İçeriğe Yönlendir

Ev Isıtma Sistemi Olarak Ne Önerirsiniz?

Fevzi Göktaş

Recommended Posts

Servet Aydın

Ersev selamlar. Mevcut akü ile yaklaşık 2 saat gider eğer tüketim doğru ise. Ben olsam, 12 volt 17 ah akü bağlarım.
Bağlantı için mevcut akü sabit kalacak, akü üzerindeki kablo kesiti ile aynı kesitte iki kablo ups içinden çıkarılıp harici aküye paralel bağlanacak. Bu şekilde süre 24 saati bulur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Servet bey bahsettiğiniz akü 110 liradan başlıyormuş.  Ve yapacağı işe göre çok da pahalı değil. Sizin önereceğiniz bir marka var mıdır? Teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hepsi çin menşei. Üzerindeki üretim tarihine dikkat edin, imkan var ise özdisan firmasından alın

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Ufak bi ups alıp sirkülasyon pompasına bağla. Devam eder ısıtmaya

Ben kombiyi geçen elektrik kesintisinde ups ile besledim direk çöktü [emoji23]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çağırmadınız ki bakalım efendy
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
On 27.01.2017 at 09:48, Ersev Kaya yazdı:

Servet bey günaydın. Elimdeki mevcut ups'yi söktüm, içinden 12V7Ah/20HR değerleri yazan bir akü çıktı. Değerlerin ne ifade ettiğini bilmiyorum. Bu aküden almayı düşünüyorum ama evdeki sobayı kaç saat idare eder bilmiyorum. Soba günlük 35-40 watt elektrik harcıyormuş. Yardımcı olabilir misiniz?

Eğer ki servet abi'nin dediği gibi dışarıdan besleme yapmak istemezseniz 12v 9a akü ile direk değişim yapabilirisniz.

1 saat önce, Adnan Çakır yazdı:

Abi kombi ups'leri farklı. Seninki onlardan mı?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...

Cümleten merhabalar, tam da aradığım başlık fakat eski bir konu olması münasebetiyle kaç kişi konuya bakar bilemiyorum [emoji4]
Kısaca sorunumu anlatmaya çalışayım. Muğla Dalaman’a tayin oldum, yerleştiğim ev 1 yıllık yeni ve geniş (170 m2) bir bina. Muhtemelen ısı yalıtımı vardır diye düşünüyorum. Giriş katı, Bodrum yok altında. Isıtmayı planladığım alanları aşağıda anlatmaya çalıştım.
fb52ff0bfc2520144557514bed93103d.jpg
Denizli’de malum doğalgaz ve kombi vardı ve tüm odalar aynı ısıdaydı ve 2,5 yaşındaki kızım buna alıştı. Çok soğuk olmuyor diyorlar ama yine de bir ısıtma cihazına ihtiyaç duyucağım.
-Klima alsam en az iki tane lazım bu da ilk maliyet olarak fazla.
-piyasada yağlı radyatör ve konvektörlü radyatörler var. Bunların havayı kurutmadığı belirtiliyor ve çocuk için daha sağlıklı olduğu söyleniyor ama ne derece doğru bilemiyorum. Bi de elektrik faturası düşündürüyor tabiki de. Ayda 300 liraya razıyım faturada, 3-4 ay anca kullanırız zaten.
Baya uzun oldu [emoji16] tavsiyelerinizi alabilirsem sevinirim, teşekkürler [emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

ev sizin ise merkezi klima sistemi almanızı öneririm. Dalaman da sanırım kışlar çok sert geçmez. hem de yazın soğutma amaçlı da kullanırsınız.

markasına göre değişmekle birlikte 5-10 bin arasına kurulur sanırım.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İsa Güzel memlekettesin :) 

Bence Muğlanın en güzel yerlerinden biri çünkü çok merkezi bir yer.. 

Klima + yağlı radyatör tavsiye edeceğim ben.. 

Salona klima.. çocuk odasına radyatör.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Binada ısıtma ile alakalı her hangi bir alt yapı var mı? Çok teknik bilgim yok ama onun üzerinden hareket etmek için soruyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
16 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

Binada ısıtma ile alakalı her hangi bir alt yapı var mı? Çok teknik bilgim yok ama onun üzerinden hareket etmek için soruyorum.

