İçeriğe Yönlendir

A118C B40 Araç Kamerası İnceleme

Ozlem Kaya

Recommended Posts

Ozlem Kaya

Arkadaşlar Selam,

Forumumuzun en popüler kameralarından ya da kamerası mı demeliyim bilemedim ama A118C aracımda ikinci kamera olarak takılı idi. Tecrübemi ve ürün teknik spekleri, çekimlerini, vs sizlerle paylaşıyorum.

A118C B40C Teknik Özellikleri

-          Kapasitörlü

-          Novatek 96650 Yonga Seti

-          170 Derece Geniş Açı Lens

-          Gelişmiş H.264 Fotoğraf Sıkıştırma Teknolojisi

-          Video Formatı : MOV

-          Çözünürlük : 1080P - 720P

-          Yukarı-aşağı Ayarlanabilen Lens.

-          Çarpışma, darbe anında Video kayıt verisini otomatik olara kilitleyebilen yerleşik G sensörü

-          Hareket Algılama Özelliği

-          AV Çıkışı ve Girişi Desteği

-          1.5 inç TFT Ekran

-          3.0 MP JPG Fotoğraf Çekme Özelliği

-          Motion Detection (Hareket Algılama Özelliği)

-          Kutu İçeriği: Çakmaklık Şarjı, USB kablosu, kablo Tutucu Braketler, Kullanma Kılavuzu, Kablo Kanalı İçin Vida, 3M Çift taraf bantlı montaj aparatı ve Demontaj için ip.

r6J9qP.jpg

Ürün Satın Alma Linki : http://www.gearbest.com/car-dvr/pp_375217.html

Tüm Diğer Araç Kameraları : http://www.gearbest.com/car-dvr-c_11249/

Yazımın başında da belirttiğim gibi halihazırda bir çok üyemizin bildiği ve kullandığı bir kamera A118C. Lakin ben de kullanıcı olarak kendi gözlemlerimi paylaşmak istedim. Belki almak isteyen üyelerimize  bir kullanıcı yorumu daha ışık tutar.  

A118C ilk elime aldığımda boyutu ve hafifliği itibariyle beni şaşırttı. Kutu içeriği oldukça zengin, anlamadığım bir iki parça vardı onlar için de youtube videolarına falan baktım neler olduğunu öğrendim.

Sahip olduğu 170 derecelik geniş açılı lensle, aksiyon kameralarını çok da aratmıyor aslında. Eklemiş olduğum video kesitlerinde de  görebileceğiniz üzere, gündüz çekimleri oldukça net, araç plakaları rahatlıkla okunuyor keza gece çekimleri de kesinlikle beklenilenin üstünde.

En önemli özelliği ise yukarıda da bahsettiğim gibi tasarımında, yapıştırdığınızda ayna arkasında veya camınızın herhangi bir noktasında çok iyi izole olabiliyor. Diğer bir deyişle aracımda kameram çok görünmesin derseniz emin olun gayet kamufle olabiliyor. Ben arabama kıyamadığım için kablolama işine hiç girmedim ama ortada sallanan kablo istemiyorum derseniz ; özel kablo kanalı ile hiçbir kablo görünmeyecek şekilde montaj yapılabilir.

Kamerayı satın aldığınızda GPS anteni çıkmıyor maalesef ve dahili olarak da bulunmuyor.  Fakat arzu ederseniz  uygun GPS anteni takarak,  verileri alabilir ve anten takıldığı andan itibaren kameranın ekranında anlık hız bilgilerinizi de görebilirsiniz. Kayıtlar uygun program ile açıldığında Google Maps üstündeki konum ve araç hızını da görebilirsiniz.

Eğer GPS anteni  de isterseniz, ürünü alabileceğiniz link aşağıdaki gibidir:

http://www.gearbest.com/car-gps-tracker/pp_328503.html?wid=21

Daha önce yapılmış olan incelemelerde rastlamadığımız bir özelliği tamamen tesadüfi bir şekilde keşfettim. Eğer ortam ışığı yetersiz ise, ekranda bir far işareti çıkıyor ve farları açmanız yönünde sizi uyarıyor. Farlar açıldığı zaman da bu uyarı kayboluyor.

Kayıt sürelerini 1,3 ya da 5 dakika olarak ayarlanabilirsiniz, ben 3 dakika olarak ayarladım o şekilde kullanıyorum.

Kamera kullanımı ise; normal ayarladığınızda kontak açılıp çakmaklığa elektrik gitmesiyle kayda başlıyor ve kontak kapandığı an, son görüntüyü kaydedip, kendi kendini kapatıyor. Benim aracıma uyar mı diye düşünmeyin çünkü kamera açısını her araca uyarlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Düşündüğümde ve farklı birtakım kameraları incelediğimde A118C’nin tam bir f/p (fayda/maliyet) ürünü olduğunu düşünüyorum.  Gearbest indirimleri takip edilirse 40$ civarına bu ürünü temin edinebilirsiniz ve çoğu profesyonel kullanıcının bile memnuniyetle kullanmaya devam ettiğini gördüm.

