İçeriğe Yönlendir

Kar İçin Zincir-Palet Tavsiye

Kenan Yaşar

Recommended Posts

Kenan Yaşar

Şimdi "bu Cehennem sıcakları varken sorulur mu bu soru kardeş" demeyin :) Hem aklıma takıldı hemde yazın bunlardan birisini ucuza almak için uygun zaman diye tahmin ediyorum. Evet tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum. Sizce bu üçünden hangisini tercih etmeli? Kriterlerimiz şöyle olursa daha sağlıklı olur. 1) Güvenlik 2) Fiyat 3) Kullanın kolaylığı 4) Lastiğe verilen zarar (kar lastiği için hariç) Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bulunduğunuz yerin kışın ortalama sıcaklığı ve karlı gün sayısı nedir?  Hatay yazınca profilde  ne gerek var diye  geçirdim aklımdan.

Yorum bağlantısı
Kenan Yaşar

Kışın başka şehirlere gezmeye gidebilirim. Yoksa İskenderun'da 4 mevsim lastik bile yeterli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kışın başka şehirlere gezmeye gidebilirim. Yoksa İskenderun'da 4 mevsim lastik bile yeterli.

İskenderun :) 1 ay sonra taşınıyorum inşallah.

Kışın en güzeli Kış lastiği. Neden Kar lastiği diye birşey yok kış lastiği var.Kış lastiği yağmurda da soğuk hafalarda (+7 derecenin altında ) daha sağlıklı yol tutuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kenan Yaşar

İskenderun :) 1 ay sonra taşınıyorum inşallah.

Kışın en güzeli Kış lastiği. Neden Kar lastiği diye birşey yok kış lastiği var.Kış lastiği yağmurda da soğuk hafalarda (+7 derecenin altında ) daha sağlıklı yol tutuyor.

Demek İskenderun sıcağının gazabına siz de uğramak istiyorsunuz :) Bekleriz.

Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Ben de İskenderunluyum.Burada kış lastiği kullanana bile rastlamadım.Kış gelince şehir dışına çıkmayı düşünüyorsanız bagajınızda bir takım zincir bulundurun olsun bitsin ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Bu konu çok tartışıldı,konuşuldu.Genel kanı,kış lastiği yönünde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Demek İskenderun sıcağının gazabına siz de uğramak istiyorsunuz :) Bekleriz.

6 yıldır uzaktım. Tekrar geleceğim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben de İskenderunluyum.Burada kış lastiği kullanana bile rastlamadım.Kış gelince şehir dışına çıkmayı düşünüyorsanız bagajınızda bir takım zincir bulundurun olsun bitsin ;)

Her yıl ara tatilde Ankara'ya gideceğim için kesin kar lastiği taktırırım. Çünkü her tatilde mutlaka kar yağar. :)

İskenderun'da görüşürüz artık. Bir toplanırız :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

İşlevleri farklıdır. 

Kış lastiği sürekli kullanım içindir. Ancak kar paleti ve zincir araçta bulundurulması gereken ve yoğun kar yağışı ve tip durumlarında kullanılacak aparatlardır. 

Kullanım kolaylığı bakımından palet daha iyidir zincire göre. 

Ancak yoğun kar yağışı ve kar tabakasından kurtulunduğunda kar paletini ve zinciri çıkarmanız gerekecektir. 

Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Hazır iskenderunlulardan ses geliyor.Bir Akdeniz toplantısının vakti gelsin derim ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Şimdi "bu Cehennem sıcakları varken sorulur mu bu soru kardeş" demeyin :) Hem aklıma takıldı hemde yazın bunlardan birisini ucuza almak için uygun zaman diye tahmin ediyorum. Evet tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum. Sizce bu üçünden hangisini tercih etmeli? Kriterlerimiz şöyle olursa daha sağlıklı olur. 1) Güvenlik 2) Fiyat 3) Kullanın kolaylığı 4) Lastiğe verilen zarar (kar lastiği için hariç) Şimdiden teşekkürler.

2004 te İstanbul'da kar felaketi olmuştu. İstanbullu'lar arabalarını yol ortasında bırakıp yürüyerek eve gittiler. Öndekinin egzos dumanını, kalorifer ile arabasına alan bir kişi zehirlenerek ölmüştü. E-5 terkedilmiş araçlar ve ağır kar hasarları nedeniyle 2 gün kullanılamamıştı. O gün kış lastiği almaya karar verdim.

Yalnızca çekiş olan tekerlere kış lastiği uygulanması son derece yanlıştır. Araç yol tutuş ve frenlemede son derece öngörülemez manevralar yapabilir. Yalnızca 2 kış lastiği kullanacaksanız yazdıklarımın bir faydası yoktur. Yazığınız maddeleri ayrı ayrı cevaplayayım. 

