İçeriğe Yönlendir

Kuga - Aracım Hakkında Birkaç Genel Soru

Berk Gülata

Recommended Posts

Berk Gülata
(düzenlendi)
Merhabalar,

2016 Kuga titanium kullanıyorum.

Merak ettiğim birkaç konu hakkında görüşlerinizi paylaşır mısınız?

1) Anahtarsız çalıştırmanın faydası nedir? Ben bulamadım.

Örneğin arabanın motoru çalışmıyor, anahtar cebimde ve bagajdan alışveriş poşetlerini eve çıkarıyorum diyelim. Arabadan uzaklaştığımda biri gelip start düğmesine basıp arabayı çalsa ne olacak. Anahtarsız çalıştırmanın mantıklı bir yanını bulamadım.

2) anahtarda 3. düğmeye iki defa artarda basınca bagaj kapağının kilidini yarım açıyor. Bu yalnızca araç sokakta, ben ise görece mesafe uzaksam ve biri aracın bagajından birşey alacaksa işe yarayan bir düğme. Madem aracımın bagajını açtıracağım demekki o kişiye güvenirim demektir o zaman zaten anahtarı da veririm. Acaba AVM girişinde görevlilere kolaylık olsun diye iki defa basınca açıyormu diye baktım. İşe yaramıyor. Aracın içinde de olsanız dışında da olsanız düğmeye basmanızın hiçbir etkisi yok her halukarda bagajın düğmesine el ile basıp aşmanız gerekli. Bu durumda hangi mantık ile bu düğme kumandaya konulmuş.

Kumandadaki düğmeye iki defa basınca bagaj kapağı kilidinin tam açılması sağlanabilir mi? En azından AVM'lerde işe yarar.

3) Ford SYNC 2'de yazılım yükleme ve yüklü lisansları listeleme menüsü var. Ama hiçbir yerde fordun desteklediği 3.parti yazılımlar yok. 

Yurtdışındaki sitelerde de bulamadım. Sadece Ford'un SD kart şeklindeki navigasyon yazılımı var ebay üzerinde. Takıp yüklersem navigasyonu da kullanabilirim sanıyorum. Bu SD kartı Türkiye'de bulabileceğim bir yer var mı? Denemek isterdim.

4) 2017 araçlarında SYNC3 ile gelecek diye okudum. Ve SYNC3 android desteği ile geliyor. Mevcut araçlarında da SYNC2 to SYNC3 upgrade olur mu? Amerikadaki web sitesinde SYNC update desteği veriyor ford. ama Türkiye ford daha çok pazarcı mantığında sitesinde gerçek teknik destek namına birşey bulamadım. Bilgisi olan var mı?

5) ön park sensörü taktırmayı düşünüyorum. Orjinal taktırmak mümkün mü?

6) Ford SYNC2'nin desteklediği yazılım dilleri ve formatları hakkında bilgisi olan var mı? Örneğin SDK (Service Developer Kit) bulabilir miyim?

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Örneğin arabanın motoru çalışmıyor, anahtar cebimde ve bagajdan alışveriş poşetlerini eve çıkarıyorum diyelim. Arabadan uzaklaştığımda biri gelip start düğmesine basıp arabayı çalsa ne olacak. Anahtarsız çalıştırmanın mantıklı bir yanını bulamadım.

Anahtarınız araç içinde değilse araç çalışmayacaktır. Yoksa camı kırıp aracı alır giderler. Kimsede araç kalmaz  :rolleyes: 
Mantık sanırım şu. Anahtarı cebinize koyun unutun. Kapıyı anahtarsız açın, içine binin çalıştırın, inerken düğmeye basın stop etsin, araçtan inin kapıya dokunun kitlensin. Bence en önemli buluşlardan birisi. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

1.anahtarsız çalıştırma özellik olarak sadece motoru çalıştırmaya yarıyor.Motor çalışmazken anahtar aracın içinde bırakılmamış ise kimse aracı çalıştıramaz.Ancak araç çalışır vaziyette ise anahtar olmaksızın aracı alıp stop edene kadar istediği yere gider.Anahtarsız çalıştırmanın amacı her seferinde anahtarı cebinizden çıkartmanıza gerek olmadan aracı çalıştırmak başka bir avantajı yok.

