İçeriğe Yönlendir

Kuga - 2015 Model 8500 km de Segman Kırması-Garantinin Karşılamaması(ÇÖZÜLDÜ)

Engin Fırat Ata

Recommended Posts

tekrar açıklık getireyim, yoğun duman atma benzinlikten çıkınca oldu bu sebeple ilk yanlış yakıttan şüphe edildi, opet gelip numuneleri aldı teste gönderdi. yalnız ilk servis inceledikten sonra yakıt değil problem turbo olabilir dedi.

Henüz belli değil ama büyük ihtimal yakıttan değil. yakıt test sonuçları 1 ayı bulabilirmiş. İlk teşhis yakıttı, ardından turbo dendi, şimdi segman kırmış olabilir deniyor.

Bir sıvının benzin mi, mazot mu olduğunu 1 ayda mı anlayabiliyorlarmış! :shok: Aracınızın deposunda  mazottan eser olmaması lazım. Size verilen satış fişinde ne yazıyor? Ben bu arızanın kesinlikle yakıt kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım.

Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

Bir de bu olanlar sırasında motor ikaz lambası da kesinlikle yanmadı.

Bir sıvının benzin mi, mazot mu olduğunu 1 ayda mı anlayabiliyorlarmış! :shok: Aracınızın deposunda  mazottan eser olmaması lazım. Size verilen satış fişinde ne yazıyor? Ben bu arızanın kesinlikle yakıt kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım.

Test sadece yakıt türü için değil, aynı zamanda yakıt kalitesini de ölçüyor. Yakıt fişinde 95 oktan benzin yazıyor.

Geçmiş olsun, üzücü bir olay ve zorlayıcı bir süreç. Umarım iyi bir şekilde sonuçlanır.

Otosan müşteri hizmetleriyle görüşmeniz belki bir artı sağlayabilir. 444 36 73

teşekkür ederim. zaten ilk andan beri 444 36 73 üzerinden görüşme sağladım.

Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

ayrıca ikinci götürdüğüm yetkili servis, ikame araç sağladı, en azından araçsız kalmamış oldum. kendilerine teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Geçmiş olsun arızanın ne olduğunu tespit edip ona göre davranmak lazım. Garanti için aklınızda olsun.. Hiç bakım yaptırmasanız bile sarf malzemenin etkilemediği parçalar garantiden çıkmaz. Mesela abs beyni bozuldu diyelim. Bunun bakım sarf malzemesi ile ilişkisi yoktur..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

ayrıca ikinci götürdüğüm yetkili servis, ikame araç sağladı, en azından araçsız kalmamış oldum. kendilerine teşekkür ederim.

Geçmiş olsun. Çok kötü bir durum. İnanın kendimi sizin yerinize koyuyorum ne yaparım diye. Allah kolaylık versin.

Geçen servisde aracımızın bakımı yapılırken kalabalık olduğu için uzun sürer dediler. Acelemiz var dedik. Hemen araç ayarladılar. 2016 courier di. Şaşırdım. Ford servislerin de ilerleme var herhal.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sonrasında ikame araç için bedel çıkmasın?
Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

Sonrasında ikame araç için bedel çıkmasın?

bir kaç kez sordum ek ücret yok dediler

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Forda iş yaptırmanın yolu tehdit etmektir. 
Mesela arabayı ankamall in önüne çekip 8500 km bu bu oldu diye yazılı olarak gelene geçene dağıtacağınızı söyleseniz ve hatta yapsanız anında işiniz hallolur. 
Aynı şey 12-13 yıl önce başımıza geldi.Hatalı üretilen krank gezici yatağı için yarım motor yapılacak deyip bu tehditle 24 saat içinde sanırım 70-80 Tl değerinde olan zımbırtı bulunmuştu  :unsure2:  Bulmasalar bu dediğimi yaparmıydım? Daha da fazlasını yapardım. 
Şimdi o zaman yağı 1 yılı geçince değiştirmeyince segman mı kırıyormuş? Oda olmadı hukiki yollarınız açık. Mahkemeye verin mahkeme kuvvet ve ihtimal bilirkişi tayin edecektir. Sanırım yağ değişmedi diye bir rapor çıkmaz. Çok can sıkıcı. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

tekrar açıklık getireyim, yoğun duman atma benzinlikten çıkınca oldu bu sebeple ilk yanlış yakıttan şüphe edildi, opet gelip numuneleri aldı teste gönderdi. yalnız ilk servis inceledikten sonra yakıt değil problem turbo olabilir dedi.