1) Güvenlik. En güvenlisi kış lastiğidir. Zincir veya paletleri çekiş olan tekerlere taktığınızda diğer aks kafasına göre hareket eder. Buzlu ve hafif eğimli bir yolda az bi virajda bile önden çekişli aracınızın arkasının bir daha toparlanmamak üzere kopma riski vardır. Kış lastiği 4 tekerinize de stabil bir çekiş, yol tutuş ve frenleme sağlar. 

2) Fiyat. Palet ve zincire göre en ucuzu kış lastiğidir. Zincir ve palet, lastik masraflarınıza ekstra bir maliyet getirecektir. Bizzat kendimden bir örnek vereyim;

Daha önceden Renault Clio arabam vardı. 140 bin km kullandım. İlk aldığımda 1 takım kış lastiği aldım. Ve dönüşümlü olarak kullandım. 140 bin km boyunca hiç lastik parası vermedim.  1 takım lastik 60-70 binde bitiyor. Ben yine 1 takım yaz lastiği alacaktım. Ve bir de zincir alacaktım. Yani zincir parası bana ilave maliyet olacaktı. Ben 140 bin km de 2 takım lastik kullandım ve zincir parası da cebime kaldı.

3) Kullanım kolaylığı. Özellikle V desen lastik kullanırsanız (ben lassa snoways 2 plus kullandım ve halen lassa iceways kullanıyorum) yokuş yukarı buzda durduğunuzda sorunsuzca kalkış yapabiliyorsunuz. En fazla 1-2 tur patinaj çekersiniz o kadar. Yok buzda lastik te yetersiz, yok kara batarsan palet şart tipi tecrübesiz yorumlara kulak asmayın. V desen olmayan lastiklerde (petlas, lassa snoways era v.s.) bu durumları ben de sezdim. Ama benim seçtiğim lastiklerde, batsanız da çıkabilyorsunuz. Zaten lastiğe karşıdan baktığınızda engel tanımaz olduğu belli oluyor. Kaba eldivenlerle zincir takamayacaksınız. Eldiven çıkarınca hissiz ellerle yine zincire müdahale edilemiyor  Üzerine bir de yağış varsa hepten rezillik. Kenara çekseniz de gelip birinin size vurması da cabası. Zincirin dezavantajı en çok burada kendini belli ediyor.

Son maddeyi geçiyorum.

Kış lastiği kış koşulları lastiğidir. Kar lastiği diye birşey yoktur. Yağışsız ama soğuk havalarda da veya yağmurlu havalarda da kış lastiği tartışmasız size güvenlik sunacaktır. Yalnız benim kullandığım lastiklere yağmur yeni yağmaya başladığında yol tutuşu azalıyor. Onda da zaten yeni yağdığı için daha temkinli oluyorum. Hızlı yağan yağmurda yol tutuş çok iyi oluyor.

Kışın, arabayla, neredeyse yazdan daha fazla geziyorum. Kayak bölgeleri, abant, yedigöller v.s. insan ömrünü uzatıcı manzaralara sahip oluyorlar. Bilinçsiz 4X4 sürücülerini zincirle uğraşırlarken çok gördüm. Yanından geçerken, abi çıkamazsın diye bağıranların yanından çok kez geçip gittim. Kış lastiğiniz varsa Clio, Focus, Jazz araçlarınız diğer iri cüsselilerin yanında adeta aslan kesiliyor. Bir de araç fiyatı ve kış lastiği arasında bağ kurmaya çalışanlar var. Abi Palio ya niye kış lastiği takıyosun v.s. diyenler oluyor. Sonra arkaları bir sağa bir sola oynarken yanlarından geçip gidiyorum.

Yorum bağlantısı
Kenan Yaşar

Her yıl ara tatilde Ankara'ya gideceğim için kesin kar lastiği taktırırım. Çünkü her tatilde mutlaka kar yağar. :)

İskenderun'da görüşürüz artık. Bir toplanırız :)

İnşallah :)

İşlevleri farklıdır. 

Kış lastiği sürekli kullanım içindir. Ancak kar paleti ve zincir araçta bulundurulması gereken ve yoğun kar yağışı ve tip durumlarında kullanılacak aparatlardır. 

Kullanım kolaylığı bakımından palet daha iyidir zincire göre. 

Ancak yoğun kar yağışı ve kar tabakasından kurtulunduğunda kar paletini ve zinciri çıkarmanız gerekecektir. 

Kar paletleri işlevsellik yönünden zincire göre daha mı iyi daha mı kötü?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Hatay'ı bilmem ama, 6 yıldır Eskişehir'de kış lastiği kullanıyorum daha zincir takmak zorunda kalmadım.

Ama artık arkadan çekişli araba kullanıyorum bilmiyorum durum ne olur?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Daha dayanikli mi bilmem ancak takmasi daha kolaydir zincire gore
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Eray Şentürk

Malum kış geldi aracıma ilk defa zincir alacağım hangi markayı önerirsiniz. ?

