İçeriğe Yönlendir

Araç Değer Hesaplama

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Arkadaşlar,

Uzun süreden beri aşağı yukarı rakamları tutturduğum bir formül var. kaybolmaması için burada paylaşıyorum. Bu formül averajdır. Yani aracın piyasası iyi ise %1-5 arası oynayabilir.

Aracın sıfırı şu an 100 ise

1 yaşında araç 91

2 yaşında araç  82,81

3 yaşında araç 75,35

4 yaşında araç 65,56

5 yaşında araç 62,39

6 yaşında araç 56,78

7 yaşında araç 51,67

8 yaşında araç 47,02

9 yaşında araç 42,78

10 yaşında araç 38,94

11 yaşında araç 35,43

12 yaşında araç 32,24

13 yaşında araç 29,34

14 yaşında araç 26,70

15 yaşında araç 24,29

16 yaşında araç 22,11

17 yaşında araç 20,12

18 yaşında araç 18,31

19 yaşında araç 16,66

20 yaşında araç 15,16

şeklindedir. aracıngüncel ya da TCMB sayfasından alınma yılına göre enflasyon hesabı çıkarılmış fiyatı ile yukarıdaki sayıyı çarpıp yüze bölerseniz olması gereken fiyatı bulursunuz.

Bu değer averajdır. Elbette bazı modellerin piyasası daha iyidir.

Şu adresten aracı alırken verdiğiniz paranın bugün kaç lira olduğunu bulun, ondan sonra o sayıyı yukardaki tablodaki çarpan ile çarpın.

http://www3.tcmb.gov...yon_anayeni.php

mesela şimdi baktım şu an 100 bin lira 1995 te 613milyon liraymış. O zaman 613 milyona aldığınız araç şimdiki eflasyon dikkate alındığında 100 bin lira.. yani kabaca 13.79 bin lira olması gerekiyor 95 model aracın.  21 yaş.

eski sıfır fiyatlar başlığımız da varmış:  http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/162248-eski-ara-fiyatlarının-o-gnk-satış-fiyatları/

Bu formülü niye böyle hesapladım. Aracın ömrünün ve kullanımının matematiksel olarak hep bir önceki yıla göre düştüğünü ve zaman içinde aniden sıfırlanmayacak ancak lineer de olmayacak doğal azalımla yürüdüğünü gözlemlediğim için.

9 sayısı ülkemizin ekonomik araç ömrüne uygun duruyor. Mesela almanya denirse bu 9 sayısı 15 olabilir. Yani her yıl 15 düşersiniz. Pakistan derseniz belki 5 düşersiniz. Ama bence şu an Türkiye 9 gibi gidiyor. ÖTV zammından sonra araçlarımıza sarıldık. Belki 8 e düşer.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 18
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu durumda Şahin'lere bu paralar istenmesi doğal mıymış? Matematiğim çok kuvvetli değildir, kusura bakmayın :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

evet doğal çıkıyor.

her yıl önceki yılın fiyatını 0.91 ile çarpacaksınız. (yani %9 değer kaybı oluşturacaksınız) formül bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ortalama insanlar 15bin falan yapar yılda. Dizel, benzinli hesabında ne olur? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

şimdi ikincil faktörler bu yüzde 5i nasıl değiştirir onu düşünmek lazım.

Bence çok fazla birşey değiştirmez dizel benzinli. alış fiyatı çünkü belli.

kaza değiştirir.

km olarak bu hesap yıllık 15-20 bine göre felan tabi. iyi bir hesapla onu da katmak mümkün. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ferit şahenk katsayısı da unutulmamalı tüm fizik kanunlarının bittiği yerdir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Malum siteye girilir. En yüksek 3 fiyat ile en düşük 3 fiyat ortalanır yaklaşık değer bulunur ben hep böyle yaparım :D

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Ozaman 5 ay önce 87 aldığım tiguan şu anda sıfırı 98 bin tl. Şimdi satsam 89 bin tl. İyiymiş. Tl olarak değeri artmış. Ama aslında zarar etmişiz

Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

Kasa değişim yılları daha etkilidir bence araçtan araca bu oranın değişim hızını etkiler. Misal 2014 auris ile 2013 auris aynı kasa fiyat farkı bu kadar olmaz ama 2013 ile 2012 farklı kasa burdakinden fazla bile olabilir.Bu da ortalamaya yaklaştırır.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

