İçeriğe Yönlendir

Fiesta 2014 - Amfi (Sony XM-N1004)

Çağatay Özsoy

Recommended Posts

Çağatay Özsoy

Merhaba Arkadaşlar, 

Bazılarının bildiği gibi aracıma navimex marka android 5.1 navigasyon taktırdım, navigasyondan bluetooth kadar tüm özellikler iyi güzel hoş ancak eski teybin sesini arıyorum (herkes farketmez belki) ama bana höre baslar eskisi gibi vurmuyor ayrıca yüksek seste tizler rahatsız ediyor.

Kısaca öğrendiğime göre navigasyon oem miş, 4 adet amfi ve 1 adet sub çıkışı varmış.

Bende Sony XM-N1004 amfi alarak en azından eski ses kaliteme kavuşacağımı sanıyorum ama ses sistemleri hakkında fazla bilgim yok,

bu amfi benim orjinal hoparlör ile uyum sağlar mı?  (orjinal hoparlör 16 cm, 4 ohm, 25W diye biliyorum)  

eski kaliteye geri döneyim yeter, çok gümbür gümbür olmasını istemiyorum, temiz ve net olsun birde baslar biraz vursun.

Amfinin Teknik Özellikleri Şöyle:

1000 W yüksek güç çıkışı

70 W x 4 (4 ohm), 85 W x 4 (2 ohm), 175 W x 2 (BTL)

Otomatik Termal Kontrol

Düşük geçişli filtre ve yüksek geçişli filtre

Tek taraflı bağlantılar

KANAL YAPILANDIRMASI

4 kanal; 3 kanal; 2 kanal

4 OHM'DA MAKS. KANAL GÜCÜ YAPILANDIRMASI

4 x 170 W

MAKS. KANAL YAPILANDIRMASI, 4 OHM BTL

2 x 500 W

2 OHM'DA MAKS. KANAL GÜCÜ YAPILANDIRMASI

4 x 250 W

FREKANS TEPKİSİ

5 - 50 kHz

AĞIRLIK

2,7 kg

Buda linki https://www.sony.com.tr/electronics/arac-amplifikatorleri/xm-n1004

Yorum bağlantısı
Ekin Güney

Merhaba cagatay bey bende aracıma oem teyp taktırdıgım zamanlarda aynı ses sorununu yasamıstım. Anfi baglantısı yapıldıktan sonra ufak bir kutu bass ile desteklemenizi tavsiye ederim istediginiz gibi net bir ses almanız için daha faydalı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

orjinal hoparlörleri mangaldaki sucuğa çevirir bu

ve şunu tavsiye ederim:

http://www.hepsiburada.com/sony-xm-s400d-4-kanal-amplifikator-p-OTBLCXMS400D

gören şunu diyecek: ala ala bunu mu aldın... görebilirse tabii bunu arabada.. önce esini dinleyen de... şun udiyecek: allh allahh bundan mı çıkıyor bu ses.. ancak kapı daki hoparlörler değişirse.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

aynı amfiden taktım sadece bas bağladım hoparlörler zaten kuvvetli bangır bangır çalıyo şuanda bası -3 de kullanıyorum teypten ;)

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
10 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

ve şunu tavsiye ederim:

gören şunu diyecek: ala ala bunu mu aldın... görebilirse tabii bunu arabada.. önce esini dinleyen de... şun udiyecek: allh allahh bundan mı çıkıyor bu ses.. ancak kapı daki hoparlörler değişirse.

Teşekkürler abi, bu hem daha pahalı hemde bana çok guven vermedi, zayıf kalacak gibi.

Diğerini alsam fiestanın orjinal hoparlör leri yanar mı?  Yoksa ilerde patlama filan mı yapar?

Garanti nedeniyle orjinalini fazla bozmak istemiyorum, gerektiğinde sokup eski haline gelecek gibi olsun istiyorum.