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Buradan devam edelim  ;)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

http://www.n11.com/knk-x-tipi-binek-arac-kar-zinciri-P38840476

http://www.n11.com/ford-focus-4-kapi-2008-2011-20555r16-kar-zinciri-x-tipi-P13154322

İstanbulda kış lastiğim yok ve kışın uzun yolada çıkmayacağım ama zincir zorunlu bir ekipmanmış sanırım, şehir içinde de zorunlumu?. Sizce palet falan tarzı farklı bir ürün yerine bu zincirler yeterlimi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bagajda zincir kontrolü, trafik kanunu gereğidir. Kar lastikli 4x4 cipte bile bagajda zincir yoksa ceza yazılır uygulamada.

Kış lastiği alın. zeminde kar olmasa da yaz lastiği ile kayma riskine girmeyin

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yan parkediyorsan kaldırıma çarpar. kırılır. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Sinan Yalçın Durmuş

Merhabalar  FordClubTR ailesi bu yıl başında erciyes'e tatil planımız var 2 aile olarak tek araç gideceğiz benim araba araç 4x4 ama üstünde kış lastiği yok yazlık lastik var daha önce erciyes'e 3-4 kere gitmiştim gine kışın ama sorun olmamıştı başka araçlarla bu sefer işimi garantiye alayım diyorum internette bakıyorum çok fazla seçenek var palet var cırt cırtlı modeller var zincir var vs.vs en iyisi kullanan bilene sormak dedim malum mersinde yaşadığımız için kış lastiği ile bu tur şeylerle pek işimiz olmuyor

kullanan arkadaşların tavsiyesine ürün önerisine göre alacağım tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum

araç 2013 model Porsche cayenne 21 jant 295*35*21 lastik ölçüsü

Saygılarımla

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Öyle bir araç yazmışsın ki Sinan. Kış lastiği hariç... Şimdi ne yorum yapsak bilemedim.  :) Şaka bir yana 4x4 lerde zincir sorun yaratıyordu sanki. öyle aklımda kalmış. 4 tekere birde kar çorabı denen zımbırtıdan almak mantıklı gibi. 4 çeker olduğundan çokça zorlanacağını düşünmüyorum.

...

Konu uygun bölüme taşınmıştır.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Merhabalar  FordClubTR ailesi bu yıl başında erciyes'e tatil planımız var 2 aile olarak tek araç gideceğiz benim araba araç 4x4 ama üstünde kış lastiği yok yazlık lastik var daha önce erciyes'e 3-4 kere gitmiştim gine kışın ama sorun olmamıştı başka araçlarla bu sefer işimi garantiye alayım diyorum internette bakıyorum çok fazla seçenek var palet var cırt cırtlı modeller var zincir var vs.vs en iyisi kullanan bilene sormak dedim malum mersinde yaşadığımız için kış lastiği ile bu tur şeylerle pek işimiz olmuyor

kullanan arkadaşların tavsiyesine ürün önerisine göre alacağım tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum

araç 2013 model Porsche cayenne 21 jant 295*35*21 lastik ölçüsü

Saygılarımla

Uygun yere kadar kendi arabanızla gelip, daha sonrası için uygun bir araç kiralamak sizce de uygun mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

Kar lastiği olmadan diğerleri hikaye.

En mantıklısı kar lastiği ama kar lastiği 1 kerelik için almak mantıklı değil 5.000tl gibi bir fiyat çıkardılar kar lastiği için kalsın dedim devamlı uzun yol yada karlı yolda kullansam kesinlikle kar lastiği derim

Öyle bir araç yazmışsın ki Sinan. Kış lastiği hariç... Şimdi ne yorum yapsak bilemedim.  :) Şaka bir yana 4x4 lerde zincir sorun yaratıyordu sanki. öyle aklımda kalmış. 4 tekere birde kar çorabı denen zımbırtıdan almak mantıklı gibi. 4 çeker olduğundan çokça zorlanacağını düşünmüyorum.

Konu uygun bölüme taşınmıştır.

Saygılarımla,

Abi ben daha önce mersinden erciyese hep kışın gittim karda hatta yoğun karda zincirsiz gittim kış lastiksiz amarokla taksi ile bir çok araçla gittim sorun yaşamadım bi kere en son gittiğimde amarokla gitmiştim 4x4  oda amarok olduğundan dolayı arabadan dolayı kurtarmıştık şimdi bu araba ağır güçlü bi arabada ben tahmin etmiyorum kolay kolay yolda kalacağımızı yaz lastiklerini yeni aldım 2-3 ay oldu daha sıfır diyebiliriz. ginede tedbir amaçlı bişey alıp bagaja koymak istiyorum.

konuyu uygun bölüme taşıdığın için çok teşekkür ederim abi yanlış bölüme açmışım özür dilerim

saygılar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...