Dalamanda genellikle kalorifer boruları ve kombi elektriği çekili ama petek kombi ve doğalgaz yok..

Bugün pazar var bu arada gittiniz mi İsa Bey? 🙂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
9 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

kalorifer boruları ve kombi elektriği

Bunlar çekili ise genel ısıtma istendiği için kombi ile ısıtmak daha avantajlı olur, bütün odalar ısınır, ama kombi+petek vs da işin içine gireceğinden İsa Beyin bütçesini aşabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Yaklaşık 8 yıldır Dalamanda yaşıyorum.. 5 yıldır da evliyim. 5 yıl boyunca oturduğum evdeki sıcak soğuk dengesini ancak kurdum sayılır. Oturduğum ev de plan olarak sizin eve çok benziyor İsa Bey. İlk sene bir tane küçük klima alıp yatak kuzey doğudaki oturma odasına taktık. Sonra orayı yatak odası yaptık, klima ile gece uykusu pek hoş olmadı, boğazlarımıza etki etmeye başlayınca yağlı radyatör aldık rahat ettik.. Şu anda ısınma için yatak odasında sadece yağlı radyatör kullanıyoruz.. 

Salonda ısınmak için önceleri kumtelin sıcak hava üfleyen bir şeyini almıştım. Kafa ütüledi ve çok kuruttu. Biz de onu kışın banyo yaparken banyonun nemini alsın diye kullanıyoruz, çok etkili. Sonra radyatörü salona taşımaya başladık. Hem maliyetli hem zor oldu. 2 sene önce salona 18000 btu Samsung klima aldım. Beni büyük zahmetlerden kurtardı. Salonu çok rahat ısıtıp soğutuyor. Kapıyı açtığımızda ise salonun hemen yanındaki (doğu) mutfağa ya da onun yanındaki küçük odaya etki ediyor. Sıcağını kırıyor. Yalnız siz böyle bir şey yapsanız bile çocuk odasına ekstra bir yağlı radyatör almanız lazım. Dedikleri gibi en sağlıklısı o oluyor. Şu an halen bizim çocuk bizimle aynı odada ama ben de ayırsam aynısını yapacağım.

Size bizim evin krokisini de çizeceğim.. 🤓

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
21 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

Bunlar çekili ise genel ısıtma istendiği için kombi ile ısıtmak daha avantajlı olur, bütün odalar ısınır, ama kombi+petek vs da işin içine gireceğinden İsa Beyin bütçesini aşabilir.

Isı pompası taktıranlar var. En uygun ısıtma onda ama 20 yılda falan amorti eder o parayı tahminim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
On 29.08.2018 at 16:37, Erhan Doruk yazdı:

ev sizin ise merkezi klima sistemi almanızı öneririm. Dalaman da sanırım kışlar çok sert geçmez. hem de yazın soğutma amaçlı da kullanırsınız.

markasına göre değişmekle birlikte 5-10 bin arasına kurulur sanırım.

Kira erhan bey, çok ağır gelir Merkezi klima 😊

11 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İsa Güzel memlekettesin :) 

Bence Muğlanın en güzel yerlerinden biri çünkü çok merkezi bir yer.. 

Klima + yağlı radyatör tavsiye edeceğim ben.. 

Salona klima.. çocuk odasına radyatör.. 

Bekarlığımdan beri gelmeyi çok istedim Mehmet abi, bugüne nasipmiş 😊 sen de çok seviyorsun buraları, belli 😊 beklerim 😊 senin ısınma fikrine katılıyorum ki zaten Emre bey on numara açıklamış sağ olsun 😊

9 saat önce, Selçuk Bakış yazdı:

Emre beyin dediği gibi herşey hazır fakat Petek ve ısıtma cihazı yok, çok çok maliyetli yani Selçuk bey 😊

9 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Bugün pazar var bu arada gittiniz mi İsa Bey? 🙂

Pazar çok önemli, kaçırır mıyız hiç 😁😁

9 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Guzel kaliteli klima is gorur... Radyator havayi kurutuyor ayrica guvenli olmadigini dusunuyorum...

