İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Hava Yönlendirme Anahtar Arızası

Arif Aykın

Recommended Posts

Arif Aykın
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar;

Malum kış günlerinde araç içi cam buğu yapması büyük sorun. Bu sabah aracıma bindim yaklaşık 2 km gittikten sonra cam+ayak tarafında olan anahtarı cama vermek istedim anahtar zorlandı ve tersten doğru yani yüze sonra yüze ve ayaklara doğru o sırayı takip ettim sonrasında cama verdim. Birsüre camda kaldıktan sonra camlara ve ayaklara çevirdiğim esnada tık diye ses geldi ve sonrasında anahtarı çevirsem de sürekli cama ve ayaklara veriyor diğer anahtar komutlarını kullanamıyorum. Bu anahtarın bulunduğu kısmı nasıl sökebilirim.

ZMM49G.jpg

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

İç taraftaki halatlarla ilgili bir sıkıntı olabilir veya anahtarın arkasındaki bağlantı çıkmış olabilir

Yorum bağlantısı
Emre Demir

Halat içinde misina var muhtemelen o kopmuştur , geçen benim de öyle olmuştu.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Teşekkürler cevaplarınız için peki bu arızayı kime baktırmam gerekiyor elektrikçi mi?

Yorum bağlantısı

Teşekkürler cevaplarınız için peki bu arızayı kime baktırmam gerekiyor elektrikçi mi?

Karıt Sanayisine gidiksin Can oto var. Zinnur Usta. Kendisi Ford Azim otonun Baş elektrikcisiydi ordan aydıldı kendi yerini açtı. Benden de selam söyLeyeceksin halledecek. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Arif Aykın
(düzenlendi)

Kışın çok fazla hissettirmiyordu eksikliği fakat şu sıralar aşırı hissettirdiğinden Samet arkadaşımızın  yönlendirdiği ustaya gittim ve arızayı bulduk. Zaman sorunumuz olduğundan geçici olarak camlara ve ayaklara ayarlandı. Yönlendirme kolu sonrası halat tarzı bir parça mevcut. Bu parça küçük dikdörtgen benim gördüğüm bir parçaya giriyor ve o parça kapalı kutu olduğundan içini göremedim. Dikdörtgen parçadan dişli çıkıyor plastik. Dişli el ile döndürüldüğünde yönlendirme çalışıyor. Fakat halat tarzı parça da yönlendirme anahtarını çevirdiğinde dönüyor. Arızalı olan bahsetmiş olduğum dikdörtgen gibi olan parça başına böyle bir olay gelen var mı? Parçayı internette bir çok farklı anlatımla aradım ama bulamadım.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 02.07.2017 at 09:42, Arif Aykın yazdı:

Kışın çok fazla hissettirmiyordu eksikliği fakat şu sıralar aşırı hissettirdiğinden Samet arkadaşımızın  yönlendirdiği ustaya gittim ve arızayı bulduk. Zaman sorunumuz olduğundan geçici olarak camlara ve ayaklara ayarlandı. Yönlendirme kolu sonrası halat tarzı bir parça mevcut. Bu parça küçük dikdörtgen benim gördüğüm bir parçaya giriyor ve o parça kapalı kutu olduğundan içini göremedim. Dikdörtgen parçadan dişli çıkıyor plastik. Dişli el ile döndürüldüğünde yönlendirme çalışıyor. Fakat halat tarzı parça da yönlendirme anahtarını çevirdiğinde dönüyor. Arızalı olan bahsetmiş olduğum dikdörtgen gibi olan parça başına böyle bir olay gelen var mı? Parçayı internette bir çok farklı anlatımla aradım ama bulamadım.

Parçayı söküp.. Çıkmacılara bakın bence.. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
31 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Parçayı söküp.. Çıkmacılara bakın bence.. 

Parça sökün işlemi için torpido komple sökülecek sanırım o yüzden müsait zamanı bekliyoruz. Karabük'te çıkmadı da Yok  bakalım ne yapacaz

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Arif Aykın

Bugün RDS 4500 cd çalarımın cd çalar aksamı çalışmadığından söktüm ve o zaman daha net olarak gördüm nereden kaynaklandığını. Fotoğraflar aşağıda mevcut. Dişliye geçen kısmı sökemedim orayı nasıl sökeceğimi bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Dişliye geçen kısmı içeride kalmış durumda şu anda.

qJ3mrV.jpg

MaXPr7.jpg

QpJ49r.jpg

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Fiesta 2002-2008 konusu altında önceden paylaşımda bulunmuştum önceden. Geçmiş konu üzerine tekrar bu paylaşımı yaptım ama kimseden cevap alamadım. Genel konu altında tekrar açmak istedim. Yönetici arkadaşlar kusuruma bakmasın tekrar konu açtığım için kış yaklaşıyor ve bu anahtarı bir türlü aktif hale getirmem gerekiyor. Belki bilen vardır diye tekrar konu açtım :( Arkadaşlar 2003 1.4 GHİA Benzin/LPG aracım bulunmakta. Kış ayında hava yönlendirme anahtarından ses geldi ve bir daha çalışmadı. Bahsetmiş olduğum yönlendirme anahtarı Camlara, Cam+ayaklar, Cam+Ayaklar+Şoför havalandırma gibi seçenekler olan anahtar. Geçenlerde RDS 4500 cd çalarımın cd çalar aksamı çalışmadığından söktüm ve o zaman daha net olarak gördüm nereden kaynaklandığını. Fotoğraflar aşağıda mevcut. Dişliye geçen kısmı sökemedim orayı nasıl sökeceğimi bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Dişliye geçen kısmı içeride kalmış durumda şu anda. Onu da nasıl çıkartacağım bilemiyorum.

qJ3mrV.jpg

MaXPr7.jpg

QpJ49r.jpg

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
39 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

Sistem bizimkilerden farklıymış. 

