İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - 1.4 Fan Motoru Çalışmıyor

Furkan Kocaman

Recommended Posts

Furkan Kocaman

S.a. arkadaslar arabam 2000 fiesta 1.4 Fun benzinli. havalar soguk olmasina ragmen araba tek marsta sorunsuz bir sekilde calisiyor isiniyor hararet gostergesi ortalaniyor fakat daha sonra hararet birden 0 a iniyor ve arac 2 3bin devir arasi her viteste kendi kendine gazliyor. 20b30 saniye sonra hizla devir dusuyor eger o arada gaz vermezsem arac oldugu yerde motor susturuyor?benzeri birsey yasamis olan varmi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İkisi farklı durum olmalı.

Hararetin düşmesi için termostat kontrolü yapılacak.

Kendi kendine gaz için hız sensörü ve rölanti valfi kontrol edilecek.

Yorum bağlantısı
Furkan Kocaman
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

İkisi farklı durum olmalı.

Hararetin düşmesi için termostat kontrolü yapılacak.

Kendi kendine gaz için hız sensörü ve rölanti valfi kontrol edilecek.

Ama sani bey her defasinda hararet 0 a dustugunde bu gazlama ve sonra aniden durusu yapiyor

Yorum bağlantısı
Furkan Kocaman
4 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Hararet müşürü ve akü kontrolü de tavsiye ederim.

Atesleme sistemi ve aku sifir

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rutin bir arıza değil hatta oldukça sıradışı. anlatımdan çıkan bu bir çeşit elektrik/tesisat arızası. ford ehil bir ustada inceletmeli elektrik bölümüne de hakim olan. geçmişinde bu tip bir tamirat vs. var mı? hız sensörü / sigorta kutusu bölgesinden hasar/sel de kalma  vs.?

Yorum bağlantısı
Furkan Kocaman
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

rutin bir arıza değil hatta oldukça sıradışı. anlatımdan çıkan bu bir çeşit elektrik/tesisat arızası. ford ehil bir ustada inceletmeli elektrik bölümüne de hakim olan. geçmişinde bu tip bir tamirat vs. var mı? hız sensörü / sigorta kutusu bölgesinden hasar/sel de kalma  vs.?

Ben yenin aldim sayilir.gecmisinde 2 3 ufak carpma haricinde kaza yok. Buyuk tamirat veya rektefiye yok. Haftasonu servisemi yoksa normal motor ustasina mi gostersem bilmiyorum. Burdan on bilgi almak istedim..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

servisler bu tip arızaya gönülsüz bakar . özel servis tercih edilmeli. 1 saate hatta 1 günde bulunamayabilir de

Yorum bağlantısı
Kenan Kantarcı

Benzer bir sorun benim de başıma gelmişti. Hararet ibresi düşmesi ve gaz yememe stop etme, aracın çok zor çalışması ve aracın devir yükseltmesini hararet müşirini değiştirerek (müşirin içindeki diyodun kablosu kopmuştu) ve motor bölümündeki gevşek bir fişi yerine tam oturtarak çözmüştüm. Bu iki arızanın aynı anda meydana gelmesi zor fakat bu olaydan bir iki gün önce tamirciye gidip aracın kayışlarını değiştirmiştim.Bu durumu usta marifeti olarak açıklayabilirim.

PnNOZd.jpg

Yorum bağlantısı
Furkan Kocaman
10 saat önce, Kenan Kantarcı yazdı:

Benzer bir sorun benim de başıma gelmişti. Hararet ibresi düşmesi ve gaz yememe stop etme, aracın çok zor çalışması ve aracın devir yükseltmesini hararet müşirini değiştirerek (müşirin içindeki diyodun kablosu kopmuştu) ve motor bölümündeki gevşek bir fişi yerine tam oturtarak çözmüştüm. Bu iki arızanın aynı anda meydana gelmesi zor fakat bu olaydan bir iki gün önce tamirciye gidip aracın kayışlarını değiştirmiştim.Bu durumu usta marifeti olarak açıklayabilirim.

PnNOZd.jpg

Inip bu saatte bakasim geldi kenan bey. Yarin nasiose ustaya goturucem...

Konuyla alakasi yok ama cikma parca bulabilirmiyim...ya da nette varmi guvenilir bir site 0 veya ikinci el...benim kapi ic dosemelerine ihtiyacim var...