Radyatörün havayı kurutmadığı yönündeydi okuduğum yorumlar hep 🤔

9 saat önce, Selçuk Bakış yazdı:

Kesinlikle aşar Selçuk bey 😊

9 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Yaklaşık 8 yıldır Dalamanda yaşıyorum.. 5 yıldır da evliyim. 5 yıl boyunca oturduğum evdeki sıcak soğuk dengesini ancak kurdum sayılır. Oturduğum ev de plan olarak sizin eve çok benziyor İsa Bey. İlk sene bir tane küçük klima alıp yatak kuzey doğudaki oturma odasına taktık. Sonra orayı yatak odası yaptık, klima ile gece uykusu pek hoş olmadı, boğazlarımıza etki etmeye başlayınca yağlı radyatör aldık rahat ettik.. Şu anda ısınma için yatak odasında sadece yağlı radyatör kullanıyoruz.. 

Salonda ısınmak için önceleri kumtelin sıcak hava üfleyen bir şeyini almıştım. Kafa ütüledi ve çok kuruttu. Biz de onu kışın banyo yaparken banyonun nemini alsın diye kullanıyoruz, çok etkili. Sonra radyatörü salona taşımaya başladık. Hem maliyetli hem zor oldu. 2 sene önce salona 18000 btu Samsung klima aldım. Beni büyük zahmetlerden kurtardı. Salonu çok rahat ısıtıp soğutuyor. Kapıyı açtığımızda ise salonun hemen yanındaki (doğu) mutfağa ya da onun yanındaki küçük odaya etki ediyor. Sıcağını kırıyor. Yalnız siz böyle bir şey yapsanız bile çocuk odasına ekstra bir yağlı radyatör almanız lazım. Dedikleri gibi en sağlıklısı o oluyor. Şu an halen bizim çocuk bizimle aynı odada ama ben de ayırsam aynısını yapacağım.

Size bizim evin krokisini de çizeceğim.. 🤓

Emre bey şiir gibi yazmışsınız, siz tam olarak doktorumsunuz 😊 sizin de dediğiniz gibi eviniz neredeyse bizim ki ile aynı, hatta yönü bile 😊 çok teşekkürler. Klima ve radyatör sorunumu çözecek sanırım 🙏😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Hep oyle derler ama cok kez test etmis birisi olarak soyleyeyim.. kurutuyor.. ama ne kadar etkilenirsiniz onu bilmiyorum...

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
3 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Hep oyle derler ama cok kez test etmis birisi olarak soyleyeyim.. kurutuyor..

Tavsiyeniz için teşekkür ederim Alpay bey 😊 Radyatöre şu an için para ödemeyeceğim sanırım, bu sebeple maliyetsiz bir test gerçekleştirmiş olacağım 😊 saygılarımla 😉

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
13 dakika önce, İsa Acar yazdı:

Tavsiyeniz için teşekkür ederim Alpay bey 😊 Radyatöre şu an için para ödemeyeceğim sanırım, bu sebeple maliyetsiz bir test gerçekleştirmiş olacağım 😊 saygılarımla 😉

Saygi bizden..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
5 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Hep oyle derler ama cok kez test etmis birisi olarak soyleyeyim.. kurutuyor.. ama ne kadar etkilenirsiniz onu bilmiyorum...

Şöyle bir olay var abi, klima radyatörden daha çok kurutuyor. En sağlıklısı radyatör. Buralar da biraz nemli olunca radyatör ilaç gibi geliyor 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
... klima radyatörden daha çok kurutuyor. En sağlıklısı radyatör. Buralar da biraz nemli olunca radyatör ilaç gibi geliyor [emoji23]

Teşekkürler [emoji4]
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Konu iyi denk geldi. 1600 m. rakımlı Turnalık yaylasındaki dubleks evimize kat kaloriferi yaptırmak istiyoruz. Toplamda 160 metrekare civarı genişliğe sahip.Dış cephesi gayet yeterli yalıtıma sahip (Straforlu tuğla ve lambri). Kışın hava -15 lere kadar düşebiliyor.

Sorunum şudur; Elektrik kesintisi kışın sıkça rastladığımız bir durum. Bazen 8-10 saat gelmediği oluyor. Tehlikeli bir olayla karşılaşmamak adına nasıl bir ısıtma sistemi işimizi görür? Gece uykudayken elektrik kesilirse Allah muhafaza havaya uçmayalım. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bülent bey hava eksilere düşüyorsa klima, ısı pompası vesaire zaten fayda etmez. Otomatik stokerli katı yakıt kazanı iyi olur 👍🏼 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...