2016 yada 2015 model alınması için 3-4 ay sıra beklenen markalarda bunları göremiyoruz maşallah sıfır fiyatına yada sıfırından pahalıya satılıyor birçoğu

tarihinde Doğuş Bağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Erden

2012 benzinli focus sıfır alındığında 45000 civarıydı şuanda yine aynı hatta biraz daha çıkıyor.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

2014 kasımda kuryeyi 49 bin liraya aldım, şuan 2014 ler yine 49 bin lira hatta 51 isteyen bile var

not: sıfırı 63 bin lira şuan 

bizim ülkemizde bu hesaplamalar işlemez bence

tarihinde Doğuş Bağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

2013 sonu fiestayı aldığımda liste fiyatları:

fiesta 1.6 titanium x powershift 42 bin

focus 1.6 trend 45 bin

golf 1.2 midline plus 47 bin liraydı

şimdi 2013 aynı model donanım;

fiesta 48 bin lira.

focus 1.6 trend 44 binden, golf 1.2 midline plus 48 binden başlıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ferit şahenk katsayısı da unutulmamalı tüm fizik kanunlarının bittiği yerdir

Araç bir Vag grubu aracıysa, 5 ay önce alınan bir araç, sıfır bedelinin üstünde bile satılabilir.. Örneklerini çok gördük.. 

2003 Bora kaça satıldı biliyor musun... Zamanında 2003 focus ile aynı paraya alınmıştır. 

35,200 liraya :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bora her zaman daha pahalı idi.. Dod öyle pompaladı ki hatta sanal 2.eli.. Pasifik modeli gelince 2.eli daha pahalı kaldı.. Dod un bayilerden kovulma başlangıcı olarak milat denebilir

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bora her zaman daha pahalı idi.. Dod öyle pompaladı ki hatta sanal 2.eli.. Pasifik modeli gelince 2.eli daha pahalı kaldı.. Dod un bayilerden kovulma başlangıcı olarak milat denebilir

2000 yılında focus almaya gittiğimizde bora da bakmıştık... Fiyatları aynı idi.. 

Ancak Vw, hangi araca bakarsanız bakın 3 ay araba yok ona göre demişti.. Mecburen gidip ford almıştık... 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Merhabalar,

2006 fiestanın sıfır satış fiyatı hakkında bilgisi olan var mıdır?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Belki model bazında farklı katsayılar bile kullanılabilir. Çok tutan modeller 8 hatta 7 bile olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Malum siteye girilir. En yüksek 3 fiyat ile en düşük 3 fiyat ortalanır yaklaşık değer bulunur ben hep böyle yaparım :D

Kızılderililer de hava raporuna göre odun topluyordu değil mi?

2013 sonu fiestayı aldığımda liste fiyatları:

fiesta 1.6 titanium x powershift 42 bin

focus 1.6 trend 45 bin

golf 1.2 midline plus 47 bin liraydı

şimdi 2013 aynı model donanım;

fiesta 48 bin lira.

focus 1.6 trend 44 binden, golf 1.2 midline plus 48 binden başlıyor.

Benim hesaba göre kaç çıktı?

2012 benzinli focus sıfır alındığında 45000 civarıydı şuanda yine aynı hatta biraz daha çıkıyor.

benim hesaba göre kaç çıktı?

2014 kasımda kuryeyi 49 bin liraya aldım, şuan 2014 ler yine 49 bin lira hatta 51 isteyen bile var

not: sıfırı 63 bin lira şuan 

bizim ülkemizde bu hesaplamalar işlemez bence

Yorum bağlantısı

kasım 2014 te 49000 liraya aldığım arabanın şuan 56 bin lira olması gerekiyor ama satış fiyatı şuan 63000 lira, yani 7000 lira gibi bir sapma var, bu sapma rakamı haliyle 2.ele de yansıyor

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Merhabalar,

2006 fiestanın sıfır satış fiyatı hakkında bilgisi olan var mıdır?

2003 yılı aralık ayında 2004 model beyaz dizel Comfort stil paketlisini 25.500 liraya almıştım. 1.700 lira stil paket farkı vardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

2003 yılı aralık ayında 2004 model beyaz dizel Comfort stil paketlisini 25.500 liraya almıştım. 1.700 lira stil paket farkı vardı.

O zaman 30 vardır herhalde :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2000 yılında focus almaya gittiğimizde bora da bakmıştık... Fiyatları aynı idi..

Ancak Vw, hangi araca bakarsanız bakın 3 ay araba yok ona göre demişti.. Mecburen gidip ford almıştık...

Olmayan a rakamı az tutup geri arama taktiği duydun mu. Lem araba yok rakam ne desin
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...