Kamera kapasitörlü olduğu için pile göre hem  daha güvenli, hem hafif, ve de daha uzun ömürlü.

A118C normalde 1080P ve 30 Fps kayıt yapabiliyor. Lakin kaydı 60 Fpsde de yapmak mümkün, bunun içinse 720P 60 Fps seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.  1080P çözünürlükte bir çekim için 32GB hafıza kartı ile 4 saatin üstünde bir süreyi sürekli hafızasında tutabiliyor. Maksimum desteklediği harici hafıza da 32GB. Eğer 720P kayıt seçeneğini seçerseniz, kayıt süresi 9 saati bulabiliyor.

A118C için üretici firma zaman zaman güncellemeler yayınlıyor ve yeni özellikler gelebiliyor, bu yüzden takip etmekte fayda olabilir.

Bu kamera bayağı bir süredir, en çok satan kameralar arasında, ve kime sorsam genelde herkeste A118C ve bu başarıyı da hak ettiğine inanıyorum.

Kamerayı  ister ön camda ister arka camda kullanabilirsiniz. Monte edildiği her yere uyum sağlayabiliyor. Kullanılacak hafıza kartının Class 10 özelliğinde olması gerekiyor. Ben 32GB kullanıyorum ve herhangi bir sorun yaşamadım.

Bildiğiniz gibi G Sensörü kaza anındaki görüntü kayıtlarını koruma altına alıyor ve kartın içinde ayrı bir dosya olarak açıyor. Ben baktığımda “Ro” olarak isimlendirmişti ve içi oldukça doluydu :tongue:  Bu yüzden kendi çekimlerimi de izledikten sonra sürüş tarzı benim gibi (daha seri) olanlara kişisel  bir ip ucu vermek istiyorum, G sensörü hassasiyetini en hassasta kullanmayın, aksi halde darbe/çarpışma harici seri hareketlerde bile kayıtları korumaya alabiliyor ve bu da zamanla hafıza kartının dolmasına sebep olabiliyor.

Gelelim ne kadar kullanıcı dostu olduğuna; kamerayı ilk elime aldığımda tuşlarını denedim ve hemen tarih ayarlarını yaptım, oldukça işlevsel ve başarılı. Menüde cihaz üstünde sırayla  Açma/Kapama, Menü, Kayıt Kilitleme, Kayıt Başlatma ve Mikrofon Açma/Kapama tuşları var.

Kayıt sırasında kayıt kilitleme tuşuna bastığınızda o anki kaydı, hafıza kartınızda farklı bir dosyaya kaydediliyor ve normal kayıt sırasında silinmiyor. Sadece manuel girişle o kaydı silebilirsiniz. Aslında darbe anında G sensörünün yaptığını siz de manuel olarak bu tuşla yapabilirsiniz.

Ayrıca menüde “Park Modu” da var, bu modda iken, kameradaki G sensörü darbe algılar algılamaz kayda başlıyor. Ama bunun için sabit elektriğe yani modifiye ve mudaheleye ihtiyaç var, tam benlik  :biggrin:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Arabaya far ayarı lazım, çok aşağıda ;)

Auto levelling var ya kendisi öyle görmüş diye ellemiyoruz  :D  Fazla kendi kafasına göre hareket ediyor zaten, kulak bükmek şart. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Güzel inceleme. Beni sadece  kokpit yansıması rahatsız ediyor bu cihazda. Bir de Motion Detection iyi çalışmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Auto levelling var ya zaten kendisi öyle görmüş diye ellemiyoruz  :D  Fazla kendi kafasına göre hareket ediyor zaten, kulak bükmek şart. :biggrin:

Oto konum, dünya'nın merkezine göre değil, kendi ayarlandığı çizgiye göre yapar. Audi'ye bi uğra, üstten iki vidalık işi var :)

Benim mini 0807 ile karşılaştırınca:

Kameranın hafıza kapasitesi çok düşükmüş. Ama görüntüler gayet net. Park modunun sürekli kayıt yapmaması kötü olmuş. Onun haricinde başarılı. Güle güle kullan :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Bir kaç not da ben ekleyeyim.

Start stop ile bir sorunu yok kameranın. Kapanmıyor yani. Web'de birkaç yerde görmüştüm kapanıyor diye. Benima araçta olmadı.

Ama şöyle bir sorun var. Diyelim aracı çalıştırmak için anahtarı 2 konumuna aldınız ve kamerada açıldı, 3-4 saniye bekleyip anahtarı kapatıp açarsanız kamerada kapanma moduna giriyor ve araç çalışmasına rağmen açılmıyor. O durumda fişini çekip geri takıyorum. Sorun olmuyor.