24 dakika önce, Eray Alicikoğlu yazdı:

aynı amfiden taktım sadece bas bağladım hoparlörler zaten kuvvetli bangır bangır çalıyo şuanda bası -3 de kullanıyorum teypten ;)

Aracınız kaç model?  Bu amfi 4 kanal nasıl bas bağladınız sadece?  4 Hoparlör teypten mi besleniyor?  Sistemi anlayamadım tam?? 

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
11 saat önce, Ekin Güney yazdı:

Merhaba cagatay bey bende aracıma oem teyp taktırdıgım zamanlarda aynı ses sorununu yasamıstım. Anfi baglantısı yapıldıktan sonra ufak bir kutu bass ile desteklemenizi tavsiye ederim istediginiz gibi net bir ses almanız için daha faydalı olacaktır.

Amfi sonrası bas kolonu almayı düşünmuyorum boyle bişey yapacaksan 5 kanal almak lazım ama gerçekten çok yuksek istemiyorum zaten o kadar yuksek sesle arabada zamanla trim seslerine neden oluyor. Eski orjinal ses gibi olsun yeter, siz hangi Amfiyi aldınız?  Orjinal hoparlörleri değiştirdiniz mi??

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu
On 11.01.2017 at 10:13, Çağatay Özsoy yazdı:

Teşekkürler abi, bu hem daha pahalı hemde bana çok guven vermedi, zayıf kalacak gibi.

Diğerini alsam fiestanın orjinal hoparlör leri yanar mı?  Yoksa ilerde patlama filan mı yapar?

Garanti nedeniyle orjinalini fazla bozmak istemiyorum, gerektiğinde sokup eski haline gelecek gibi olsun istiyorum.

Aracınız kaç model?  Bu amfi 4 kanal nasıl bas bağladınız sadece?  4 Hoparlör teypten mi besleniyor?  Sistemi anlayamadım tam?? 

2007 kullanım kılavuzunda var sadece bas bağlantısı için şemada.teypten hoparlörleri besliyorum zaten kuvvetli ford kolonları bası teypten kıstınız mı kolonlar bas vermeyeceği için son seste bile temiz ses alırsınız subwofer zaten o kısık halde bile sizi tatmin edecek teyp bende sony var 6000 cd vardı ondada sıkıntı yoktu ama iyi bi dauble vs takarsanız ki bi dönem jvc taktım çok iyi ses alırsınız yine aynı sistemde 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Akasoy

Merhabalar bende 2015 sedan focus aracıma ses sistemi araştırıyorum.

Amfim var, bas lazım ama bütün bunları bagaja koyup sınıfının bagaj konusunda gerisinde kalan aracını dahada daraltma istemiyorum.

Yukarıda çağlar bey'in paylaştığı küçük amfi çok hoşuma gitti, buna benzer yer konusunda oldukça cimri bas önerileriniz olur mu acaba? yada bagaj yerine bası koyacak yer önerilerinize de açığım. 

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile digital anfiler görünüm olarak alışık olmadığımzı derece komik gözükür. an itibarı ile sonyxm1s e sub takıl. anfinin büyüklüğü A4 kağıttan ufak :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Çağatay Özsoy
(düzenlendi)

Merhaba,

Multimedia taktırdıktan sonra sesteki değişimin asıl nedeni fiestanın orjinal hoparlötün çok zayıf olmasından kaynaklandığı ortaya çıktı, orjinal hoparlörleri 25w, üzerinde mıknatıs var mı yok mu belli değil, nasıl oluyor da orjinal sistemden o kadar güzel ses çıkıyor hayret, fordun o kadar dandik malzeme ile öyle bir ses elde edebilmesi ciddi bir mühendislik yaptıklarını gösteriyor. Sizde benim fiestanın ses sistemini duymuş olsanız ve üzerinden çıkan hoparlörü görmüş olsanız hak verirdiniz.