Kolay gelsin.

Evet farklı sizle konuşmuştuk sanırım çiftli halat aksamı mevcuttu sizlerde. Sanayii de bi elektrikçiye göstermiştim zamanında direk çiftli halatlı olandan sipariş ver gelince takarız demişti iyi ki vermemişim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Arif Aykın

Bu parçayı bulabileceğim bir yer bilen Yok mu :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Böyle bir sistem ne gördüüm ne duydum.. 

Önce servisten sonra çıkmacılardan çözüm arayın bence. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Dişli yapan yerler mevcut, tekrar imal ettirmek en iyi ve kolay yöntem olacak gibi. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Sarı olan yer kurul kesin belli kırılmış yer. Bu kurulan alan dişli tarafına giriyor kapalı bir bölge o yüzden içerideki parçayı çıkartamadım çıkartmış olsam bir türlü çözüm arayacaktım yeniden imal vs ama o parça içeride hala. Yarın karabük Ford servisine göstereceğim parçayı belki parça kodu vs verebilirler

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Enteresan.. Benim focus 1 de başıma gelmişti bu sorun normal halt vardı. Çiftli halat şeklindeydi bende ilk kez gördüm böyle bir şeyi.. Ancak o zaman düşünmüştüm halat yerine bu foto da ki gibi niye yapmamışlar bunu diye :) Demek ki yapmışlar sonra halat sisteme geçmişler.. Geçmiş olsun..

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
46 dakika önce, Ayhan Onaran yazdı:

Enteresan.. Benim focus 1 de başıma gelmişti bu sorun normal halt vardı. Çiftli halat şeklindeydi bende ilk kez gördüm böyle bir şeyi.. Ancak o zaman düşünmüştüm halat yerine bu foto da ki gibi niye yapmamışlar bunu diye :) Demek ki yapmışlar sonra halat sisteme geçmişler.. Geçmiş olsun..

1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence sadece yerinden çıkmış bu.. 

2 saat önce, Ersen Tapan yazdı:

Dişli yapan yerler mevcut, tekrar imal ettirmek en iyi ve kolay yöntem olacak gibi. 

O zaman fotoğraf çektiğimde dikkat etmemişti @Mehmet Ozyurek abi ye tam nereden kırılmış olacağını göstermek için tekrar fotoğraf çektim o esnada kırılan parçanın ucundan başlayan bi yazı dikkatimi çekti. İnternete yazdım focus, fusion ve fiesta da kullanılmış bu ürün. Orjinal halini de buldum doğal olarak onu da ekledim fotoğraflara. Şimdi asıl soru türkiye de nasıl bulacağım, bulamazsam yurt dışından nasıl alacağız. Numune olsa aynısını yaptırırım bir türlü.

2E150d.jpg

ByP4BQ.jpg

ZOkJyo.jpg

jQ3j7D.png

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kırık parçayı çıkaramıyor musun, onarım denesen yada biri denese.. 

Parça ingilterede var ama göndermiyor Türkiyeye

Çıkma bakacaksın. çok kolay bulursun bence. Ankaraya yolu düşen biri veya sen yorun düştüğünde elinde bu parçayla geleceksin.. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
6 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kırık parçayı çıkaramıyor musun, onarım denesen yada biri denese.. 

Parça ingilterede var ama göndermiyor Türkiyeye

Çıkma bakacaksın. çok kolay bulursun bence. Ankaraya yolu düşen biri veya sen yorun düştüğünde elinde bu parçayla geleceksin.. 

Otokoç ve otosan da mevcut değil. Parçacıyı aradım onlarda da yok. Dediğiniz gibi yapacağız artık başka çare kalmadı. Ben kendim söktüm bu parçayı kırık olan parçayı yerinden çıkartamadım ama elektrikçi halleder sanırım bacağım birazdaha toparladıktan sonra sanayii yolu görünüyor.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Otokoç, otosan tedarik etmek zorunda değilmi ? Sonuçta 2008 modelinde de aynısı kullanılmıştır diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
1 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Otokoç, otosan tedarik etmek zorunda değilmi ? Sonuçta 2008 modelinde de aynısı kullanılmıştır diye düşünüyorum.

İnternette fiesta fusion Focus ve ka da kullanıldığı yazıyor yabancı sitelerde dediğiniz gibi 2008 e kadar olanlarda kullanım gerçekleşmiş ama Türkiye’deki çoğu nasıl oluyorsa çift halatlı malzeme enteresan durum var. Türkiye’de hiç bir sitede bu ürün kodu ile malzeme çıkmıyor 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Ford genel merkez ile görüşme sonrası Karabük bayii ile görüştük tekrardan genel merkez vasıtasıyla. Ürün bahsedildiği gibi türkiyede mevcut değil. 180 TL fiyatı var. Bir miktar kapora ödeyerek sipariş geçebileceklerini 1/1,5 ay civarı gelme süresi olacağını söylediler. Sanayii deki ustama gidip parçayı söktürüp neler yapabileceğim onlara bakacağız en kötü değişim için sipariş verecez.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...