2.Anahtar içerdeyken bagajı kumanda ile açmazsınız sanırım güvenlik için bu şekilde.Cebinizde düğmeye yanlışlıkla basılıp olur olmadık yerde bagaj açılmasın diye.

3.Ford yetkili servislerinde var.

4.Update şansımız yok cihazlar birbirinden farklı.Direk sistemi değistirmeniz gerekiyor.

5.Orjinal takılması zor diye biliyorum.Servisle konuşmakta fayda var.

6.Fikrim yok.

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Merhabalar,

2016 kuga titanium kullanıyorum.

Merak ettiğim birkaç konu hakkında görüşlerinizi paylaşır mısınız?

Megane 4'te de bu özellik var, biz denedik dediğiniz olayı, arka kapıyı açık bırakıp çıktım, ve 2 metre kadar uzaklaştım, arkadaş sürücü koltuğuna geçti ve start butonuna bastığında anahtar menzil dışı uyarısı gibi bir şey yazdı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berk Gülata

Tüm cevaplar için teşekkürler.

Aracı alalı 1 hafta olduğundan heyecanlıyım sorular acemi işi olabilir :) Kusuruma bakmayın.

anahtarsız çalıştırma mantıklı gözükmekte ancak titanium'da yalnız çalıştırma var. Araç girişi yine buton ile. Bu durumda bana göre ya hepsi olmalı veya hiçbiri. Kuandayı elime aldıktan sonra kapıyı açmışım sonrasında butona basmışım çok da elzem değil.

SYNC yazılımı diğer üreticilerin çoğu gibi akapalı kutu anlaşılan. Yurtdışı forumları inceleyeceğim. 

Bagaj kapısı kilidi iki seviyeli. Kumandadan açma butonuna iki defa basıldığında kilit tam açılıyor. O esnada kağıyı yukarı çekerseniz sorun yok. Ancak 2sn geç elinizi uzatmışsanız kilit yarım kilitleniyor tekrar. Bu sefer açmak için ya kumandadan tekrar basmalı veya bagaj kapısındaki butona basmalı. Belki kapı yanlışlıkla açılırsa güvenlik için tekrar yarım kilitliyordur ancak araç içindeki konsolda boş bir buton yeri var. Buraya bagaj kapağını tam açacak bir özelliklik etmeyi gerçekten isterdim. Mümkünatı varmı soruşturacağım.

Yolcu koltuğu altındaki gizli göz gibi başka alan varmı bulamadım.

Yorum bağlantısı
Berk Gülata

SYNC'i araştırdıkça özelliklerini sevdim.

direkt kumandadan uzaktan motor ve klimanın açılması güzel. Ama garantiyi bozmadan sanırım mümkün değil. Ancak bagaj kapağının tam açılması için pistonlara yay takmadan da halledilebileceği konusunda inancım sarsılmadı :)

Ben aracımı aldığımda 4 yıla uzadığını öğrendim garantinin. Buna ek olarak 1 veya 2 yıl daha uzatımını önerir misiniz. sonraki yıllarda donanım arızası çıkma olasılığı nedir. Uzun süre kullanan var mı?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Kavuk
On 12/19/2016 at 07:50, Berk Gülata yazdı:

Bagaj kapısı kilidi iki seviyeli. Kumandadan açma butonuna iki defa basıldığında kilit tam açılıyor. O esnada kağıyı yukarı çekerseniz sorun yok. Ancak 2sn geç elinizi uzatmışsanız kilit yarım kilitleniyor tekrar. Bu sefer açmak için ya kumandadan tekrar basmalı veya bagaj kapısındaki butona basmalı. Belki kapı yanlışlıkla açılırsa güvenlik için tekrar yarım kilitliyordur ancak araç içindeki konsolda boş bir buton yeri var. Buraya bagaj kapağını tam açacak bir özelliklik etmeyi gerçekten isterdim. Mümkünatı varmı soruşturacağım.

Bagaj kapağının tam açılması ile ne demek istiyorsunuz acaba :) Elektrikli bagaj kapağında, kapağın açılma yüksekliğini ayarlayan bir özellik vardır. Sizde yarım açmaya programlanmış olabilir mi..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...