İçeriğe Yönlendir

Çanak Yön Ayarı

İbrahim Halil Geloğlu

Recommended Posts

İbrahim Halil Geloğlu

Kardan dolayı çanağı temizlemek istedim vidalarıda gevşemiş yerinden oynattım çanağı. Biraz oynadım star kanal d ntv geldi. Gittigidiyorda 20/25 liralık uydu bulucular iş görür mü acaba. Yoksa kaliteli profesyonel yön bulucu mu gerekir. Daha önce bu ucuz olan cihazlardan kullanan oldu mu. Veya baska bir önerisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Kardan dolayı çanağı temizlemek istedim vidalarıda gevşemiş yerinden oynattım çanağı. Biraz oynadım star kanal d ntv geldi. Gittigidiyorda 20/25 liralık uydu bulucular iş görür mü acaba. Yoksa kaliteli profesyonel yön bulucu mu gerekir. Daha önce bu ucuz olan cihazlardan kullanan oldu mu. Veya baska bir önerisi olan var mı?

Çevrenizdeki çanaklara bakarak yön verebilirsiniz, eski evimde montajı bu şekilde yapmıştım. 4 yıl boyunca problemsiz kullandım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İş görür ama.. uyduyu teknik olarak zaten bulmuşsunuz. 

ekrandan sinyal seviye göstergesini açıp, çanağı aşağı yukarı sağa sola oynatarak en yüksek sinyali aldığınız yerde sabitleyeceksiniz.. 

Lnb ayarını da bozmuş olabilirsiniz.. onun da açısı çok önemlidir.. onu da aynı şekilde kontrol edebilirsiniz..

Tv'yi göremiyorsanız, telefonla görüntülü görüşme açın. yada birisi ekrandan takip etsin..  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

İş görür ama.. uyduyu teknik olarak zaten bulmuşsunuz. 

ekrandan sinyal seviye göstergesini açıp, çanağı aşağı yukarı sağa sola oynatarak en yüksek sinyali aldığınız yerde sabitleyeceksiniz.. 

Lnb ayarını da bozmuş olabilirsiniz.. onun da açısı çok önemlidir.. onu da aynı şekilde kontrol edebilirsiniz..

Tv'yi göremiyorsanız, telefonla görüntülü görüşme açın. yada birisi ekrandan takip etsin..  

Bugun eve gittiğimde sizin dedğiniz gibi görüntülü konusma ile ekranı görerek tekrar deneyeceğim. Şayet olmazsa cihaz almak şart olur. 

Çevrenizdeki çanaklara bakarak yön verebilirsiniz, eski evimde montajı bu şekilde yapmıştım. 4 yıl boyunca problemsiz kullandım.

Bulabilldigim kanalları komşularınkine bakarak ayarlamaya çalıştım. Hassas LNB ayarı veya yarım cm veya 1 cm sapma var galiba.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cihaz da uyduyu bulmayacakki o da sadece sinyal seviyesini gösterecek ibrahim bey.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Cihaz icat edilmeden önce minik tv ve ufak bir uydu alıcı ile çatıya çıkardı montaj yapanlar. Orada ekrana bakarak sinyali bulurlardı. En güzeli sinyal seviyesini açıp tv başında bulunan birinin yönlendirmesi ile ayarlamak, eğer çanak balkonda değilse..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Cihaz da uyduyu bulmayacakki o da sadece sinyal seviyesini gösterecek ibrahim bey.

Evet sonuç olarak tv de en yüksek sinyali bulup çanak sabitlemek detaylar ufkumu açtı. 

Cihaz icat edilmeden önce minik tv ve ufak bir uydu alıcı ile çatıya çıkardı montaj yapanlar. Orada ekrana bakarak sinyali bulurlardı. En güzeli sinyal seviyesini açıp tv başında bulunan birinin yönlendirmesi ile ayarlamak, eğer çanak balkonda değilse..

Cihaz olmadan bulunulacaksa illa bulucagım, yakalayacagım o sinyali.  :yes:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

aslında çok kolaydır, ama hava açıkken arama yapmakta fayda var çünkü bulutlar sinyali kesebiliyor.  

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

kıble yönünde ayarlanabiliyormuş. 

Evet Türksat uyduları tam olarak kıble yönündedir.. 

Ancak bu çanak zaten kıble yönünde sadece milimetrik ayara ihtiyacı var... 