Her neyse konuya dönecek olursak aracımın on hoparlörlerini Sony XS-N1620C mid takımı ile değiştirince ses eski kalitesine döndü diyebilirim. Amma üzerine Çağlar abinin bahsettiği Sony XM-S400D dijital amfiyi çakınca dehşet oldu. Tempolu Shuffle dance klipleri veya bass araba müzikleri ile yolculuk acayip keyifli, mahalle aralarında  dummtıss dummtıss gezen apaçilerden değilim ama hakkınıda vermek gerek; aracında böyle bir ses sistemi ile müzik dinlemek, yolculuk yapmak acayip keyifli stres alan birşey...  Amfinin küçük olmasından dolayı fiestadaki direksiyon altındaki kapaklı boşluğa alüminyum plaka ile vidaladım. Allahtan klasik amfi almamışım, yani taaa bagaja kadar aküden kablo çek, teyipten 4 çıkışı yani 8 kabloyu önce bagaja çek, sonra bagajdan 4 çıkış 8 kabloyu tekrar hoparlöre çek, benim yapacağım iş değil, hem büyük eziyet hemde tehlikeli, aracın her tarafı kablo içinde kalıyor. Bu yeni nesil dijital amfilerde aküden kabloya gerek yok, ben multimedia nın güç kablosu ile birleştirdim (şimdilik aksilik yok, ikinci mid takımı bağlayınca bakalım nasıl olacak). Ayrıca kullanacağınız teyipde amfi çıkışı yoksa direk ses çıkışına herhangi bir aparat kullanmadan bağlayabiliyorsunuz, benim multimedia nın amfi çıkışı var ama bağladığın zaman alet yavaşlıyor, kasıyor, bluetooth ile konuşmada karşı tarafın sesi gelmiyor filan gibi arızalar çıkardı, direk ses çıkışına bağlayınca hiç bir sorun kalmadı. 

Bu dijital amfiyi kesinlikle tavsiye ederim, hem güç tüketimi düşük hemde ergonomik, basslar filan çok iyi, subwoofer bile gerek yok bence, eksi tarafı sanki bazen sesleri biraz boğuyor gibi geldi ama o da ekolayzer ile ayarlanabiliyor.  Diğer taraftan Sony xs-n1620c mid takımını tavsiye etmem, arka kapı hoparlörleri önler ile aynı 16 cm ise bunları arkaya geçirip önler için JBL GTO-6508C  takmayı düşünüyorum, bakalım hayırlısı.

Çağlar abiyede tavsiyesi için ayrıca teşekkür ederim. 

On 10.01.2017 at 23:43, Çağlar Bayur yazdı:

ve şunu tavsiye ederim:

tarihinde Çağatay Özsoy tarafından düzenlendi
imla hataları
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Müsait bir zamanda video sesi dinlemek açısından fikir sahibi olalım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Video ile yanında olmadan bassları ne kadar ayırt edersiniz bilemiyorum ama jbl gelsin (şimdi sipariş verdim) bi video çekip youtube eklerim.

Bu arada arkaya koyacağım mid takımının Tweeter larını kapı içinde bıraksam (önler gibi montaj deliği yok çünkü) nasıl olur acaba??  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arka dan tiz zaten az duyulur hem aşağıda kalmakta kulağa göre hem de koltuk arkası. Yer yoksa yapacak birşey yok tabii. Mümkünse ızgara dışında kalsa iyi olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Kapı içlerini de izole edin. sesin kalitesi bir kat daha artar. hayırlı olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
44 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Kapı içlerini de izole edin. sesin kalitesi bir kat daha artar. hayırlı olsun

Evet aklımda, izolasyon malzemesi  cam tutma vantuz vs almam lazım, bi  250-300 tutacak, o da bidaha ki ay 

2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Arka dan tiz zaten az duyulur hem aşağıda kalmakta kulağa göre hem de koltuk arkası. Yer yoksa yapacak birşey yok tabii. Mümkünse ızgara dışında kalsa iyi olur

Kapının üzerine kablo veya Tweeter deliği vs açmadan olmayacak abi o yuzden aşağıda filan kalsın artık 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...