ile değiştirdim yağımı. sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Yetkili bayiye takılmayın. O an ellerinde ne varsa onu önerirler. Benim aracın yağ kağaında "castrol recomenned" yazıyor. bi sonraki sefer castrol koymayı düşünüyorum. Ama yakın zamanda değiştiriseniz yorumunuzu dinlemek isterim

Yorum bağlantısı
ömer can çolak

ay başında kullanıcam yağı, ayrıca motor içi temizleme ve enjeksiyon temizlemeyle beraber filtreler v.s. bi elden geçirmeye çalışcam. Lpg kullanmadan yakıt düşürmeye çalışıyorum bi yandan. bor kiti diye bişey varmış belki izmirde duymuşsunuzdur kullananı yada duymuşluğunuz varmı?

Yorum bağlantısı
Fatih Duru

Duydum ürünü ama kullanan duymadım. Kayda değer bi tasarruf yapar mi bilemem. Aracı ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Çünkü benzin de biraz cebinizi yakar bizim araçlar :) ben aldığım gibi lpg taktidirm. 4 ayda 6 bin im civarı yaptım kış olmasına rağmen:) 1 depo ile uzun yolda 400km yapıyorum 85 tl civarına doluyor. E yaz geliyor gaz da epey indirim bekliyorum 2.61e düştü bile. Arabaya binmeyi seven biriyim o yüzden sanırım lpg benim için doğru tercih. Siz de kendi muhasebenizi yapmalısınız. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
7 saat önce, ömer can çolak yazdı:

ay başında kullanıcam yağı, ayrıca motor içi temizleme ve enjeksiyon temizlemeyle beraber filtreler v.s. bi elden geçirmeye çalışcam. Lpg kullanmadan yakıt düşürmeye çalışıyorum bi yandan. bor kiti diye bişey varmış belki izmirde duymuşsunuzdur kullananı yada duymuşluğunuz varmı?

En önemli kriter bence lastik ve lastik havası, bir de düşük devirde sürülecek, şehiriçinde 2000 devir pek geçilmeyecek. Borla falan tasarruf olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Michelin lastik olacak ,bir de bir kaç psi fazla hava basılacak, gaza dokundun mu yürüyüp gidiyor zaten araba, rahat yuvarlanıyor. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ömer Vural

Ömer can bey ve fatih bey sorunu çözmüşsünüz sanırım sizin adınıza sevindim bir daha tekrarladı mı acaba aynı tekleme sorunu ben hala bu lanet teklemeden kurtulamadım, 225 bin bakımda serviste ıstarla buji kabloları ve bobini de söylememe rağmen  bujileri değiştirdiler düzeldi diyip göndermişler ilk 150-200 km bişey yoktu sonra yavaş yavaş artarak yine aynı sorun tekrarladı önümüzdeki bi kaç hafta sonra 240bin bakımına sokacağım bu sefer yetkili servise götürmeyi düşünmüyorum sanayiye gidip özel servise götürcem umarım buji kablo ve bobini bu sefer değiştirerek bu sorundan kurtulacağım 

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
22 saat önce, Ömer Vural yazdı:

Ömer can bey ve fatih bey sorunu çözmüşsünüz sanırım sizin adınıza sevindim bir daha tekrarladı mı acaba aynı tekleme sorunu ben hala bu lanet teklemeden kurtulamadım, 225 bin bakımda serviste ıstarla buji kabloları ve bobini de söylememe rağmen  bujileri değiştirdiler düzeldi diyip göndermişler ilk 150-200 km bişey yoktu sonra yavaş yavaş artarak yine aynı sorun tekrarladı önümüzdeki bi kaç hafta sonra 240bin bakımına sokacağım bu sefer yetkili servise götürmeyi düşünmüyorum sanayiye gidip özel servise götürcem umarım buji kablo ve bobini bu sefer değiştirerek bu sorundan kurtulacağım 

Ömer bey yetkili serviste biraz fazla ödersiniz ama en azından garantili yapılmış olur. 200 km sonra aynı sorunu yaparsa tekrar götürebilirsiniz diye düşünüyorum. Yada daha uygun fiyatlı Bosch Car Service ler var araştırın size yakın ve işini iyi yapanı bulmaya çalışın orasıda aynı şekilde garantili faturalı yapıyor olacaktır. Dışarıdaki ustada her deneme yanımla kısmındaki parçların parasını ödersiniz ama böyle yerlerde daha farklı bi uygulama olacağını düşünüyorum. sonuçta açılan kayıtta sizin şikayetniz ve sonuç yazıyor olacak. Ben şahsen sattım aracımı ve dizel fiesta aldım. Ben sol koltukta motor sağ koltukta 130 dan sonra birbirimize bağırarak yolculuk ediyoruz şimdilik :)

Yorum bağlantısı
Ömer Vural

Benzinlide de km 240bin olunca ses olarak dizelden bi farkı kalmıyo :) söylediklerinizde haklısınız o konuda araştırmalarım devam ediyor iyi bi servis yada usta bulucam inşallah, aynı kasa dizelini mi aldınız ? 

Yorum bağlantısı
Fatih Duru

Evet arabanın sadece rengi ve motoru farklı :D geri kalan herşeyi aynı

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ömer Vural
On 23.05.2017 at 14:07, Fatih Duru yazdı:

Evet arabanın sadece rengi ve motoru farklı :D geri kalan herşeyi aynı

Dizel en azından kafanız rahat Lpg derdi yok :) Nihayet bende sorunumu çözdüm bujiler daha önceki bakımda değişmişti zaten şimdide özellikle anlattım ve buji kablolarını, bobini, marş motorunu komple değiştirdim ve bakımınıda yaptırdım araç kendine geldi valla çok şükür severek zevkle kullanıyorum şuan daha önce araca binesim gelmiyordu şimdi inmiyorum hiç :D 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...