Çanak anten ayarı, sabitleme vidalarını sıkarken bile bozulur.. Bu sebeple sıkarken, vidaları aynı anda sıkmak gerekir... Bijon sıkar gibi.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu
(düzenlendi)

Dün biraz daha uğraştım. Bir kaç kanal daha geldi.Sinyal ortalama 63/60 olarak en yüksek bunu yakalayabildim. Acaba LNB yi tutan profilinde ayarı oluyor mu?(çünkü biraz kasılmış demir düzeltmeye çalıştım. Nafile yine aynı. Çanak arızalı olabilir mi? Çanağı aşağı yukarı sağa sola  her türlü denedim. LNB yide değiştirdim. BAska neler yapabilirim önerisi olan var mı? Birde gece yapıyorum bu uygulamayı hava açık olsun demişsiniz bunun etkisi olabilir mi?

tarihinde İbrahim Halil GELOĞLU tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Lnb çıkışındaki kablo oksitlenmiş olabilir. Kabloyu kesin ve vidalanan soketi yenilemeyi deneyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Seviye gayet iyi aslında, lnb girişindeki soketi Ersen' in dediği gibi yenileseniz bile faydası olur. Ayrıca kablo kaliteli bir kablo değilse de sizi yanıltır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Lnb'yi sağa sola çevirdiniz mi.. ?

Sağ sol,iç dış denedim. Ersen abi oksitten bahsetmiş eve gittiğimde bakarım.

Seviye gayet iyi aslında, lnb girişindeki soketi Ersen' in dediği gibi yenileseniz bile faydası olur. Ayrıca kablo kaliteli bir kablo değilse de sizi yanıltır. 

Serkan abi kablo değişikliği yapmadığım için kablonun zayıflığına ihtimal vermedim. Ama çokta kaliteli olduğunu söyleyemem. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Sağ sol,iç dış denedim. Ersen abi oksitten bahsetmiş eve gittiğimde bakarım.

Serkan abi kablo değişikliği yapmadığım için kablonun zayıflığına ihtimal vermedim. Ama çokta kaliteli olduğunu söyleyemem. 

Çözeceğiz bu işi, uğraşmaya devam.. ;)

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Çözeceğiz bu işi, uğraşmaya devam.. ;)

Akşam devam abi. :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sinyal ile referans olmaz. Gain ( kazanç ) değeri yükselmeli. ( Sinyalin altında veya yanında ikincil seviye ). Bunun için Türksat test yayını kanalı açılıp ayar yapılmalı.

Tp değerleri lnb frekansını değştirdiği için bir kanalr çıkarken diğerleri frekans değiştiği için çıkmayabilir.

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

Evet Türksat uyduları tam olarak kıble yönündedir.. 

Ancak bu çanak zaten kıble yönünde sadece milimetrik ayara ihtiyacı var... 

Çanak anten ayarı, sabitleme vidalarını sıkarken bile bozulur.. Bu sebeple sıkarken, vidaları aynı anda sıkmak gerekir... Bijon sıkar gibi.. 

tecrübe konuşuyor, belli ki sende benim gibi anten ayarlamışsın.  ;)  :biggrin:

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Sinyal ile referans olmaz. Gain ( kazanç ) değeri yükselmeli. ( Sinyalin altında veya yanında ikincil seviye ). Bunun için Türksat test yayını kanalı açılıp ayar yapılmalı.

Tp değerleri lnb frekansını değştirdiği için bir kanalr çıkarken diğerleri frekans değiştiği için çıkmayabilir.

Servet Abi sonuç olarak; Türksat kanalını açıp sinyali en yükseğe gelince çanağı sabitleme yapmam gerekiyor. Kablonun uç kısmınıda yenileyeceğim. Ah şu TRT yi bir görseydim diyorum.

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

en zayıf frekansı olan kanala göre ayarlama yapın, hangi kanaldı hatırlamıyorum şimdi. biraz araştırın isterseniz.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Servet Abi sonuç olarak; Türksat kanalını açıp sinyali en yükseğe gelince çanağı sabitleme yapmam gerekiyor. Kablonun uç kısmınıda yenileyeceğim. Ah şu TRT yi bir görseydim diyorum.

.Evet

en zayıf frekansı olan kanala göre ayarlama yapın, hangi kanaldı hatırlamıyorum şimdi. biraz araştırın isterseniz.

Yapamaz öyle abi cihaz olmadan, hava açık ve bulutsuz olması gerekir onun için

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

.Evet

Yapamaz öyle abi cihaz olmadan, hava açık ve bulutsuz olması gerekir onun için

evet, üstteki mesajımda bulut faktörünü belirtmiştim Servet'im. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Biz marabalar Kalite diyoruz buna
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

evet, üstteki mesajımda bulut faktörünü belirtmiştim Servet'im.

Ama sonrada en zayıf frekansa göre ayarla demişsin abi. Bi karar ver :D
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...