Yorum bağlantısı
Furkan Kocaman

Birazonce tekrar calistirdim araci tek mars aldi.hic gaza firene dokunmadan oldugu yerde yaklasik 15 dakika calisti ve sustu.en ufak bir mudahalede bulunmadim.cok guzel rolentisinde calisiyo.kalorifer sicak ufluyo fakat hararet cubugu yukselmedi.hava eksi 10 derece.

Yorum bağlantısı
Kenan Kantarcı
On 13.01.2017 at 23:56, Furkan Kocaman yazdı:

Birazonce tekrar calistirdim araci tek mars aldi.hic gaza firene dokunmadan oldugu yerde yaklasik 15 dakika calisti ve sustu.en ufak bir mudahalede bulunmadim.cok guzel rolentisinde calisiyo.kalorifer sicak ufluyo fakat hararet cubugu yukselmedi.hava eksi 10 derece.

Merhabalar aracı ustaya götürdünüz mü ve sorunuzu çözebildiniz mi?

Parça konusunda alışveriş yaptığım bir internet sitesi yok maalesef fakat forumda güvenilir parçacıların adresleri olması lazım.

Hararet göstergesi için müşirin sağlam olup olmadığını anlamak için bizim araçlarda kilometre göstergesinde bulunan GAUGE MENU yü aktif ederek araç beyninden gelen ısı verilerini okuyabilirsiniz. İlk olarak motor soğukken 40 derece görünür motor ısındıkça yükselir. Bu şekilde arıza göstergede mi müşirde mi anlayabilirsiniz.

Ayrıca aynı menude bulunan dört haneli DTC (Arıza) kodlarını internetten araştırarak olası arızalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=X6h-0M1lHFQ

Yorum bağlantısı
Furkan Kocaman

Merhabalar aracı ustaya götürdünüz mü ve sorunuzu çözebildiniz mi?

Parça konusunda alışveriş yaptığım bir internet sitesi yok maalesef fakat forumda güvenilir parçacıların adresleri olması lazım.

Hararet göstergesi için müşirin sağlam olup olmadığını anlamak için bizim araçlarda kilometre göstergesinde bulunan GAUGE MENU yü aktif ederek araç beyninden gelen ısı verilerini okuyabilirsiniz. İlk olarak motor soğukken 40 derece görünür motor ısındıkça yükselir. Bu şekilde arıza göstergede mi müşirde mi anlayabilirsiniz.

Ayrıca aynı menude bulunan dört haneli DTC (Arıza) kodlarını internetten araştırarak olası arızalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Isi musurunu orjinaliyle degistirttim antifirizi-10 dan -35 e ayarlattim fakat bir sure sonra ayni sikinti yine oldu. Tekrar araci bilgisayara soktum isi musuru hatasi vermeye devam etti. Fanin 104 derecede bile calismadigini anladik. Fan icin tekrar gidicem. Havalar soguk olmasindan dolayi belki fan calismiyor dedim ama 100 u gecince calismasi lazim. Suan calismiyor. Ama fanin calismamasini benim arizaya sebep olabilecegini sanmiyorum. Servise sokmaya karar verdim araci? Onerisi olan varsa dinlerim...
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hararet müşürünün tesisati kontrol edilmeli o halde. Tapatalk tan göremiyorum ama hangi ildeyseniz Forumumuzda usta tavsiyesi bölümlerinde il il tavsiyeler mevcut. Goz atmanizi oneririm.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Furkan Kocaman

Sorun hala gitmedi arkadaslar...fun calisir durumda termostat isi musuru rolanti valfi degisti ama sorun hala gitmedi..beyni kontrol ettirdim skinti yok. Ama su youtube videosundaki gibi hata kodu gosteren ekrani aktive edemedim ben. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O ekran kontrolü sizde yok zaten olsa da bu tip arızada oradan bilgi alınmaz

Yorum bağlantısı
Furkan Kocaman
(düzenlendi)
On Sunday, March 05, 2017 at 15:37, Çağlar Bayur yazdı:

O ekran kontrolü sizde yok zaten olsa da bu tip arızada oradan bilgi alınmaz

Devir saati kendi kendine dans ediyo 90 dereceyle 0 arasinda. Eger 0 a duser ve takili kalirsa kendi kendine gazlama ve sonrasinda stop etme yapiyor. Susarsa tekrar mars almasi cok zorlasiyor. Uzun bir sure beklemek gefekiyor. Yukarida belirttiklerim yapildi ama hala skinti gitmedi. Baska fikri olanlar varmi arkadaslar. Resim ekleyemedim nasil ekleniyor. 

tarihinde Furkan Kocaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...