peki niye filtreleri temizlediler depoyu?

benzinciye sıkıntı çıkmasın turbo garantiden yapılır nasıl olsa diye düşünmüş olabilirler mi?

yakıt fişi yanınızda mı?

bence yakıtta su vardı. enjektörleriniz su bastı. ve enjektör meme kesti.

eğer enjektör çıkarsa mesele yakıt yerine su basmışlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

peki niye filtreleri temizlediler depoyu?

benzinciye sıkıntı çıkmasın turbo garantiden yapılır nasıl olsa diye düşünmüş olabilirler mi?

yakıt fişi yanınızda mı?

bence yakıtta su vardı. enjektörleriniz su bastı. ve enjektör meme kesti.

eğer enjektör çıkarsa mesele yakıt yerine su basmışlar.

1. aracın yakıtında problem var diye düşünüp, yakıt tankını temizlemişler, ardından da zaten zamanı geldiği için filtreleri değiştirmişler. turbo ile ilgili sıkıntıyı sonra söylediler.

​2. benzinciyi korumayı neden istesinler bilmiyorum, açıkçası aklımın ucuna dahi gelmedi böyle bir art niyet

​3. fiş yanımda

4.-5. ilk şüphe zaten problemin turboda değil enjektörde olabileceği idi. 3 gün kadar sürecekmiş hata tespiti. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

fişte benzin yazıyor değil mi?

bu insanlar niye müşteriyi inek yerine koyup sallıyorlar? biri turbo biri sekman.. salla babam.

bakıyoruz dese çok daha bilge olur.

arabanız az km de. Depo uzun süre beklemiştir. Zaten su miktarı çokmuştur. üstüne biraz daha su gelince iyice pompa seviyesine (depoda) çıkmış ve bir süre su-benzin karışık basmıştır.

Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

fişte benzin yazıyor değil mi?

bu insanlar niye müşteriyi inek yerine koyup sallıyorlar? biri turbo biri sekman.. salla babam.

bakıyoruz dese çok daha bilge olur.

arabanız az km de. Depo uzun süre beklemiştir. Zaten su miktarı çokmuştur. üstüne biraz daha su gelince iyice pompa seviyesine (depoda) çıkmış ve bir süre su-benzin karışık basmıştır.

fişte benzin yazıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Geçmiş olsun. Tüm bunların bakım aksatıldı diye yaşanmış olması ihtimali benzinciden çıktığı anda yaşanmış olması tesadüfünden çok çok düşük bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

geri dönüş hattı var yakıtın. ve depodaki buharın geri kazanımı devresi var. bunlar tıkanınca da birşeyler sapıtmış olabilir. yedek depo denilen genleşme tankının doldurulması genellikle bu karbon geri kazanım kısmına sıkıntı yapıyor. Bir de common rail   (benzinde de var bunlarda) geri dönüş hattı da yine depoya bağlı. orada da basınç sıkıntısı çıkmış ve geri dönüş valfi çalışmamış, silindire işeme yapılmış olabilir. ve o zaman sekman kırar.

Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

depoyu doldurmuş muydunuz? Boğazına kadar doldurdu mu? Yedek depoyu(!) felan.

150TL'Lik almıştım, içinde de 40km'lik yakıt vardı aldığımda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

150TL'Lik almıştım, içinde de 40km'lik yakıt vardı aldığımda.

bu da olmadı :)

ve fakat. hmm. dip... bence su yine. belki de sizdeki su.

Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

aracın üzerinde garanti kapsamında işlem yapılacağı bildirilmiştir. müşteri memnuniyetini önemsedikleri için Otosan'a teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata

az önce aracı garanti kapsamında yapılacağını bildirdiler. otosan'a müşteri memnuniyetini önemsedikleri için teşekkür ederim.

Geçmiş olsun yapılacak işlem ne acaba

Servis'ten rapor gelince paylaşacağım. İncelemeleri devam ediyormuş.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Engin Fırat Ata

evet, biraz geç cevap yazıyorum takip edenler kusura bakmasın. araç yaklaşık 3 hafta serviste kaldı. motoru indirmişler vs, yalnız ilk söyledikleri gibi sekman kırma veya turbo gibi problemleri yokmuş, yakıt testleri de beklendiği gibi normal çıktı, şimdi aşağıda yapılan işlemleri ve tutarlarını bildireceğim. anladığım kadarıyla problem büyük değilmiş yalnız anlayana kadar motorla ilgili parçaları söküp taktıkları için masrafların çoğu işçilik ile ilgili. servisten çıktıktan sonra 1200km kullandım herhangi bir sıkıntısı yok, eskisi gibi güzel gidiyor. 2000km de kontrole gideceğim.

sorun; egzostan yoğun duman gelmesi

tespit; aracın motoru sökülüyor; sübap lastikleri külbütör kapağı kontrol ediliyor

çözüm; turbo kontrolü yapıldı motor takıldı kontrol edildi sıkıntı görülmedi

5lt antifriz konuldu

aracın motoru söküdü sübap lastikleri külbütör kapağı değiştirildi, yağ yağ filtresi değiştirildi.

fiyatlara artı KDV eklenmeli;

eksantirik mili keçesi 100

saplama silindir kapağı 225

temizleyici 55

yağ 85

yağ 25

ateşleme bujisi4 adet 128

conta emiş pompası 15

külbütör kapağı 443

motor vites kutusu sökme takma 520

silindir kafa yenileme 155

mekanik işlemler 275

conta 65

krank kasnağı cıvatası 20

tapa 5

sübap gövdesi keçe 127

süper plus  yağ 40

yağ filtresi 23

egzos manifoldu contası 25

yağ tahliye borusu 4

sıvı conta 24

süper plus  yağ 30

tapa 60

emme manifoldu contası 95

tespit parçası krank yağ keçesi 70

sol silindir kapağı sökme takma 820

silindir kapak contası 70

fiyatları yaklaşık yazdım. toplam kdv dahil 4200tl

bilgilerinize sunarım.

saygılar

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yani sorunu bulamamışlar. Bence sorun suydu. enjektörlerinize konsantre olun.

külbütör kapağı niye değişmiş acaba? 

sorun egzosdan duman gelmesi miydi beyaz duman (su) gelmesi miydi?

Yorum bağlantısı
Engin Fırat Ata
Alıntı

sorun, benzin aldıktan sonra egzostan çok yoğun beyaz duman gelmesiydi. öyle çoktu ki dikiz aynasından arka taraf görünmüyordu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

o duman değil su buharı.

sulu yakıt verilmiş sistem suyu yakıta basmış.

Depoyu temizlemişler motora da bişey olmamış.

Hatta bence yakıt değil su vermiş bile olabilirler. 

kapamışlar vermişler. enjektörleriniz biraz genişlemiş olabilir. Yakıt sarfiyatınız değişir diyeceğim ama ECU yakıt miktarını lambda sensörü ile otomatik ayarlayacaktır.

sekman kırmış olabilir demişler çünkü su çok dolsaydı olabilirdi.

detaylı ders:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

pompaların içinde su ayırıcı olması lazım. Muhtemelen bir arıza ya da ters bağlama sonrası size yakıt verildi. 

bazen westinghouse arızası da fren yağının geçici olarak motora kaçmasına neden olabilir. fren yağında eksilme var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...