Arkaya monte etsek elektriği nereden almamız gerekiyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Benim A118 im Servet abimin sayesinde kontağa değil arabanın kapılarına bağlı, kapıları açar açmaz kayda başlıyor, aracın herhangi bir yerinde 1 cm bile kablo gözükmüyor herşey gizli  :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir çok yeni araçta bagajda çakmaklık var. oradan elektrik alınabilir.. Yoksa malesef hat çekmek lazım.. 

Kendi kablosu 2 metre civarında, önden arkaya yetişmez.. 

Yorum bağlantısı

Bir kaç not da ben ekleyeyim.

Start stop ile bir sorunu yok kameranın. Kapanmıyor yani. Web'de birkaç yerde görmüştüm kapanıyor diye. Benima araçta olmadı.

Ama şöyle bir sorun var. Diyelim aracı çalıştırmak için anahtarı 2 konumuna aldınız ve kamerada açıldı, 3-4 saniye bekleyip anahtarı kapatıp açarsanız kamerada kapanma moduna giriyor ve araç çalışmasına rağmen açılmıyor. O durumda fişini çekip geri takıyorum. Sorun olmuyor.

Bunun için sigorta kutusundan ayrıca hat çekmek gerekiyor. aynı sıkıntı bendede vardı. Elektronikten anlıyor iseniz turn on devreleri var enerjiyi geciktiren araya bunlardan atmak gerekir. yada hazır röle varsa buna benzer oda kullanılabilinir...

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Güzel inceleme. Beni sadece  kokpit yansıması rahatsız ediyor bu cihazda. Bir de Motion Detection iyi çalışmıyor.

Evet Turhan Bey o yansımayı sevmiyorum diğer kameram Merrill de o problem yok, çünkü lens cama daha uzak, ben buna bağlıyorum çok denedim çünkü.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim A118 im Servet abimin sayesinde kontağa değil arabanın kapılarına bağlı, kapıları açar açmaz kayda başlıyor, aracın herhangi bir yerinde 1 cm bile kablo gözükmüyor herşey gizli  :)

Senin montajını Servet'ten öğrendim.. Süper olmuş, ellerine sağlık.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Oto konum, dünya'nın merkezine göre değil, kendi ayarlandığı çizgiye göre yapar. Audi'ye bi uğra, üstten iki vidalık işi var :)

Benim mini 0807 ile karşılaştırınca:

Kameranın hafıza kapasitesi çok düşükmüş. Ama görüntüler gayet net. Park modunun sürekli kayıt yapmaması kötü olmuş. Onun haricinde başarılı. Güle güle kullan :)

Servet Abiye sorayım bir o gördü :) 

Teşekkürler :)

Servet Abi'nin eline sağlık, çekim başarılı açı güzel ayarlanmış.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Yer tespitini de Lokman abimin yaptığıni es gecmeyeyim abi :)
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bildiğiniz gibi G Sensörü kaza anındaki görüntü kayıtlarını koruma altına alıyor ve kartın içinde ayrı bir dosya olarak açıyor. Ben baktığımda “Ro” olarak isimlendirmişti ve içi oldukça doluydu :tongue: 

Ahlaksız sürücü seni

Bende fark ettim'de.. Arabasına sinek konunca bataklığı kurutan birinin kaputuna el uzatıp tornavida ile yaklaşmak...ı ıh almıyim saol

Senin olduğun durumda Özlem'in olduğunu hayal et o akşam. Daha bişey demiyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Senin olduğun durumda Özlem'in olduğunu hayal et o akşam. Daha bişey demiyorum

inşallaaah o günleri de göreceğizzz abi 

kapıda bi tane 112 acil bekler hallederiz

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kendi aracıma yaptığım montajı göstereyimmi? Ağlarsın işçilği görünce

Yorum bağlantısı

Özlem bilgilendirme için çok teşekkürler. Kameranıda kazasız belasız iyi şeyler çekmek için kullan ;)

Auto levelling var ya kendisi öyle görmüş diye ellemiyoruz :D Fazla kendi kafasına göre hareket ediyor zaten, kulak bükmek şart. [emoji3]

Sesli güldüm [emoji23]
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu duruma bir açıklık getirir misiniz :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Sende mi bu kameradan kullanıyorsun dostum. :) Bende almayı düşünüyorum da ne alacağıma karar veremedim.

Yorum bağlantısı

Sende mi bu kameradan kullanıyorsun dostum. :) Bende almayı düşünüyorum da ne alacağıma karar veremedim.

Aynen forumun milli kamerası A118  :)  al geç bundan kafan rahat etsin

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Kameranın tarihini neden ayarlamadın 2 ay görünüyor  :p

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Aracı çalıştırdıktan sonra auto levelling (vagcılar selamlama diyor) bitmeden hareket edilirse mercekler aşağıda kalıyor. Birkaç sn bekleyin, mercek selamlamasını tamamlasın, ondan sonra hareket edin.

Bilmiyordum hic, dikkat edeyim bakayim bir tesekkurler Sefa Bey [emoji4]

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...